دوشنبه 9 دی1387

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:20 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 4 دی1387

نیازهای تغذیه ای در دوران بارداری

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

رييس انجمن غذا و تغذيه حامي سلامت ايران با تاكيد بر رعايت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذايي در زنان باردار گفت: زنان چاق، در شروع بارداري در معرض خطر افزايش فشار خون، ديابت شيرين بارداري و زايمان از طريق سزارين قرار داشته و با مشکلات بيشتري در شيردهي مواجه خواهند بود.

دكتر ربابه شيخ‌الاسلام در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به اهميت بهره‌مندي از تغذيه مناسب در دوران بارداري گفت: شايد هيچ مرحله‌اي از زندگي انسان مانند دوران جنيني و دوران شيرخواري و كودكي پرمخاطره نباشد. در اين دوران نيازهاي تغذيه‌اي زنان باردار از اهميت خاصي برخوردار است. از طرف ديگر جنين نيز رشد بسيار سريعي داشته و وزن او از يك گرم در هشت هفتگي به حدود 3200 گرم در هفـته چهـلم مي‌رسـد. از هفـته سـوم جنيـني در هـر دقيـقه 250 هـزار سـلول مغزي تكثير مي‌يابد. بر اين اساس جنين براي تكثير سريع سلول‌هاي خود نياز ويژه‌اي به انواع مواد مغذي دارد كه بايد از طريق تغذيه مناسب مادر تامين شود.

وي با بيان اين كه غذايي كه در دوران بارداري مصرف مي‌شود، علاوه بر تامين نيازهاي تغذيه‌اي مادر، رشد جنين را نيز تامين مي‌كند؛ افزود: بنابراين دانش مـــادر در زمينه تغذيه و رعايت تنوع و تعادل سهم عمده‌اي در تامين سلامت جنين دارد؛ چرا كه در صورت عدم استفاده مادر از مواد مغذي مناسب و مورد نياز جنين در طول بارداري، جنين كليه اين نيازها را از ذخاير بدن مادر تامين كرده و با كاهش ذخاير مادر، سلامت او در معرض تهديد قرار مي‌گيرد.

دكتر شيخ‌الاسلام در ادامه گفت: امروزه متخصصان بهداشت خانواده توصيه دارند که با رعايت برنامه تنظيم خانواده، ميان تولد فرزندان فاصله‌گذاري مناسب صورت گيرد. بنابراين بهتر است پيش از بارداري براي اطمينان از سلامت و آمادگي كامل جسماني و مشاوره به مراكز بهداشتي درماني مراجعه شود. هدف عمده از اين مراقبت‌ها شناسايي زنان مبتلا به سوء تغذيه (لاغر، داراي اضافه وزن يا چاق) و رفع مشكل تغذيه‌اي و رساندن آنان به محدوده وزن طبيعي و آماده كردن آنها براي بهره‌مندي از بارداري ايمن و بدون خطر است.

وي سنين كمتر از 18 و بيشتر از 35 سال را افراد در معرض خطر براي بارداري خواند و تصريح كرد: بارداري قبل از 18 سالگي و بالاتر از 35 سالگي ممكن است به علت كم بودن ذخاير بدن مخاطره آميز باشد. از آنجا كه در سنين پايين هنوز رشد فرد به اتمام نرسيده، بارداري مي‌تواند مادر را با مشكل تامين مواد مغذي براي رشد جنين و تامين سلامت خود مادر مواجه كرده و در نتيجه تولد نوزاد با احتمال بالاي ناهنجاري‌هاي فيزيكي و اختلالات ذهني را به دنبال داشته باشد.

اين متخصص تغذيه با بيان اين كه خرافات غذايي مانند اعتقاد به خوردن پنير و کم هوشي و موارد مشابه باعث مي‌شود که مادر خود را از منابع غذايي مهم محروم کند، ادامه داد: مصرف دخانيات و الکل نيز علاوه بر ايجاد عوارض سوء بر رشد جنين و همچنين بروز ناهنجاري‌ها، منجر به افزايش نياز برخي ويتامين‌ها و املاح در بدن مادر مي‌شود.

وي در ادامه افزود: زنان چاق، در شروع بارداري در معرض خطر افزايش فشار خون، ديابت شيرين بارداري و زايمان از طريق سزارين قرار دارند. همچنين زنان چاق با مشکلات بيشتري در شيردهي مواجه خواهند بود.

به گفته دكتر شيخ‌الاسلام بارداري‌هاي متعدد با فاصله كمتر از 3 سال، كاهش ذخاير بدني مادر را به دنبال دارد. بدون اين كه فرصت كافي براي بازسازي اين ذخاير تامين شود.

وي در ادامه به ايسنا گفت: برخي از رژيم‌هاي غذايي كه در كنترل برخي بيماري‌ها تجويز مي‌شوند ممكن است با محدود كردن برخي اقلام غذايي باعث كاهش ذخاير در فرد شده و در اين شرايط باردار شدن به فرد و جنين صدمه برساند. در مجموع در دوران بارداري به علت رشد جنين نيازهاي تغذيه‌اي مادر افزايش مي‌يابد. در صورتي كه مادر از تغذيه صحيح و مناسب برخوردار نباشد جنين تا حد ممکن نيازهاي خود را از منابع مادر تامين مي‌کند. با مصرف شدن منابع مادر، در صورتي که با تغذيه سالم تامين نشود، وي در معرض خطرات جدي قرار مي‌گيرد. آنچه كه در تغذيه زنان باردار اهميت دارد رعايت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذايي است.

وي در پايان تاكيد كرد: به منظور رعايت تنوع در برنامه غذايي لازم است که از كليه گروه‌هاي غذايي در طول روز استفاده شود. در هر گروه غذايي، مواد غذايي با ارزش غذايي تقريبا يكسان قرار دارند و مي‌توان از يكي به جاي ديگري استفاده كرد. همچنين لازم است که از هر گروه غذايي به اندازه مصرف شود. بهترين راه براي اطمينان از مصرف متعادل و متنوع مواد غذايي در روز استفاده از همه گروه‌هاي اصلي غذايي يعني گروه نان و غلات، گروه ميوه‌ها و سبزي‌ها، گروه شير و لبنيات و گروه گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغزها است.http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1246721

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:39 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 4 دی1387

استرس حتي پيش از بارداري هم خطرناك است

پژوهشگران تاكيد كردند: به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين پژوهشگران هشدار دادند كه زايمان پيش از موعد مي‌تواند مشكلات بلند مدتي براي سلامت مادر و فرزند وي ايجاد كند.

اين تحقيق نشان داده است: اگر مادران پيش از باردار شدن در خانواده با مرگ يا بيماري جدي و حاد يكي از اعضاي خانواده يا بستگان خود مواجه شود، احتمال اينكه پس از بارداري نوزاد خود را پيش از موعد به دنيا بياورد، بيشتر است.

بر اساس گزارش مجله «توليد مثل انسان»،‌اين ارتباط بويژه در مادراني كه اتفاقات بد و ناگواري را در طول زندگي تجربه كرده‌اند، بسيار قوي‌تر است.

كارشناسان مي‌گويند؛ ‌تاثيرات نامطلوبي كه هورمونهاي استرس بر روي رحم بر جاي مي‌گذارند مي‌تواند علت اين آسيب پذيري را توضيح دهد.

در اين تحقيق اطلاعات ثبت شده از يك ميليون و 350 هزار مادر در دانمارك مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

تا پيش از اين محققان مي‌دانستند كه استرس در طول بارداري باعث زايمان زودرس مي‌شود اما اين تحقيق تاكيد كرد كه حتي قبل از باردار شدن نيز وجود استرس و تنش همين تاثير را مي‌تواند داشته باشد.

به گفته پژوهشگران؛ اگر اين استرس شديد 37 هفته پيش از بارداري به فرد وارد شود 23 درصد و اگر 33 هفته قبل از بارداري اتفاق افتاد، 59 درصد احتمال زايمان پيش از موعد را افزايش مي‌يابد.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1249408

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:33 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 4 دی1387

توصیه هایی برای مصرف دارو در بارداری

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

بسياري از زنان به طور معمول ممكن است مكمل‌ها و داروهاي خاصي از نوع OCT يعني بدون نياز به نسخه پزشك را بدون تامل و نگراني مصرف كنند، اما زماني كه تصميم به باردار شدن مي گيرند بايد بدانند حتي داروهايي كه مي‌توانند بدون نسخه خريداري كنند ممكن است روي رشد جنين آنها تاثير بگذارد و به همين خاطر بايد تمام احتياط‌هاي لازم را انجام دهند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، آكادمي پزشكان خانواده در آمريكا چند دستورالعمل ايمني را در مورد مصرف داروها در دوران بارداري ارائه كرده كه در ذيل به آنها اشاره مي‌شود:

- بدون مشورت با پزشك هيچ نوع دارو يا مكمل گياهي را مصرف نكنيد.

- سعي كنيد در سه ماهه اول بارداري هيچ دارويي نخوريد چون در اين دوره جنين بيشترين حد آسيب پذيري را دارد.

- اگر درد داريد استامينوفن معمولا براي زنان باردار البته در صورتي كه در يك دوره كوتاه مصرف شود، بي‌خطر است.

- در دوران بارداري از مصرف آسپرين جدا پرهيز كنيد.

- از مصرف مسكن‌هاي NSAID مانند ادويل، موترين و آليو در حين بارداري بويژه در سه ماهه آخر خودداري كنيد.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1248193

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:18 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 4 دی1387

ارتباط سقط با دخانیات

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

دختران يا زناني كه در معرض دود سيگار قرار مي‌گيرند حتي زماني كه خودشان سيگاري نباشند، بيشتر با مشكلات ناباروري مواجه خواهند شد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پژوهشگران هشدار دادند: دود سيگار به توان بارور شدن زنان آسيب وارد مي‌كند.

بر اساس اين گزارش، تماس با دود سيگار چه در كودكي و چه در بزرگسالي مشكلات قابل توجهي را درسيستم باروري زنان بوجود مي‌آورد و خطر سقط جنين نيز در آنها افزايش مي‌يابد.

دانشمندان مركز پزشكي دانشگاه روچستر براي مطالعه در اين زمينه يك تحليل همه‌گير شناسي روي بيش از 4 هزار و800 زن غير سيگاري انجام دادند.

نتايج اين تحليل گسترده نشان داد: وقتي زنان در دوران كودكي يا نوجواني روزانه شش ساعت يا بيشتر در تماس با دود سيگار باشند، در مقايسه با زناني كه در اين قبيل محيط‌ها نبوده‌اند 68 درصد بيشتر با مشكلات بارداري مواجه مي‌شوند.

اين زنان معمولا به سختي باردار مي‌شوند و حتي پس از بارداري يك بار يا بيشتر جنين خود را سقط خواهند كرد.

اين پژوهش در نشريه «كنترل دخانيات» به چاپ رسيده است.

بر اساس اين تحقيق از هر پنج زن چهار نفر در طول زندگي خود در تماس با دود سيگار قرار مي‌گيرند كه اين امر اغلب به دليل زندگي كردن با افراد سيگاري رخ مي‌دهد.

نيمي از زنان در خانواده‌هايي بزرگ مي‌شوند كه والدين آنها سيگاري هستند و دو سوم زنان در طول تحقيق فوق در تماس با دود سيگار بوده‌اند.

بر اساس بررسي‌ها بيش از 40 درصد از اين زنان به هنگام باردار شدن با مشكل مواجه شدند. براي مثال مشكل ناباروري آنها بيش از يكسال طول مي‌كشيد و يا به طور مكرر دچار سقط جنين مي‌شدند.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1249423

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:16 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 3 دی1387

اخبار جدید از آمپول های 1 ماهه پیشگیری از بارداری

نتايج مطالعات تحقيقاتي در كرمان درباره آمپول ضدبارداري «سيكلوفم» نشان داد كه عوارض جانبي مصرف اين آمپول در سه ماهه دوم مصرف به شدت كاهش مي‌يابد.

دكتر محمداسلامي، رييس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با بيان اين كه از چهار مطالعه تحقيقاتي انجام شده در چهار دانشگاه علوم پزشكي زاهدان،‌ كرمان،‌ يزد و اروميه تحقيقات دو دانشگاه علوم پزشكي كرمان و يزد به اتمام رسيده است، اظهار كرد: براين اساس ضريب تداوم استفاده از روش جلوگيري آمپول سيكلوفم در زنان واجد شرايط دست كم شش ماه بود.

وي با بيان اين كه براي انجام اين مطالعه تحقيقاتي در دانشگاه علوم پزشكي كرمان، آمپول سيكلوفم به يك‌هزار و 809 داوطلب متقاضي تزريق شد اما از اين تعداد فقط 418 نفر وارد نمونه شدند، گفت: 354 نفر كه داوطلب استفاده از اين شيوه نبودند نيز در اين مطالعه مورد بررسي قرار گرفتند.

رييس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت، با استناد به نتايج حاصله از مطالعه در استان كرمان گفت: براين اساس افراد در سنين بالاي باروري و افراد تحصيل‌كرده تمايل كمتري به استفاده از اين شيوه جلوگيري داشتند؛ اين در حالي است كه اين روش در ميان جوانان و روستاييان در مقايسه با شهرنشينان(يك شهري در مقابل دو روستايي) با استقبال بيشتري روبرو شد.

دكتر اسلامي با اشاره به كاهش ميزان عوارض ناخواسته آمپول سيكلوفم در سه ماهه دوم مصرف از تهوع و استفراغ، سردرد، سرگيجه، اختلالات خونريزي در طول قاعدگي به عنوان عوارض اين شيوه جلوگيري ياد كرد و افزود: براساس نتايج اين تحقيق اختلال خونريزي قاعدگي از 83 درصد در سه ماهه نخست مصرف به 10 درصد در سه ماهه دوم مصرف ‌رسيد.

وي، افزود: براساس نتايج اين تحقيق،عوارضي چون نامنظمي قاعدگي از 88 درصد در سه ماهه اول به 4/8 درصد در سه ماهه دوم، اضافه وزن از 76 درصد در سه ماهه اول به 11 درصد در سه ماهه دوم، ميزان سردرد از 87 درصد در سه ماهه نخست به 9 درصد در سه ماهه دوم مصرف و بالاخره ميزان بروز تهوع به عنوان يكي از عوارض ناخواسته اين روش ضد بارداري از 83 درصد در سه ماهه نخست به 13 درصد در سه ماهه دوم كاهش يافت.

رييس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت، در پايان بر نقش موثر مشاوره در نخستين ويزيت در انتخاب صحيح روش جلوگيري تاكيد كرد.

گفتني است،آمپول ضد بارداري و تركيبي سيكلوفم با فواصل تزريق يك ماه، خصوصياتي مشابه قرص‌هاي تركيبي 21تايي دارد كه روش مناسبي‌ براي افراد فراموشكاري است كه مصرف شبانه براي آن دشوار است. اين آمپول هم اكنون در تمام مراكز بهداشت و درمان كشور توزيع و در بخش خصوصي هم در برخي از داروخانه‌ها ارايه مي‌شود.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1256684
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:11 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 23 آبان1387

شايع‌ترين بيماري گوارشي در سه ماهه اول بارداري

دکتر محمود اسحاق حسيني، فوق تخصص گوارش و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، ويار حاملگي را يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي گوارشي در سه ماهه اول عنوان كرد و افزود: ويار حاملگي حتماً بايد کنترل شود؛ زيرا درغيراين صورت مادر هر چه مصرف کند با استفراغ دفع کرده و اين امر باعث کمبود انرژي مادر و نهايتاً لاغري وي مي‌شود که به زيان جنين است.

وي با بيان اين که ويار به سبب حاملگي چندم حتماً بايد کنترل شود، در توضيح افزود: ممکن است استفراغ هاي اوليه حاوي ماده‌اي نباشد اما در پي استفراغ هاي بيش از حد ممکن است خون در آن ديده شود.

وي در ادامه احساس بادگلوي متوالي را يکي ديگر از شايع‌ترين مشکلات گوارشي دوران حاملگي دانست و افزود: خارج شدن متوالي باد گلو ممکن است به خصوص در سه ماهه اول به خونريزي بينجامد.

وي در توضيح علل خونريزي‌ها گفت: خونريزي‌ها ناشي از پارگي به خصوص در محل اتصال مري به معده است و در اين زمان فرد نياز به بستري و احتمالا تزريق خون دارد.

دکتر اسحاق حسيني با ذکر اين که مطلب که ممکن است استفراغ‌ها به سه ماهه دوم حاملگي کشيده شود، تصريح کرد: در اين صورت پزشکان مجبور به تجويز دارو براي کنترل ويار هستند تا مانع از عوارض بعدي ويار مثل لاغري و يا سقط جنين شود.

عضو هيأت علمي دانشگاه تهران در ادامه با ذکر اين مطلب که در دوران حاملگي مصرف هر گونه دارو ممنوع است در توضيح افزود: در دوران حاملگي به دليل اينکه اکثر داروها از جفت عبور ‌کرده و روي جنين تأثير مي‌گذارند مصرف آنها ممنوع است غير از اوقاتي که جان مادر در خطر است كه بايد با احتياط کامل براي مادر دارو تجويز کرد.

وي در پايان، مصرف مايعات و تغذيه مناسب با کالري کافي را مهم دانست و گفت: ويار حاملگي حتماً بايد کنترل شود تا بر روي رشد جنين تأثير منفي نگذارد.

http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1232300&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:40 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 25 مهر1387

مطلوب ترین سنین برای باردار شدن زنان بیست تا سی سالگی است.

بهترین زمان برای باردار شدن بین بیست تا سی سالگی است. در این زمان بدن بیشتر از هر زمان دیگری انرژی و آمادگی لازم برای بارداری را دارد. البته بارداری در هر سنی مزایا و سختی های خاص خود را دارد اما بین بیست تا سی سالگی بدن از نظر آمادگی باروری در بهترین و مناسبترین وضعیت قرار دارد.
محققان تحقیقات زیادی در مورد زمان های متفاوت بارداری انجام داده اند و نتیجه اینکه بالاترین نقطه و اوج توانایی باروری در زنان در ۲۴ سالگی است.
تمامی خانم ها در هنگام تولد بالاترین میزان تخمک ها را جهت باروری دارند. یعنی در حدود یک میلیون تخمک. اما وقتی به سن بلوغ می رسند این میزان به حدود ۳۰۰ هزار عدد می رسد و مسئله اینجاست که از این تعداد فقط در حدود ۳۰۰ تخمک در دوره فعالیت تخمدانها آزاد می شود و امکان باروری می یابد.
هم چنان که سن افزایش می یابد تخمدانها هم پیرتر می شوند و تخمکها آمادگی کمتری برای باروری خواهند داشت. به همین دلیل است که امکان بروز مشکلات و اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندروم داون در سنین پایین تر به مراتب کمتر از سنین بالا می باشد.
در عین حال احتمال بروز سقط جنین نیز در سنین بالا بیشتر است. این احتمال در زنانی که بین ۲۰ تا ۲۴ سال سن دارند احتمال سقط جنین ۱۰ درصد است در حالی که این رقم در زنان ۳۵ تا ۳۹ ساله ۱۸ درصد و زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله به ۳۴ درصد می رسد.
در عین حال در دهه بیست سالگی احتمال ابتلا به انواع مشکلات رحم و اندومتر به مراتب کمتر است و بیماری های مقاربتی نیز در این سنین کمتر ایجاد می شود.
از طرف دیگر در دهه بیست سالگی بدن از نظر فیزیکی سالم تر است و فرد مبتلا به بیماری ها و ناراحتی های گوناگون نمی باشد. از این رو احتمال زایمان زودتر از موعد و تولد نوزاد نارس در سن کمتر از ۳۶ سال پایین می باشد.
لازم به ذکر است که بررسی ها نشان داده اینکه شما در اوایل دهه بیست سالگی اقدام به بارداری نمایید یا در اواخر آن تغییر چندانی نمی کند و تفاوت باروری در این محدوده سنی ناچیز و قابل چشم پوشی است.
در ضمن نکته قابل ملاحظه این است که فقط بارداری مهم نیست و پس از زایمان مراقبت های مربوط به نوزاد و اینکه مادر بتواند با بیداریهای کودک بیدار بماند و با خوابیدنهای او استراحت نماید در دهه بیست سالگی راحت تر است و پس از آن از نظر بدنی و فیزیکی فشار بیشتری را متحمل می شود.
به عقیده بسیاری از متخصصان سن ۲۵سالگی بهترین سن برای فرزند اول است. زیرا هم مادر سن مناسبی دارد و هم اینکه در بازیها و مراحل گوناگون رشدی کودک بهتر می تواند در کنارش باشد.
علاوه بر وضعیت جسمی افراد در دهه بیست سالگی از نظر ذهنی و عاطفی نیز انعطاف پذیری بیشتری دارند و ظرفیت بیشتری برای تحمل و پذیرش مسئولیت ها و تعهدات مربوط به فرزندان دارند.
از طرف دیگر مادر شدن در این دهه امکان تحصیل و آموزش دیدن را به شما می دهد. می توانید در این زمان فرزنددار شوید و سپس دوباره به جامعه و پرداختن به شغل و کارهای مورد علاقه برگردید. در صورتی که در سنین بالاتر اگر کار و حرفه خود را به جهت مسئولیتهای مادری رها کنید جذب دوباره بازار کار به مراتب سخت تر خواهد بود.
به همین دلیل از نظر بسیاری از مشاوران اقتصادی بارداری در این برهه از نظر مالی و اقتصادی نیز لطمه خاصی به خانواده نمی زند.
یعنی مادرانی که در سنین بالاتر اقدام به بچه دار شدن می کنند فرصتهای بسیاری را از نظر موفقیتهای اجتماعی و شغلی از دست می دهند.
اما از طرف مقابل فرزند داشتن در سنین کم نیز به دلیل تجربه کم والدین سختی هایی دارد و والدین به دلیل توجه زیاد به فرزند ممکن است از توجه کافی به یکدیگر غافل شوند. این امر در بسیاری موارد در مادران جوان منجر به افسردگی های پس از زایمان می شود و در پدران جوان نیز ناراحتی های ناشی از کمبود توجه همسرشان مشکل ساز است.
در بسیاری از موارد که ازدواجها در سنین پایین انجام می گیرد و زوجین خیلی زود تصمیم به بچه دارشدن می گیرند مشکلات زیادی به دلیل عدم آمادگی ها و تفاهمات لازم جهت پذیرش مسئولیتهای جدید ایجاد می شود.
بررسی ها نشان داده فرزندان زنانی که در سنین بین ۱۵ تا ۲۴ متولد شده اند از نظر رفتاری مشکلات بیشتری دارند و آن هم بیشتر به دلیل فقدان مهارتهای تربیتی لازم در مادران خیلی جوان است.
ارزیابی وضعیت والدینی که در دهه ۳۰-۲۰ و ۴۰ خود فرزنددار شده اند نشانگر ویژگیهای رفتاری و تربیتی متفاوت در این فرزندان است.
لازم به ذکر است که شما در هر سیکل عادت ماهیانه فقط تا ۲۵ درصد شانس بارداری خواهید داشت و بدین ترتیب یعنی در اوایل دهه بیست سالگی در سال در حدود۹۸ درصد و در اواخر این دوران در حدود ۸۴درصد شانس برای بارداری خواهید داشت.
در این دهه فقط ۷درصد از خانم ها دچار ناباروری می شوند و ۶ درصد نهایتا بچه دار نمی شوند. اما در دهه۴۰ سالگی احتمال اینکه افراد هرگز نتوانند بچه دار شوند تا ۶۴ درصد هم می رسد.
این مسئله در مورد خانم های دهه ۴۰سالی که سقط جنین دارند ۳برابر افرادی است که در دهه بیست سالگی هستند و در مورد ۴۵سالگی به بالا باز هم افزایش می یابد.
در ضمن در مورد ابتلای کودک به سندروم داوان در دهه بیست سالگی مادر احتمال یک به ۱۲۹۵ است و در دهه ۳۰ یک در ۷۵۹ می باشد.
با توجه به موارد فوق توصیه می کنیم که در هر سنی حتی در دهه بیست سالگی اگر قصد بچه دار شدن دارید حتما قبل از هرچیز با پزشک متخصص مشورت نمایید تا از جنبه های گوناگون از آمادگی شما برای این موضوع اطمینان حاصل کرده و موارد مورد نیاز را به اطلاعتان برساند

http://pezeshkan.org/?p=13040

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 14:55 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 23 مهر1387

