چهارشنبه 18 مرداد1385

مسموميت حاملگی

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

« فشار خون در حاملگي شايع بوده و بلافاصله بعد از تشخيص بايد زن باردار بستري و اقدامات تشخيصي درماني خاصي نظير كنترل وزن، فشار خون، ميزان دفع ادرار، بررسي آنزيم‌هاي كبدي، تست‌هاي بررسي فعاليت‌ كليوي و اندازه‌گيري تعداد پلاكتها و بررسي سلامت جنين از طريق سونوگرافي NST (تست بررسي سلامت جنين بدون استرس) انجام شود.»

دكتر سارا مسيح،‌ متخصص زنان و زايمان، در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه خوزستان - اظهار كرد: « فشار خون حاملگي از حد فشار خون 140 بر روي 90 به بالا تشخيص داده مي‌شود و به گروههاي اصلي فشار خون گذرا، پره‌اكلامپسي (مسموميت حاملگي)، اكلامپسي، پره اكلامپسي اضافه شده بر فشار خون مزمن قبلي و فشار خون مزمن تقسيم مي‌شود.»

وي خاطرنشان كرد:« منظور از PIH همان فشار خون گذراست يعني فشار خون مساوي يا بالاتر از 140 بر روي 90 كه در حاملگي تشخيص داده شده و همراه با دفع پروتئين در ادرار نيست.»

اين متخصص زنان و زايمان يادآور شد:« اين فشار خون تبديل به مسموميت حاملگي (‌پره اكلامپسي ) نمي‌شود و 12 هفته بعد از زايمان به مقدار طبيعي بر مي‌گردد.»

مسيح با اشاره به اين كه افزايش فشار خون براي مادر و جنين خطرآفرين است، خاطرنشان كرد:« مكانيسم اصلي ايجاد فشار خون ايجاد انقباض‌هاي عروقي ( اسپاسم) است كه در اثر اين انقباضات صدمه عروقي و در نتيجه صدمه يافتي در تمام ارگانها ايجاد مي‌شود.»

وي افزود: « به نظر مي‌رسد ايجاد اين انقباض عروقي در اثر حساسيت بيش از اندازه به موارد منقبض كننده عروق ( پره‌سورها) است.»

مسيح با اشاره به اين كه فشار خون همراه با دفع پروتئين در ادرار به عنوان پره اكلامپسي (مسموميت حاملگي) تشخيص داده مي‌شود، تصريح كرد:« دفع پروتئين علامت مهم اين عارضه است كه به صورت دفع بيش از mg300 (‌ميلي‌گرم) در 24 ساعت و يا به صورت تست dipstick +1 يا بيشتر مي‌باشد.»

اين متخصص زنان و زايمان يادآور شد:« مسموميت حاملگي به دو نوع خفيف و شديد تقسيم مي‌شود كه در نوع شديد فشار خون دياستوليك بالا يا مساوي 110 ميلي‌متر جيوه است و پروتئين ادراري ( دفع پروتئين در ادرار ) 2+ و بيشتر مي‌شود.»

وي افزود:« سردرد، تاري ديد، درد ناحيه فوقاني شكم، كاهش دفع ادرار نيز از علائم مسموميت حاملگي شديد است و در آزمايشات انجام شده پلاكت‌هاي موجود در خون كاهش، كراتينين سرم و آنزيم‌هاي كبدي افزايش مي‌يابند و در نهايت كاهش رشد جنين را ايجاد مي‌كنند.»

مسيح خاطرنشان كرد:« زماني كه تشنج به علائم مسموميت حاملگي اضافه شود به آن آكلامپسي گويند كه به صورت ژنراليزه است و ممكن است قبل، در حين يا 48 ساعت بعد از زايمان صورت گيرد و حتي تا 10 روز بعد از زايمان هم ممكن است ايجاد شود.»

اين متخصص زنان و زايمان تصريح كرد:«‌ در انواع فشار خون مزمن علي‌رغم علت آن ممكن است مسموميت حاملگي ( پره اكلامپسي) اضافه شود كه در اين موارد فشار خون بيمار قبل از حاملگي مساوي يا بيشتر از 140 بر روي 90 ميلي‌متر جيوه بوده است ( يا قبل از هفته 20 حاملگي تشخيص داده شده است و بعد از زايمان فشار باقي مي‌ماند).»

وي گفت:«‌ فشار خون حاملگي (Gestational Hyperention) معمولا خانمهاي شكم اول را گرفتار مي‌كند و خانم‌هاي مسن‌تر كه شانس فشار خون مزمن را دارند احتمالا گرفتار دسته پره اكلامپسي اضافه شده بر فشار خون مزمن مي‌شوند.»

مسيح با اشاره به اينكه زنان دو طرف طيف سن بارداري ( ابتدا و انتها) براي ابتلا به اين عارضه مستعدترند، متذكر شد: « شانس مسموميت حاملگي 5 درصد است و نژاد، ژنتيك و محيط نيز در شانس ابتلا به آن دخالت دارند. از ديگر عوامل مستعد كننده مسموميت حاملگي چند قلويي، چاقي، سن بالاي 35 سال و سابقه فشار خون مزمن است. »

اين متخصص زنان و زايمان گفت:« مصرف ويتامين E و C (‌آنتي‌اكسيدان)‌ نيز در بعضي از مطالعات به نظر رسيده كه باعث كاهش مسموميت حاملگي ( پره اكلامپسي) ‌شده است. در صورت تشخيص پره اكلامپسي شديد ( مسموميت حاملگي شديد) ختم حاملگي صورت مي‌گيرد و در شرايطي كه نوع خفيف مسموميت به شديد تبديل شود، ختم حاملگي انجام مي‌شود.»

مسيح خاطرنشان كرد:« بهترين نوع زايمان براي اين بيماران زايمان طبيعي ( واژينال) است و مصرف داروهاي ضد فشار خون در بعضي موارد شديد مسموميت حاملگي و فشار خون مزمن اجازه داده مي‌شود.»

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 20:7 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 18 مرداد1385

 7 ماه پیش باردار شدم و توی هفته ی هشتم جنین سقط شد. توی هفته ی ششم یه بار از سگ ترسیدم و به نظر خودم و طبق چیزهایی که شنیده بودم همون باعث سقط شد ولی وقتی به دکترم گفتم بهم خندید و گفت که این جور چیزها تاثیری روی سقط نداشته و دلیل سقط عدم رشد جنین بوده.......می خواستم نظر شما رو هم بدونم

الان هم حدود 3 ماه میشه که باز برای بچه دار شدن اقدام کردیم الان هم منتظرم....اگه قرار باشه پریود بشم همین روزها باید بیاد ولی مثل دفعه های پیش از 1 هفته قبل از پریود هیچ درد کمر و دل درد رو نداشتم یه کمی مشکوک شدم که شاید باردار شدم ولی دیروز یه لکه ی خون روی لباس زیرم دیدم الان نمیدونم چکار کنم؟؟
اگه پریود بشم خیالم خیلی راحت میشه چون از این لکه بینی می ترسم                                                    

 زهرا

زهرا جان
استرس مادر به خصوص در ماههای پایین بارداری ممکن است منجر به سقط شود
البته ممکن است سقط شما دلایل دیگری داشته باشد که حتما پزشک شما آن را بررسی کرده است.
سونوگرافی داخلی که انجام داده اید نشان داده است که هیچ گونه مشکلی از لحاظ رحم و تخمدانها ودیگر اعضائ مربوطه ندارید و این بسیار خوب است...
در مورد این که 3 ماه است برای بارداری اقدام کرده اید و باردار نشده اید به هیچ  وجه نگران نباشید . معمولا بعد از یک الی یک و نیم سال از اقدام برای بارداری و باردار نشدن بررسیهای لازم انجام می شود 
و اما لکه بینی

زمانی که لقاح صورت می گیرد چند روزی طول می کشد تا تخم تشکیل شده در رحم کاشته شود زمانی که تخم می خواهد  در رحم لانه گزینی کند ممکن است مادر با لکه بینی و یا خونریزی کمی مواجه شود . که البته با خونریزی معمول قاعدگی متفاوت است . هم از جهت مقدار و هم از جهت ادامه یافتن
این زمان معمولا با زمانی که یک زن منتظر قاعدگیش است مطابقت می کند
البته در همه این خونریزی یا لکه بینی ناشی از لانه گزینی اتفاق نمی افتد
الان خیالتون راحت باشه و آرامش داشته باشید و منتظر باشید .
در صورت قاعده نشدن طی 1 هفته آینده آزمایش خون شما رو از بارداریتون مطلع می کنه
در مجموع به خدایی که قادر و عالم به  حال همه آفریده هاش هست توکل کنید و از بخواهید تا به قلبتون آرامش بده .