دومين همايش "بهداشت دوران بارداري" 25 مهرماه در تهران برگزار مي‌شود

به همت بانك خون بند ناف رويان و جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي ايران دومين همايش" بهداشت دوران بارداري" ويژه مادران باردار و زوجين برگزار مي شود.
دكتر مرتضی ضرابی، مدير عامل بانک خون بند ناف رويان، با اعلام اين خبر در خصوص لزوم برگزاری اين همايش گفت: يكي از چالش هاي فراروي جوامع در حال توسعه سرمايه گذاري بر روي اهداف دراز مدت است كه از اهم اين اهداف توجه ويژه به نسل‌هاي بعدي مي‌باشد؛ از اين‌رو برنامه ريزي براي داشتن نسلي سالم اقدامي اساسي بوده و بايد به عنوان اولويت نخست مدنظر قرار گيرد.
وي در ادامه افزود: بنابراين اين به آن معناست كه نه تنها از لحظه تولد نوزاد بلكه از زمان بارداري و قبل از آن مي بايست در جهت آموزش والدين سرمايه گذاری کرد و مراقبتهاي لازم سلامتي و بهداشتي از مادر و كودك به عمل آورد.
دکتر ضرابی با اشاره به برگزاري نخستين همايش بهداشت دوران بارداری در سال گذشته که با استقبال خوب مادران و زوجين جوان روبرو گشت؛ افزود: به همين منظور بانك خون بند ناف رويان با همكاري جهاد دانشگاهي علوم پزشكي ايران تصميم گرفت تا بار ديگر همايش يك روزه بهداشت دوران بارداري را با هدف آشناسازي مادران باردار و زوجين جوان با مراقبتهاي لازم دوران‌ بارداري پربارتر از سال گذشته در تاريخ 25 مهر ماه برگزار نمايد.
دكتر ضرابی در ادامه خاطرنشان كرد: آمادگی روحی و بهداشت رواني دوران بارداري، تغذيه سالم در اين دوران و تاثير آن بر سلامت مادر و کودک، آشنايي با مشکلات شايع دوران بارداری ، اهميت ورزش و فعاليت های بدنی دوران بارداری در سلامت مادر و نوزاد ، همچنين لزوم نگهداری و ذخيره سازی خون بند ناف و لزوم ارزيابي دوره‌اي رشد كودك و شناسنامه سلامت كودك از محورهاي مورد بحث در اين همايش يک روزه مي باشد.
 وي درخاتمه ضمن دعوت از كليه مادران باردار و زوجين جوان جهت شركت در اين همايش يک روزه گفت: علاقه‌مندان مي توانند جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي 88517180 و 88519774 تماس حاصل نمايند.
 خاطر نشان مي‌گردد؛ همايش مذكور 25 مهر از ساعت 30/8 الی 13 در محل مركز همايش هاي پژوهشكده رويان واقع در ميدان بني هاشم، كوچه حافظ شرقي، كوچه مسعود برگزار مي‌گردد.

جهت اطلاع از ریز برنامه ها به این لینک رجوع کنید.http://www.irmed.org/page.aspx?pageid=19

http://www.irmed.org/newsdetails.aspx?newsid=214
 
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 10:52 |  لینک ثابت   • 

شنبه 13 مهر1387

زنان باردار در مواقع غيرضروري تلفن همراه خود را خاموش كنند

 

يك متخصص راديولوژي با بيان اين كه امواج موبايل بيشترين آسيب را به مادران باردار و كودكان مي‌رساند، تصريح كرد: آنچه تاكنون مشخص شده اين امواج بي ضرر نيستند و در سلولهاي در حال رشد مثل جنين بسيار اثر گذار بوده و خطرناك هستند.

دكتر رضا نفيسي ‌اظهار كرد: امواج موبايل از نوع الكترومغناطيس هستند كه بصورت طبيعي در طبيعت و يا بصورت مصنوعي توسط انسان‌ها ساخته مي‌شوند.

وي ضمن تقسيم بندي و تنوع امواج به امواج خورشيد، لوازم الكترونيكي بي سيم، مخابرات، اشعه x، اشعه مايكروفر و موبايل افزود: اين امواج بر حسب فركانس و طول موج خصوصيات خاص را دارا بوده و بر سلامتي انسان تاثيراتي دارند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد عنوان كرد:‌ امواج موبايل بالاي 900 مگاهرتزاست كه بررسي‌هاي بسياري نشان داده‌اند كه مضراتي براي سلامتي انسان دارند ولي هيچ كدام به اثبات نرسيده است و همچنان در خصوص مضرات آن تحقيقات گسترده اي در حال انجام است.

وي افزود: امواج موبايل و ساير امواج در سلول‌هايي كه در حال تقسيم هستند تاثير گذاشته و DNA بيمار را تغيير مي‌دهند و در نتيجه منجر به انتقال ژن به نسل‌هاي بعدي مي‌شود كه بايد گفت هيچ كدام از اين نظريه‌ها به اثبات نرسيده است.

دكتر نفيسي توصيه كرد: كودكان و مادران باردار حتي‌الامكان از موبايل كمتر استفاده كنند و توصيه مي‌شود كه در فاصله يك متري از بدن قرار گيرد.

وي با بيان اين كه بهتر است زنان باردار در مواقع غير ضروري تلفن همراه خود را خاموش كنند، افزود:‌ زيرا تا زماني كه موبايل روشن است و حتي فرد صحبت نمي‌كند امواج از خود ساطع مي‌نمايد.

وي همچنين تاكيد كرد: بهتراست در فضاي آزاد از تلفن همراه استفاده شود، ‌در مكانهايي مانند داخل ماشين كه اطراف آن داراي فلز است نبايد از تلفن همراه استفاده كرد چرا كه مضرات آن تشديد مي‌شود.

اين متخصص راديولوژيست در پايان توصيه كرد: بهتر است افراد از هندزفري كه داراي سيم‌هاي بلندي است استفاده كنند تا زيان كمتري براي آنها داشته باشد.

http://www.iranhall.com/health/shownews/?newsid=6193
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 8:51 |  لینک ثابت   • 

شنبه 13 مهر1387

شير دادن به نوزاد، خطر ابتلا به سرطان سينه را در مادر كاهش مي‌دهد.


متخصصان صندوق جهاني تحقيقات سرطان توصيه مي‌كنند؛ شير دادن به نوزاد، خطر ابتلا به سرطان سينه را در مادر كاهش مي‌دهد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين متخصصان به زناني كه تازه صاحب فرزند شده‌اند، مي‌گويند: اگر مي‌خواهيد احتمال ابتلا به سرطان سينه طي سالهاي آتي زندگي در شما كاهش پيدا كند فقط كافيست كه حداقل به مدت يكسال به نوزاد خود شير بدهيد.

نتايج اين تحقيق جديد تاييدي مهمتر و قطعي‌تر بر مطالعات قبلي مبني بر تاثير مثبت و سودمند شيردهي در پيشگيري از بروز اين سرطان است.

در واقع محققان دريافته‌اند؛ در زناني كه يك سال پس از زايمان،‌ به نوزاد خود شير مي‌دهند احتمال ابتلا به اين بيماري پنج درصد كاهش پيدا مي‌كند.

اين محققان تاكيد كردند: شايد كاهش پنج درصدي شانس ابتلا به اين سرطان چندان مهم به نظر نرسد اما هرچه مدت زمان شيردهي طولاني‌تر شود، خطر بروز سرطان سينه بازهم كمتر خواهد شد.

مطالعات صندوق جهاني تحقيقات سرطان نشان مي‌دهد كه از هر چهار زن، سه نفر نمي‌دانند كه شيردهي خطر ابتلا به سرطان سينه را كاهش مي‌هد لذا اطلاع رساني در اين زمينه مي‌تواند نتايج سودمندي داشته باشد.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1206717&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 8:7 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 11 مهر1387

بهترین فاصله ی سنی میان فرزندان

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

يک متخصص روانپزشکي کودکان گفت: دادن آگاهي به فرزند اول قبل از به دنيا آمدن فرزند بعدي در پذيرش شرايط از طرف وي موثر است و مشارکت فرزند اول در نگهداري فرزند تازه متولد شده موجب کاهش پرخاشگري وي مي‌شود.

دکتر مهدي تهراني دوست، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران اظهار داشت: رفتارهاي غيرعادي نظير پرخاشگري و بدخلقي فرزند اول بعد از بدنيا آمدن فرزند دوم طبيعي است و در صورت تدبير والدين به سرعت برطرف خواهد شد.

وي در ادامه تصريح کرد: فرزند تازه متولد شده به لحاظ شرايط فيزيولوژيکي که دارد نياز به توجه بيشتري از سوي والدين دارد و همين امر سبب برانگيخته شدن حس حسادت در فرزند اول مي شود.

دکتر تهراني دوست افزود: اين شرايط در زمان تک فرزندي تشديد مي‌شود و والدين مي‌توانند با مشارکت دادن فرزند اول در نگهداري از نوزاد جديد باعث کاهش حسادت وي شوند.

اين فوق تخصص روانپزشکي اطفال تاکيد کرد: حسادت فرزند اول در قالب لجبازي، بدخلقي، تنش و آسيب رساندن به نوزاد جديد مي‌تواند بروز کند که با درايت والدين قابل حل است.

وي يادآور شد: والدين مي‌توانند در قالب فيلم يا داستان به فرزند اول آگاهي دهند و او را آماده پذيرش شرايط و فرزند جديد کنند.

دکتر تهراني دوست اظهار کرد: 4 تا 5 سال بهترين فاصله سني ميان فرزندان است. فرزندان 4 تا 5 ساله به لحاظ رشد عقلي که دارند مي‌توانند شرايط را بهتر درک کرده و با موقعيت جديد کنار بيايند.

 http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1206526&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 20:53 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 9 مهر1387

تا نوزادی هست ، شیر مادر حرف اول را می زند.

خبرگزاري دانشجويان ايران - مشهد
سرويس: پژوهشي

نتايج يک پژوهش علمي نشان مي‌دهد اشتغال مادر محدوديتي براي تغذيه کودک با شير مادر نيست به شرطي که مادر بتواند ميان کار و شيردهي خود توازن برقرار کند.

به گزارش سرويس علمي پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه خراسان،‌ عصمت قدرت‌ اللهي در پژوهشي در خصوص موفقيت شيردهي در مادران شاغل و غير شاغل كه در کنگره سراسري تغذيه نوزادان و کودکان در مشهد ارائه شد، آورده است: شير مادر غذايي کامل و سرشار از مواد مورد نياز براي رشد و محافظت کودک در برابر بيماري‌هاي گوناگون و عامل مهمي در جهت سلامت جسمي و رواني مادر و کودک مي‌باشد. اين پژوهش به صورت توصيفي انجام شده و جامعه مورد پژوهش، مادران شير دهي بودند که يک کودک شيرخوار بيش از ‌٩ ماه داشتند.

ابزار گردآوري داده‌ها پرسش‌نامه‌اي مشتمل بر دو بخش مشخصات مربوط به مادر و اطلاعات مربوط به کودک بود. نتايج حاصل از اين پژوهش نشان داد که اکثريت مادران (‌٦/٣٦ درصد) در گروه سني ‌٢٥- ‌٢٩ سال و اقليت (‌٧/٣ درصد) کمتر از ‌٢٠ سال سن داشتند.

از نظر ميزان تحصيلات اکثريت واحدهاي مورد پژوهش (‌٤/٣٥ درصد) ديپلم و اقليت آن‌ها (‌٣/١٨ درصد) مدرک زير دپيلم داشتند؛ ‌٩/٥٤ درصد مادران خانه‌دار و ‌١/٤٥ درصد شاغل بودند و نحوه زايمان ‌٣٩ درصد از طريق زايمان طبيعي و ‌٦١ درصد به روش سزارين بود. ‌٤/٦٣ درصد مادران در کمتر از دو ساعت پس از زايمان به نوزاد خود شير داده بودند.

اکثريت مادران (‌٧/٥٣ درصد) پس از ‌٤ ماهگي شيرخوار، تغذيه کمکي را شروع کرده بودند. اکثريت مادران ‌١/٥٦ درصد در شش ماه اول به طور انحصاري کودک را با شير خود تغذيه نموده بودند و در زمان عدم حضور مادر ‌٣/٤٦ درصد از شير دوشيده شده براي تغذيه کودک خود استفاده نموده بودند.

در اين راستا پژوهشگران اين تحقيق اميدوارند برنامه ترويج تغذيه با شير مادر در کشور گستردگي بيشتري يافته و همه مادران کودکان خود را با اين موهبت الهي تغذيه و با اين کار سلامت کودک و تندرستي جسمي و رواني خويش را تامين كنند.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1205225&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 8:39 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 26 شهریور1387

استروئيدها در درمان سقط جنين مفيد هستند

نتايج يك پژوهش جديد نشان داد: استروئيدها مي‌توانند درماني بالقوه براي پيشگيري از سقط جنين باشند.

به گزارش «سرويس بهداشت و درمان» ايسنا، پژوهشگران دانشگاه ليورپول و بيمارستان زنان ليورپول اعلام كردند: زناني كه چندين بار سقط جنين داشته‌اند مي‌توانند با يك درمان ماده استروئيدي معالجه شوند.

آزمايشات روي 120 زن شركت كننده در پژوهش نشان داد كه سلولهاي قاتل طبيعي عامل سقط جنين و ناكافي در كاشت جنين IVF هستند.

سلولهاي قاتل طبيعي از آنجا كه مي توانند سلولهاي عفوني و بدخيم را نابود كنند در اكثر نقاط بدن مفيد هستند اما در رحم باعث رشد سريع رگهاي خوني در تعداد زياد مي شوند. به اين ترتيب رگهاي خوني، خون حامل اكسيژن بيشتري را جا به جا كرده و مي‌تواند باعث سقط جنين يا جلوگيري از كاشت جنين در رحم شود.

در اين پژوهش به 40 زن شركت كننده، استروئيد داده شد كه در نهايت سه چهارم آنها موفق شدند وضع حمل طبيعي و سالم داشته باشند و فرزند خود را به دنيا بياورند.

به نظر مي‌رسد كه با اين روش درمان، ميزان سلولهاي قاتل طبيعي در رحم كاهش مي‌يابد كه در نتيجه شانس تكميل شدن جنين تا ماه آخر بارداري بيشتر مي‌شود. اين تحقيق در طول كنفرانس انجمن انگليسي در ليورپول ارائه شده است.
http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1198899&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 22:10 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 26 فروردین1387

ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم از تاریخ 25 اسفند 1385 به صورت شبانه روزی با شماره تلفن 09646 پاسخگوی کلیه سؤالات مربوط به اطلاعات دارویی ، موارد مصرف و منع مصرف دارو ، مصرف دارو در بارداری و شیردهی و کنترل موارد مسمومیت می باشد. لازم به ذکر است این شماره تلفن رایگان می باشد و قابلیت شماره گیری با تلفن همراه را دارد.

۰۹۶۴۶تلفن رایگان اطلاعات دارویی

http://www.iranpharmacy.com/NewsPage.php?ID=168

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 22:22 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 25 بهمن1386

سلسله كارگاههاي مراقبتهاي دوران بارداري برگزار مي شود

به همت گروه پژوهشي فيزيوتراپي جهاددانشگاهي واحد علوم پزشكي ايران سلسله كارگاههاي مراقبتهاي دوران بارداري برگزار مي شود.
افسانه آذري معاون پژوهشي جهاددانشگاهي واحد علوم پزشكي ايران با اعلام خبر فوق گفت: اين كارگاهها با هدف ارتقاي سطح آگاهي خانم هاي باردار از تغييرات عضلاني- اسكلتي- روحي- رواني و فيزيولوژيك دوران بارداري و آشنايي آنها با راهكارهاي حفظ سلامت مادران و جنين در اين دوران برگزار مي شود.
آذري در ادامه گفت: در اين كارگاهها، خانم هاي باردار با مراقبت هاي لازم در اين دوره و دوره پس از زايمان و مشكلات عضلاني – اسكلتي متعاقب بارداري و راههاي كنترل آن، ورزشهاي دوران بارداري و پس از آن، شيوه صحيح انجام امور روزمره و چگونگي تطابق روحي و رواني خود با دوران خطير مادري آشنا خواهند شد.
در اين كارگاه كه در قالب 17 كلاس 2 ساعته برگزار مي شود مباحثي از قبيل: آناتومي ستون فقرات و لگن و فيزيولوژي اندام ها و تغييرات آن در دوران بارداري، تاثير ورزش بر مادر و ورزشهاي دوران بارداري، تمرينات ريلكسيشن و تنفسی و ورزشهاي پس از زايمان، تغييرات بدن مادر و جنين دردوران بارداري، عفونت هاي خطرناك و مقاربت در دوران بارداري، بارداري طبيعي و بارداري پرخطر و دوران پيش و پس از زايمان مطرح خواهد شد.
عضو هيات علمي جهاددانشگاهي در ادامه خاطر نشان كرد: بهداشت رواني، تغذيه سالم در دوران بارداري، اختلالات شايع دوران شيرخواري، مراقبت از نوزاد و بهداشت دهان و دندان در دوران بارداري از ديگر كارگاههاي ويژه مادران باردار است، كه توسط متخصصين و كارشناسان مركز مطالعات رشد و سلامت كودك جهاددانشگاهي تدريس مي شوند.
معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي ايران با دعوت از خانم هاي باردار جهت شركت در اين كارگاه ها از آنان خواست تا برای ثبت نام با شماره تلفن هاي 88517150 , 88519774 , 88510702 تماس حاصل نمايند.
آذري در خاتمه ابراز اميدواري كرد تا با برگزاري اين كارگاههاي آموزشي گام مثبتي در جهت آشنايي مادران با دانش روز پزشكي و حذف بعضي از اعتقادات سنتي پيرامون مراقبتهاي دوران بارداري برداشته شود.
خاطر نشان مي گردد: اين كارگاهها از اول بهمن تا 6 اسفند ماه، روزهاي دوشنبه و پنجشنبه هر هفته در مركز مطالعات رشد و سلامت كودك جهاددانشگاهي به نشاني: سيدخندان، ابتداي خيابان سهروردي شمالي، كوچه شهيد مهاجر، پلاك 15 برگزار مي گردد و هزينه شركت در هر يك از كلاسها 000/30 ريال مي باشد كه پس از برگزاري كارگاه دريافت مي شود.
http://www.irmed.org/newsdetails.aspx?id=170

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 9:25 |  لینک ثابت   • 

شنبه 20 بهمن1386

راهکارهایی برای حل مشكلات شيردهي

با توجه به اينكه شيردهي يك روند طبيعي است نياز به صبر و تمرين نيز دارد. مادر و كودك هر دو بايد ياد بگيرند كه بهترين و راحت ترين شرايط براي هركدام چيست؟ در برخي موارد بايد تحمل كرد و در برخي ديگر بايد راه حل مناسبي براي راحت تر شدن و لذت بردن از شيردهي اعمال كرد.
در اين بخش ما شما را با 4 مشكل رايج شيردهي و راه حل آن آشنا مي كنيم:
- از آنجايي كه با تولد كودك شير در سينه شما جريان مي يابد يك تجربه جديد است و اصولا همراه با درد- سوزش و بزرگ شدن سينه است و تا بدن شما با كودكتان و مقدار شيري كه مي نوشد هماهنگ شود مدتي زمان لازم است. البته اگر كودك به طور مناسب و صحيح شير ننوشد و يا به طور كامل مك نزند نيز ايجاد مي شود.
به منظور به حداقل رسانيدن اين مشكل موارد زير را رعايت فرماييد:
- هر 2 تا 3 ساعت يكبار به طور منظم به كودك شير دهيد به طوري كه هر بار سينه پس از شير خوردن كودك خالي شود.
- قبل از شير دادن به مدت چند دقيقه يك حوله گرم را روي سينه قرارداده يا دوش آب گرم بگيريد و بگذاريد آب روي بدن تان جريان پيدا كند.
- قبل از شير دادن با دست يا شيردوش چند قطره از شيرتان را بدوشيد تا پس از آن جريان شير راحت تر صورت گيرد و مكيدن آن براي كودك تسهيل شود.
¤ از هر دو سينه شير دهيد
- پس از شير دادن به مدت 10 دقيقه مقداري يخ در كيسه اي ريخته و آن را روي سينه قرار دهيد. اينكار موجب عدم ترشح اضافي شير مي شود.
¤ ترك و سوزش
ترك و سوزش نوك سينه دردناك بوده و ممكن است ناشي از عدم مكيدن صحيح كودك يا وضعيت نامناسب نشستن مادر و قراردادن سينه در دهان كودك باشد. مكيدن سفت و شديد نيز موجب اين ناراحتي مي شود و به همين دليل بايد توجه داشته باشيد كه شير كافي به دهان كودك جريان مي يابد يا خير. زيرا در غير اين صورت كودك ناچار به مكيدن سفت مي شود و مشكل شما تشديد مي گردد.
- پس درست و راحت بنشينيد و قسمت تيره سينه را به طور كامل در دهان كودك قرار دهيد.
- مواقعي كه شير نمي دهيد نوك سينه را با يك لوسيون يا روغن ملايم چرب كنيد.
- براي شستن سينه قبل از شير دادن از صابون استفاده نكنيد. آب به تنهايي براي اين كار كافي است.
- از لباس هاي زير نخي استفاده كنيد تا بدن در تماس با الياف مصنوعي دچار حساسيت و ناراحتي بيشتر نشود اگر تمام موارد را رعايت كرديد و هنوز اين ناراحتي را داشتيد با پزشك متخصص تماس بگيريد.
¤ گلوله شدن شير
هرگاه احساس كرديد نقاطي در سينه يا زيربغل شما سفت و دردناك شده نشانه گلوله شدن شير است. چنانچه به هر دليلي شير به طور كافي از سينه تخليه نشود اين حالت ايجاد مي شود. البته ممكن است پس از چند روز به خودي خود برطرف شود اما اگر بخشي از سينه قرمز شود و اين قرمزي پخش گردد ممكن است نشانه عفونت و به دنبال آن تب باشد كه حتماً بايد توسط پزشك بررسي گردد. نكات زير نيز براي برطرف شدن گلوله شير مؤثر مي باشد:
1- ابتدا از سينه اي كه دچار اين مشكل شده به كودك شير دهيد و زمان شيردهي را نيز طولاني تر كنيد.
- با يك حوله گرم موضع را گرم نماييد.
- قبل از شير دادن به آرامي آن را ماساژ دهيد.
- از بستن سوتين هاي سفت خودداري كنيد زيرا مانع از توليد و ترشح طبيعي شير مي شود.
¤ درد هاي شيردهي
شايد شما از آغاز شيردهي تا زماني كه بدنتان با اين روند هماهنگ شود در سينه خود به دليل توليد و ترشح شير درد احساس كنيد. اين درد در روزهاي اول بيشتر است اما اگر بيش از چندين روز درد داشتيد بايد به دنبال راهي باشيد.
- چنانچه اين درد با شروع شيردهي آغاز شود نشانه توليد و ترشح شير است و طبيعي مي باشد اما مي توانيد براي كاهش آن در زماني كه شير نمي دهيد سينه را با حوله گرمي كمپرس گرم كنيد.
- اگر دماي بدن شما بيش از 100 درجه فارنهايت است يا اگر در سينه احساس درد و سوزش مي كنيد با پزشك متخصص تماس بگيريد. ممكن است دچار عفونت سينه شده باشيد و نياز به مصرف دارو داشته باشيد. اميدواريم با رعايت موارد فوق مشكلات شيردهي شما به حداقل برسد و شما و كودك تان از شير دادن و شير خوردن نهايت لذت را ببريد.

http://www.e-resaneh.com/frmView.aspx?sid=16

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 8:23 |  لینک ثابت   • 

جمعه 19 بهمن1386

پژوهشگران هشدار دادند كه استرس مادر در هنگام بارداري براي كودك وي مضر است.

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

پژوهشگران هشدار دادند كه استرس مادر در هنگام بارداري براي كودك وي مضر است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، نتايج يك تحقيق نشان داده است؛ نوزادان مادراني كه در دوران بارداري با استرس و تنش زياد مواجه هستند، بيشتر در معرض ابتلا به اختلالات مغزي از قبيل شيزوفرني (جنون جواني) قرار دارند.

پژوهشگران دانشگاه منچستر اطلاعات لازم براي اين تحقيق را از 38/1 ميليون مورد تولد در دانمارك بين سال‌هاي 1973 تا 1995 بدست آوردند.

اين متخصصان دريافتند كه خطر ابتلا به شيزوفرني كه يك اختلال مزمن، شديد و مختل كننده مغزي است و بيماريهاي مربوط به آن در كودكاني كه مادران آنها حين 3 ماه آخر حاملگي يكي از بستگانشان را از دست مي‌دهند 67 درصد افزايش مي‌يابد.

البته اين تاثير منفي در ساير ماه‌هاي بارداري يا 6 ماه قبل از بارداري مشاهده نشده است.

اين بيماري مي‌تواند باعث شود كه بيمار از مردم و فعاليت‌هاي دنياي اطراف خود جدا شود و به دنياي هذيان پس رفت كند يا از واقعيت دور شود.

جنون جواني نوعي از جنون است كه يك اختلال تفكر محسوب مي‌شود و در آن تفسير واقعيت غيرطبيعي است.

جنون نشانه‌اي از يك مغز آسيب ديده است. اين بيماري حدود يك درصد از جمعيت دنيا را مبتلا مي‌كند. شايع‌ترين سن ظهور آن بين 13 تا 25 سالگي است و در مردان زودتر از زنان بروز مي‌كند.

غالباً درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد، اما با كار مداوم با يك روانپزشك يا ساير كارشناسان بهداشت رواني خصوصاً زماني كه زود تشخيص داده شود اين بيماري با موفقيت قابل كنترل است.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1082567&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 22:58 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 18 بهمن1386

چطور میشه بارداری رو همون اول اول تشخیص داد ؟ ممکنه بادار بود و بازم موقع نزدیک شدن به زمان ماهیانه درد تو پاها و زیر شکم داشت؟         صبا

بهترین و قطعی ترین را ه تشخیص بارداری آزمایش خون بلافاصله بعد از عقب افتادن پریود است.

بله ممکنه باردار باشید و علایم قبل از پریود را هم داشته باشید . اما در صورتی که قصد بارداری دارید در دورانی که مشکوک هستید از مصرف دارو و... خودداری کنید. در ضمن  مصرف اسید فولیک را هم شروع کنید.    توکل بر خدا

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:23 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 18 بهمن1386

من یه مامانی هستم که در هفتۀ بیستم بارداری ام هستم ولی اصلا حرکات جنین را احساس نمی کنم دکتر برام گوشی گذاشت و صدای قلب جنین شنیده می شد ولی بازم نگران هستم آیا طبیعیه که تکونهاشو حس نمی کنم

آیا می تونم از شما سئوالهای دیگه ای در رابطه با بارداری و حالم بپرسم ؟

در بارداری اول طبیعیه . چون تجربه ای در مورد حرکت جنین ندارید .با توجه به شنیده شدن صدای قلب جنین توسط پزشک جای نگرانی نیست. اما هفته ی ۲۴ شما حتما باید حرکات جنینتان را حس کنید. این حرکتها گاهی مانند حرکت روده ها زمان نفخ یا مثل وول خوردن یه ماهی در دل و ... حس میشه. هر سوالی دارید بپرسید اگر بتونم جواب میدم.

 


 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:18 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 16 بهمن1386

هفته 41 بارداری دیگه یعنی چی؟ تا جایی که ما می دونیم بارداری در کل 40 هفته ست. حالا هفته 41 دیگه چه صیغه ایه؟ یعنی بعد از به دنیا اومدن بچه؟ احتمالا منظور هفته 14 بارداری بوده. درسته؟

نسیم عزیز. از دقت نظر شما ممنونم. بله در اینجا منظور هفته ۱۴ بوده است که تصحیح شد. اما بارداری می تواند تا ۴۲ هفته ادامه پیدا کند.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 20:19 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 14 بهمن1386

اگر قصد بارداري داريد زودتر مصرف اسيدفوليك را شروع كنيد.

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان

نتايج يك پژوهش جديد نشان داد: خطر زايمان زودرس در زناني كه پيش از باردار شدن از مكمل‌هاي اسيد فوليك استفاده مي‌كنند تا 50 درصد كاهش پيدا مي‌كند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين تحقيق كه در نشست انجمن سالانه طب مادر - نوزاد در آمريكا ارائه شد، حاكي از آن است كه مصرف مكمل‌هاي فوليت حداقل به مدت يكسال قبل از باردار شدن خطر زايمان زودرس را 50 تا 70 درصد كاهش مي‌دهد.

به گفته متخصصان؛ نوزاداني كه بسيار زودتر از موعد به دنيا مي‌آيند، بيش از ساير نوزادان در معرض ابتلا به مشكلاتي چون بيمارهاي مزمن ريه، نابينايي و اختلالات رواني قرار دارند.

اسيد فوليك كه به نام‌هاي فولات يا ويتامين ب 9 نيز خوانده مي‌شود، براي بسياري از اعمال بدن از جمله سلامتي سيستم عصبي، خون و سلول‌ها حياتي و اساسي است.

اين ويتامين از بدن در مقابل بيماريهاي قلبي، نقص‌هاي مادرزادي، پوكي استخوان و سرطان‌هاي مشخصي حفاظت مي‌كند.

مصرف اسيد فوليک در زناني که قصد باردارشدن دارند و يا مادران باردار در ماه‌هاي اول و دوم بارداري بسيار ضروري است.

کمبود اسيد فوليک موجب ايجاد نقص‌هاي مادرزادي در دستگاه عصبي کودک مي شود. زناني كه قصد بارداري دارند بهتر است از مکمل اسيد فوليک با تجويز پزشک و مواد غذايي غني از اسيد فوليک مصرف کنند.

اسيد فوليک در اثر نگهداري مواد غذايي در دماي اتاق و پختن به ميزان زيادي از بين مي‌رود.

مواد غذاي حاوي مقادير قابل توجهي اسيد فوليك شامل جگر، عدسي، سبوس برنج، مخمر، آرد سويا، نخود چشم سياه، لوبياي مرمري، لوبيا قرمز، بادام زميني، اسفناج، برگ شلغم، لوبيا و گندم هستند.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1079667&Lang=P

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 16:38 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 14 بهمن1386

ابتلا به سرخجه در بارداري

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

يك متخصص گوش و حلق و بيني گفت: ابتلا به سرخجه در سه ماهه‌ اول بارداري از عوامل ناهنجاري‌هاي مادرزادي در جنين است.

دكترعبدالحميد حسين‌نيا، متخصص گوش و حلق و بيني و بازرس انجمن گوش و حلق و بيني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: در سه ماهه‌ اول بارداري كه جنين در حال تكوين و اعضا بدن وي در حال شكل‌گيري است، مراقبت‌هاي ويژه در جهت عدم ابتلا به انواع بيماري‌هاي عفوني و همچنين بيماري‌هاي ويروسي لازم است.

وي با بيان اين كه سرخجه بيشتر از ساير بيماري‌هاي ويروسي در ايجاد ناهنجاري‌هاي مادرزادي در جنين نقش دارد، گفت: ويروس سرخجه در سه ماهه‌ اول بارداري ممكن است سبب ايجاد ناهنجاري‌هاي مادرزادي در جنين شود. در صورت ابتلا به اين ويروس امكان ايجاد كري، كوري و همچنين ايجاد بيماري‌هاي قلبي در نوزاد افزايش پيدا مي‌كند.

دكتر حسين‌نيا در پايان با تاكيد بر تجويز واكسن در زمان ازدواج و پيش از بارداري در جهت مبتلا نشدن به انواع بيماري‌هاي ويروسي در زمان بارداري، افزود: در صورت ابتلا مادر به آنفلوانزا اقدامات دارويي توصيه نمي‌شود و بيمار بايد تحت مراقبت قرار بگيرد.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1077479&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 16:27 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 14 بهمن1386

توليد سلول جنسي نر (اسپرم) از سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان زنانه

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فناوري استراتژيك

پژوهشگر ايراني دانشگاه نيوكاسل انگلستان در دستاوردي بي سابقه موفق به توليد سلول جنسي نر (اسپرم) از سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان زنانه شد.

به گزارش سرويس فن‌اوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دكتر كريم نيرنيا كه چندي پيش موفق شده بود از سلول هاي مغز استخوان مردانه، اسپرم هاي ابتدايي توليد كند در اين پروژه توانسته است از سلول‌هاي مغز استخوان زنانه اسپرم به دست آورد كه اين اسپرم هاي را در اصطلاح «اسپرم زنانه» ناميده اند.

به گفته دانشمندان اگر اين روش با موفقيت به انجام برسد بسيار عملي تر از توليد اسپرم از سلول‌هاي جنيني خواهد بود.

دانشمندان انگليسي مي‌گويند كه با كمك تكنيك جديد امكان دستيابي به روش هاي درماني نوين ناباروري فراهم خواهد شد و اين امر انتقاد گروهي را برانگيخته است چراكه آنها معتقدند با قابليت تبديل مغز استخوان زنانه به اسپرم نقش مردان در فرآيند خلق حيات عملا منتفي خواهد شد.

دكتر كريم نيرنيا، استاد بيولوژي سلولهاي بنيادي در دانشگاه نيوكسل در ماه آوريل سال گذشته با گرفتن سلولهاي بنيادي از مردان بالغ و تبديل آنها به اسپرم هاي اوليه گام مهمي در اين تحقيقات برداشت.

وي هم اكنون موفق شده است در فرآيندي مشابه كه شرح آن هنوز منتشر نشده است از سلول هاي بنيادي بافت جنيني زنانه اسپرم توليد كند.

مرحله بعدي اين پژوهش وارد كردن اين اسپرم هاي ابتدايي به مرحله ميوز يا تقسيم سلولي است كه به اين ترتيب اين اسپرم ها به ميزان صحيح مواد ژنتيكي براي كسب توان بارور سازي دست پيدا كنند.

به گزارش ايسنا، نيرنيا كه در سال 2006 توانست با استفاده از اسپرم هاي حاصل از سلول‌هاي بنيادي جنيني مردانه موش هاي آزمايشگاهي را بارور كند در واقع قابليت اين روش را به نمايش گذاشت.

در آن تحقيق موش بارور شده با اين روش هفت نوزاد به دنيا آورد كه شش تاي آنها تا سن بزرگسالي زنده ماندند.

وي هم اكنون خوشبين است كه همين جنبه از اسپرم هاي رشد يافته در آزمايشگاه را براي زنان پياده كند.

نيرنيا در گفت و گويي با مجله علمي و برجسته نيوساينتيست اظهار داشت: من تصور مي‌كنم كه در اصل اين امر به لحاظ علمي امكان پذير خواهد بود.

وي ياد آور شد كه براي انجام روش استفاده از سلولهاي بنيادي مغز استخوان زنانه، جهت آغاز آزمايش‌هاي مربوط به توليد اسپرم زنانه هم‌اكنون در تلاش براي ارائه درخواست تاييد اخلاقي از دانشگاه مزبور است.

دكتر نيرنيا متذكر شد: ما هم‌اكنون در حال نوشتن فرم درخواست هستيم و در صورتي كه درخواستمان تاييد شود آزمايش‌هاي خود را در همين دانشگاه آغاز خواهيم كرد.

اين دانشمند برجسته سلول‌هاي بنيادي در شيراز متولد شده و پي از گذراندن دبستان و دبيرستان در زادگاهش، تحصيلات خود را در رشته بيولوژي ملكولي و سلول‌هاي بنيادي در دانشگاه گوتنگن آلمان پي گرفته و حدود دو سال بعد به عنوان پژوهشگر در اين دانشگاه شروع به فعاليت كرد و هم‌اكنون يك سالي است كه در دانشگاه نيوكاسل به عنوان مسوول دپارتمان بيولوژي سلول‌هاي بنيادي فعاليت دارد.

دكتر نيرنيا چندي پيش در گفت‌و‌گويي با خبرنگار ايسنا از اجراي طرح فوق‌العاده و بي‌سابقه ديگري در زمينه سلول‌هاي بنيادي در ادامه اين تحقيقات خبر داده و اظهار داشت: يك اقدام مهم ديگر مسير برعكس اين روش فعلي است به اين ترتيب كه تلاش مي‌كنيم دريابيم كه آيا از سلولهاي جنسي مي‌توان سلولهاي مغز استخوان به دست آورد؟

در آزمايش‌هاي اوليه‌اي كه هنوز انتشار پيدا نكرده ما قصد داريم ببينيم كه آيا مي‌توانيم از سلولهاي جنسي، سلولهاي بنيادي خون يعني سلولهاي مغز استخوان را توليد كنيم كه اين روش در صورت تكميل شدن، كاربردهاي زيادي در آينده خواهد داشت، مخصوصا در درمان برخي از سرطان‌هاي خون كه يك حالت جهش در سلولهاي بنيادي مغز استخوان بروز مي‌كند. اين امكان وجود دارد كه سلول‌هاي جنسي در اين بيماران هنوز سالم و قابل استفاده باشند و به اين ترتيب مي‌توانيم امكان خون‌سازي سالم را براي اين قبيل بيماران فراهم كنيم.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1079520&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 16:25 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 14 بهمن1386

راهكارهايي براي كاهش آمار سزارين در ايران

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

 

پيشنهاد افزايش تعرفه زايمانهاي طبيعي در شوراي عالي بيمه

امكان حضور پدر در حين زايمان در چند بيمارستان كشور به صورت پايلوت فراهم شد

دكتر باقري لنكراني در مورد زايمان‌هاي سزارين با اشاره به اين كه علت بالا بودن رقم سزارين در كشور، آسيب شناسي شده است، يكي از دلايل تمايل پزشكان به انجام اين نوع زايمان را تعرفه‌ كم زايمان طبيعي نسبت به زايمان سزارين برشمرد و تصريح كرد: به همين دليل مذاكرات جدي با شوراي عالي بيمه به منظور افزايش تعرفه‌هاي زايمان طبيعي در حال انجام است.

وي همچنين ترس از درد زايمان طبيعي را از ديگر دلايل افزايش زايمان سزارين برشمرد و خبر داد: در حال حاضر در چند بيمارستان كشور به صورت پايلوت امكان حضور پدر در حين زايمان فراهم شده تا به اين طريق ميزان آرامش مادر در هنگام زايمان بيشتر شود.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1079532&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 16:13 |  لینک ثابت   • 

شنبه 13 بهمن1386

سلام خسته نباشيد .من يك دختر 5ماه ونيمه دارم وبراي جلوگيري از قرص شيردهي استفاده ميكنم واز زايمان تا الان عادت هم نشدم .فقط شير خودم را به ني ني ام ميدهم. ميخواستم بپرسم مي توانم از قرص هاي ال دي يا اچ دي يا امپول بعداز پايان شش ماهگي براي جلوگيري استفاده كنم ؟انشاءالله ميخواهم تا دو سال شير بدهم ايا در شير دهي اثر مي گذارد ؟از اي يو دي به هيچ وجه نمي خواهم استفاده كنم ببخشيد وممنون  مامان زهرا کوچولو

 

سلام. توصیه میشه که تا پایان ۱ سالگی فرزندتان از قرصهایی که ترکیبی هستند یعنی هم استروژن و هم پروژسترون دارند مانند ال دی و .... استفاده نشود. ولی بعد از ۱ سالگی فرزندتان با وجود شیردهی مانعی ندارد. علتش هم کاهش شیر مادر است.ولی آمپول در دوران شیردهی مانعی ندارد. قبل از تزریق آمپول حتما مشاوره پزشکی انجام دهید.

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:32 |  لینک ثابت   • 

جمعه 12 بهمن1386

كمبود آهن در بارداري=تولد نوزادان كم وزن

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

طبق آمارهاي موجود، بيش از 70 درصد زنان در سنين باروري با کمبود آهن روبرو هستند.

دکترمحمدرضا وفا، متخصص تغذيه و رژيم درماني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران گفت: کمبود آهن از مهمترين موارد سوء تغذيه به خصوص در زنان باردار و دختران جوان به شمار مي رود.

وي درباره ضرورت وجود عنصر آهن افزود: کمبود آهن باعث تولد نوزادان کم وزن و كوتاه قد مي شود.

وفا، با اشاره به اين که آهن در عملکرد طبيعي سيستم ايمني و حتي تبديل ويتامين A به نوع فعال آن موثر است، اضافه کرد: در جذب آهن به خصوص آهن موجود در منابع گياهي ، وجود ويتامين C ضروري است؛ بنابراين منابع گياهي حاوي آهن بهتر است همراه با منابع حاوي ويتامين C مانند ليموترش تازه مصرف شود.

اين استاد دانشگاه علوم پزشكي ايران، از سوي ديگر افزود: فيتيک اسيد موجود در مواد غذايي مثل نان تخمير نيافته و ترکيبات پلي فنولي نظير چاي و قهوه نيز مانع جذب آهن مي شود.

اين متخصص تغذيه خاطر نشان كرد: کمبود آهن باعث کاهش تمرکز ذهني و کاهش بهره هوشي (IQ) شده و در مواردي شديد کمبود آهن، منجر به کم خوني فقر آهن مي شود.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 18:11 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 10 بهمن1386

لطفا اي ميل خود را ثبت كنيد

خانم رميصا / ۲۰ ساله پاسخ به سوال شما بايستي خصوصي صورت بگيرد. لطفا آدرس ايميل خود را ثبت كنيد.
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 17:38 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 10 بهمن1386

خواهش می کنم من را راهنمایی کنید.
36 ساله هستم و برای دومین بار با فاصله 12 سال باردار هستم. اکنون در هفته 14 حاملگی هستم وقتی که در هفته 8 حاملگی بودم برای اولین بار سونو کردم دکتر رادیدلوژیست گفت ساک حاملگی ات کوچک است. در هفته 14 که برای سونو رفتم دکتر گفت ساک حاملگی کوچک است و جنین با اندازه 10 هفته رشد کرده است. قلب جنین 161 بود اندازه اش 50 میلیمتر و اندازه پشت گردنش 2 میلیمتر. دکتر برای هفته 15 مجدداً سونو پیشنهاد کرده ولی گفت احتمالاً جنین مشکل کروموزومی داره ولی الان نظر قطعی نمی دهم. به خدا از نگرانی دارم میمیرم. شما من را راهنمایی کنید با توجه به تجربه تان آیا جنین من مشکل داره و آیا هیچ راه درمانی وجود دارد؟ خواهش می کنم واضح و شفاف جوابم را بدهید. همیشه از خدا خواستم بچه سالم و صالح به من بدهد.

كوثر

 برای تشخیص  قطعی این موضوع  ابتداتوسط سونوگرافى ضخامت پوست روى پشت گردن جنين اندازه گيرى  می شود .بعديك آزمایش خون در مادر انجام مى شود تا ميزان يك پروتئين به نام PAPP-A و يك هورمون به نام گنادو تروپين جفتى انسانى (HCG) اندازه گيرى شود، كه در ۱۱ هفتگى مى تواند ۸۷ درصد موارد بيمارى را تشخيص دهد. در صورت مثبت بودن اين آزمایش ها براى تشخيص قطعى اختلال ، آمنيوسنتز( نمونه بردارى از مايع آمنيون اطراف جنين )انجام خواهد شد. بنابراين تشخيص احتمالي توسط سونو گرافي نبايد باعث نگراني شما شود. لطف كنيد نام پزشك متخصصتان و سونولوژيستي كه سونوگرافي را انجام داده ايد براي من ميل كنيد. آدرس ميل خودتان را هم ثبت كنيد.

saminehpartovi@yahoo.com

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 17:8 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 10 بهمن1386

شير مادر ! نوش جانت فرزند دلبندم

خبرگزاري دانشجويان ايران - يزد
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده


کارشناس مادر و کودک مرکز بهداشت استان يزد گفت: هر کودک بايد تا پايان دو سالگي با شير مادر تغذيه شود چرا كه قطع ناگهاني شير کودک را مستعد بيماري‌هاي عفونت مي‌کند.


گيتي قوچاني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه يزد، در خصوص روش صحيح شيردهي اظهار داشت: به منظور روش صحيح شيردهي بايد تمام بدن شيرخوار رو به روي بدن مادر قرار گيرد و مادر در تماس مستقيم و نزديک با شيرخوار قرار گيرد.