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 14:3 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 17 مرداد1385

واریس و بارداری

واريس در دوران بارداري تشديدميشود وبا پيشرفت بارداري و افزايش وزن بدتر ميشود.
واريس ممكن است پاها و يا ولو(اندام تناسلي) را گرفتار كند.
گاهي واريسها انقدر تشديد ميشوند كه منجر به خونريزي ميشود.
علت تشديد ان در بارداري در واقع فشار رحم باردار بر عروق برگرداننده خون است كه
مانع جريان صحيح خون ميشود.
راههاي بر طرف كردن اين مشكل:
1- در طي كارهاي روزانه به طور مرتب استراحت كنيد
2-در طي روز چند بار دراز كشيده و پاهاي خود را بالا نگه داريد
3-از جورابهاي مخصوص در واريس پا وكمربند در واريس ولو استفاده كنيد.
نكته كليدي در مراقبت از واريس ان است كه از ايستادن ويا اويزان نگه داشتن طولاني پا

اجتناب كنيد.
در موارد شديد كه واريس نياز به جراحي دارد اين كار به بعد از بارداري موكول ميشود.


http://mamae.mihanblog.com
این مطلب را از وبلاگ دوست و خواهر عزیزم گرفته ام

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 21:57 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 15 مرداد1385

سقط/ مربوط به گروه پزشکی


http://www.midwiferypop-ir.org/ktext/di-hemora.asp  انجمن مامایی ایران

 سقطها ( Abortions ) :
حدود 75% سقطهايي كه در سه ماهه اول صورت مي گيرد ممكن است به دليل اختلالات كروموزومي باشد كه شايع ترين علت است . شايع ترين علامتي هم كه اين سقطها دارند ، Vaginal Bleeding است . بنابراين دريك تهديد به سقط اولين چيزي كه از طرف بيمار مطرح مي شود خونريزي است . بايد توجه شود كه اين خونريزي مربوط به پريود است يا اينكه بيمارحامله است . به خاطر داشته باشيم كه مقداري خونريزي در بيماراني كه درحوالي Menstruation هستند يا حامله هستند ، قابل انتظاراست وفيزيولوژيك مي باشد .يعني مربوط به Implatation of Placenta ( Placental Sign ) است .
بنابراين درObserve گيري هم LMP بايد پرسيده شود هم Menstruation قبلي وتوجه به زمان پريود وكيفيت آن بشود . ( كه اگر چند روز قبل از زمان هميشگي پريود ، Mens شده است وميزان خونريزي ومدت آن كمتر از هميشه بوده است ، احتمال حامله بودن بيمار مطرح مي شود . )
مسأله ديگر اينكه بعضي از ضايعات سرويكس حتي سرويسيت هاي حاد ممكن است بعد از coitus بخصوص در بيماران حامله ، Vaginal Bleeding ايجاد نمايد. يعني دربيماران حامله ( كه مي دانيم سرويكس پرخون است )، با فرض وجوديك اكتروپيون واگرضايعه اي مثل يك سرويسيت مزمن ياحادهم ازقبل داشته باشد، احتمال Post Coital Bleeding دراين افراد افزايش مي يابد . بنابراين بايد توجه شود كه اين موارد به حساب تهديد به سقط گذاشته نشود ويا حالتهاي غير حاملگي . زيرا احتمال حاملگي دراين موارد وجود دارد بخصوص اگر پس از گذاشتن اسپكولوم ومشاهده سرويكس پرخون واكتروپيون ، تشخيص سرويسيت به تنهايي داده نشود . يعني ممكن است اروزيوني كه روي سرويكس ديده مي شود در حقيقت اكتروپيون باشد . ( برگشتگي قسمتي از سرويكس به سمت بيرون كه در حاملگي اتفاق مي افتد وممكن است با اروزيون سرويكس اشتباه گرفته شود . ) در صورتيكه حاملگي بيمار ثابت شده وبا خونريزي مراجعه كرده است ودر 0bserve گرفته شده ، احتمال تهديد به سقط مطرح شده است حتماً بايد به كيفيت خونريزي توجه شود كه آيا به صورت Spotting ( لكه بيني ) بوده يا دفع Clot ( لخته ) بوده ، با درد توأم بوده يا نه وكيفيت اين درد چگونه است . دراين موارد يك درد مبهم به صورت كرامپي زير شكم حس مي شود كه گاهي به رانها نيز تير مي كشد كه اين پيش آگهي حاملگي را بد مي كند يعني در مواردي كه خونريزي با درد وكرامپهاي رحمي همراه باشد احتمال سقط زياد مي شود . در خانمهاي حامله اي كه در سونو گرافي شان جنين زنده تأييد شده است وشخص IUD دارد دراولين اقدام بايد IUD خارج شود . بايد توجه شود كه به دليل احتمال خونريزي در هنگام خارج كردن IUD در مطب احتياط لازم به عمل آيد وبهتر است اين كار در كلينيك يا مراكز درماني مجهز انجام شود كه اگر جفت به IUD چسبندگي ايجاد نموده است بابيرون كشيدن آن خونريزي و احتمالاً سقط جنين صورت نگيرد . براي پيشگيري از احتمال وقوع چنين پيش آمدي حتماً بايد يك سونوگرافي براي بيمار انجام شود كه موقعيت مكاني بين IUD وجفت وجنين مشخص شود ودر صورت نزديكي زياد بهم وچسبندگي به يكديگر بهتراست بيمار به مراكز مجهز ارجاع داده شود .
• نكته ديگر :
نكته ديگراينكه براي تمام بيماراني كه حامله بوده اند وبا علامت خونريزي درسه ماهه اول مراجعه كرده اند ، حتماً بايد Vaginal Exam براي آنها انجام شود . چه بسا تشخيص تهديد به سقط باشد ( در سونوگرافي ساك حاملگي هنوز ديده نشود يا جنين درآن نباشد و B.H.C.G مثبت باشد . )
اگر سرويكس بيمار باز باشد وبيمار خونريزي نمايد مسأله ساز است وبدتر از آن اگر مورد بيمارEP باشد ودر مراجعت به منزل پرفوره شود بيمار از دست مي رود . بنابراين براي اجتناب ازپيش آمدن چنين شرايطي گفته مي شود : براي تمام بيماراني كه تهديد به سقط هستند يا با فرض وجود آن ويا به هر علتي كه مراجعه نموده اند مشكوك به يك مسأله غير معمول مرتبط به حاملگي (مثل EP ) مي شويم بايد :
1ـ ابتدا Spacculom Examination انجام شودكه سرويكس وخروج جفت ومايع يا ساك حاملگي را ازآن ببينيم وبعدازآن
2ـ Vaginal Examination كه براي بيماري كه ميدانستيم حامله است وموارد او تهديد به سقط فرض شده حتماً يك معاينه Bimanual انجام شود وسعي شود ببينيم يك انگشت وارد سرويكس مي شود يانه اگر به راحتي داخل سرويكس رفت نمي توانيم بيماررا با فرض اينكه خونريزي كمي دارد وخطرناك نيست به منزل بفرستيم . بلكه با فرض سقط ناقص ( Incomplet Abortion ) يا اجتناب ناپذير ( Inavoided Abortion ) به يك مركز مجهز ارجاع دهيم .
واگر سرويكس بسته بود بسته به علامات بيمار ميزان خونريزي و Vital Sign بيمار، براي او تصميم گيري مي كنيم . در يك معاينه واژينال ، موارد زيادي قابل تشخيص است از جمله :
ـ تورسيون كيست تخمدان
ـ رحم هاي حامله بزرگتر از سن حامله
ـ EP پرفوره ، پرفوره نشده
ـ وحتي ميوم ها ( كه بايد دقت شود درمواردي كه بخصوص پس از نازايي حاملگي ايجاد مي شود با ميوم اشتباه گرفته نشود .)
علاوه برآن مي توان از روش هاي پاراكلينيكي در صورت لزوم ( مثل سونوگرافي ) استفاده كرد ، در بيماران تهديد به سقط محرزي كه سونوگرافي جنين زنده را تأييد مي كند بسته به وضعيت بيمار اقدامات لازم رابه عمل مي آوريم . بايد توجه داشت كه اين اقدامات بيشتر حمايتي است تا دارويي .