وي ادامه داد: سر نوزاد بايد روي ساعد مادر و بدن او در امتداد بدن مادر قرار گيرد. به طوري كه دست چپ نوزاد زير بغل مادر آزاد و دست راست نوزاد بالا باشد و همچنين صورت شيرخوار رو به روي پستان مادر و چانه او روي پستان مادر قرار داده شود.


قوچاني، خاطر نشان كرد: دهان نوزاد حين شيرخوردن کاملا باز بوده و لب پايين وي به طرف خارج قرار داشته باشد و قسمتي از هاله پستان مادر در بالاي لب فوقاني و قسمتي بسيار کمي از پستان زير لب تحتاني کودک قابل ديد باشد.


اين کارشناس مادر و کودک، خاطر كرد: به منظور شيردهي صحيح بايد زبان کودک که حالت مقعر دارد و دور تا دور پستان قرار گرفته مشاهده شود و مکيدن‌هاي او آرام و عميق و همچنين گونه‌ها گرد و بر آمده باشد نه فرو رفته و گود.


وي، يادآور شد: شيرخوار هنگام شير خوردن بايد آسوده و خوشحال بوده و در پايان بسيار راضي و خشنود به نظر آيد و زماني که احساس سير بودن کند خودش شير خوردن را رها مي کند.


قوچاني، تاکيد کرد: مادر نبايد هنگام شيردادن به نوزاد هيچگونه دردي در ناحيه مربوطه احساس کند.


کارشناس مادر و کودک مرکز بهداشت استان يزد، در پايان در خصوص زمان مناسب از شير گرفتن کودک گفت: با استناد به توصيه‌هاي ديني هر کودک بايد دو سال تمام از شير مادر تغذيه شود؛ چرا که از شير گرفتن زود هنگام و ناگهاني کودک از شير عوارضي از قبيل مستعد شدن کودک به عفونت را در بر دارد.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1077830&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:45 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 10 بهمن1386

زنان باردار از خوردن زياد شكر و مواد نشاسته اي اجتناب كنند.

خبرگزاري دانشجويان ايران - تبريز
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

مصرف زياد شكر و مواد نشاسته‌اي در دوران بارداري باعث بروز نقايص دستگاه عصبي در جنين مي‌شود.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)‌ منطقه آذربايجان شرقي، مصرف بيش از اندازه مواد قندي و نشاسته‌يي به ويژه در سه ماهه نخست بارداري، خطر بروز نقص لوله عصبي و نخاعي را در فرزندان آنها افزايش مي‌دهد.

بر اساس اين تحقيق، پزشكان اكنون فرضيه ارتباط بيماري ديابت و افزايش قند خون در ابتداي دوران بارداري را با ناهنجاري‌ها و نقايص عصبي جنيني تاييد مي‌كنند.

افزايش قند خون و اختلال تحمل گلوكز در دوران بارداري خطر آسيب‌هاي جنيني را بيشتر مي‌كند؛ از اين‌رو كنترل و آزمايش قند خون در اين دوران از اهميت ويژه‌اي برخوردارست
http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1076393&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:41 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 10 بهمن1386

ميزان بارداريهاي ناخواسته رو به كاهش است

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت با اشاره به آمار 6/18 درصدي بارداري ناخواسته در زنان ايراني براساس آخرين ارزيابي انجام شده در سال 84 از كاهش بيش از 11 درصدي بارداري هاي ناخواسته طي سال هاي اخير خبر داد.

دكتر محمد اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه ميزان وقوع بارداري‌هاي ناخواسته در سطح جهان متفاوت است افزود: البته ايران از اين نظر نسبت به كشورهاي همسايه و كشورهايي كه داراي فرهنگ و مذهب مشابه هستند، در وضعيت مطلوبي قرار دارد.

وي اظهار كرد: بارداري ناخواسته به معناي عدم تمايل يك يا هر دو زوج براي بچه دار شدن است؛ البته ساير موارد از قبيل برخي آسيب‌هاي اجتماعي نيز منجر به بارداري ناخواسته مي‌شود كه اين موارد در حوزه برنامه هاي تنظيم خانواده وزارت بهداشت قرار نمي‌گيرد.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت با اشاره به آغاز اين برنامه از سال 68، ميزان وقوع بارداري ناخواسته را در آن زمان در حدود 30 درصد عنوان كرد و گفت: بر اساس برنامه‌هاي پيش‌بيني شده در نظر داريم تا در سال‌هاي آينده اين رقم را به حدود ميزان 5/16 درصد كاهش دهيم.

اسلامي از سوي ديگر ميزان پوشش برنامه تنظيم خانواده را در سال 76، 6/55 درصد برشمرد و تصريح كرد: در حال حاضر 60 درصد افراد جامعه از خدمات اين برنامه بهره‌مند هستند.

وي، هدف از اجراي طرح تنظيم خانواده را حفظ سلامت مادر، كودك و خانواده عنوان كرد و به ايسنا گفت: اهداف اين طرح كمك به خانواده‌ها براي داشتن تعداد فرزند دلخواه و تنظيم فاصله زماني درست بين دو بارداري است.

اسلامي در اين زمينه با بيان اينكه تا پيش از اجراي طرح تنظيم خانواده تعداد متوسط فرزندان هر زوج شش نفر برآورد مي‌شد، اين رقم را در حال حاضر حدود دو فرزند اعلام كرد و افزود: البته در اين برنامه داشتن تعداد خاصي از فرزندان به زوجين تحميل نمي شود و تنها وظيفه مسوولان در اين زمينه كمك به خانواده‌ها براي داشتن تعداد فرزند دلخواه است.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت، فاصله زماني مناسب را براي انجام دو بارداري، سه سال عنوان كرد و يادآور شد: خانواده‌ها بايد بدانند براي برخورداري از سلامت كامل به ويژه در زنان رعايت اين فاصله زماني و همچنين جلوگيري از بارداري زير 18 سال و بالاي 35 سال ضروري است.

اسلامي در اين رابطه به كاهش ميزان مرگ و مير زنان ايراني از 140 به كمتر از 30 در 100 هزار در حال حاضر اشاره و تصريح كرد: بدون شك اين امر يكي از دستاوردهاي چشمگير اجراي طرح تنظيم خانواده به شمار مي‌رود.

وي با بيان اينكه در طرح تنظيم خانواده كه از طريق مراكز بهداشتي درماني، خانه‌هاي بهداشت، مراكز دولتي و حتي مراكز خصوصي به زوج‌ها خدمات ارائه مي‌شود، 11 روش جلوگيري از بارداري مورد توجه است، خاطرنشان كرد: اين روش‌ها كه شامل استفاده از انواع قرص، آي يو دي، كاندوم و بستن لوله‌ها در زن و مرد است در حال حاضر همزمان با علم روز جهان در كشور مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


كاندوم و وازكتومي به ترتيب كمترين و بيشترين ميزان موفقيت را جلوگيري از بارداري دارد


زنان ايراني براي جلوگيري از بارداري بيشتر به استفاده از قرص تمايل دارند

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت به ايسنا گفت: بر اساس آخرين ارزيابي‌هاي صورت گرفته در سال 84، زنان ايراني براي جلوگيري از بارداري بيشترتمايل به استفاده از قرص دارند.

اسلامي با اشاره به مصرف 3/19 درصدي قرص ضد بارداري در زنان، بستن لوله‌ها را به ميزان 4/17 درصد از ديگر روش‌هاي جلوگيري از بارداري برشمرد و افزود: استفاده از IUD و كاندوم نيز به ترتيب به ميزان 1/8 درصد و 3/9 درصد در زوجين رواج دارد.

وي گفت: اين در حاليست كه پيش‌بيني مي‌شود به علت جوان بودن جمعيت جوان ايران از اين پس تمايل زوجين به استفاده از قرص‌هاي ضد بارداري بيشتر و نسبت به بستن لوله‌ها كمتر شود.

وي با بيان اينكه در طرح تنظيم خانواده هيچ روشي را به طور قطع به زوجين براي جلوگيري از بارداري پيشنهاد نمي شود، انتخاب هر يك از اين روشها را متناسب با وضعيت سلامت آنها بر عهده زوجين دانست و اعلام كرد: در ميان روشهاي مذكور استفاده از كاندوم با 97 درصد و بستن لوله‌ در مردان (وازكتومي) با بيش از 99 درصد به ترتيب كمترين و بيشترين ميزان موفقيت را در بر دارد.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت يادآور شد: البته هيچ يك از روشهاي جلوگيري از بارداري به طور 100 درصد امكان بارداري را در فرد از بين نمي‌برد و در بهترين شرايط در حدود يك درصد احتمال بارداري فرد وجود دارد.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1077682&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:39 |  لینک ثابت   • 

جمعه 28 دی1386

سلام
من درهفته7 بارداری هستم.ولی تا کنون ضربان قلب جنین دیده نشده!
البته از هفته 6 تا 7 حدود 6 میلیمتر رشدداشته و هیچ اثری هم از خونریزی, ترشح یا سقط نداشته ام.
می خواهم بدانم امکان دارد جنینی که رشد دارد سقط شده باشد؟ یا ضربان قلب نداشته باشد؟
ممکن است مرا راهنمایی کنید؟
معصومه

جواب: سلام

شما بایستی در هفته ۸ بارداری ( هشتمین هفته بعد از تاریخ اولین روز اخرین قاعدگی ) مجددا سونو گرافی را تکرار کنید . دو سونولوژیست بایستی عدم وجود ضربان قلب را بعد از هفته هشتم تایید کنند.

نگران نباشید. در این روزها خودتان و فرزندتان را به دست فرزندان حضرت فاطمه سلام الله علیها بسپارید.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:5 |  لینک ثابت   • 

شنبه 22 دی1386

 

يا رَبّ الحسين

 

 بِحقّ الحسين

 

 اِشف صَدرِ الحسين

 

 بِظهورِالحُجَّة

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 21:10 |  لینک ثابت   • 

شنبه 28 مهر1386

من 27 سال دارم و قبلا یکبار در 6 هفتگی سقط جنین ناخواسته داشتم ( جنین ضربان قلب نداشت ) الان بعد از یکسال و نیم می خواهم باردار شوم . چون تصمیم دارم یکماه دیگر باردار شوم قرص اسید فولیک 5 میلی گرمی را شروع کرده ام .آیا کارم درست بوده و آیا میزان دوز آن باید همین 5 میلی باشد یا کمتر؟( من مقیم هند هستم و اینجا با این دوز پیدا کردم) آیا مراقبت خاصی با توجه به سقط قبلی ام دارید؟بار قبل دکتر گفت سقط به دلیل ویروس بوده آیا ممکن است دوباره تکرار شود این مساله من را شدیدا دچار ترس کرده است.    نازی

شما بایستی قرص ۱ میلی گرمی تهیه کنید و روزی نصف آن و یا یک روز در میان ۱ عدد از آن را مصرف کنید .

سقط قبلی به علت چه ویروسی بوده است ؟

بدون در نظر گرفتن علت سقط شما یک بار سقط جای نگرانی ندارد و آرامش قبل و حین بارداری از بزرگترین سرمایه گزاریها برای فرزندتان است .

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:41 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 23 مهر1386

بارداری 9 ماه نيست بارداري 21 ماه است .


محققان مي‌گويند بسياري از عوامل‌ خطرزا براي زنان در سه ماه آخر قبل از بارداري بوجود مي‌آيد 

اغلب زنان راجع به رعايت نكات بهداشتي و داشتن يك روش زندگي سالم و بي‌خطر در طول بارداري حساس هستند و دوست دارند براي آن برنامه‌ريزي كنند. اما معمولا چند هفته طول مي‌كشد تا زني متوجه شود كه باردار است. از آنجا كه نمو و تكامل جنين تا حد زيادي در همان چند هفته اول صورت مي‌گيرد، متخصصان معتقدند زناني كه براي بارداري برنامه‌ريزي مي‌كنند بايد حداقل از 3 ماه قبل،‌فعالانه خود را آماده حاملگي نمايند. بيشترين خطر ناهنجاري جنيني و نقايص فيزيكي جنين بين هفته دوم تا هشتم حاملگي رخ مي‌دهد. اين هفته مي‌خواهيم راجع به نحوه آماده شدن براي بارداري صحبت كنيم تا با اطمينان خاطر از سلامت حاملگي و كودك خود، دوران بارداري را آغاز كنيد.

)1 چرا آماده شدن براي بارداري اهميت دارد؟
بهتر است به‌جاي 9 ماه، دوران بارداري را 21 ماهه در نظر بگيريم. چرا كه بسياري از عوامل‌ خطرزا براي زنان در سه ماهي بوجود مي‌آيد كه هنوز باردار نشده‌اند، يعني سه ماه قبل از بارداري. بعنوان مثال بر اساس تحقيقات انجام شده، كودكان زناني كه ميزان كافي اسيد فوليك در دوران پيش از بارداري استفاده كرده‌اند، كمتر دچار نقايص لوله عصبي (نخاع) شده‌اند. به‌طور كلي به زنان در سنين باروري مصرف حداقل 4/0 ميلي‌گرم فوليك اسيد همراه با مولتي ويتاميني كه روزانه مصرف مي‌كنند، توصيه مي‌شود، چرا كه اغلب حاملگي‌ها يعني حدود 07 درصد آنها بدون برنامه‌ريزي هستند.

)2 چرا لازم است قبل از بارداري، با پزشك مشورت كنيم؟
ديدار پزشك قبل از باردار شدن بسيار بيشتر از قرارهاي معمول دوران بارداري اهميت دارد چرا كه، بسياري از اتفاقات پيش از اولين ويزيت بعد از باردار شدن رخ داده است و در آن زمان ديگر نمي‌توان براي جلوگيري از آن كاري كرد. حتي در كشورهاي غربي، بسياري از زنان تا هفته دهم حاملگي نزد پزشك نمي‌روند، پس بهتر است حداقل براي انجام واكسيناسيون، پيش از بارداري، پزشك خود را ببينيد.
)3 چه واكسن‌هايي بايد پيش از بارداري تزريق شود؟
معمولا بعد از دوران دبيرستان كه يادآور <ديفتري- كزاز> تزريق مي‌شود، كسي به انجام واكسيناسيون يادآور (كه هر 01 سال يكبار بايد صورت گيرد) توجه كافي ندارد، در صورتي كه امر مهمي است. زناني كه در گروه پرخطر هستند - داراي آسم، مشكلات قلبي، ايدز و شرايط ديگري كه احتمال عفونت را زياد مي‌كند- لازم است كه واكسن هپاتيت B بزنند. بعضي‌ها توصيه مي‌كنند واكسن ضدآنفلوآنزا نيز بايد انجام شود. در صورت امكان، ايمني‌سازي پيش از بارداري، بر واكسيناسيون زن حامله ارجح است. بعنوان مثال وضعيت ايمني نسبت به سرخجه بايد قبل از بارداري بررسي شود و در صورت ايمن نبودن بايد واكسن سرخجه حداقل 3 ماه قبل از بارداري تزريق شود. (اگر فاصله واكسيناسيون سرخجه و بارداري كمتر از 3 ماه شود مي‌تواند براي جنين خطرآفرين باشد)

)4 چه زماني لازم است آزمايشات ژنتيكي صورت بگيرد؟
تست غربالگري ژنتيكي در ايران معمول نيست اما در شرايط نادري مثلا خانواده‌هايي كه سابقه نقص لوله عصبي و يا نقايص مادرزادي قلب دارند، توصيه مي‌شود. علاوه بر اين، خانواده‌هايي كه در آنها نشانگان داون، تاي ساك، بيماري خوني سلول‌ داسي شكل و تالاسمي، هموفيلي،‌ديستروفي عضلاني و فيبروز كيستيك وجود داشته‌اند،‌نيز بايد از نظر ژنتيكي بررسي شوند. كساني كه سابقه عقب‌افتادگي ذهني و اختلالات نادر كروموزومي و ژنتيكي دارند نيز نامزد اين نوع آزمايش‌ها هستند.

)5 چه بيماري‌هايي ممكن است بر روند بارداري تاثير بگذارد؟
ممكن است خانمي قبل از حاملگي دچار نوعي بيماري باشد كه با شروع بارداري،‌بيماري‌اش تشديد شود و اگر از نزديك تحت نظر و مراقبت قرار نگيرد، به‌خصوص در سه ماهه اول بارداري موجب نقايص فيزيكي نوزاد شود. به‌عنوان مثال اگر ديابت در ماه اول بارداري كنترل نشود (كه در اغلب اوقات در اين مدت هنوز خانم باردار به پزشك مراجعه نكرده است) اين سطح گلوكز خارج از كنترل، مي‌تواند منجر به ناهنجاري‌هاي جنيني گردد. همچنين زناني كه بيماري قلبي از جمله فشارخون بالا دارند يا اينكه در زمان تولد ناهنجاري‌هاي وسيع قلبي داشته‌اند كه با جراحي تصحيح شده،‌زناني كه آسم، صرع، لوپوس، بيماري كليوي يا ژنتيكي دارند، بايد حتما قبل از حاملگي با پزشك خود مشورت كنند.

)6 آيا داروهايي هست كه براي جنين مضر باشد؟
اگر زنان مصروع براي جلوگيري، از داروهاي صرع استفاده مي‌كنند،‌ممكن است براي جنين آنها مضر باشد. دوران پيش از انعقاد نطفه،‌بهترين زمان براي پيدا كردن مناسب‌ترين داروي مصرفي هر زن مصروع است كه با كمترين تاثير بر جنين او،‌بهترين كنترل را بر حملات صرع دارد.
در زناني كه به‌دليل بيماري‌هاي روان و اعصاب، دارو مصرف مي‌كنند، تصميم نهايي براي قطع يا ادامه دارو نياز به بررسي دقيق وضع بيمار و شرايط او دارد. در ضمن لازم است زناني كه تصميم بارداري دارند،‌از مصرف تتراسيكلين و آكوتان براي درمان جوش‌هاي صورت خود، خودداري كنند. از آنجا‌يي كه داروهاي بدون نسخه هم مي‌توانند به اندازه داروهاي تجويز شده با نسخه قوي باشند،‌ما براي پيشگيري از هر نوع عامل خطرآفرين مربوط به داروها توصيه مي‌كنيم كه: <هيچ دارويي را بدون مشورت پزشك مصرف نكنيد، بخصوص قبل از بسته شدن نطفه جنين.>

)7 چه تغييراتي در نحوه زندگي‌ زن حامله لازم است؟
برنامه ترك سيگار در دوران پيش از بارداري با برنامه توصيه شده براي زن باردار متفاوت است. ثابت شده كه سيگار كشيدن زنان تاثير زيادي در سقط خود به خودي جنين در سه ماه اول،‌زايمان زودرس،‌تولد نوزاد مرده و محدوديت رشد نوزاد در طول بارداري دارد. همچنين به زناني كه در سنين بارداري هستند اما تصميم بچه‌دار شدن ندارند توصيه مي‌كنيم كه يا از قرص‌هاي ضدبارداري موثر استفاده كنند و يا سيگار و الكل را كنار بگذارند. مطمئنا زناني كه داروهاي غيرقانوني مصرف مي‌كنند يا معتاد به موادمخدر هستند،‌لازم است قبل از حاملگي يا حتي در زمان بارداري،‌مشكل اعتياد خود را حل كنند.

)8 بهترين رژيم غذايي براي سلامت مادر و جنين چيست؟
پيشنهادات زيادي درباره روش‌هاي سلامت آفرين خوردن وجود دارد. اما اصل كلي اين است: خوردن مواد مغذي متنوع از انواع گروه‌هاي غذايي ضرورت دارد. اگر كسي گياهخوار است،‌بايد در مورد مصرف ميزان مناسب پروتئين، فوليك‌اسيد، كلسيم و ‌آهن دقت كافي داشته باشد. به زنان چاق توصيه مي‌شود كه قبل از تصميم به بارداري وزن خود را كم كنند و اگر در زماني كه تصميم به حاملگي گرفته‌اند مي‌خواهند لاغر شوند، بايد حتما با راهنمايي و مشورت پزشك اين‌كار را انجام دهند.

)9 آيا ورزش را توصيه مي‌كنيد؟
خيلي خوب است كه زنان فعاليت و تحرك بيشتري داشته باشند. البته ما به كساني‌كه تا به‌حال در عمر خود ورزش نكرده‌اند، توصيه نمي‌كنيم در زمان بارداري ورزش سنگين انجام دهند، چرا كه به اينگونه فعاليت‌ها عادت ندارند و اين كار بالقوه مي‌تواند براي خود آنها و جنين‌شان خطرناك باشد. لازم نيست زنان ورزشكار كه داراي سابقه سلامت خوبي هستند،‌در زمان بارداري رويه خود را تغيير دهند، چرا كه بدن آنها به اينگونه فعاليت‌ عادت كرده است. در ضمن اگر زنان از حامله نبودن خود مطمئن نيستند،‌بايد از قرار گرفتن در معرض گرماي شديد،‌مثل سونا خودداري كنند.
)01 مردان چگونه مي‌توانند خود را براي بارداري همسرشان آماده كنند؟
چيزي كه ما اغلب فراموش مي‌كنيم اين است كه مردان نيز بچه‌دار مي‌شوند. واقعا لازم است كه به نقش مرد اهميت بيشتري بدهيم. علاوه بر تاثير رفتار مرد در سلامت روان و جسم زن حامله، روابط شغلي مرد،‌مصرف الكل و مواد مخدر، بيماري‌هاي ژنتيكي، ايدز و بيماري‌هاي عفوني مقاربتي مرد مي‌توانند به‌طور مستقيم بر سلامت بارداري تاثيرگذار باشند. در پايان به زنان توصيه مي‌كنيم به دوران بارداري و زايمان چون يك تغيير در زندگي و مرحله‌اي سخت اما گذرا در دوران زندگي خود بنگرند و نه يك بيماري بالقوه و سعي كنند كه اين تجربه و طي كردن اين مرحله براي آنها و تمام افراد ديگر خانواده‌شان تجربه‌اي مثبت باشد

مقاله ای از دکتر مهشید چایچی در روزنامه سلامت

salamat.ir


نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 19:12 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 20 شهریور1386

چرا سيستم دفاعي مادر، جنين را دفع نمي‌كند؟

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: پژوهشي

عضو هيات علمي گروه ايمونولوژي دانشگاه تربيت مدرس در تحقيقات خود به يافته‌هاي جديدي در خصوص نقش سلول‌هاي «دندريتيک» در بقاي جنين داخل رحم دست يافت.

دکتر سيدمحمد موذني، استاديار گروه ايمونولوژي دانشکده پزشکي دانشگاه تربيت مدرس و برنده ايراني بخش بين‌الملل جشنواره تحقيقاتي رويان در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: اين طرح تحقيقاتي در ارتباط با نقش سلول هاي دندريتيک (dendritic) در حاملگي و بقاي جنين در رحم انجام شد.

وي ادامه داد: از آنجا که جنين نيمي از آنتي ژن‌هاي خود را از پدر به ارث مي برد و اين آنتي‌ژن ها براي مادر بيگانه است، به عبارتي جنين همانند پيوندي نيمه بيگانه در طول دوران بارداري داخل رحم مادر حفظ شده و رشد مي‌كند لذا انتظار مي رود که همانند هر پيوند بيگانه ديگري، جنين نيز توسط سلول‌هاي سيستم دفاعي مادر شناسايي شده و دفع شود اما مکانيزمي باعث جلوگيري از اين دفاع مي شود.

دكتر موذني در ادامه علت عدم دفع جنين طي اين پروسه را مكانيزم‌هاي بسيار دقيقي عنوان كرد كه سيستم دفاعي مادر را كنترل مي‌كنند تا عليه جنين وارد عمل نشود و افزود: سلول‌هاي دندريتيك جزو سلول‌هاي سيستم دفاعي غير اختصاص هستند كه علاوه بر اين كه شروع كننده پاسخهاي ايمني هستند، در كنترل اين پاسخها نيز نقش اساسي داشته و مي‌توانند سيستم دفاعي بدن را به سمت بي‌پاسخي و يا پاسخ شديد هدايت كنند و با توجه به نقش مهمي كه اين سلولها در كنترل پاسخهاي ايمني دارند به نظر مي‌رسد طي دوران بارداري نيز اين سلولها بايد نقش اساسي داشته باشند تا جلو پاسخهاي ناخواسته سيستم ايمني بدن مادر عليه جنين گرفته شود.

وي در گفت‌و‌گو با ايسنا افزود: در اين مطالعه به بررسي نقش اين سلول‌ها در كنترل پاسخ‌هاي ايمني مادر و همچنين به مطالعه تاثير فاكتورهاي دخيل در حاملگي از جمله هورمون‌ها و سايتوكاين روي سلولهاي دندريتيك پرداخته شده و مشخص شد كه در درجه اول سلولهاي دندريتيك در محل اتصال جفت به جدار رحم حضور داشته و از طرفي ديگر اين سلولها به نحوي تغيير يافته‌اند كه مي‌توانند پاسخهاي سيستم دفاعي مادر را به سمت پاسخهاي مطلوب و سالم براي جنين هدايت كنند.

دکتر موذني در پايان با اشاره به اين که نتيجه حاصل از اين مطالعه كه يك كارگروهي است در چندين مجله علمي داخلي و خاترجي ارائه شده و تحقيقات در اين خصوص همچنان ادامه دارد، ابراز اميدواري كرد كه نتايج حاصل از اين تحقيقات به مرحله‌اي برسد که در جهت کنترل جمعيت و جلوگيري از حاملگي و همچنين در موارد سقط هاي جنين ناخواسته ايمنولوژيک و کشف علت سقط جنين (که در خصوص پاسخ هاي دفاعي مادراست) با استفاده از اين سلول ها و کنترل عملکرد آنها راهگشا باشد.

گفتني است، دكتر موذني كه تحصيلات دكتري خود را 11 سال پيش به پايان برده بيش از 68 مقاله در نشريات داخلي و خارجي و 141 سخنراني علمي در مجامع و همايش‌هاي علمي داشته است.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-994897&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:0 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 14 شهریور1386

انتخاب جنسيت جنين پيش از انتقال به رحم

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: پژوهشي

با دستيابي محققان ايراني به تكنيك پيشرفته تشخيص ژنتيكي جنسيت جنين قبل از انتقال و تولد نخستين نوزاد تعيين جنسيت شده در ايران، امكان انتخاب جنسيت جنيني‌هاي انتقالي به روش IVF-PGD فراهم و گامي تازه در توسعه تكنيك‌هاي تشخيص ژنتيكي بيماري‌هاي پيش از انتقال جنين در كشور برداشته شد.

دكتر ملك منصور اقصي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران و متخصص زنان و زايمان و عضو تيم IVF بيمارستان مهر تهران كه با موفقيت از اين تكنيك بهره گرفته‌اند با اعلام اين مطلب به خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: نخستين نوزاد تعيين جنسيت شده با روش IVF-PGD يك سال پيش متولد شده كه با وجود اين كه تجارب 10 ساله استفاده از اين تكنيك در خارج كشور، ايمني كامل آن را اثبات كرده است ولي با توجه به پيچيدگي و حساسيت بالاي اين روش، حدود يك سال صبر كرديم تا از سلامت كامل نوزاد مطمئن شويم كه خوشبختانه اين اطمينان حاصل شد.

وي خاطرنشان كرد: علاوه بر اين نوزاد يك ساله كه پسر است، دو نوزاد دختر و پسر ديگر هم به اين روش متولد شده‌اند و هفت مادر باردار نيز كه از اين تكنيك استفاده كرده‌اند در انتظار تولد فرزندانشان هستند.

دكتر اقصي با اشاره به اين كه هيچ يك از مادراني كه از تكنيك تعيين جنسيت با روش IVF-PGD استفاده‌ كرده‌اند، مشكل ناباروري نداشته‌اند درباره علت استفاده از چنين روشي اظهار داشت: اين تكنيك كه از حدود 10 سال پيش در برخي كشورهاي پيشرفته استفاده مي‌شود، عمدتا با هدف انتخاب جنسيت فرزندان زوج‌هايي كه در معرض بيماري‌هاي ژنتيكي وابسته به جنس - نظير هموفيلي كه در پسران بروز مي‌كند – به كار مي‌رود و تعيين جنسيت جنين به صرف تمايل زوج‌ها به داشتن نوزاد پسر يا دختر در بسياري از كشورها معمول نيست و با مخالفت‌هايي مواجه است.

وي خاطر نشان كرد: البته درنقطه مقابل، كساني هم با انتخاب جنسيت جنين حسب علاقه زوجين در شرايط خاص موافقند و معتقدند در شرايطي كه برخي زوج‌ها به دليل علاقه به داشتن دختر يا پسر، بارها صاحب فرزند مي‌شوند ولي موفق به داشتن فرزند با جنسيت دلخواه نمي‌شوند، استفاده از چنين شيوه‌اي مي‌تواند در جلوگيري از افزايش جمعيت به اين دليل، موثر باشد.

دكتر اقصي درباره نحوه تعيين جنسيت جنيني به شيوه PGD به ايسنا گفت: در اين روش به دليل نياز به بررسي جنين ناچاريم علي‌رغم بارور بودن زوجين از روش IVF در آنها استفاده كنيم؛ به اين ترتيب كه جنين هشت سلولي از لقاح آزمايشگاهي حاصل شده و سپس، پيش از انتقال آن به رحم يكي از سلول‌ها را جدا كرده و توسط يك متخصص ژنتيك كه در اين زمينه مهارت دارد، بررسي و تشخيص جنسيت مي‌كنيم و سپس جنين مناسب را به رحم مادر انتقال مي‌دهيم.

وي در عين حال خاطرنشان كرد كه اين روش به هيچ وجه ساده نبوده و در هر يك از مراحل متعدد انجام آن، ممكن است مشكلات مختلفي بروز كند كه مانع از حصول نتيجه مي‌شود لذا اين تصور كه با دستيابي به تكنيك تشخيص جنسيت به روش PGD زوج‌ها مي‌توانند به سهولت جنسيت نوزاد خود را انتخاب كنند درست نيست.

اين متخصص زنان و زايمان در ادامه در پاسخ به اين سوال كه آيا با جدا كردن يك سلول از جنيني كه تنها هشت سلول دارد، احتمال صدمه ديدن به آن وجود نخواهد داشت به ايسنا گفت: مطالعات 10 ساله نشان داده كه جدا كردن يك سلول لطمه‌اي به جنين نمي‌زند چون كل سلول‌هاي جنيني، يك شكل و تمايز نيافته هستند؛ با اين حال دقت و حساسيت اين كار بسيار بالاست و جاي هيچ خطايي وجود ندارد چون ما تنها مجاز به جدا كردن يك سلول هستيم و حتي اگر سلول جدا شده دچارمشكل شود به هيچ عنوان نمي‌توانيم سلول ديگري را از جنين جدا كنيم.

وي خاطر نشان كرد: البته ممكن است هنگام جدا كردن همان يك سلول نيز كل جنين خراب شود و همين ظرافت و حساسيت است كه دستيابي به جنين تكنيكي را با اهميت كرده و راه را براي كارهاي پيشرفته‌تر به ويژه در زمينه تشخيص ژنتيكي بيمار‌ي‌هاي مختلف پيش از انتقال جنين - همچنان كه در بسيار كشورها مرسوم است - هموار مي‌كند.

دكتر اقصي در ادامه با بيان اين كه دستيابي به روش تعيين جنسيت جنين قبل از انتقال به رحم، حاصل تلاشي گروهي بوده است، اظهار داشت: تيم فعال در اين زمينه شامل سه متخصص زنان – دكتر ملك منصور اقصي، دكتر مهرا كتابي و دكتر شهرزاد انصاري - يك متخصص جنين شناسي - ليلا باجلان - و يك متخصص ژنتيك - دكتر سعيد رضا غفاري - بوده است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در ادامه درباره جنبه‌هاي اخلاقي كاربرد اين روش به ايسنا گفت: اين مساله هم مثل موضوعاتي چون تحقيقات سلول‌هاي بنيادي جنيني از مقولات مورد مناقشه در دنيا است كه در برخي كشورها آزاد و در برخي ديگر ممنوع است. مخالفان تعيين جنسيت آن‌را مقدمه ايجاد نوعي تبعيض جنسي در جامعه مي‌دانند و در مقابل موافقان، انتخاب فرزند را از حقوق طبيعي والدين دانسته، مضافا اين كه آن را در تنظيم خانواده كمك كننده مي‌دانند. به اعتقاد من بايد در هر جامعه بر حسب شرايط و خواست عمومي به اين قضيه نگاه كرد همان طور كه نمي‌توان در مورد كاربرد سلول‌هاي بنيادي حكم واحدي براي تمام دنيا صادر كرد.

وي در ادامه در پاسخ به اين سوال كه استفاده از اين روش كه مبتني بر IVF است، تا چه حد مشكلات ناشي از آن از جمله افزايش احتمال دو يا چندقلوزايي را نيز در پي خواهد داشت،تصريح كرد: از آنجا كه در مركز ما مثل مراكز معتبر دنيا، در IVF بيش از دو جنين منتقل نمي‌شود و اساسا احتمال اين كه در بين جنين‌هاي انگشت‌شمار گرفته شده، دو يا چند جنين با جنسيت دلخواه داشته باشيم، بسيار اندك است، لذا احتمال دوقلوزايي در اين روش بسيار اندك است.

دكتر اقصي در پايان با اشاره به اين كه اهميت دستيابي به اين روش كه بخشي از تكنيك‌هاي روز PGD است، در همگامي علمي ما در اين حوزه با پيشرفت‌هاي صورت گرفته دنياست، اظهار داشت: اهميت اين روش صرفا در انتخاب جنسيت نوزاد از سوي والدين كه البته از لحاظ پيش‌گيري از تولد نوزادان مبتلا به بيماري‌هاي وابسته به جنس مهم است نيست بلكه فراتر از آن مي‌تواند گامي در جهت دستيابي به تكنيك هاي پيشرفته‌تر تشخيص ژنتيكي بيماري‌هاي كروموزومي قبل از انتقال جنين باشد.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-990874&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:7 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 14 شهریور1386

دختران والدين سيگاري با خطر سقط جنين در بزرگسالي مواجه هستند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

تحقيقات جديد نشان داد: دختراني كه در كودكي با والدين سيگاري زندگي كرده‌اند، در سنين بالا و دوران بارداري بيشتر در معرض خطر سقط جنين هستند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، محققان هنگام مطالعه بر روي 2هزار و 200 زن باردار غير سيگاري كه تحت درمان‌هاي بارور سازي بودند، دريافتند: زناني كه در دوران كودكي در معرض دود سيگار والدين سيگاري‌شان بودند 80 درصد بيش از زناني كه والدين آنها سيگاري نبودند با خطر سقط جنين در دوران بزرگسالي مواجه هستند.

اين يافته در مجله آمريكايي اپيدميولوژي به چاپ رسيده است.

پيش از اين نيز محققان دريافته بودند كه سيگار كشيدن والدين مي‌تواند در رشد جنين و كودكان تاثير مضر و نامطلوب داشته باشد و باعث بروز مشكلاتي مانند كاهش وزن در هنگام تولد و يا آسم شود.

اما اين اولين پژوهشي است كه نشان مي‌دهد؛ سيگاري بودن والدين مي‌تواند حتي روي توان توليد مثلي دختران آنها در سنين بزرگسالي تاثير نامطلوب و مضر داشته باشد.

اين پژوهش توسط محققان دانشكده بهداشت عمومي دانشگاه ميشيگان صورت گرفته است.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-991297&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:57 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 4 شهریور1386

خوشا راهی که پایانش تو باشی

ای کشتی نجات ، نجاتمان ده .

ای پناهگاه محکم ، پناهمان ده .

ای پدر مهربان ، دستمان را بگیر .

یا صاحب الزمان ، یابن الحسن ، فرزند زهرای اطهر ، مولود نرجس خاتون  ، میلادت مبارک .

ان شاءالله به زودی می گوییم : ظهورت مبارک .

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 22:21 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 5 تیر1386

ویتامینهای دوران بارداری

 

ترجمه: زهرا سبزی

کارشناس ارشد پرستاری کودک و خانواده، مربی دانشکده پرستاری و مامایی بویه گرگان

 

سوال: آیا  می دانید ویتامین های پره ناتال (ویتامین های دوران بارداری) کدامند ؟

پاسخ: برای سلامت مادر و  کودک به مادر توصیه می شود از ویتامین های دوران بارداری استفاده نماید. این ترکیب یک فرمول مخصوص است که تعدادی از کمبودهای تغذیه ای مادران باردار را تامین می کند. این مکمل شامل تعدادی ویتامین، مواد مغذی، اسید فولیک، آهن و همچنین محتوی کلسیم است.

 

سوال: چرا مادران باردار به سطح بالایی از اسید فولیک،آهن و کلسیم نیاز دارند؟

 پاسخ: اسید فولیک می تواند خیلی از نقایص جدی بدو تولد خصوصا نقایص مغزی و طناب نخاعی که "نقص لوله عصبی" نیز نامیده می شود را کاهش دهد. اسپینابیفیدا  یک نقص عصبی شایع است که در بدو تولد با باز ماندن مهره های کمری در کودک  مشخص می شود. بیرون زدگی اعصاب با عوارضی نظیر درجات متفاوتی از بیحسی، بی اختیاری و گاهی اوقات عقب ماندگی ذهنی همراه می باشد. نقص لوله عصبی در 28 روز بعد از لقاح قبل از اینکه خانم متوجه حاملگی خود شود بروز می کند. در جمیعت امریکایی ها حدود نیمی از حاملگی ها برنامه ریزی شده نیست لذا انجمن سلامت توصیه می کند  کلیه خانم های سن باروری روزانه 400 میکرو گرم اسید فولیک استفاده نمایند. FDA توصیه کرده است پودر اسید فولیک به همه محصولات تولیدی مانند آرد، کلوچه و شیرینی ها اضافه شود. خانمی که در حاملگی قبلی اش کودک مبتلا به نقص عصبی بدنیا آورده است بایستی قبل از حاملگی مجدد با پزشک درمورد دوز مصرفی اسید فولیک مشورت نماید. مطالعات نشان داده است مصرف اسید فولیک با دوز زیاد ( بالاتر از 4000 میکرو گرم )حداقل  یک ماه قبل از بارداری و  سه ماهه اول بارداری مفید  است. منابع طبیعی اسید فولیک شامل سبزیجات برگ سبز، آجیل، باقلا، لوبیا و خانواده مرکبات می باشد. همچنین اسید فولیک در بسیاری از نان های غنی شده و بعضی از مکمل های ویتامینی وجود دارد.

کلسیم در طی حاملگی می تواند از کاهش دانسیته استخوانی مادر پیشگیری کند زیرا جنین برای رشد استخوانهایش از مواد معدنی استفاده می نماید.

آهن هم برای مادر و هم برای حمل اکسیژن خون جنین کمک کننده است.

از آنجا که مکمل های ویتامین روزانه در رژیم یک فرد سالم در نظر گرفته نمی شود لذا جهت اطمینان از سطح کافی این مواد معدنی به اکثر خانم ها مکمل ویتامینی توصیه می شود.

 

سوال: آیا همه خانم ها باردار به یک میزان مساوی از مکمل ها نیاز دارند ؟

پاسخ: خیر. این طور نیست . به مقادیر  توصیه شده زیر توجه نمایید.

 

نام ویتامین

مقدار

نام ویتامین

مقدار

 

ویتامینA

4000 - 5000 واحد بین المللی

پیریدوکسین

6/2 میلی گرم

 

اسید فولیک

800- 1000  میکرو گرم

نیاسین آمید

17 میلی گرم

 

ویتامینD

400 واحد بین المللی

ویتامین ب 12

2/2 میلی گرم

 

کلسیم

300-200 میلی گرم

ویتامین E

10 میلی

 

ویتامین C

70 میلی گرم

روی

15 میلی

 

تیامین

5/1 میلی گرم

آهن

30 میلی

 

ریبوفلاوین

6/1 میلی گرم

 

 


پزشک و ماما شما می تواند به مصرف گندم و سبوس خاص تاکید کند . در بعضی موارد مراقبین بهداشتی شما می تواند یک نوع مخصوصی از ویتامین های پره ناتال را توصیه کند .

 

 سوال: آیا مکمل بارداری (مکمل های پره ناتال) حالت تهوع ایجاد می کنند؟

 پاسخ: بعضی از مکمل های بارداری ممکن است در بعضی خانم های مستعد ویار حالت تهوع ایجاد کند. اگر مکمل بارداری در شما ضعف ایجاد کرد بایستی این مسئله را به پزشک معالج یا مراقب  بهداشتی در میان بگذارید. وی ممکن است یک نوع دیگر از ویتامین بارداری را توصیه کند. در بعضی خانم ها جویدن ویتامین به جای بلعیدن توصیه می شود این شیوه باعث تحمل بهتر ویتامین می شود

http://jouybari.blogfa.com/post-67.aspx

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 19:15 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 5 تیر1386

مردی هستم 29 دارای دو فرزند گل
اما از ترس اینکه دوباره همسرم حامله نشود نمی دانم چه کنم؟
لوله بستن در زنان و چه در مردان چه حکمی دارد ؟

اکبر

 

لطف  کنید از طریق یاهو مسنجر با من درتماس باشید .

ID: saminehpartovi

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 18:50 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 5 تیر1386

من در هفته 32 سونو كردم همه چيز بچه طبيعي بود ولي گفت مايع امنيوتيك در حداقل نرمال است و afl=7-8 cmاست بايد چي كار كنم

زهرا

زهرا جان ، ظاهرا حجم مایع امنیوتیک کمتر از نرمال نیست بلکه در حداقل نرمال است . با توجه به طبیعی بودن بقیه موارد جای نگرانی نیست . اما ممکن است شما به یک سونوگرافی دیگر ازجهت بررسی میزان مایع آمنیوتیک نیاز داشته باشید و بسته به تشخیص پزشک ممکن است نیاز به استراحت بیشتر و توقف فعالیتهای روزمره داشته باشید . توصیه می کنم با متخصص زنان زایمان که تا به حال تحت نظر ایشان بوده اید مشورت کنید .

آرام باشید

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 16:12 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 3 تیر1386

می خواستم ببینم روش ریتمیک واقعا درسته و پس از پایان اولاسیون واقعا زن در صورت نزدیکی کامل حامله نمیشه ؟ من دوست دارم این روش را آزمایش کنم ولی اکثرا می شنوم که این روش موثر نیست اگه میشه توضیح بدید.

کیمیا

روش ریتمیک به شرطی با موفقیت همراه است که شما روز دقیق تخمک گذاری را به شیوه های مختلف تشخیص بدید و ۳ الی ۵ روز بعد از آن نزدیکی نداشته باشید .

اما من این روش را برای کسانی که قطعاً آمادگی بچه دارشدن ندارند توصیه نمی کنم .

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:54 |  لینک ثابت   • 

شنبه 2 تیر1386

۱ )بعدازنزدیکی تمیزکردن دستگاه تناسلی به وسیله ی آب مشکلی نداره ؟آیا واقعیت داره که آب می ره توی رحم وباعث عفونتهای داخلی میشه؟
۲ )آیا قرص جلوگیری درآینده مشکل ایجاد می کنه واقعیت داره که تخمدان ها ضعیف میشه ودیگه قدرت بچه دار شدن رو نداره ؟؟
با تـــشکر نــــازی

جواب سوال ۱ : شستشو با اب ایرادی ندارد . غسل جنابت برای مسلمانان از واجباتی است که بعد از نزدیکی باید انجام شود. عفونت و .... هم بی اساس است .

 

جواب سوال ۲ : ظاهراْ خیر . بعد قطع قرص بعد از ۳ ماه حدود ۹۰درصد خانمها باردار می شوند .

در مورد سوال اول و سوال دیگری که داشتید نمیتوانم در وبلاگ توضیح دهم و ادرس ایمیلتان هم مثل این که اشتباه است . آن را چک کنید و یا با یاهو مسنجر با من ارتباط برقرار کنید تا جواب سوالتان را خصوصی بدهم .

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 17:59 |  لینک ثابت   • 

جمعه 1 تیر1386

نور خورشيد و بارداري

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، تحقيقات جديد نشان داده است كه زنان باردار نسبت به دماي زياد به مراتب حساس‌تر و آسيب‌پذيرتر هستند.

اين پژوهش توسط گروهي از محققان دانشگاه بريستول صورت گرفته است.

در اين پژوهش محققان دريافتند كه تماس با دماي بالا در سه ماه نخست بارداري مي‌تواند منجر به كاهش وزن در نوزاد شود.

محققان هشدار دادند: از آنجا كه جنين در سه ماه اول بارداري سريعترين رشد را دارد و زنان باردار نيز نسبت به دماي بالا حساس‌تر هستند لذا اين مادران بايد نسبت به خطرات افزايش دما براي سلامت خود و فرزندشان مطلع باشند و از تماس با نورخورشيد خودداري كنند.

اين محققان همچنين به زنان باردار توصيه مي‌كنند كه در هواي گرم لباس‌هاي آزاد و گشاد بپوشند، مايعات كافي بنوشند و از غذاهاي سالم به مقدار كمتر براي حفظ تناسب بدن خود مصرف كنند.


http://www.pezeshk.us/?p=7547

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 19:2 |  لینک ثابت   • 

جمعه 1 تیر1386

آیا در هنگام حاملگی می توان مقاربت داشت

 

بسياري از خانمها در اوّلين مراقبت حاملگي شان اين سوال را مطرح مي كنند كه مقاربت و يا نزديكي در زمان حاملگي چگونه بايد باشد؟ آيا خطري براي جنين ايجاد مي كند يا نه؟ البته هر خانمي بايد اين سوالها را از ماما يا پزشك خود بپرسد ولي بطور كلي، در حاملگيهاي بدون مشكل و طبيعي، مقربت خطري ندارد. بطور كلي  درزمان بارداری هيچگونه مانعی برای نزديکی کردن زوج ها وجود ندارد مگر اينکه خانم احساس ناراحتی کند، لکه بينی داشته باشد و يا به هر دليل ديگری توسط پزشک و يا ماما ازنزديکی کردن منع شده باشد.