 اقدامات لازم و Management تهديد به سقط :
براي بيماري كه خونريزي Mild ( خفيف ) وحداكثر دو پلاس دارد ابتدا بايد حتماً سونوگرافي جهت تأييد سلامت جنين انجام شود و در صورت تأييد سلامتي به منزل فرستاده شود با توصيه استراحت در بستر وعدم انجام Coitus ودر صورت زنده نبودن جنين به يك مركز مجهز ارجاع داده شود .
خونريزي خفيف بدون ساك حاملگي احتمال EP را مطرح ميكند حتي اگر بيمار درد هم نداشته باشد .
 خونريزي خفيف يا متوسط با ساك حاملگي كه درحقيقت Blighted Ovum باشد دليل خوبي است براي رد EP .
( به شرط اينكه همزمان با آن حاملگي لوله اي ديگري وجود نداشته باشد كه با سونوگرافي بايد رد شود كه البته اين مورد نادر است . )
اما ادامه حاملگي يا ختم آن با يك سونوگرافي مجدد ديگر دوهفته بعد تعيين مي شود زيرا ممكن است مورد پيش آمده Early Pregnancy باشد زيرا در حدود هفته 6 حاملگي ممكن است با سونوگرافي Abdominal يا حتي واژينال ، جنين ويا قلب قابل تشخيص نباشد وفقط G.Sac گزارش شود .توجه شود كه قبل از ترخيص بايد حتماً يك معاينه Bimanual انجام شود براي اطمينان از بسته بودن سرويكس ودر صورت وجود خونريزي خفيف تا متوسط ، صحبتهاي حمايتي با بيماربشود وسپس به منزل فرستاده شود تا دو هفته بعد كه سونوگرافي مجدد انجام شود كه اگربازهم Blighted Ovum بود ، ختم حاملگي واعلام ارجاع به يك مركز مجهز جهت D&C داده شود .

• نكته :
از علل ديگر در مواردي كهBlighted Ovum گزارش مي شود مي تواند اشتباه در محاسبه زمان LMP از طرف بيمار باشد ويا ممكن است بيمار OCP مصرف مي كرده وپس از قطع مصرف حامله شده باشد . كه دراين موارد بيمارتصور مي كند ( به طور مثال ) 12 هفته است اما ممكن است در حقيقت 6 هفته باشد . يعني اختلاف بين اين دو در حقيقت آمنوره Post Pill باشد كه بيمار به اشتباه آنرا جزو مدت حاملگي به حساب آورده باشد .
 در موارد خونريزي هاي شديد در تهديد به سقط كه قابل كنترل ومهار نيستند ، براي نجات مادر از احتمال مرگ ختم حاملگي اعلام مي شود حتي اگر جنين زنده باشد .
 نكته مهم در Management تهديد به سقط اينكه : نبايد پروژسترون داده شود ودر اقدامات لازم به :
ـ استراحت مطلق
ـ و احياناً تجويز يك مسكن خفيف مثل استامينوفن كدئين ( وترجيحاً استامينوفن بدون كدئين )
ـ Pelvic rest ( ممنوعيت Coitus )
بسنده مي شود وهيچ كار Invasive اي براي بيمار انجام نمي شود . از جمله تجويز پروژسترون مگر اينكه بيمار در مرحله لوتئال حاملگي يعني تا 8 هفته اول باشد كه خونريزي به دليل كم بودن ميزان پروژسترون در فاز لوتئال حاملگي باشد .
(Luteul Phase Deficiency ) و نگرانـي از اينـكه جسم زرد ممكـن است توانـايي نگهـداري از جفت را نداشته باشد .
( ميزان پروژسترون در 8 هفته اول حاملگي اگر كمتر از 25 ng باشد تشخيص L.PH.D داده مي شود .)
نكته ديگر در Management تهديدبه سقط اينكه : براي جلوگيري از Contraction نبايد ” آيزوكسوپرين ” تجويز شود . امروزه اين دارو از ليست كتابهاي فارماكولوژي FDA آمريكا در تهديد به سقط كه خونريزي وجود دارد حذف شده است . اين دارو به طور معمول براي جلوگيري از پره ترم ليبر تجويز مي شده وجزء داروهاي B ـ آدرنـژريـك است و جهت بيمـاران داراي Contruction رحمـي بعـد از هفته 12 حاملگي ، براي ساپـرس آن تجـويـز
مي شده است . يعني در بيماران تهديد به Preterm laber كه تعريف آن داشتن 3 انقباض در10 دقيقه است . همان طوركه اشاره شد اين داروجهت پروفيلاكسي درپره ترم ليبر تجويزمي شود (مثل تجويز پروفيلاكسي” آنتي بيوتيك” در واژنيوز باكتريايي كه خود عامل ايجاد پره ترم ليبر مي شود وبه طور كلينيكي قابل تشخيص نيست . جهت جلوگيري از زايمان زودرس دربيماراني كه سابقه پره ترم ليبر دارند ، امروزه در FDA نيز براي جلوگيري از پره ترم ليبر ” آيزوكسوپرين ” توصيه شده است ، اما درايران زياد مصرف مي شود . البته در ليست داروهاي جلوگيري از پره ترم ليبر ، ” ريتودرين ” نام برده شده است .
سؤال : چرا دربعضي ازمراكز براي جلوگيري از ايجاد Contraction در دوقلوها از هفته 8 حاملگي ” آيزوكسوپرين” تجويز مي شود ؟
پاسخ : اين روش درماني ممكن است جنبه تحقيقي داشته باشد ودر هيچ كتاب فارماكولوژي ودرماني چنين شيوه درمان براي پيشگيري از Contraction وسقط در دوقلوها ذكر نشده است .
در تهديد به سقط به عنوان مسكن مي توان از ” هيوسين ” استفاده كرد به صورت خوراكي كه البته بايد توجـه داشت كه زياد تجويز نشود . ” استامينوفن ” به عنوان مسكن Safe تر است كه البته بهتر است بيشتر از 72 ـ 48 ساعت مصرف نشود ودرحد 2 ـ1 Dose اشكالي ندارد .
 اگر Vaginal Bleeding كم بود ولي تا چند هفته ادامه پيدا كرد . استراحت بيمار ادامه مي يابد وبعد از دوهفته سونوگرافي مجدد داده مي شود براي تشخيص اينكه Missed Abortion ايجاد شده يا نه.
 براي تشخيص اينكـه حاملگي به صورت نرمـال پيش مي رود يا به سمت سقط پيشـرفت ميكنـد . چند كار انجـام
مي شود از جمله :
ـ انجام تيتراژ B.H.C.G به صورت سريال و سنجش ميزان آن .
ـ انجام سونوگرافي واژينال
ـ انجام سونوگرافي Abdominal