در صورتی که حاملگی طبيعی باشد و خانم احساس راحتی کند، نزديکی کردن زوج ها می تواند باعث دلبستگی بيشتر پدر و مادر آينده به همديگر و در آينده، به فرزندشان باشد.

حتی در مواردی که زوج نزديکی ندارند می توانند از نظر فيزيکی با هم در تماس باشند. ماساژ دادن و نوازش کردن خانم ها در دوران بارداری به آرامش فکری و عضلانی شان کمک می کند بنابر اين در نهايت فرزند شادابتری هم خواهند داشت. اين کار همچنين باعث می شود که زوج ها پس از تولد فرزندشان هم زودتر به حالت طبيعی زندگی جنسی خود برگردند.

پس از زايمان طبيعی اگر خانم احساس راحتی کند پس از چند روز نزديکی ممکن است البته اين زمان بسته به نوع زايمان و داشتن بخيه يا نداشتن آن متفاوت است. پس از سزارين اين دوره ممکن است طولانی تر باشد. سزارين جزو عمل های بزرگ به حساب می آيد و فرد بايد مراقبتهای بعد از عمل را رعايت کند.

ورزشهايی که عضله های کف لگن را تقويت می کنند می توانند برای پيش، در حين زايمان طبيعی و پس از زايمان بسيار مفيد باشند. و باعث می شوند که ماهيچه ها ی واژن در مدت کمتری به حالت طبيعی شان نزديکتر بشوند.

برخی خانمها در حين بارداری بخصوص سه ماهه اول و تا زمانی پس از زايمان بر اثر تغييرات هورمونی و جسمانی ناشی از بارداری با کاهش ميل جنسی روبرو می شوند. تعداد زيادی از خانم ها حس ميکنند ديگر به عنوان يک زن برای همسر خود جذاب نيستند. برای برگرداندن ميل جنسی خانمها اولين و مهمترين نکته اين است که آنها را مجبور به برقراری ارتباط جنسی نکنيد که نتيجه عکس دارد. دوم اينکه اگر زوج نزديکی نمی کنند تماس فيزيکی را قطع نکنند. نوازش کردن و بوسيدن بدن خانم باعث می شود که هورمونهايی که در نهايت باعث ميل جنسی می شوند از مغز ترشح بشوند. زوج ها بايد با هم در مورد نحوه نگاهداشتن تماس فيزيکی شان در حين بارداری صحبت کنند. اينکه چه کاری را بيشتردوست دارند و چه کاری را کمتر. اين کار باعث می شود که زوج به مرور شيوه خاص خودشان راشکل بدهند و از آن در طول زمان لذت ببرند.

با ورود نوزاد به زندگی زوج ها، معمولا رابطه زوجها از حالت دوطرفه بين همسران به حالت رابطه قوی بين مادر و فرزند در ميايد و يا اينکه به حالت رابطه مثلثی در ميايد که بچه در راس و پدرو مادر در خدمت اين نوزاد تازه متولد شده هستند. در هر دو حالت رابطه زوج ها شديدا تحت شعاع قرار ميگيرد. مشارکت در کارهای بچه و خانه راه حل ساده ای برای احيا کردن رابطه زوج ها است. و اينکه آقايان در نظر داشته باشند که مادرنوزاد چند هفته ای بودن کار خيلی راحتی نيست. اکثرا مادرها آنقدر خسته می شوند که حتی اگر ميل جنسی هم داشته باشند رمق ندارند که به نزديکی با شريک جنسی شان بپردازند.

در اين شرايط آقايان می تواند احساس ترد شدگی کنند و خود را کنار و کنار تر بکشند تا مسئله ريشه دار شود و يا اينکه با همدلی کردن با همسر خود نهايتا با موفقيت از اين مرحله بگذرند. تماس فيزيکی مثل بوسيدن و نوازش کردن برای ابراز علاقه زوج ها بهم نقش مهمی را در اين دوران ايفا ميکند.

برای زوج هايی که چند سالی از تولد فرزندانشان گذشته ممکن است مسائل ديگری پيش بيايد که مهمترين دليلش اين می تواند باشد که پدر و مادر وقت آزادشان را با فرزندانشان می گذرانند و هرگز فضای خصوصی ندارند تا احساساتشان را با هم در ميان بگذارند. اين مسئله به مرور باعث می شود که بينشان فاصله بيفتد.

زوج ها در هر مرحله ای از زندگی که هستند بايد با هم فضای خصوصی داشته باشند. اين کار باعث می شود که مثل يک تيم قوی در مورد زندگی خودشان و تربيت فرزنداتشان عمل کنند. اگر رابطه کلی زوج صميمی باشد، زندگی جنسی هم به طبع آن هميشه شاداب و پابرجا ميماند.

بالا رفتن سن در افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردارند نبايد روی کيفيت رابطه جنسی آن ها اثر منفی داشته باشد. البته بايد يادآوری کرد که افراد بايد واقع گرا باشند وتوقعات خود را متناسب با شرايط جسمی و سنی خود تنطيم کنند.

خانم ها در دوران يائسگی تغييرات هورمونی را تجربه می کنند که ممکن است منجر به کم شدن ميل جنسی و يا خشکی واژن بشود. حالت اول با پيش نوازی و آماده سازی خانمها و در بعضی افراد با هورمون درمانی می تواند تا حد قابل توجهی حل بشود. در مورد خشکی واژن هم استفاده از مواد لغزنده کننده محلول در آب استفاده می تواند خيلی به حل مسئله کمک کند.

در مورد آقايان هم ممکن است ميل جنسی و يا نعوظ را به صورتی که در سال های پيش تجربه می کردند نداشته باشند که اين لزوما فقط بدليل افزايش سن نيست. درصورت بروز مشکل در نعوظ مراجعه به پزشک و بررسی کامل عملکرد قلب و عروق وکليه و همچنين هورمون های بدن قدم اوليه است.

نرمش های قوی کردن عضلات کف لگن بطور مرتب، می تواند کيفيت توانايی جنسی آقايان را تا حد زيادی بالا ببرد و در طول زمان حفظ کند.

در بعضی افراد هم مشکلات رابطه زناشويی است که باعث رخ دادن اين مسئله می شود که با صحبت کردن با شريک جنسی شان و يا کمک گرفتن از مشاوران خانواده و يا زوج ها ميشود به آن پرداخت.

 

اغلب سوالها خانمهاي باردار در اين زمينه به شرح زير مي باشند:

 ۱-  آيا نزديكي مي تواند به جنين صدمه بزند و يا باعث سقط شود ؟

 در يك حاملگي طبيعي و بدون خطر ، نزديكي نمي تواند چنين خطري ايجاد كند . جنين به خوبي توسط كيسه ي آب و ماهيچه هاي رحمي محافظت مي شود . علاوه براين يك ترشح غليظي در دهانه رحم وجود دارد و آنرا مي بندد و از انتقال عفونت به داخل رحم جلوگيري مي كند. هر چند معمولاً به خانمهايي كه سابقه ي سقط دارند توصيه مي شود كه نزديك نداشته باشند اما آماري كه اين نظريه را تاييد نمايد وجود ندارد. تقريباً ۴۰ % از اولين سقط ها را مي توان به ناهنجاريهاي ژنتيكي جنين مربوط كرد. نا رساييهاي هورموني و عفونتهاي تناسلي نيز نقش مهمي در ايجاد سقط دارند . ولي نزديكي، نقشي ندارد. اگر احياناً پس از نزديكي، سقط صورت گيرد، پدر و مادر احتمالاً خودشان راسر زنش مي كنند ولي بايد اين را بدانند كه در هر حال اين سقط صورت مي گرفت و ارتباطي يه نزديكي آنها نداشته است. شما ممكن است حركات جنين را درحين مقاربت احساس كنيد ولي اين حركات در تمام مواقع ديگر نيز وجود دارند، نگران نباشيد، حركات او نشان دهنده ناراحتي و يا خطر براي او نمي باشد .

۲-  آيا مقاربت مي تواند باعث زايمان زودرس شود ؟

 در صورتي كه خانمي سابقه ي زايمان زودرس دارد ، توصيه مي شود كه در صورتي كه نزديكي انجام مي شود سعي كند به اوج لذت جنسي ( ارگاسم ) نرسد. چنين حالتي در زن باعث ايجاد انقباضات جزئي در رحم مي شود. از آنجايي كه مايع مني محتوي ماده اي بنام پروستاگلاندين مي باشد و آن هم باعث تحريك انقباضات رحمي مي شود، توصيه مي شود اين مايع در واژن ريخته نشود (يا از كاندوم استفاده شود و يا همانند روش جلوگيري طبيعي، نزديكي صورت گيرد) و بطور كلي نزديكي با ملايمت بيشتري همراه باشد.

البته در كساني كه سابقه ي زايمان زودرس ندارند، اين مسائل نقشي ندارند. با اين حال توصيه مي شود در يكي دوماه آخر دقت بيشتري در اين مسائل صورت گيرد.

۳-  آيا حاملگي در تمايلات جنسي زن تأ ثيري دارد؟

 از نظر روحي، نگراني راجع به حاملگي و بچه و احساس اين كه اندام ازفرم عادي خارج شده مي توانداز ميزان تمايلات جنسي زن بكاهد. از نظر جسمي، درسه ماهه ي اوّل تهوع و استفراغ و خستگي و درسه ماهه آخر افزايش وزن و فرم شكم و حساسيت پستانها، افزايشات ترشحات رحمي و تكرار عفونتهاي قارچي همه مي توانند ميل جنسي زن را كاهش دهند .

البته از نظرعلمي، به علت افزايش ميزان هورمونهاي جنسي وجريان خون لگني، قاعدتاً تمايل جنسي زن باردار بيشتر مي شود.

۴-   تمايلات جنسي مرد در دوران بار داري زن چگونه است ؟

 مردها نيز نگرانيهايي در دوران بارداري خانمشان دارند، نگران هستند كه مبادا نزديكي به بچه صد مه اي بزند و يا باعث ناراحتي مادر شود.

برخلاف نگراني خانمها از اندام جديدشان، بسياري از آقايان از فرم جديد بدن خانمشان راضي هستند و مقاربت را نوعي نزديك تر شدن به شرايط جديد همسرشان مي دانند. البته معمولاً آقايان ملاحظه شرايط خانمشان راخواهند كرد اما اگر شوهرتان مشكلي در اين زمينه دارد حتماً با ماما يا پزشكتان مطرح كنيد.

۵-  آيا نحوه ي مقاربت در حاملگي بايد تغيير كند . 

 با پيشرفت حاملگي قاعدتاً وضعيت عادي مقاربت برايتان مشكل تر مي شود و علاوه بر اين با بزرگ شدن رحم و جنين، خوابيدن مادر به پشت براي جنين خطرناك مي شود بنابراين توصيه مي شود كه نزديكي يه صورت خوابيدن به پهلو و يا زن بر روي مرد صورت گيرد. نكته مهم ديگر در مقاربت اينست كه حتماً بايد با ملايمت انجام شود و همچنين نوك پستان مادر تحريك نشود چرا كه تحريك نوك پستان زن باردار (چه دست زدن و چه مكيدن) مي تواند باعث ترشح نوعي هورمون شود كه مي تواند باعث انقباضات زايماني شود. البته بايد توجه كرد كه هدف از مقاربت فقط ارضاي ميل جنسي نيست بلكه مي توان تنها با آغوش گرفتن يكديگر ابراز عشق نمود.

۶-  آيا اثرات حاملگي بر مقاربت پس از زايمان هم وجود دارد

 نمي توان كتمان كرد كه پس از زايمان تغييرات وا ضحي در بدن زن ايجاد مي شود از جمله پستانها شل تر از سابق هستند، خطوط روي شكم و سينه و افزايش وزن نيز وجود دارد. واژن (مهبل) كه همان مجراي مقاربت نيز هست به سفتي سابق نيست و اينها همگي باعث مي شوند كه لذت نزديكي مانند قبل از بارداري نباشد (براي جلوگيري از شلي واژن بعد از زايمان بهتر است روزانه چندين مرتبه اين ورزش را انجام دهيد : ماهيچه هاي واژنتان را سفت كنيد و سپس به تدريج شل نماييد). البته اين تغييرات به مرور عادي مي شوند وهر دو شما به اين مسائل  عادت مي كنيد . بيشتر پزشكان توصيه مي كنند كه تا پايان دوره ي نفاسي (۶ هفته پس از زايمان) نزديكي صورت نگيرد و قاعدتاً چون تااين دوره مقداري خونريزي و يا لكه بيني وجود دارد، هم از نظر بهداشتي و هم از نظر شرعي نيز مقاربت مسأله دارد . چون تا وقتي كه خونريزي وجود دارد نشان دهنده ي اينست كه دهانه ي رحم هنوز مقداري باز است و براي جلوگيري از عفونت بهتر است نزديكي صورت نگيرد. حداقل زمان براي دوري از مقاربت تا وقتيست كه بخيه ها جوش نخورده اند. پس از ترميم بخيه ها و رفع لكه بيني، نزديكي بلامانع است. بايد در اينجا ياد آوري كرد كه دراين زمان (دوره ي نفاسي) بهترين زمان براي تصميم جهت روش جلو گيري از بارداري مي باشد، آن را فراموش نكنيد.

ارتباط جنسی زوج ها در زمان بارداری خانم و پس از تولد فرزندانشان

من به تازگی ارتباط حفاظت نشده‎ای داشته‎ام. با وجود اينکه مايع منی خارج از واژنم ريخته شد اما پريودم عقب افتاده است آيا امکان بارداری وجود دارد؟

در ترشحی که پيش از انزال از نوک آلت مردان بيرون می‏آيد مقداری اسپرم وجود دارد. پس بله، احتمال دارد که باردار شده باشی. مردها حتماً بايد در موقع دخول کاندوم را پوشيده باشند. البته معمولاً توصيه می‎شود که کاندوم را پس از پيش‎نوازی اوليه و دقيقاً زمانی که آماده‎ی دخول هستيد بپوشيد چون ممکن است در حين ماليده شدن به اطرافِ تخت و لحاف و غيره پاره و يا آلوده شود. می‎توانی برای تست حاملگی نوارهای تست ادرار را از داروخانه بخری و يا به دکتر مراجعه کنی.

ماه پيش من ارتباط جنسی بدون پيشگيری داشتم اما پريود شده‎ام آيا هنوز احتمال حاملگی برای من وجود دارد؟

اگر گمان می‎کنی که باردار هستی تست بارداری را بده . خيلی از دختر خانم‎ها بعد از برقراری ارتباط جنسی احساس گناه می‎کنند و فکر می‎کنند که حامله هستند در صورتی‎که نيستند. البته تعداد کمی از خانم‎ها هستند که پس از باردار شدن و حتی در طول مدت بارداری هم پريود سبکی را دارند. اگر پريود بعدی‎ات دير شد حتماً تست بارداری را بده.

من و شريک جنسی‎ام ارتباط داشته‎ايم اما فقط در حد بوسيدن و بغل کردنِ هم با لباس البته او انزال هم داشته است آيا ممکن است من حامله شده باشم؟

نه، اصلاً نگران نباش. اما مراقب اين موضوع هم باش که اگر خيلی پيش بروی ممکن است کارهايی را انجام دهی که آمادگی‎اش را نداری و يا نمی‎خواهی. يا به خواست طرف مقابلت سطحی از رابطه جنسی را تجربه کنی که بعداً پشيمان بشوی. اگر خواستيد ارتباطی داشته باشيد که در حين آن احتمال برخورد اسپرم با واژن وجود داشت حتماً از شريک جنسی‎ات بخواه که کاندوم بپوشد. برای احتياط بهتر است که هر دو کاندوم تهيه کنيد و در گوشه کيفتان داشته باشيد.

من ۱۷ سالم است و می‎خواهم ارتباطم را با شريک جنسی‎ام شروع کنم. دوستانم می‎گويند که در اولين ارتباط جنسی حاملگی امکان ندارد آيا اين درست است؟

به هيچ وجه! بيشتر دخترخانم‎ها همين اشتباه را می‎کنند و بعد دچار بارداری ناخواسته و عواقب آن می‎شوند. قطعاً می‎توانی در اولين ارتباط جنسی‎ات باردار شوی. بخصوص به دليل اينکه جوان هستی بدنت آمادگی بيشتری برای بارداری دارد. پس بايد حداقل از کاندوم و بر روی آن ، از ژل اسپرم‎کش استفاده کنی. در صورتی که مايلی از قرص استفاده کنی برای اطمينان از کارکرد قرص های ضد بارداری لازم است که از ۳ ماه پيش از برقراری ارتباط جنسی مصرف مرتب آن را شروع کرده باشی.

اگر در هنگام انزال مرد، زوج در موقعيتی باشند که زن روی مرد قرار داشته باشد آيا احتمال حامگی وجود دارد؟ من شنيده‎ام که در اين حالت مايع منی بيرون ريخته و احتمال حاملگی را از بين می‎برد.

خير، اين موضوع درست نيست. در هربار انزال تعداد ۳۰۰ تا ۵۰۰ ميليون اسپرم همراه مايع منی به بدن زن وارد می‎شوند که اگر زوج از وسيله‎ی جلوگيری از بارداری استفاده نکرده باشند احتمال حاملگی خانم وجود دارد و اين به نحوه دخول بستگی ندارد. ضمناً‎ برخی افراد تصور می‎کنند که اگر مرد در وقت انزال کاندوم بپوشد احتمال باروری خانم به صفر می‎رسد. اما اين نيز درست نيست چون در هنگام دخول (پيش از انزال) قطراتی از نوک آلت مردان خارج می‎شود که غالباً حاوی اسپرم است و همان قطرات می توانند مسبب بارداری باشند. کلاً ۸۵% از خانم‎هايی که از هيچگونه وسيله‎ی جلوگيری استفاده نمی‎کنند، در عرض يکسال باردار می‎شوند. اسپرم می‎تواند در جهات مختلف جهش کند و از دهانه‎ی رحم بگذرد. اگر خانم در زمان تخمک‎گذاری باشد و اسپرم هم سالم باشد احتمال برخورد تخمک و اسپرم بالا رفته و به احتمال زياد عمل لقاح صورت می‎پذيرد. و مابقی اسپرم‎ها ممکن است از واژن به بيرون بريزند اما همان يکی کافی است. بنظر می‎رسد که شما تمايلی به باردار شدن نداريد اگر چنين است، با مراجعه به پزشک و يا درمانگاه نزديک محل سکونت خود می‎توانيد آموزش‎های لازم را برای جلوگيری از بارداری ببينيد. در ايران اگر عضو درمانگاه محل خود باشيد می‎توانيد از سهميه‎ی کاندوم رايگان استفاده کنيد.

اين سئوال ممکن است به نظرتان عجيب باشد اما من شنيده‎ام که پس از به دنيا آوردن نوزاد چنانچه عمل دوختن اپيزيوتومی انجام شود .دکتر می‎تواند در حين دوختنِ پارگی طول آن را افزايش دهد تا واژن تنگ شده و در هنگام دخول دهانه‎ی آن تنگ‎تر باشد. آيا اشتباه می‎کنم يا همچين چيزی ممکن است؟

اگر هنگام زايمان برای شما اپيزيوتومی انجام شده است، (در هنگام زايمان طبيعی چنانچه پزشک و يا مامای شما تشخيص بدهند که نوزاد فضای بيشتری برای خارج شدن احتياج دارد اقدام به بازکردن قسمت تحتانی دهانه‎ی واژن می‎کنند و پس از تولد نوزاد دوباره آن را بخيه زده و می‎دوزند ) و يا دچار پارگی واژن در طول زايمان شده‎ايد ( اين مسئله برای همه‎ی خانم‎ها پيش نمی‏آيد). علاوه بر بخيه‎هايی که برای بسته شدن اين شکاف زده می‎شود در صورت تمايل شما، پزشک يا ماما می ‎تواند يک يا دو بخيه به آن اضافه کند تا تنگی مطلوب ايجاد شود. اما فراموش نکنيد که در صورت تنگی بيش از حد واژن عمل دخول به سختی و همراه با درد انجام خواهد شد که اين مسئله با کاهش ميل جنسی که پس از زايمان در اکثر خانم‎ها اتفاق می‎افتد مزيد بر علت شده و سردی زوجين به يکديگر را سبب خواهد شد. البته با انجام ورزش‎های کِگِل يا ورزشهای عضلات کف لگن در طول مدت بارداری نيازی به زدن بخيه‎های اضافی هم نيست.
انجام ورزشهای کِگِل بطور مرتب در دوران بارداری و پس از آن کمک شايانی به آسان‎ تر نمودن عمل وضع حمل می‎کند همچنين با سفت کردن عضلات واژن دربالابردن لذت جنسی در هنگام عمل دخول، بند آمدن خونريزی، داشتن نزديکی بدون درد پس از زايمان موثر است. در برنامه ششم مفصلا در اين مورد توضيح خواهم داد.

شنيده‎ام که اگر در وان آب داغ و يا در زير دوش آب داغ نزديکی کنيم، به‎ دليل گرمای آب اسپرم‎ها کشته می‎شوند و احتمال حاملگی وجود ندارد، نتوانستم باور کنم و بهتر ديدم که از شما سئوال کنم،

خير، نزديکی کردن در وان حمام، زير دوش، در استخر، هم می‎تواند منجر به حاملگی شود و هم انتقال يافتن امراض مقاربتی.دستگاه تناسلیِ خارجیِ مردان از يک آلت و کيسه‎ی بيضه‎ها ( حاوی دو بيضه) تشکيل شده است . کار کيسه مذکور اين است که بيضه‎ها را در دمايی برابر با ۵ درجه خنک‎ تر از دمای بدن نگاه ‎دارد. عمل اسپرم‎سازی نسبت به تغييرات دما بسيار حساس است. در هوای گرم ماهچه‎ های کيسه‎ی بيضه‎ها شل می‎شود و در نتيجه بيضه‎ها از بدن دورتر می‎شوند و حرارت آن‎ها پايين‎تر می‎آيد. برعکس در هوای سرد، اين ماهيچه‎ها منقبض می‎شوند و بيضه‎ها اختلاف ۵ درجه‎ای خود را حفظ می‎کنند. البته نشستن در آب داغ در عملِ معمول اسپرم‎سازی اختلال ايجاد می‎کند اما برای جلوگيری از بارداری کافی نيست. برای مردانی که دچار اختلالات باروری هستند توصيه می‎شود که از نشستن در آب داغ، گرفتن سونا و اعمال مشابه خودداری کنند. بطور کلی توصيه می‎کنم برای اطمينان بيشتر هميشه از کاندوم استفاده نماييدحتی در وان!

 چه زماني نبايد مقاربت انجام شود؟

 درهر حال بايد مورد خودتان را با ماما يا پزشكتان مطرح كنيد چون هر يك نفر ممكن است شرايط خاص خود را داشته باشد. در صورتي كه سابقه  سقط و يا زايمان زودرس داريد ويا پس از مقاربت علايم غيرعادي داريد حتماً اطلاع دهيد .