 سونوگرافي واژينال :
 مي دانيم سونوگرافي واژينال در زماني كه ميزان H.C.G كمتر يا حدود 1000 باشد مي تواند ساك حاملگي را نشان دهد در مواردي كه H.C.G كمتر از 1000 ( مثلاً 800 ) باشد وساك حاملگي نيز ديده نشود مي تواند مطرح كننده EP باشد ويا مطرح كننده ” اوايل حاملگي ” ( Implatation of Zigot ( جايگزيني تخم ) ) باشد كه البته بايد با توجه به سن حاملگي نتيجه گيري شود . بنابراين حساسيت مسأله زماني است تعداد هفته هاي حاملگي بالاي 8 هفته باشد ، كه يكي ازمواردتشخيص درصورت وجودG.Sac وتيترB.H.C.G زير800 ، ممكن است Missed Abortion باشد .
 اگر H.C.G بالاي 1500 باشد وG.Sac ديده نشود ، ظن خيلي قوي به EP مي رود .
در هفته هاي پايين اگر Sac حاملگي ديده نشود وB.H.C.G زير 1000 باشد ، چون يك حالت Border Line وبينا بيني داريم ونيز اجازه نداريم تا دو هفته ديگر براي ديدن G.Sac ريسك كنيم ، ( چون ممكن است EP باشد وتا دو هفته ديگر rupture بدهد ) ، بهترين راه قضاوت استفاده از تيتراژ سريال B.H.C.G است . به بيمار توصيه مي شود تا دو روز ديگر كه B.H.C.G دوم انجام مي شود اگر احساس درد ، تهوع ، خونريزي ، اسهال وعلائم گوارشي داشت مجدداً مراجعه نمايد . ميدانيم كه H.C.G هر دو روز يكبار به طور طبيعي 2 ـ 6/1 برابر مي شود اگر ميزان H.C.G طبق اين پرونده بالا رفته بود حاملگي نرمال است ولي اگر خيلي كم بالا رفته بود احتمال EP مطرح است . بنابراين در 48 ساعت بعدي دوباره H.C.G چك مي شود كه اين مورد سوم در تشخيص تعيين كننده تر است . ( البته بايد توجه شود كه قسمت سوم در شرايطي انجام مي شود كه بيمار علامت حادي نداشته باشد . به طور مثال در بيماري كه Faint كرده استفراغ مي كند ، دچار اسهال شده ، يا در معاينه واژينال نسبت به Servical Motion حساس است ، تصميم گيري تفاوت مي كند . بنابراين در صورتي بيمار به منزل فرستاده مي شود جهت تيتر H.C.G در 48 ساعت بعد كه :
ـ در Servical Motion درد نداشته باشد .
ـ در آدنكس ها Bulging ( برآمدگي وتورم ) حس نشود .
ـ در فورنيكس خلفي Bulging و بر آمدگي نباشد .
در توجه به تعداد هفته هاي حاملگي و رابطه آن با احتمال EP گفته مي شود : در مواردي كه در سونوگرافي G.Sac نداريم ، در6 هفتگي كه قاعدتاً بايد ميزان H.CG تا 15000 نيز برسد ، اگر زير 1500 باشد بايد شك به EP بشود به طور كلي در شك بهEP بايد تمام علائم با هم در نظر گرفته شود و تنها به يك علامت اكتفا نشود .
 H.CG زير 1000 وبا وجود G.Sac ، احتمال مرگ جنين را مطرح مي كند كه براي اثبات آن تيتراژ H.CG انجام مي شود ولي اگر بيمار خونريزي زياد دارد براي ختم حاملگي ارجاع داده مي شود واگر در G.Sac ، Fetus بدون ضربان قلب به طور حتم گزارش شد ، نيز به عنوان Missed Abortion به مركز مجهز ارجاع مي شود .

 سونوگرافي واژينال وميزان H.CG :
ـ Sac حاملگي در سونوگرافي واژينال در روز ( hour ) 2 ، (day ) 2  (hour ) 8 ، ( day) 34 قابل تشخيص است . دراين زمان يعني تقريباً 5 هفتگي ، ميزان H.CG تقريباً برابر است با : ( 156  914 ) يعني حدود 1000 يا كمي كمتر از آن .
ـ همچنين در سونوگرافي واژينال ، Fetal pole در ( hour ) 4 ، ( day) 3  ( hour ) 3 ،(day ) 40 ( تقريباً پايان 6 هفتگي واوايل 7 هفته حاملگي ) ، قابل تشخيص است . دراين زمان ميزان H.CG بايد تقريباً :
( 683  3782 ) باشد . بنابراين در پايان هفته 7 حاملگي ، ميزان H.CG قاعدتاً بايد بالاي 3000 باشد ، در غير اينصورت ، Blighted Ovum . EP يا Missed Abortion مطرح مي شود .

 سونوگرافي واژينال وضربان قلب جنين :
ـ در سونوگرافي واژينال ، ضربان قلب جنين تقريباً در روز (( day) 6  ( hour ) 9 ، ( day) 46 ) يعني اواخر هفته 7 و ابتداي 8 هفتگي شنيده مي شود . دراين زمان ميزان H.CG بيمار تقريباً به 13178 رسيده است . با اين اوصاف اگر خانمي 8 هفته حامله باشد وG.Sac نيز ديده نشود و ميزان H.CG كمتراز اين مقدار باشد بسته به گزارش سونوگرافي Missed Abortion يا EP مطرح است .

 سونوگرافي Abdominal :
در محاسبه مقادير ذكر شده فوق در سونوگرافي Abdominal نسبت به سونوگرافي واژينال ، يك هفته بايد به هر كدام اضافه شود يعني :
G.Sac تقريباً در هفته 7 حاملگي وضربان قلب جنين در 8 هفته حاملگي قابل تشخيص است . بنابراين سونوگرافي واژينال دقيق تر است وزودتر پاسخ ميدهد .
ـ در سونوگرافي Abdominal در حدود 45 روز پس از LMP مي توان FHR را ديد . يعني در اواخر 7 هفتگي واوايل 8 هفتگي .

• نكاتي در : Incomplet Abortion ، Complet :
در صورت ايجاد سقط يا حدس آن يا اظهار دفع Clot از طرف بيمار يا در شرايط Incomplet Abortion ( سقط ناقص ) يا Complet Abortion ( كامل ) بايد يك سونوگرافي Abdominal براي بيمار انجام شود تا از كامل بودن سقط مطمئن شويم واينكه نسجي باقي نمانده باشد . اگر كمتر از 3 mm از نسج باقيمانده باشد مي توان فرصت داد تا خودش دفع شود ولي اگر بيشتر از 3 mm بود ، جهت كورتاژ ارجاع مي شود . اكثر سقط هاي زير 8 هفته كامل دفع مي شود .

• نكته مهم ديگر :
 به تمام بيماران تهديد به سقطRH منفي بايد رگام تزريق نمود . ولي به تست غير مستقيم نيازي نيست .
 درتمام بيماران In Complet Abortion يا كورتاژ شده بايد نمونه اي جهت پاتولوژي به آزمايشگاه فرستاده شود . چون ممكن است يكسري موارد در سونوگرافي تشخيص داده شود مثل مول وبيمار بعداً با كوريوكارسينوما مراجعه نمايد .

 Missed Abortion :

در سقطهاي فراموش شده كه بعد از 12 هفتگي هنوز رحم از لگن بيرون نيامده است ويا Breast ها شل شده اند و ديگر دردناك نيستند و علائم حاملگي در حال برطرف شدن هستند ، بيمار بايد حتماً سونوگرافي شود . در سونوگرافي اگر G.Sac ديده نشد وداخل آن Fetus بدون ضربان قلب بود تشخيص Missed Abortion قطعي است ولي اگر Fetus نبود ، Blighted ovum است و سونوگرافي دو هفته ديگر بايد تكرار شود .

• نكته :
چون ممكن است سونوگرافي به دلايلي در مورد Missed Abortion اشتباه كند ، حتماً بايد دوبارسونوگرافي انجام شود تا تصميم اشتباهي در سرنوشت جنين گرفته نشود .

• نكته مهم ديگر :
مسأله مهمي كه بيماران Missed Abortion را تهديد مي كند ، اختلالات انعقادي ( DIC ) است . بنابراين بايد حتماً يك تيتراژ فيبرنيوژن از بيمار گرفته شود . اين مسأله بيشتر در مورد بيماران بستري انجام مي شود . اما در مورد بيماران سرپائي تا زمانيكه علائم DIC ظاهر نشده وفيبرينوژن نرمال است صبر مي كنيم تا سرويكس Ripening پيدا كند وخود به خود سقط شود و در صورت بسته بودن سرويكس وآماده نبودن آن بيمار به مراكز مجهز ارجاع داده مي شود جهت D&C .
از جمله روش هاي قابل ذكر ديگر جهت القاء سقط :
ـ تجويز شياف PGE2
ـ اينداكشن به روش ويليامز است . ( كه فقط بالاي 12 هفته پاسخ ميدهد . )
 روش كار جهت يادآوري :
IU 100 سنتو سينون در cc1000 Ringes Lactate ريخته مي شود و با Minute/drop 4 شروع مي شود وهر 20-15 دقيقه قطرات دو برابر ميشود تا زمانيكه cc 100 از سرم برود اگر دراين مدت هيچ Contraction اي ايجاد نشد ، از cc 900 باقيمانده ، cc 400 آنرا خالي مي كنيم و به cc 500 باقيمانده ، IU 50 ديگر سنتوسينون اضافه مي كنيم . معمولاً 81% موارد بالاي 14 هفتگي با اين روش سقط مي كنند . ( توجه شود كه جهت Induce Abortion ( القاء سقط ) براي سقطهاي Elective ، از اين روش استفاده نشود زيرا ايجاد هيپوتانسيون شديد مي نمايد و در مواردي Rupture رحم گزارش شده است . بخصوص در شرايط غير بيمارستاني كه محل مجهز نباشد .استفاده از شياف PGE2 روش ساده تري است . ( هر 4 ساعت يكعدد در كنارسرويكس گذاشته مي شود . ) كه البته از عوارض آن :
ـ Faint
ـ علائم گوارشي
ـ هيپوتانسيون
ـ خونريزي
ـ سردرد
است كه البته بايد در شرايط بيمارستاني انجام شود كه در صورت بروز مشكل حاد ، قابل كنترل باشد .)

• نكته اي در مورد درد واحتمال Contraction:
البته اين نكته كمي خارج ازبحث است وبيشتر در بيماران پره تـرم ليبر مورد توجـه است ولي اشاره به آن خالي از لطف نيست وآن اينكه بيماراني كه با درد مراجعه مي كنند اگر در حدود ماه هفتم باشند ، تشخيص Contraction مشكل نيست . به اين ترتيب كه به بيمار گفته مي شود : به پهلوي چپ بخوابـد و دستش را روي شكمش بگذارد ودقت كند كه اين درد واقعاً انقباض و Contraction است يا نه ممكن است :
ـ آپانديسيت
ـ كمر درد
ـ پيلونفريت
باشد . اگر اظهار كرد كه درد به صورتي است كه به اصطلاح ” ميگيرد و ول مي كند ” وسفت مي شود ، بايد خودمان چك كنيم اگر انقباض بود . احتمال Preterm Laber است ولي اگر انقباض نبود واين درد را داشت ، بايد حتماً تندرنس وريباند چك شود . ( در ريباند دست را روي نقطه درد مي گذاريم ، فشار مي دهيم وناگهان رها مي كنيم ودقت مي كنيم كه آيا بعد از برداشتن دست ، درد ايجاد مي شود يانه . ) اگر بيمار شكم حاد باشد ، بايد حتماً ارجاع داده شود .

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:7 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 15 مرداد1385

كمي استرس براي مادران باردار لازم است


ايرنا: محققان دانشكده بهداشت جانز هاپكينز بالتيمور دريافتند وجود كمي تنش و اضطراب در دوران بارداري تاثير مفيد‌ ‌دارد‌.
به گزارش رويترز ، محققان با مطالعه 137زن باردار سالم كه‌ ‌مشكلات مهم رواني‌ ‌نداشتند، به افسردگي و يا اختلالات اضطرابي مبتلا نبودند و فقط تنش‌هاي عادي و‌ ‌اضطراب كه در زنان شاغلي كه مسئوليت‌ و نقش‌هاي متعددي برعهده دارند و حاملگي‌ كم خطر و عادي داشتند دريافتند، زناني كه طي هفته‌هاي 24 تا‌ 32 بارداري خود كمي اضطراب و تنش دارند رشد فكري و حركتي كودكان آنها در سن دو سالگي تا حدودي بيشتر بود. داشتن تنش‌هاي كم در دوران‌ ‌بارداري نه تنها براي نوزاد مضر نيست بلكه مفيد هم هست و مبناي زيست شناختي دارد. به گفته اين دانشمندان، مواد شيميايي حاصله از تنش بر رشد و نمو اندام‌ها تاثير مي‌گذارند‌.‌
http://salamat.ir/index1.asp?t=10#3
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:40 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 15 مرداد1385

يك چهارم بارداري هاي كشور ناخواسته است

رئيس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت در گفتگوي اختصاصي با سلامت:
▲يك چهارم بارداري هاي كشور ناخواسته است
 
 
 
 
‌‌ سپيده سمائي
ايران شانزدهمين كشور پرجمعيت جهان است و جمعيتش تا سال 1400 به حدود 92 ميليون نفر مي‌رسد. اين رقم را وزارت بهداشت بر اساس پيش‌بيني بلندمدت انجام شده، اعلام كرده است. كمبود منابع مالي، مسكن، انواع و اقسام سرانه‌ها، اشتغال و ... را كه كنار اين افزايش جمعيت بگذاريم متوجه مي‌شويم دهه آينده را به درستي دهه بحران جمعيت در ايران ناميده‌اند. به اين اعداد و ارقام اضافه كنيد رقم بالاي شيوع 25 درصد بارداري ناخواسته در كشور را كه نتيجه آن تولد سالانه 300 هزار كودك بي‌دعوت است. خب كسي نمي‌خواهد براي جلوگيري از اين بحران كاري بكند؟ براي يافتن پاسخ اين پرسش گفتگويي را با دكتر اسلامي رئيس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت در حالي كه به شدت درگير امور مربوط به سمينار روز جهاني جمعيت بود، انجام داديم كه حاصل آن پيش روي شماست.
‌ آقاي دكتر، آخرين برآوردها حاكي از آن است كه ما در كشوري با 69 ميليون نفر جمعيت زندگي مي‌كنيم، ارزيابي شما از جمعيت كشور با توجه به منابع موجود چيست؟
‌‌ البته سرشماري امسال ميزان دقيق جمعيت كشور را مشخص مي‌كند اما به نظر مي‌رسد 69 ميليون، رقمي نزديك به واقعيت باشد. بحث جمعيت هم همواره با توجه به منابع بررسي مي‌شود و تمام عوامل توسعه در اين ميان نقش دارند. وسعت كشور، صنايع آن، امكان اشتغال، تحصيل، منابع مالي همه‌وهمه بايد با ميزان جمعيت متناسب باشند. اگر جمعيت متناسب با اين امكانات باشد خب مشكلي وجود نخواهد داشت اما از آنجا كه آمارهاي رسمي، 10 درصد بيكاري در كشور را نشان مي‌دهند، به نظر نمي‌رسد وضعيت مناسبي داشته باشيم.

برخي معتقدند نرخ رشد جمعيت در ايران كه 1/2 درصد است با متوسط رشد جمعيت جهان كه 1/3 درصد است همخواني دارد و برنامه‌هاي تنظيم خانواده در كشور ما كاملا موفق بوده است، اما با توجه به اينكه ايران كشوري جوان است و در حال حاضر ميانگين جمعيت حدود 24 سال است، به نظر مي‌رسد در سال‌هاي آتي با زادوولد بسياري روبه‌رو باشيم، نظر شما در اين ارتباط چيست؟
اين مسئله كاملا درست است. اوايل انقلاب نرخ رشد جمعيت 3/8 درصد بود و متوسط زايمان زنان 6 بچه بود. اما حالا اين رقم به 1/2 درصد كاهش يافته و هر زن به طور متوسط در طول دوران باروري صاحب دو بچه مي‌شود. اما مشكل دقيقا همان است كه به آن اشاره كرديد. جمعيت در سن ازدواج ما بسيار زياد است و در سال‌هاي آينده تعداد زيادي از زوجين صاحب فرزند مي‌شوند كه البته اين حق طبيعي آنان است و نمي‌توان آنها را از اين حق محروم كرد.

ظاهرا چاره‌كار باز هم در تنظيم خانواده است. اما اين تنظيم خانواده در كشور ما چه معنايي دارد؟منظور اين است كه جمعيت كشور از حد معيني تجاوز نكند يا براي تعداد بچه‌هاي هر زوج محدوديت ايجاد شود و مثل چين قوانيني در اين زمينه وضع شود؟
مفهوم اين واژه در سطح جهان در طي سال‌هاي گذشته، تغييرات اساسي داشته است. اوايل از <كنترل رشد جمعيت> استفاده مي‌شد. بعد بحث تنظيم خانواده پيش آمد. اما از سال 1994 برنامه <بهداشت باروري> در نظر گرفته شد كه تنظيم خانواده جزئي از بهداشت باروري به حساب مي‌آيد و سياست كشورها هم در اين رابطه متفاوت است. مطابق سند بين‌المللي كنفرانس 1994، جمعيت توسعه كه ايران هم از امضا‌كنندگان اين سند است، همه خانواده‌ها حق دارند آگاهانه و آزادانه تصميم بگيرند چند فرزند و با چه فاصله زماني داشته باشند، اولين بچه‌شان كي به دنيا بيايد و آخرينشان چه زماني متولد شود، از روش‌هاي پيشگيري استفاده كنند يا نه و از چه روشي بهره ببرند. البته در اين سند ذكر شده كه لازمه تصميم‌گيري آگاهي خانواده‌هاست و دولت‌ها بايد در اين زمينه به مردم آگاهي لازم را ارائه كنند.

پس مطابق اين تعريف ما هيچ‌گاه در كشور با قوانين محدود كننده در زمينه تعداد بچه روبه‌رو نخواهيم بود.
نه ما قوانيني مثل چين را كه بچه دوم اصلا بيمه نيست و از تحصيل رايگان بي‌بهره است، نداريم. قانون كشور ما اين است كه براي فرزند چهارم مرخصي زايمان وجود ندارد و هزينه بيمه بيشتر از 3 بچه اول است اما اين تفاوت‌ها به قدري نيست كه كسي اگر واقعا تمايلي به داشتن فرزند چهارم داشت، با توجه به اين محدوديت‌ها از آن چشم‌پوشي كند. توجه داشته باشيد كه مفاد سند كنفرانس 94 كاملا با اسلام منطبق است و محور آن سلامت، آسايش و خوشبختي خانواده را ملاك مي‌گيرد. يعني زوجين مي‌توانند هر تعداد بچه كه خوشبختي‌شان را تامين مي‌كند، داشته باشند اما بايد آگاهي كافي داشته باشند و از حاملگي‌هاي پرخطر بپرهيزند. با اين تعريف ما ناگزيريم به افراد نازا هم كمك كنيم تا حداقل يك بچه را داشته باشند.

خب مطابق اين تعريف اسلامي تنظيم خانواده، شما عملا چه وظيفه‌اي بر عهده داريد؟
ما بايد به مردم آگاهي دهيم و كمك كنيم تا زنان حاملگي پرخطر نداشته باشند يعني در سن كمتر از 18 سالگي و بيش از 35 سالگي باردار نشوند، فاصله دو بارداريشان كمتر از 3 سال نباشد و در ضمن بيش از 3 بار باردار نشوند چون تمام اين موارد سلامت مادر و كودك را به خطر مي‌اندازد. وظيفه ديگر ما هم اين است كه كمك كنيم، زوجين بارداري ناخواسته نداشته باشند.

دكتر به نكته خوبي اشاره كرديد. 25 درصد حاملگي ناخواسته در كشور رقم بسيار بالايي است و به نظر نمي‌رسد با استانداردهاي جهاني همخواني داشته باشد.
اين آمار بالاست كه اصلا مطلوب نيست، اولويت ما هم كاهش اين عدد است كما اينكه جديدترين بررسي‌ها نشان مي‌دهد حاملگي ناخواسته تا 19 درصد كاهش يافته كه اين هم عدد بالايي است و بايد به صفر نزديك شود. اما توجه كنيد كه آمارها با كشورهاي توسعه يافته قابل مقايسه نيست چون در آن كشورها ابزار سقط جنين وجود دارد و هر چند غيرقانوني است اما به كرات از اين شيوه استفاده مي‌شود.

آقاي دكتر پوشش روش‌هاي تنظيم خانواده در ايران چند درصد است؟
از نظر ما هر خانم 10 تا 49 ساله‌اي كه شوهر دارد واجد شرايط براي برنامه‌هاي تنظيم خانواده است و از مجموع واجدين شرايط 60 درصد تحت پوشش روش‌هاي تنظيم خانواده هستند و از روش‌هاي مطمئن پيشگيري از بارداري استفاده مي‌كنند. حد مطلوب براي ما پوشش حدود 65 تا 66 درصد واجدين شرايط است چون به هر حال در هر دوره‌اي عده‌اي مايل به بچه‌دار شدن هستند و آگاهانه از هيچ روش پيشگيري استفاده نمي‌كنند. بد نيست بدانيد ما از اين نظر از تمام كشورهاي منطقه برتريم. در كشورهايي مانند هند و بنگلادش بالاترين ميزان پوشش 40 درصد است.

خب با اين حساب چرا ميزان شيوع بارداري‌‌هاي ناخواسته اين قدر بالاست؟
در بيش از نيمي از موارد بارداري ناخواسته از روش‌هاي مدرن پيشگيري استفاده نمي‌كنند و از روش‌ طبيعي استفاده مي‌كنند كه درصد خطاي بالايي دارد. بقيه هم از روش مدرن استفاده مي‌كنند و در اثر خطاي روش يا خطاي استفاده از آن روش با مشكل مواجه مي‌شوند. بيشترين تعداد كساني كه خطاي استفاده از روش دارند، خانم‌هايي هستند كه قرص مي‌خورند اما مصرفشان اشتباه است. بررسي‌هاي سال 79 نشان مي‌دهد 49 درصد خانم‌هايي كه قرص مي‌خوردند، آن را اشتباه مصرف مي‌كردند كه البته در سال 84 اين رقم به 25 درصد كاهش يافته است.

موافقيد كه اين رقم بالاي خطا نشان مي‌دهد مشاوره‌هايي كه در مراكز بهداشت و تنظيم خانواده به اين خانم‌ها ارائه مي‌شود، از كيفيت مناسب برخوردار نيست؟
بله. بيش از 75 درصد خدمات تنظيم خانواده در بخش دولتي ارائه مي‌شود و ما مي‌خواهيم كيفيت خدمات را ارتقا دهيم. ارتقاي سيستم مشاوره و برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي بهورزان و كاركنان اين بخش از برنامه‌هاي آينده ماست.ضمن اينكه براي اطلاع‌رساني عمومي تلفن گوياي 149 در 275 شهر كشور فعال است و در 24 ساعت شبانه روز اطلاعات بهداشت باروري را به مردم ارائه مي‌دهد. اضافه كردن روش‌هاي جديد پيشگيري از بارداري هم از برنامه‌هاي ديگر در دست اجراست.

ممكن است در مورد اين روش‌هاي جديد توضيح دهيد.
بررسي‌ها نشان مي‌دهد اگر يك روش پيشگيري جديد را اضافه كنيم، افراد تحت پوشش 4 تا 5 درصد افزايش مي‌يابند. ما به تازگي روش تزريقي يك‌ماهه به نام <سيكلوفن> را به سيستم اضافه كرديم كه فعلا در زاهدن، كرمان، يزد و اروميه توزيع مي‌شود و پس از توليد داخلي اين دارو در يكي دو ماه آينده در سطح كشور متقاضيان مي‌توانند از اين روش استفاده كنند. اين روش كاملا مانند قرص‌هاي پيشگيري است و با توجه به مقبوليت قرص بين يك ميليون و 100 هزار خانمي كه از اين روش استفاده مي‌كنند، انتظار مي‌رود روش تزريق يك ماهه هم به نسبت مورد توجه باشد. البته با اين روش خطاهاي استفاده از قرص هم كاهش مي‌يابد چون بسياري از خانم‌ها فراموش مي‌كنند قرص را مرتب مصرف كنند.
روش ديگر پيشگيري اورژانس است كه از 5 سال پيش اضافه شد و خانمي كه احساس خطر كند مي‌تواند قرص‌هاي اي.‌دي و اچ.‌دي را مصرف كند اما اين قر‌ص‌ها عوارضي مانند تهوع به همراه دارد. امسال قرص جديدي را جايگزين اين قرص‌ها كرده‌ايم كه اين عوارض را ندارند و اطمينانشان هم بيشتر است. قرص <لونور جسترول> را يك توليدكننده داخلي توليد مي‌كند و در يكي دو ماه آينده به توليد انبوه مي‌رسد و وارد بازار مي‌شود.
آقاي دكتر براي تنظيم خانواده در ايران چه اعتباري تخصيص مي‌يابد؟
از سال 80 تا 84 اعتباري كه سازمان مديريت به اين كار اختصاص داده سالانه 100 ميليارد ريال بوده اما بالاترين رقم پرداختي 98 ميليارد ريال است. امسال 140 ميليارد ريال به ما اعتبار دادند كه تا كنون يك پنجم اين مبلغ را پرداخت كرده‌اند. البته اين مبلغ همه نيازهاي ما را پوشش نمي‌دهد و درخواست ما 195 ميليارد ريال است.

با اين اعتبار سرانه افراد تحت پوشش تنظيم خانواده چقدر مي‌شود؟
حدودا سالي 5 هزار تومان. البته براي بعضي روش‌ها اين رقم مناسبي است مثلا هزينه سالانه قرص هزار و 300 تومان است اما تعرفه بستن لوله در بيمارستان‌هاي دولتي 100 هزار تومان است كه امسال و با افزايش اعتبار ما فقط مي‌توانيم 60 هزار تومان آن را بپردازيم، تا سال قبل كه براي اين مورد 32 هزار تومان به بيمارستان‌ها مي‌داديم و هميشه در اين مورد با بيمارستان‌ها درگيري داشتيم.

صندوق جمعيت سازمان ملل كمكي به شما نمي‌كند؟
چرا. برنامه اصلي اين صندوق بهداشت باروري است كه محورهاي آن مادري ايمن و تنظيم خانواده است. در اين راستا هم علاوه بر تبادل تجربيات با كشورها، در زمينه مالي هم كمك مي‌كنند. البته كمك مالي آنها براي 5 سال مبلغي معادل 300 هزار دلار است كه در مقايسه با منافع داخلي ما ناچيز است و يكي از دلايل موفقيت ما اين است كه اصلا به اين كمك‌ها وابسته نيستيم. اما انتقال تجربيات به ساير كشورها و معرفي برنامه‌هاي ايران در زمينه تنظيم خانواده براي ما ارزشمند است چون ساير كشورها با اين اعداد و ارقام ما بيگانه هستند اما به واسطه تبادل اطلاعات با اين صندوق، از فعاليت‌هاي ارزشمند ايران در اين زمينه مطلع مي‌شوند.

آقاي دكتر به عنوان آخرين سوال مي‌خواستم بدانم وزارت بهداشت در زمينه امكان تعيين جنسيت نوزاد برنامه‌اي ندارد؟ بسياري از حاملگي‌هاي متعدد به اين دليل است كه زوجين مايل به داشتن پسر يا دختر هستند.
اين مسئله درست است اما ما هيچ برنامه‌اي در اين زمينه نداريم. چون شدت اين مسئله در مقايسه با سال‌هاي قبل كمتر شده، از آن گذشته ما اولويت‌هاي ديگري داريم و هيچ روش قطعي در اين زمينه وجود ندارد.
 
   
 
 http://salamat.ir/index2.asp?t=1&d=9

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:35 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 15 مرداد1385

شیر خشک در ایران

خبرگزاري دانشجويان ايران - اصفهان
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

تغذيه انحصاري با شير مادر تا 6 ماهگي و تداوم آن همراه با شروع غذاي كمكي تا 2 سالگي براي هر شيرخواري توصيه مي‌شود. بر اساس ضوابط و معيارهاي موضوع تبصره 2 ماده يك قانون ترويج تغذيه با شير مادر مطلوب نبودن نمودار رشد شيرخوار، چند قلويي، بيماريهاي مزمن و صعب‌العلاج مادر نظير بيماريهاي كليوي، قلبي و كبدي، مصرف داروها و مواد راديواكتيو، جدايي والدين، فوت مادر و فرزند خواندگي از ضرورتهاي تجويز شير مصنوعي در خانه‌هاي بهداشت، مراكز بهداشتي – درماني روستايي و شهري است.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، بر اساس ماده يك قانون ترويج تغذيه با شير مادر و حمايت از مادران در دوران شيردهي مصوب مجلس شوراي اسلامي ورود هر نوع شير خشك و غذاهاي كمكي شيرخوار، بايد با رعايت قانون مقررات صادرات و واردات كشور صورت گيرد و شير خشك فقط از طريق داروخانه‌ها توزيع شود.

مهندس سميرا صباح كارشناس مسؤول شير خشك اداره كل نظارت بر مواد غذايي وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران، با اشاره به ورود شير خشك به كشور به 2 فرم يارانه‌اي و غير يارانه‌اي اظهاركرد: هم اكنون 6 ميليون قوطي شير مصنوعي به صورت يارانه‌اي و 10 ميليون به صورت غير يارانه‌اي وارد كشور مي‌شود.

وي ادامه داد: از 6 ميليون قوطي شير خشك يارانه‌اي يك ميليون در مراكز بهداشتي توسط دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در مناطق روستايي به صورت رايگان توزيع مي‌شود و 500 هزار قوطي هم جهت ارايه رايگان به خانواده‌هاي مستحق به سازمان بهزيستي تحويل داده مي‌شود.

صباح بر لزوم توجه بيشتر مصرف‌كنندگان به وجود برچسب فارسي بر روي قوطي شير خشك‌ تاكيد كرد و افزود: برچسب فارسي مجوز وزارت بهداشت براي عرضه و توزيع آن در سطح كشورست.

وي در ادامه توضيح داد: شير خشك‌هايي كه واجد برچسب فارسي هستند جهت بررسي و آناليز به آزمايشگاه ارسال و از نظر عدم وجود آلودگي‌هاي ميكروبي و شيميايي و عدم وجود مواد راديواكتيو در سازمان انرژي اتمي مورد تاييد قرار مي‌گيرند.

وي گفت: شير خشكهاي عربي فاقد برچسب فارسي غالبا شير خشكهاي از رده خارج شده كشور عراق هستند كه به صورت قاچاق وارد ايران شده و خانواده‌هاي ايراني به علت قيمت پايين به سراغ آنان مي‌روند.

صباح به وجود 4 نوع شير خشك مجاز در كشور اشاره كرد و افزود: هومانا، multi، بيوميل و SMA Gold 4 شير خشك مجاز در كشور است كه با مجوز وزارت بهداشت وارد كشور مي‌شوند.

وي در ادامه از وجود كارخانه توليد شير خشك بيوميل در كشور طي 2 سال اخير خبر داد و به ايسنا گفت: طي 2 تا 3 سال آينده كارخانه‌اي در ايران، شير خشك مولتي را به بازار عرضه مي‌كند.

صباح با بيان اين كه از سياست‌هاي كشوري، صادرات شير خشك به خاورميانه و خليج فارس، افزون بر تامين نياز داخلي است، يادآور شد: در كنار واحد غذاي كودك سرلاك يكي از شركت‌هاي داخلي، كارخانه شير خشك اطفال راه‌اندازي و تا پايان سال براي توليد شير نان به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي با بيان اين كه شير خشك صنعتي جهت مصارف كارخانه‌ها براي بستني سازي،‌ توليد بيسكويت، كلوچه و لبنيات توليد مي‌شود، در ادامه توضيح داد: شير خشك 500 گرمي nido با علامت ليوان بر روي بسته‌بندي حاوي چربي زياد و ويژه بزرگسالان است كه متاسفانه به شيرخواران زير 2 سال داده مي‌شود.

صباح در ادامه گفت: ‌برخي از كودكان به لحاظ وجود مشكلات گوارشي، ناراحتي‌هاي خاص و حساسيت به برخي از شيرها و پروتئين‌ شير گاو قادر به مصرف هر نوع شيري نيستند لذا شيرهاي رژيمي آنها از طريق سازمان هلال‌احمر توزيع مي‌شود.

وي داروخانه‌ها را محل مناسبي براي توزيع شير خشك دانست و افزود: سوپر ماركت‌ها و مراكز آزاد اجازه توزيع شير خشك را ندارند چرا كه اين قبيل شيرها از تعاوني مرزنشينان و به صورت قاچاق وارد كشور شده و آزمايشات لازم بر روي آنها صورت نمي‌گيرد.