درشرايط زير مقاربت ممنوع است :

جفت سر راهي (قرار گرفتن جفت در قسمت پايين رحم)

دهانه رحم نارسا

دهانه رحم باز شده

 كيسه آب باز شده

 درد و انقباض

خونريزي رحمي

هنگامي كه وضعيت راحتي نمي توانيد پيدا كنيد

وجود ضايعات هرپسي (مانند تبخال) برروي دستگاه تناسلي زن ويا مرد

http://www.pezeshk.us/?p=7421

برگرفته از سايت پزشكان بدون مرز

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 19:0 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 31 خرداد1386

باسلام ممنون ازراهنمایی تان
البته فراموش کردم بگم که یک آزامایش ادرار هم نوشته که امروز جوابش رو می گیرم
وبه متخصص زنان مراجعه کردم برای اینکه پریود بشم برام دو بسته قرص نوشت یکی بنام (vitamin E) و دیگری(medroxy progesterone)
به وجودی که می گید برم یک بار دیگه آزمایش بدم. آیا خوردن قرص ضرری نداره در صورتی که باردار باشم؟ ؟
(البته من فردای روزی که نزدیکی کردم رفتم آزمایش دادم ودیگه اون دردی که گفتم ندارم آیا ممکن است که حامله باشم وتوی آزمایش نشون نداده باشه ؟ ؟ ؟
لــطفا راهنمایی ام کــنید
با تشکر نـــــازی

اگر ۱ هفته یا بیشتر از است که از زمانی که منتظر پریودتان بوده اید گذشته است اول یک آزمایش تشخیص بارداری (خون ) بدهید . و تا جواب مشخص نشده به هیچ وجه داروها را مصرف نکنید .

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:29 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 31 خرداد1386

بررسي ها نشان مي دهد: حدود 70 درصد موارد ديابت حاملگي بدون علائم باليني است

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

ديابت حاملگي با شيوع ‌٥/٤ درصد، يكي از عوارض شايع دوران حاملگي است و عدم تشخيص و درمان آن موجب افزايش عوارض در مادر و جنين مي‌شود.

به گزارش سرويس بهداشت ودرمان ايسنا واحد علوم پزشكي تهران، از آنجا كه به طور فيزيولوژيك، قند ناشتاي زنان باردار پايين‌تر از حد معمولي است، كشف اين بيماري اهميت بسيار زيادي دارد و انجام آزمايش‌هاي روتين نظير FBS تقريباً هيچ ارزشي در دوران حاملگي ندارد.

به طور كلي عدم تحمل كربوهيدرات‌ها با درجه‌هاي مختلف كه براي اولين بار در دوران حاملگي بروز مي‌كند ديابت حاملگي ناميده مي‌شود. اين افراد به دو گروه علامت‌دار و بدون علامت تقسيم مي‌شوند.

در نوع علامت‌دار، علائمي مانند، پرنوشي، پرخوري، پرادراري، كاهش وزن، گيجي و اختلالات بينايي ديده مي‌شود. قند خون اين افراد غيرمعمولي بوده و درصد HbA/C نيز در آنها بالاست. در اين گروه انجام آزمايش تحمل گلوكز لزومي ندارد.

در نوع بدون علامت، تشخيص بيماري مشكل است. اكثر مبتلايان به ديابت حاملگي نيز در اين گروه قرار مي‌گيرند. به طوري كه حدود ‌٧٠ درصد موارد ديابت حاملگي بدون علائم باليني است.

براي تشخيص ديابت در اين گروه از بيماران با هدف جلوگيري و كاهش عوارض مادر و جنين، جستجوي زودرس اين اختلال با كمك آزمايش غربالگري طي دوره‌ حاملگي ضروري است. در ديابت حاملگي بدون علامت، قند خون مادر باردار حدود ‌٢٠ درصد پايين‌تر از حد معمول بوده و به طور معمول بين mg/dl ‌٥٥-56 است.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-944595&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:14 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 31 خرداد1386

سلسله کارگاه‌هاي آموزشي رشد و سلامت کودک برگزار مي شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

از سوي مرکز تحقيقات رشد و سلامت کودک جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران و به منظور آشنايي و آموزش خانواده ها از جنبه هاي سلامت و تربيت کودکان، سلسله کارگاه‌هاي آموزشي رشد و سلامت کودک برگزار مي شود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران و به نقل از روابط عمومي جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران، « افسانه آذري » معاون پژوهشي اين واحد جهاد دانشگاهي، با اعلام اين خبر گفت: با توجه به اهميت نقش پدر و مادر در سلامت و پرورش کودکان، در نظر است تا با برگزاري سلسله کارگاه هاي آموزشي رشد و سلامت کودک، اطلاعاتي در جنبه‌هاي مختلف سلامت کودک از قبيل؛ شنوايي، بينايي، تغذيه، بيماري هاي جسماني و روانشناسي قبل از بروز هر مشکلي در کودک به والدين ارائه شده و جهت پيشگيري از اختلالات و بيماري ها به والدين آموزش هاي لازم داده مي شود.

وي در ادامه با اشاره به اين که در اين کارگاه‌ها زمينه هاي روانشناسي، پرورش اعتماد به نفس و هوش هيجاني کودکان از جمله هوش ميان فردي و درون فردي نيز مورد بررسي قرار مي گيرد، اضافه کرد: همچنين آموزش روش هاي تربيتي صحيح براي کودکان زير 7 سال به والدين از موضوعات مورد بحث در اين سلسله برنامه ها است.

مسوول برگزاري کارگاه‌هاي مذکور در پايان خاطرنشان کرد: اين کارگاه ها از تاريخ 2 تا 31 تير ماه سال جاري در مرکز تحقيقات رشد و سلامت کودک برگزار مي شود و علاقمندان جهت شرکت در اين برنامه ها مي توانند با شماره تلفن هاي 88517180-88519774 تماس حاصل نموده و يا به محل اين مرکز واقع در سيدخندان ، ابتداي سهروردي شمالي ، کوچه شهيد مهاجر ، پلاک 15 مراجعه كنند.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-944411&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:12 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 31 خرداد1386

من 8 ماهی هست که ازدواج کردم و7 ماه آن را جلوگیری کردم 4 ماه با قرص و 3 ماه بعد به طور طبیعی و از زمانی که جلوگیری نمی کنم دیگر پریود نشدم درست 1 ماه هست که پریود نشدم .واز زمان قطع جلوگیری دائما سمت چپ وراستم درد می کند خیلی شدید گاهی اوقات خصوصا روزها می خواستم بپرسم علتش چیه ؟؟واینکه من آزمایش بارداری دادم منفی بود اما پریود نشدم . می خواستم بدونم بعد از اینکه جلوگیری نکردم وحامله نشدم دلیلش چیه ؟؟؟آیا مشکلی وجود داره نگران شدم ممنون میشم راهنمایی کننید
باتشکر نازی

نازی جان

توصیه می کنم آزمایش بارداری ( آزمایش خون )  را مجدداْ تکرار کنید .در ضمن قطع پریود علل متفاوتی دارد از جمله استرس با وجود این تاکید بر تکرار آزمایشتان دارم . در صورتی که آزمایش مجدداْ منفی بود و این دردها ادامه داشت برای بررسی بیشتر به متخصص زنان مراجعه کنید .

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:6 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 30 خرداد1386

من بعد از پایان قاعدگی ام در زیر شکمم درد مبهمی دارم که گاهی می گیرد گاهی رها می شود و یکبار یکطرف است و بار دیگر یکطرف دیگر امروز کمی بیشتر شده است در سمت چپ و در ضمن من دو ماه است که برای بارداری دیگر جلوگیری نمی کنم و این موضوع در این دو ماه پیش آمده و کمی نگران شده ام و حدود 8 ماه پیش هم یک سقط ناخواسته در 2 ماهگی داشتم اگر ممکنه برام توضیح بدهید .

طوبي

طوبي جان علائمي كه ذكر مي كنيد  ممكن است نشانه تخمك گذاري باشد .مي دانيد كه در بدن هر خانم دو تخمدان در دو طرف رحم و در زير دل قرار دارد و در هر ما ه يكي از اين تخمدانها تخمك گذاري مي كند و ممكن است اين تخمك گذاري با درد همراه باشد . اگر زمان مقاربت شما روزي كه اين درد را حس ميكنيد و يا تا دو روز بعد باشد احتمال بارداري زياد است .  استرس نيز مي تواند چنين دردهاي مبهمي ايجاد كند .در ضمن ۱ با سقط نياز به بررسي ندارد . در صورتي كه نگران هستيد به متخصص زنان مراجعه كنيد تا با معاينه و در صورت نياز سونو گرافي از نگراني خارج شويد

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:19 |  لینک ثابت   • 

جمعه 28 اردیبهشت1386

تاریخچه حرفه مامایی

تاریخچه و فعالیتهای جمعیت مامایی ایران
در روز جهانی ماما با نگاهی گذرا،تاریخچه و فعالیتهای جمعیت مامایی ایران را بررسی می کنیم.
با نگاهی به پیشینه پایگیری جمعیت مامائی ایران آشکار می شود که این جامعه همواره با مشکلات و نارسائیهائی روبرو بوده است که آثار ناگواری درچگونگی ارائه خدمات و میزان آگاهی این گروه را فراهم می آورده است.
براین اساس عده ای از ماماهای کشور در شهریور 1323 " کانون مامائی " را پایه گذاری نموده و شروع به فعالیت کردند.
این کانون پس از اتخاذ نام های مختلف مانند "سندیکای مامائی" و" جمعیت ماماها" در سال 1342 با" کانون همکاری ماماها" که اعضا‌ آن را پرستار ماماها تشکیل می دادند یکی گردید و بدین ترتیب انجمن تازه ای به نام" انجمن ماماهای ایران" تشکیل یافت. ولی به نظر می آید که انجمن نامبرده توانایی لازم را برای برطرف کردن نارسائیها نداشته و در اواخر سال 1367 به دلیل دشواریهای گوناگون حرفه ای از قبیل نامعین بودن جایگاه مامایی، منطبق نبودن برنامه های آموزشی با شرح وظایف، عدم وجود شرح وظایف معین و مناسب، عدم حضور ماماها در سیاستگذاری و تصمیم گیریهای مربوط به رشته، جذب نشدن ماماهای فارغ التحصیل در محیط‌هایی کاری، نداشتن نماینده در سطح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابعاد مختلف و بسیاری دیگر، گروهی از ماماهای جوان بار دیگر برای حل مشکلات و تامین کمبودها همت گماشتند و پس از بررسی مشکلات موجود زمینه را برای تاسیس "جمعیت مامائی ایران" فراهم آوردند و طی دو سال فعالیت و پیگیری در سال 1369 جمعیت موفق به کسب پروانه فعالیت از وزارت کشور گردید و به ثبت شرکتها رسید.
قدمت رشته مامایی در ایران به شکل آموزش عالی پس از تحصیلات دبیرستان، به 80 سال قبل بر می گردد.
اولین آموزشگاه مامایی بنام « مدرسه قابلگی » با 10 نفر شاگرد در سال 1298 در بیمارستان بانوان (زنان) سابق شهر تهران تأسیس شد. پس از گذشت 10 سال، اولین آموزشگاه عالی مامایی در سال 1308 و با اعطای مدرک معادل لیسانس بعنوان یکی از شعب مدرسه طب آغاز به کار کرد.
در سال 1313 دانشگاه تهران تاسیس شد و سپس دانشکده پزشکی آن نیز افتتاح گردید. لذا چند سال بعد در سال 1319 بیمارستان زنان ضمیمه دانشکده پزشکی منضم گردید.
از این آموزشگاه تا سال 1331 جمعا" 462 نفر فارغ التحصیل شدند. از سال 1335 تا 1358 برنامه آموزشی آموزشگاه به برنامه 5/1 ساله پرستاری و مامایی برای لیسانسیه های پرستاری تغییر یافت.
پس از آن بدنبال 3 سال تعطیلی انقلاب فرهنگی از آغاز سال 1362 با نام « مدرسه عالی مامایی» شروع به کار کرد و مجددا" از ورودی دیپلم به تربیت کاردان و کارشناس مامایی اختصاص یافت.
در سال 1365 پس از انتقال آموزش گروههای پزشکی از آموزش عالی به وزارت بهداشت، دانشکده های پرستاری و مامایی تاسیس گردید که در بهمن ماه 1368 مصوب شد. لذا با تاسیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رشته مامایی نیز با تشکیل دو گروه آموزشی به نامهای « بارداری و زایمان ژنیکولوژی » و « بهداشت مادر و کودک» به فعالیت پرداخت که تا حال حاضر نیز ادامه دارد. هم اکنون این گروهها در تربیت دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد مامایی ارائه خدمت می نمایند.
اهداف جمعیت مامائی ایران به طورخلاصه عبارتنداز:
تلاش پیگیر در جهت تامین نیازهای بهداشتی درمانی و آموزشی جامعه، تلاش در راه ارتقاء آموزشی و تخصصی و علمی مامائی، تلاش در جهت ارتباط و انسجام هرچه بیشتر ماماها کشور، شرکت در برنامه ریزی و تحقیق در امور مامائی در زمینه های آموزشی – درمانی - بهداشتی – تنظیم خانواده- بهبود نسل و حفظ سلامتی مادر-جنین - نوزادوکودک، فراهم آوردن زمینه های لازم جهت رفع نیازهای صنفی و خدمات اعضا، کمک به آموزش هرچه بیشتر ماماها و ایجاد زمینه های تخصصی تر لازم در قسمت های مختلف مامائی، کوشش در راه همگانی نمودن خدمات بهداشتی و درمانی مامائی و ایجاد زمینه‌های همکاری و ایفای نقش مشورتی علمی و... جمعیت به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، دانشگاهها، سازمان نظام پزشکی و وزارتخانه ها و مؤسساتی که به نحوی در پیشبرد و به ثمر رسانیدن جمعیت مؤثرند.
ایجاد و حفظ نظام صحیح مامائی، تلاش در جهت برقراری ارتباط لازم و کافی با ماماها و متخصصین مامائی کشورهای دیگر جهان به ویژه کشورهای اسلامی به منظور دستیابی به علوم و فنون جدید در مامائی و شناساندن مامائی ایران به آنها و فراهم آوردن زمینه همکاریهای متقابل تحت ضوابط دولت جمهوری اسلامی ایران.
ارتقاء شخصیت علمی، آموزشی و درمانی ماماها در سطح جامعه به ویژه گروه پزشکی و تقویت و تحکیم اعتبار و اسم و عنوان مامائی و نظارت بر کار ماماها و ارزیابی علمی آنها طبق قوانین دولتی و حفظ حقوق ایشان. اعلام آمادگی و ایجاد هماهنگی در بین نیروهای مامائی جهت هر گونه همکاری با دولت و مردم در مقاطع حساس و بحرانی نظیر جنگ، زلزله‌، سیل و ...
جمعیت مامائی ایران از سال 1380 عضویت کنفراسیون بین المللی ماماها را پذیرفته و فعالانه در کنگره این کنفراسیون که اواخر فروردین ماه در کشور اتریش برگزار گردید شرکت نموده است. کنفراسیون بین المللی ماماها در سال 1919 در بلژیک با نام " اتحادیه بین المللی ماماها" تاسیس گردیده و از سال 1954 در لندن به "کنفراسیون بین المللی ماماها" تغییر نام یافته است، درحال حاضر 83 انجمن مامائی از بیش از هفتاد کشور جهان عضویت آن را دارا می باشند. این کنفراسیون از سال 1957 با سازمان بهداشت جهانی ارتباط رسمی داشته و با یونیسف، بانک جهانی، فدراسیون بین المللی تنظیم خانواده، مجمع جمعیت و فدراسیون بین المللی زنان و مامائی همکاری نزدیک دارد.
اهم فعالیتهای کنفراسیون شامل برگزاری کنگره بین المللی، کنفرانسها و کارگاه های منطقه ای، انتشارشرح وظایف بین المللی، تلاش در راه آغازیک دوره مادری سالم و بی خطر و همکاری نزدیک با کارگاه های پیش از کنگره سازمان بهداشت جهانی و یونیسف می باشد.
جمعیت مامایی ایران در هشت شهر اصفهان، شیراز، تبریز، قزوین، زنجان، لاهیجان،رشت و ساری شعبه تاسیس نموده است که مهمترین فعالیت این شعب در رابطه با آموزش و برگزاری سمینارها و پرداختن به مسائل رفاهی ماماها و انعکاس مشکلات مامائی حوزه خود به مرکز و برگزاری روز جهانی ماما می باشد.
اهم فعالیتهای جمعیت مامایی ایران در راه دستیابی به اهداف خود به قرار ذیل می باشد:
1- پیگیری در خصوص ایجاد مراکز تصمیم گیری در امور مامایی در معاونتهای مختلف ستادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحت عناوین:
الف- اداره مامایی در معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که متاسفانه درحال حاضر این اداره منحل گردیده و به این جهت از مهمترین فعالیتهای جمعیت تلاش برای بدست آوردن اداره ای مستقل در وزارت بهداشت می باشد.
ب- هیأت ممتحنه و ارزشیابی (بورد) مامایی در معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
2- پیگیری عضویت رسمی ماماها در سازمان نظام پزشکی کشور ایجاد امکان حضور نمایندگان ماماهای کشور در شواریعالی نظام پزشکی و هیأتهای مدیره و هیأتهای انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور.
3- همکاری و مشارکت در تدوین شرح وظایف ماماها در ابعاد مختلف خدمتی
4- همکاری برنامه ریزی و سیاستگذاری امور مامایی در سطوح مختلف تصمیم گیری در کشور
5- همکاری و مشارکت در تدوین ضوابط، مقررات و دستورالعملهای مرتبط با امور مامایی کشور و برقراری ارتباط با انجمن های مامایی سایر کشورها جهت اطلاع یافتن از وضعیت مامایی در آنها.
6- حفظ و حمایت از حقوق صنفی و پیگیری امور رفاهی شاغلین حرفه مامایی نظیر برگزاری جلسات مشترک با نمایندگان بیمه تامین اجتماعی و بیمه ایران در زمینه بیمه مسئولیت و کاهش سن بازنشستگی ماماها و احتساب این شغل از زمره مشاغل سخت.
7- تلاش در جهت ارتقاء سطح دانش و مهارتهای حرفه ای ماماها و مساعدت به اعضاء و دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیلات خود در خارج از کشور در سطح کارشناسی ارشد و دکترا و یا در داخل کشور به روش آموزش از راه دور می باشند و برقراری ارتباط با دانشگاه های معتبرجهان در این زمینه و همچنین اطلاع رسانی و یاری به ماماها جهت شرکت درکنفرانسها و سمینارهای بین المللی
8- بررسی مشکلات و مسائل موجود مامایی کشور و تلاش در جهت اصلاح آن
9- تلاش هر چه بیشتر در زمینه ایجاد ارتباط و همکاری شاغلین حرفه مامایی با سازمانهای دولتی و غیر دولتی ذیربط، مانند معرفی نمایندگان جمعیت به وزارت بهداشت جهت طرح سوالات مامائی و انجام مصاحبه با ماماهای متقاضی کار در خارج از کشور
10- ایجاد ارتباط و هماهنگی جمعیت با سازمانهای دولتی و غیردولتی ذیربط، از جمله هماهنگی با صداوسیمای جمهوری اسلامی در مورد تهیه و ارائه برنامه های در ارتباط بامامائی
11- همکاری و مشارکت در تدوین تعرفه های خدمات مامایی در کشور
12- همکاری با سازمان نظام پزشکی کشور در امور مرتبط ازجمله شرکت نماینده جمعیت در کمیسیون بودجه این سازمان
13- معرفی ماماهای نمونه کشور به شکل سالانه و منطبق با اصول شخصی از طریق سازمان نظام پزشکی کشور
14- پیگیری تأسیس و اجرای دوره دکتری بهداشت باروری جهت فارغ‌التحصیلان مامایی و ارائه نمونه های موفق این دوره در دانشگاههای معتبر جهان
15- برگزاری کارگاه ها و سمینارهای آموزشی جهت ماماها از جمله: سمینار ایدز، سکسولوژی، پاپ اسمیر، تازه های زنان و مامایی، بیماریهای پستان، ورزشهای دوران بارداری، تکنیک لاماز، سونوگرافی در مامایی، تنظیم خانواده و "کاربرد هیپنوتیزم در مامایی" و...
16- ایجاد کمیته های مختلف (آموزشی، درمانی، پژوهشی، دانشجویی، تبلیغاتی، استانها و....) در جمعیت مامایی ایران به منظور گسترش فعالیتهای جمعیت و مشارکت فعال ماماها در امور مربوطه.
17- برگزاری گردهمایی و نشستهای دوره ای با اعضای جمعیت و هیأت مدیره به منظور بررسی مسائل و مشکلات و تبادل نظرات و ارائه گزارش.
18- برگزاری انتخابات دوره ای جمعیت به منظور انتخاب بازرسین و اعضای هیأت مدیره
19- چاپ خبرنامه جمعیت مامایی ایران توسط شعبه زنجان جمعیت
20- تهیة بروشورها و جزوات آموزشی مامایی جهت استفاده اعضا.
21- ایجاد پایگاه اطلاع رسانی جمعیت در اینترنت و ارائه گزارشات و اهداف و فعالیتهای جمعیت در این سایت www.midwiferypop-ir.org
22- انجام بررسی های مختلف در وضعیت مامایی سایر کشورهای جهان در موضوعاتی مانند قوانین مامائی، استاندارهای آموزشی و درمانی در مامائی و بعد مالی خدمات بهداشتی
23- همکاری و مشارکت با مرکز امور مشارکت زنان نهاد ریاست جمهوری به منظور تقویت سازمانهای غیردولتی مرتبط با سلامت زنان
24- اعزام نمایندگان جمعیت برای شرکت در مجمع" کنفراسیون بین المللی ماماها" و شرکت فعال در کارگاه ‌های پیش از کنگره سازمان بهداشت جهانی و یونیسف تحت عنوان نقش ماما در تقلیل خشونت علیه دختران نوجوان و زنان
25- پیشنهاد تشکیل «شبکه سازمانهای غیردولتی بهداشتی زنان» به مرکز امور مشارکت زنان ریاست جمهوری و پیگیری آن.
26- برگزاری مراسم روز جهانی ماما در پانزدهم اردیبهشت ماه هرسال بابرپایی گردهمایی و انجام مصاحبه در نشریات و صداوسیما
27- اجرای طرح بیمه مسئولیت حرفه ای جهت ماماهای شاغل
28- تهیه و ارائه و اجرای طرحهای تحقیقاتی پیرامون مسائل بهداشتی زنان از جمله آموزش مسائل بلوغ برای دختران نوجوان
29- برقرای ارتباط با نمایندگان دانشگاههای 1- گلاسکو 2- کارولینسکای سوئد 3- جنوب استرالیا
الف) جهت دوره دکتری
ب) جهت کاریابی: ارتباط با بورد مامائی در وزارت بهداشت امارات و تسهیل شرکت ماماهای ایرانی در امتحان این بورد
30- تهیه فرمت جهت ارزیابی مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان برای کشورهای مختلف
31- کاریابی از طریق برقراری ارتباط با مراکز متقاضی نیرو و معرفی افراد غیرشاغل
32- برقراری ارتباط با مراکز فرهنگی شهرداری ها و فرهنگسراها درخصوص ایجاد عرصه عمل و کار درخصوص ادای رسالت رشته و ایجاد اشتغال
33- همکاری در زمینه معرفی نیروهای داوطلب به هلال احمر در خصوص کمکهای تخصصی به زنان آواره افغانی
34- ارسال مقالات و بررسی های انجام شده توسط ماماها برای کنفرانس های بین المللی و شرکت در این کنفرانسها
همزمان با روز جهانی ماما و به منظور تجلیل از خدمات ارزشمند جامعه مامایی کشور جشنواره بزرگ معرفی و تقدیر از پیشکسوتان مامایی کشور در بیمارستان میلاد تهران برگزار می شود و اعضای نمونه و پیشکسوت مامایی کشور معرفی و مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.
 http://ino.blogfa.com/post-2366.aspx
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 19:54 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 25 اردیبهشت1386

برنامه‌هاي تحرك بدني ايمن و خاص براي زنان باردار در شرايط استراحت مطلق

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

متخصصان انجمن فيزيك درماني آمريكا اعلام كردند: زنان بارداري كه به آنها استراحت مطلق داده مي‌شود مي‌توانند و البته بايد تحرك بدني ايمن و خاص داشته باشند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين انجمن اعلام كرد كه تقريبا سالانه براي 700 هزار زن در آمريكا كه با بارداري پرخطر مواجه هستند، استراحت مطلق تجويز مي‌شود.