صباح با بيان اين كه فرمول شير خشك بايد با ضوابط استاندارد كشوري همخواني داشته باشد، خاطرنشان كرد: نياز كودكان ايراني به آهن و يد، با كودكان خارجي متفاوت است و شير خشك‌هاي وارداتي از نظر وجود مواد راديواكتيو، هورمون، آنتي بيوتيك، مواد سمي و آلودگي ميكروبي و خارجي كنترل شوند.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:32 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 15 مرداد1385

تغذيه با شير مادر باعث كاهش تاثير شرايط استرس‌زا بر روي كودك مي‌شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

محققان مي‌گويند كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند نسبت به كودكاني كه شير خشك مي‌خورند در سنين بالاتر بهتر مي‌توانند با موقعيت‌هاي استرس‌زا مانند طلاق و جدايي والدين از يكديگر، مقابله كنند.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در يك سري مطالعات بر روي گروهي از كودكان 10 ساله از سوي محققان سوئدي كه در مجله «بيماري در كودكان» به چاپ رسيده مشخص شد كه كودكاني كه با شير مادر تغذيه مي‌شوند بهتر از كودكان به اصطلاح شير خشكي با استرس‌هاي ناشي از مشكلات و درگيري‌هاي بين‌ والدين خود را وفق مي‌دهند.

اين يافته‌ها بر اساس مطالعه بر روي حدود 9000 كودك بدست آمده است. البته محققان هنوز نمي‌دانند چرا كودكاني كه شير مادر خورده‌اند، كمتر اضطراب دارند.

اين محققان احتمال مي‌دهند كه شايد تماس فيزيكي بين مادر و كودك به كاهش اضطراب كودك كمك مي‌كند.

علاوه بر اين محققان احتمال مي‌دهند كه تغذيه با شير مادر مي‌تواند بر روي رشد قسمت‌هايي در بدن كه با واكنش در برابر شرايط استرس‌زا در ارتباط هستند، تاثير بگذارد.

اين محققان مي‌گويند كه هر چه بيشتر به مسأله تغذيه با شير مادر توجه مي‌كنيم مزاياي بيشتري را در آن مي‌يابيم.

همچنين به گفته متخصصان، از آنجا كه اين كار به لحاظ تكاملي يك عمل طبيعي است پس احتمالا در رشد طبيعي انسان نيز مي‌تواند اهميت داشته باشد.

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:29 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 15 مرداد1385

افزايش دوران مرخصي شيردهي از 4 به 6 ماه

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: مجلس

عضو هيأت رييسه‌ي مجلس شوراي اسلامي گفت: تاكنون پيشنهادي مبني بر افزايش طول دوران مرخصي زايمان از 4 ماه به 6 ماه به مجلس ارائه نشده و در انتظار نظرات مي‌مانيم.

شاهين محمدصادقي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با تأكيد بر اينكه تربيت فرزندان امر مهمي است كه بايد مورد عنايت مسوولان قرار گيرد، اظهار كرد: با توجه به اينكه هنوز اين پيشنهاد به مجلس شوراي اسلامي مطرح نشده است لذا اين پيشنهاد كامل نيست و گمان نمي‌كنم افزايش دوران مرخصي شيردهي از 4 به 6 ماه كارمندي باشد و تبعات منفي خود را دارد.

وي تبعات صنفي اين امر را كاهش كار مفيد نيروهاي زن طي مدت اضافه‌اي كه در نظر گرفته مي‌شود عنوان كرد و گفت: سيستم‌هاي وابسته به كار زنان و مادران زحمتكش در اين شرايط دچار اخلال مي‌شود، لذا بايد به اين مسائل توجه شود؛ اما اگر در جمع‌بندي‌ها با اين پيشنهاد موافقت شود ما نيز مي‌پذيريم.

نماينده‌ي مردم كازرون در مجلس شوراي اسلامي در پايان تصريح كرد: پيش از ارائه اين پيشنهاد به مجلس شوراي اسلامي نمي‌توان پيشداوري كرد

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:28 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 15 مرداد1385

دوران حاملگي منجر به بروز ضايعه كمر درد در زنان مي‌شود.

خبرگزاري دانشجويان ايران - يزد
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد گفت: دوران حاملگي منجر به بروز ضايعه كمر درد در زنان مي‌شود.

دكتر سيد محمد ابريشم در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه يزد - با بيان اين كه بارداري يكي از علل بروز كمردرد‌هاي شايع در زنان محسوب مي‌شود، اظهار كرد: در دوران بارداري به لحاظ تغييرات هورموني كه منجر به تغيير برروي كپسول‌هاي مفصلي مي‌شود و همچنين افزايش قوس كمري كه در فرم بدن ايجاد مي‌شود، ضايعه كمردرد شدت مي‌يابد.

وي بيماري‌هاي زمينه‌اي از قبيل نقص مهره‌اي يا لغزندگي مهره‌ها در زمان حاملگي را از عوامل تشديد‌كننده دردهاي كمر در زنان ذكر كرد و افزود: بيماراني كه سابقه‌ جراحي قبلي روي ستون فقرات به خصوص از نوع ديسك كمر دارند نيز ممكن است دچار افزايش دردهاي كمر شوند و دليل آن تغييراتي است كه در فضاي ديسك و افزايش قوس كمري رخ مي‌دهد.

دكتر ابريشم در مورد افرادي كه قبل از دوران حاملگي داراي ضايعه يا بيماري قابل درمان در ناحيه كمر هستند، خاطرنشان كرد: اين قبيل بيماران مي‌بايست قبل از دوران بارداري اقدام به درمان كمر درد خود كنند كه در گروه اندكي از آنها درمان بيماري نيازمند عمل جراحي است و در گروه دوم كه جمعيت بيشتري را شامل مي‌شوند با روش‌هاي غير جراحي درمان انجام مي‌شود. در جمعيت بسيار اندكي نيز بيماري‌هاي التهابي يا روماتولوژيك مسبب عارضه است كه غالباً توسط متخصصان روماتولوژيست تحت درمان دارويي قرار مي‌گيرند.

وي به تشديد كمردرد در سه ماهه آخر دوران بارداري اشاره كرد و گفت: در مورد عارضه‌هاي كمر درد ناشي از حاملگي، استراحت مطلق لزومي ندارد و بيمار مي‌تواند با انجام يكسري ورزش‌هاي آيزومتريك يا از طريق فيزيوتراپي تقويت عضلات ناحيه كمر، تحت درمان قرار گيرد.

اين متخصص جراحي استخوان و مفاصل يادآور شد: درمان‌هاي دارويي معمولاً در مورد كمردردهاي شديد تاثيرگذار است، ولي در ساير موارد بهترين روش درمان بيماري، استراحت نسبي فرد تا پايان دوران بارداري و سپس درمان قطعي است.

وي به كمردردهاي شايع در حاملگي‌هاي دوم و سوم به بعد در زنان اشاره كرد و افزود: بهترين روش براي جلوگيري از كمردرد در اين بيماران انجام ورزش‌ و تقويت عضلات جهت كاهش قوس كمري است، كه اين امر بايستي بلافاصله پس از دردهاي كمر پس از زايمان شروع شود و تا يك الي سه ماه ادامه يابد.

دكتر ابريشم يادآور شد: بعضي از بيماري‌هاي استخواني يا تومورها نيز ممكن است در زمان حاملگي تشكيل شوند كه بالطبع منجر به درد لگن يا درد كمر خواهند شد و بسته به نوع ضايعه نياز به درمان دارند.

وي گروه ديگري از بيماران را افرادي با دردهاي راجعه ناحيه كمر ذكر كرد و افزود: اين نوع درد‌ها ممكن است به دنبال حاملگي و التهابات يا عفونت‌هاي ناحيه رحم، تخمدان‌ها و لگن اتفاق بيفتد و طبيعتاً با توجه به نوع التهاب داخل لگني امكان بروز دردهاي ناحيه كمر به صورت راجعه وجود دارد كه درمان بيماران توسط متخصصان زنان و زايمان انجام مي‌گيرد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد در پايان ضمن تاكيد بر مراجعه قبل از حاملگي كليه بيماران شاكي از درد كمر به متخصص ارتوپد و انجام ورزش‌هاي تقويتي ستون فقرات، همچنين توصيه كرد افرادي كه دچار چاقي مفرط هستند با گذشت چند ماه پس از زايمان با نظر متخصص زنان و مشاور تغذيه، رژيم‌هاي لاغري جهت كاهش وزن و كمر درد دريافت نمايند.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:26 |  لینک ثابت   •