اما در بسياري از موارد تاثيرات ناتوان كننده استراحت مطلق مورد توجه قرار نمي‌گيرد و به اين ترتيب مادران در معرض ابتلا به مشكلات جسمي و رواني اين تاثيرات قرار دارند.

به گفته اين متخصصان، در نتيجه استراحت‌هاي طولاني مدت در رختخواب، زنان باردار مجموعه‌اي از علايم بيمارگونه مانند مشكلات قلبي عروقي، ناراحتي‌هاي ماهيچه‌اي و اسكلتي، موقعيت‌ها و وضعيت‌هاي فشار و تحت استرس، مشكلات پوستي تحليل ماهيچه‌اي و همچنين اختلالات رواني مانند احساس گناه، استرس و افسردگي را تجربه مي‌كنند.

به اين ترتيب اين متخصصان توصيه مي‌كنند كه براي اين دسته از زنان باردار كه ناچار به استراحت مطلق هستند برنامه‌هايي براي فعاليت‌هاي بدني خاص و بي خطر تحت نظر متخصص در نظر گرفته و تجويز شود.

www.isna.ir

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 3:38 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 25 اردیبهشت1386

مركز تحقيقات بهداشت باروري و مراقبت هاي پرستاري راه اندازي مي شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: پژوهشي

دانشگاه علوم پزشكي ايران، مركز تحقيقات بهداشت باروري و مراقبت هاي پرستاري را به زودي راه‌اندازي مي كند.

دكتر سيده فاطمه اسكويي، رييس دانشكده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشكي ايران با اعلام اين مطلب به خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران گفت: از سال 1378 به منظور راه اندازي مركز تحقيقات بهداشت باروري و مراقبت هاي پرستاري اقداماتي صورت گرفت و در اين راستا هيات موسس مشخص و كار كارشناسي جهت تهيه اساس‌نامه و دستورالعمل مركز تحقيقات آغاز شد تا اينكه اين طرح جهت طي كردن مراحل قانوني به شوراي گسترش دانشگاه علوم پزشكي ايران ارائه شد.

وي با اشاره به اينكه پس از ارسال مدارك و اسناد مورد نياز، اين طرح به دانشگاه و سپس ارسال آن توسط دانشگاه به وزارت بهداشت و نهايتا موافقت اصولي راه اندازي مركز تحقيقات بهداشت باروري و مراقبت هاي پرستاري از سوي معاونت تحقيقات و فن آوري وزارت بهداشت به دانشگاه ابلاغ شد، افزود: همزمان از سال 78 كه مراحل قانوني ارائه طرح به مراجع ذي صلاح آغاز شده، جلسات هفتگي هيات موسس مركز تحقيقات در دانشكده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشكي نيز تشكيل مي شود تا درباره طرح بحث و گفت‌وگوي كارشناسي انجام شود.

دكتر اسكويي ادامه داد: اكنون مركز تحقيقات بهداشت باروري و مراقبت هاي پرستاري در انتظار موافقت اصولي شوراي گسترش دانشگاه علوم پزشكي ايران است تا رسما كار خود را آغاز كند.

وي با اشاره به اينكه آغاز به كار اين مركز تحقيقات نتايج مطلوبي را براي كشور به همراه خواهد داشت، افزود: هدف از تشكيل و راه‌اندازي چنين مركز تحقيقاتي ارائه خدمات مطلوب به مددجويان و ارتقاء خدمات پرستاري و مامائي مبتني بر شواهد و استانداردهاي علمي است.

دكتر اسكويي رسالت و چشم انداز مركز تحقيقات بهداشت باروري مراقبت هاي پرستاري را روشن و مشخص دانسته و تصريح كرد: تحقيق در امر مراقبت‌هاي ويژه ( قلب، سوختگي و دياليز)، بهداشت باروري و انجام تحقيقات مشترك با دانشگاه هاي داخلي و خارجي از مهم ترين برنامه هاي اين مركز خواهد بود.

وي در پايان خاطر نشان كرد: اين مركز تحقيقاتي همچنين تربيت پژوهشگر در حوزه پرستاري و بهداشت باروري را رسالت مهم خود مي داند.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-923334&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 3:34 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 18 اردیبهشت1386

رييس انجمن زنان و زايمان از نحوه زایمان می گوید

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

 

آمار سزارين در كشور در حال افزايش است، بطوريكه در بيمارستانهاي دانشگاهي 30 تا 40 درصد زايمان‌ها از طريق سزارين و در مراكز خصوصي سهم اين آمار به 50 تا 60 درصد مي‌رسد.


به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر مريم پوررضا رييس انجمن زنان و زايمان با بيان اين مطلب در سي و يكمين كنگره جامعه جراحان ايران گفت: بطور كلي انجام عمل سزارين در تمام دنيا در حال افزايش است و علت اين مساله هم ترس از درد زايمان و تعداد حاملگي‌هاي محدود است.


وي افزود: اگر بتوانيم مانند كشورهاي پيشرفته زايمانها را با روش بي حسي موضعي انجام دهيم آمار سزارين در كشور به شدت پايين مي‌آيد.

پوررضا در مورد زايمان طبيعي تاكيد كرد: عليرغم اينكه طرفدار اين نوع زايمان هستم اما اين زايمان گاهي اوقات يك اختلالات تشريحي براي زنان ايجاد مي‌كند.


وي در مورد استقبال پزشكان از عمل سزارين هم تصريح كرد: معمولا در هر زايمان طبيعي يك تعداد نوزاد سالم و درصدي از نوزادان هم دچار اختلال متولد مي‌شوند و اين اختلال بيشتر دراثر فشارهايي است كه هنگام تولد به كودك وارد مي‌شود.

رييس انجمن زنان و زايمان خاطرنشان كرد: پزشكان بايد محاسن زايمان طبيعي را به بيمار بگويند و در كنار آن عيب و ايرادهاي سزارين از جمله اينكه سزارين نياز به بيهوشي دارد و بيهوشي مي تواند مساله ساز شود را نيز شرح دهند.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-918947&Lang=P

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:56 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 16 اردیبهشت1386

اخبار روز ماما

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده


وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با ارسال پيامي به مناسبت روز جهاني ماما، بر توانمندسازي ماماها در جهت ارتقاي كيفيت زندگي مادران تاكيد كرد.


به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،در بخشي از پيام دكتر باقري لنكراني آمده است:« خوشبختانه امروزه در كشور شاهد دستاوردهاي ارزشمندي در زمينه شاخص‌هاي سلامت زنان و كودكان هستيم و آنچه كه براي ارتقاء بيشتر مورد نياز است وجود نظامي مي‌باشد كه از درون خانه و خانواده و از سطح جامعه شروع و زنان را به زنجيره خدمات و مراقبت‌هاي بهداشتي متصل كند.


وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اين پيام با تاكيد بر جايگاه ماماها كه به عنوان حلقه مهم ارتباطي و هماهنك كننده بين اعضاي خانواده و اعضاي تيم بهداشتي درماني نقش بسيار مهمي در تامين سلامت زنان ايفا مي‌كنند، افزوده است: ارائه مراقبت‌هاي مامايي با كيفيت بالا و تلاش در بهبود مستمر آن، عامل بالقوه‌اي در كاهش مرگ و مير و ابتلاي مادران خواهد بود كه ماماها با اخذ آموزش‌هاي لازم، قادر به كسب مهارت‌هاي باليني و مديريت به منظور نيل به هدف بهبود مداوم كيفي خدمات براي ترويج مادري ايمن خواهند بود.


به گزارش ايسنا و به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، در بخش ديگري از پيام دكتر لنكراني ابلاغ آيين نامه آموزش مداوم جامعه مامايي، تصويب دوره phD بهداشت باروري، پيگيري براي برگزاري دوره‌هاي كوتاه مدت آموزشي در زمينه مهارت‌هاي نوين مامايي، راه اندازي 9 مركز براي آموزش و ارائه خدمات استاندارد زايمان طبيعي با روش‌هاي كاهش درد و تشكيل هسته آموزشي از اعضاي هيات علمي مامايي براي آموزش روش‌هاي كاهش درد زايمان به مربيان سراسر كشور، از جمله اقداماتي است كه براي توانمندسازي ماماها انجام شده است.»
http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-917890&Lang=P
رييس شوراي عالي سازمان نظام پزشكي كشور با اعلام اين كه هر ساله، 136 ميليون نوزاد در دنيا متولد مي‌شود، بر لزوم تعريف جايگاه ماما در نظام سلامت كشور تاكيد كرد و گفت: متاسفانه هنوز جايگاه اين قشر در نظام سلامت كشور مشخص نشده است.


به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا، دكتر سيادتي، صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز جهاني ماما با ابراز نارضايتي از تعداد زياد زايمان سزارين در كشور و با بيان اينكه سزارين فقط بايد در موارد خاص انجام گيرد، گفت: متاسفانه بسياري از نوزاداني كه با سزارين به دنيا مي‌آيند دچار مشكلات جسمي و به ويژه مشكلات تنفسي مي‌شوند كه اين موضوع ميزان مرگ و مير را در اين نوزادان افزايش داده است.


وي با اعلام اين كه در دنيا سزارين بسيار كم انجام مي‌شود به دستمزد 4 برابري زايمان طبيعي نسبت به سزارين در بسياري از كشورها اشاره كرد و گفت: به كار بردن چنين روش‌هايي مي‌تواند در كشور ما نيز در كاهش سزارين موثر باشد.


رييس شوراي عالي نظام پزشكي با اشاره به مشكلات جامعه مامايي و به ويژه مشكل بيكاري اين قشر در كشور پيشنهاد داد: افزايش جذب ماما به عنوان طرح نزديك برد و كاهش پذيرش در رشته مامايي در دانشگاه‌ها به عنوان دور برد از سوي مسوولان تصميم گيرنده، دنبال شود.


سيادتي با بيان اينكه برخي از فارغ التحصيلان رشته مامايي در طول تحصيل زايمان طبيعي انجام نداده‌اند، از اساتيد و مسئولان دانشگاه‌ها خواست تا در آموزش و ارائه تجربه به دانشجويان توجه بيشتري اعمال كنند.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-917800&Lang=P
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

 

عضو شوراي عالي سازمان نظام پزشكي، با بيان اينكه 60 درصد زايمان‌ها در صورت حضور ماما به طور طبيعي و تنها 20 درصد در صورت وجود متخصص زنان و زايمان به شكل طبيعي انجام مي‌گيرد، گفت: سلامت دو سوم از افراد كشور در ارتباط مستقيم با ماماها است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، دكتر زنده زبان در مراسم بزرگداشت ماما يكي از دلايل افزايش سزارين در كشور را كمرنگ شدن نقش ماما دانست و گفت: بسياري از عمل‌هاي سزارين در كشور بر اساس استاندارد انجام نمي‌گيرد.

وي با اشاره به اين كه از 47 هزار ماما در حدود 14 هزار نفر در بخش‌هاي خصوصي و دولتي مشغول به كار هستند، 3 هزار و 700 نفر نيز در طرح پزشك خانواده به كار گرفته شده‌اند، بيكاري را يكي از اساسي ترين مشكلات اين قشر از جامعه پزشكي عنوان كرد.

عضو شوراي عالي نظام پزشكي با ابراز نارضايتي از شركت نكردن مسئولان وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشكي در مراسم بزرگداشت روز جهاني ماما، اين عمل را نشانه بي توجهي مسوولان به مشكلات ماماها عنوان و اظهار كرد: سال گذشته در حالي كه سعي در طرح و حل مشكلات جامعه مامايي مي‌شد، دفتر مامايي وزارتخانه منحل شد كه اين امر مشكلات بيشتري را براي ماماهاي كشور به وجود آورد.

زنده زبان عمده مشكلات ماماهاي كشور را عدم عقد قرارداد شركت‌هاي بيمه گر، نبود پست‌هاي مديريتي براي آنها، متزلزل بودن جايگاه اين قشر از جامعه، عدم وجود امنيت شغلي و عدم برخورداري از سختي كار عنوان و ابراز كرد: كارايي ماماها در حالي تخمين زده مي‌شود كه امكانات كم و محدوديتهاي بسيار، آنها را در انجام وظيفه با مشكل روبرو مي‌كند.

زنده بان در ادامه با بحران ساز دانستن حذف اداره مامايي از وزارت بهداشت و درمان خواستار ابقاي مديريت مستقل مامايي در وزارتخانه شد.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-917867&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 17:48 |  لینک ثابت   • 

شنبه 15 اردیبهشت1386

آمپول يك ماهه تزريقي سيكلوفم

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

 

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اين كه برنامه‌هاي سال‌ جاري تنظيم خانواده كشور با محوريت ارتقاي كيفي خدمات است، گفت: سال گذشته آمپول يك ماهه تزريقي سيكلوفم و روش جلوگيري لونورژسترول به عنوان روش پيشگيري از بارداري اورژانس به انواع روشهاي تنظيم خانواده كشور اضافه شد.

دكتر محمد اسلامي در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اين توضيح كه از مزاياي قرص لونورژسترول در پيشگيري از بارداري اورژانس ميزان تهوع و استفراغ كمتر آن است، اظهار داشت: هم اكنون اين قرص در كنار قرص‌هاي جلوگيري از بارداري LD و HD در مراكز بهداشت كشور توزيع مي‌شود و سپس به فراخور سليقه و متناسب با نياز جامعه يك روش برگزيده مي‌شود.

وي تركيب آمپول سيكلوفم را مشابه قرص‌هاي تركيبي جلوگيري از بارداري عنوان كرد و افزود: اين شيوه با تزريق ماهيانه روش پيشگيري از بارداري مطمئني را ايجاد مي‌كند و هم اكنون در 10 استان توزيع و تا پايان خرداد به سراسر كشور تسري مي‌يابد.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت در ادامه با تاكيد بر ضرورت ارتقاي كيفي خدمات تنظيم خانواده گفت: تنوع روشهاي تنظيم خانواده نيز از ديگر برنامه‌هاي اين اداره است.

دكتر اسلامي به ساماندهي آموزشهاي هنگام ازدواج اشاره كرد و يادآور شد: در اين راستا متون آموزشي مورد نياز براي زوجين جوان تهيه شده و هم اكنون در مرحله تهيه فيلم آموزشي هستيم.

وي با بيان اينكه ساماندهي آموزشهاي حين ازدواج از اهداف كاري سال جاري اين اداره است، گفت: به موجب آن مربيان ارشدي براي آموزش ساير مربيان تربيت مي‌شوند.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت با اشاره به اجراي آزمايشي اين طرح از ابتداي تابستان 86 ادامه داد: با هدف ارتقاي كيفي خدمات تنظيم خانواده، سال گذشته راهنمايي به چاپ رسيد كه در چهار نقطه از كشور اجرا مي‌شود.

وي با اشاره به برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي در ادامه از ارايه فيليپ چارت به ارايه دهندگان خدمات تنظيم خانواده خبر داد و گفت:‌ بدين ترتيب برداشت از آموزشهاي ارايه شده بهتر خواهد شد.

دكتر اسلامي با بيان اين كه سال گذشته پزشكاني كه به امر وازكتومي مبادرت مي‌ورزيدند مورد پايش و ارزيابي قرار گرفتند، در پايان يادآورشد: جهت ترميم توانمنديها و بهبود كيفيت خدمات ارايه شده آموزشهاي 2 هفته‌اي براي برخي از پزشكان برگزار شد كه در سال جاري اين شيوه و برگزاري دوره باز آموزي براي كساني كه IUD مي‌گذارند نيز اجرا مي‌شود.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-915977&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:30 |  لینک ثابت   • 

شنبه 15 اردیبهشت1386

خبرگزاري دانشجويان ايران - قزوين سرويس: بهداشت و درمان - عمومي رييس جمعيت مامايي استان قزوين گفت: وزارت بهداشت پاسخ قانع كننده‌اي جهت تعطيل كردن دفتر مامايي اين وزارت خانه ندارد. زهرا مدرسي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان ايسنا گفت: پيگيري مسايل و مشكلات حرفه مامايي مهمترين وظيفه دفتر مامايي وزارت بهداشت بود. وي گفت: تشكيل اداره سلامت، مادر و كودك و تنظيم خانواده موجب از هم گسيختگي جامعه مامايي شده است و ديگر پاسخگوي واحدي جهت مسايل مامايي وجود ندارد. مدرسي نبود قانون سختي كار در خصوص ماماها، عدم عقد قرارداد سازمان‌هاي بيمه گر با كارشناسان مامايي و عدم ارائه تعرفه‌هاي واقعي در مركز خدمت را از جمله مشكلات جامعه مامايي بيان كرد. وي با بيان انتخاب استان قزوين به عنوان نخستين پايلوت كشوري در ارائه مشاوره قبل از ازدواج توسط مراكز خصوصي گفت: اين طرح در حال حاضر در مرحله اجرا مي‌باشد و نخستين كارگاه آن برگزار شده است. اين كارشناس مامايي حذف دوره كارداني و تخصيص پست‌هاي سازماني به ماماها را از جمله برنامه‌هاي مناسب اين دوره از وزارت بهداشت عنوان و درادامه ابراز اميدواري كرد كه هرچه سريعتر به مرحله اجرايي درآيند. در پايان مدرسي گفت: علي رغم ساير كشورها، روز جهاني ماما در ايران تنها فرصت بررسي مشكلات اين قشر است. http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-916954&Lang=P
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:23 |  لینک ثابت   • 

شنبه 15 اردیبهشت1386

در پيام رييس كل سازمان نظام پزشكي به مناسبت روز جهاني ماما تاكيد شد:

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده


رييس كل سازمان نظام پزشكي كشور طي پيامي در آستانه 15 ارديبهشت ماه روز جهاني ماما با بيان اين‌ كه «سلامت» حاصل تعامل، همكاري و فداكاري همه اعضاي خانواده پزشكي و هديه آنها به هم نوعان است، گفت: در اين فعاليت گروهي، ‌جامعه مامايي نقش محوري در تامين سلامت بانوان و كودكان بر عهده دارند؛ حاميان اصلي زنان و خانواده‌ها به شمار مي‌آيند، ‌مي‌توانند به تمام زنان صرف نظر از موقعيت مكاني و وضعيت فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي ارايه خدمت كنند و با تضمين سلامت مادران و كودكان در دوران زايمان، حيات، نشاط و طراوت را در جامعه بدمند.


به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در بخش ديگري از اين پيام آمده است:« روز جهاني ماما،‌ فرصت مناسبي است براي جلب توجه هرچه بيشتر مردم و مسوولان نسبت به جايگاه و اهميت حرفه مامايي در تامين سلامت جامعه، تجليل از خدمات ارزنده جامعه مامايي، توجه به ديدگاه‌ها و انتظارات و تبيين جايگاه ايشان در نظام سلامت و بسترسازي براي تحقق هدف دسترسي همه زنان به خدمات مامايي در سنين باروري و ارايه خدمات مامايي در نزديك ترين موقعيت نسبت به محل سكونت زنان نيازمند، به ويژه آن كه همچنان عدم دسترسي نيمي از زنان در سراسر جهان به مراقبت‌هاي مامايي در زمان زايمان، سلامت مادران و كودكان را به طور جدي تهديد مي‌كند.»


در ادامه اين پيام با اشاره به اين كه جامعه مامايي ايران حدود چهل و پنج هزار نفر از اعضاي خانواده پزشكي كشور را در بردارد آمده است: «جامعه مامايي كشور دانش و مهارت حرفه‌اي را به زيور ايثار، اخلاص و معنويت آراسته و توفيقات چشمگيري در زمينه تامين سلامت مادر و كودك و تنظيم خانواده در كارنامه خود ثبت كرده‌اند كه مايه مباهات و مورد ستايش هم ميهنان به ويژه اعضاي محترم جامعه پزشكي است.


سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي ايران از حضور پرفروغ همكاران ماما در جمع اعضاي خويش ابراز مسرت و خشنودي و از خدمات ارزنده اين عزيزان تجليل و قدرداني مي‌كند.


عزم و اراده سازمان نظام پزشكي براي اصلاحات در نظام سلامت متكي بر سرمايه عظيم مشاركت فراگير و اقتدارآفرين جامعه پزشكي با محوريت راهبرد اصلاح سياست‌هاي نيروي انساني در نظام سلامت،‌بهره گيري از ديدگاه‌هاي كارشناسي و توجه به خواسته‌هاي منطقي و انتظارات طبيعي جامعه پزشكي است. در اين مسير همراهي و همگامي همه گروه ها از جمله تمامي همكاران ماما، به ويژه منتخبان اين گروه در اركان مختلف سازمان نظام پزشكي و نيز انجمن‌ها و محافل علمي و صنفي مامايي براي سامان يافتن نظام سلامت متناسب با شايستگي‌هاي بي پايان همكاران ضرورتي انكارناپذير است.»


صدر درپايان اين پيام ابراز اميدواري كرده كه همگرايي و انسجام گروه‌هاي مختلف جامعه پزشكي و همنوايي ايشان در مسير رفع مشكلات نظام سلامت، چشم انداز اميدبخشي از توسعه پزشكي و سلامت را در ايران اسلامي به تصوير بكشد.


http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-916872&Lang=P

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:15 |  لینک ثابت   • 
مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر