یکشنبه 12 آذر1391

تاثیر آلودگی هوا بر بارداری

گاز سمی مونواکسید کربن موجود در هوا در سه ماهه‌ی اول بارداری به راحتی از جفت عبور کرده و در صورت شدت زیاد مسمومیت به سقط جنین منجر می‌شود.آلوده‌کننده‌های هوا زیاد هستند، اما منواکسید کربن یکی از خطرناکترین و مهمترین این آلوده‌کننده‌ها به شمار می‌رود و این گاز در نتیجه‌ی سوخت ناقص مواد آلی ایجاد و مهمترین منابع تولیدکننده‌ی این گاز اگزوز اتومبیل‌ها، بخاری‌های گازی و نفتی است.

 

http://www.khabaronline.ir/detail/134262/


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 20:29 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 16 خرداد1390

مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند مانع رشد جنین و حتی سقط جنین شود

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله ، ماده‌ی کافئین که در نوشیدنی‌های بسیاری همانند قهوه، چای یا کوکا کولا وجود دارد، محرک است اما در عین حال فعالیت ماهیچه‌های دیواره‌ی لوله‌ی تخمدان را متوقف می‌کند. همین امر باعث کاهش حرکت تخمک از تخمدان به رحم مادر می‌شود. مصرف بالای کافئین می‌تواند مانع رشد جنین و حتی سقط جنین شود.

نتایج این تحقیق که توسط دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه ایالت نوادا (Nevada) در ایالات متحده‌ی آمریکا صورت گرفته، در نشریه‌ی علمی „British Journal of Pharmacology“ منتشر شده است. این نتایج می‌توانند نشان دهند که چرا خانم‌هایی که مصرف کافئین بالایی دارند، باید زمان بیشتری در انتظار حاملگی بمانند. این تحقیق بر روی موش‌های آزمایشی صورت گرفته است. یکی از محققین این پژوهش در این‌باره می‌گوید: «درست است که ما این تحقیق را روی موش‌ها انجام داده‌ایم، اما این نتایج می‌توانند در توضیح این مساله موثر باشند».

توضیح بیولوژیکی جریان حاملگی

در روند بارداری، باید تخمک تولید شده توسط تخمدان، از راه لوله‌های تخمدان وارد رحم شود. برای این انتقال، هم موهای ریز جداره‌ی لوله‌های تخمدان کمک می‌کنند و هم انفباض ماهیچه‌ها. تحقیق دانشمندان دانشگاه نوادا نشان می‌دهد که کافئین مانع فعالیت سلول‌های دیواره‌ی لوله‌های تخمدان می‌شود، در حالی‌که همین سلول‌ها برای هماهنگی حرکات انقباضی ماهیچه‌ها مهم هستند.

پژوهشگران مشاهده کردند که حرکات ماهیچه‌ای نسبت به موهای ریز جداره‌ی لوله‌ها نقش بزرگتری را در حمل تخمک به رحم مادر ایفا می‌کنند.
به گفته‌ی پژوهشگران، مشاهدات آنها هم برای کسانی مفید خواهد بود که قصد حامله شدن دارند و هم به شناخت بیشتر چگونگی فعالیت‌ لوله‌های تخمدان کمک می‌کند. این نتایج می‌توانند برای تحقیق در باره عفونت‌های نواحی لگن در بین زنان و هم‌چنین برخی بیماری‌های مسری مقاربتی نیز سازنده باشند
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:49 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 4 دی1387

ارتباط سقط با دخانیات

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

دختران يا زناني كه در معرض دود سيگار قرار مي‌گيرند حتي زماني كه خودشان سيگاري نباشند، بيشتر با مشكلات ناباروري مواجه خواهند شد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پژوهشگران هشدار دادند: دود سيگار به توان بارور شدن زنان آسيب وارد مي‌كند.

بر اساس اين گزارش، تماس با دود سيگار چه در كودكي و چه در بزرگسالي مشكلات قابل توجهي را درسيستم باروري زنان بوجود مي‌آورد و خطر سقط جنين نيز در آنها افزايش مي‌يابد.

دانشمندان مركز پزشكي دانشگاه روچستر براي مطالعه در اين زمينه يك تحليل همه‌گير شناسي روي بيش از 4 هزار و800 زن غير سيگاري انجام دادند.

نتايج اين تحليل گسترده نشان داد: وقتي زنان در دوران كودكي يا نوجواني روزانه شش ساعت يا بيشتر در تماس با دود سيگار باشند، در مقايسه با زناني كه در اين قبيل محيط‌ها نبوده‌اند 68 درصد بيشتر با مشكلات بارداري مواجه مي‌شوند.

اين زنان معمولا به سختي باردار مي‌شوند و حتي پس از بارداري يك بار يا بيشتر جنين خود را سقط خواهند كرد.

اين پژوهش در نشريه «كنترل دخانيات» به چاپ رسيده است.

بر اساس اين تحقيق از هر پنج زن چهار نفر در طول زندگي خود در تماس با دود سيگار قرار مي‌گيرند كه اين امر اغلب به دليل زندگي كردن با افراد سيگاري رخ مي‌دهد.

نيمي از زنان در خانواده‌هايي بزرگ مي‌شوند كه والدين آنها سيگاري هستند و دو سوم زنان در طول تحقيق فوق در تماس با دود سيگار بوده‌اند.

بر اساس بررسي‌ها بيش از 40 درصد از اين زنان به هنگام باردار شدن با مشكل مواجه شدند. براي مثال مشكل ناباروري آنها بيش از يكسال طول مي‌كشيد و يا به طور مكرر دچار سقط جنين مي‌شدند.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1249423

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:16 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 26 شهریور1387

استروئيدها در درمان سقط جنين مفيد هستند

نتايج يك پژوهش جديد نشان داد: استروئيدها مي‌توانند درماني بالقوه براي پيشگيري از سقط جنين باشند.

به گزارش «سرويس بهداشت و درمان» ايسنا، پژوهشگران دانشگاه ليورپول و بيمارستان زنان ليورپول اعلام كردند: زناني كه چندين بار سقط جنين داشته‌اند مي‌توانند با يك درمان ماده استروئيدي معالجه شوند.

آزمايشات روي 120 زن شركت كننده در پژوهش نشان داد كه سلولهاي قاتل طبيعي عامل سقط جنين و ناكافي در كاشت جنين IVF هستند.

سلولهاي قاتل طبيعي از آنجا كه مي توانند سلولهاي عفوني و بدخيم را نابود كنند در اكثر نقاط بدن مفيد هستند اما در رحم باعث رشد سريع رگهاي خوني در تعداد زياد مي شوند. به اين ترتيب رگهاي خوني، خون حامل اكسيژن بيشتري را جا به جا كرده و مي‌تواند باعث سقط جنين يا جلوگيري از كاشت جنين در رحم شود.

در اين پژوهش به 40 زن شركت كننده، استروئيد داده شد كه در نهايت سه چهارم آنها موفق شدند وضع حمل طبيعي و سالم داشته باشند و فرزند خود را به دنيا بياورند.

به نظر مي‌رسد كه با اين روش درمان، ميزان سلولهاي قاتل طبيعي در رحم كاهش مي‌يابد كه در نتيجه شانس تكميل شدن جنين تا ماه آخر بارداري بيشتر مي‌شود. اين تحقيق در طول كنفرانس انجمن انگليسي در ليورپول ارائه شده است.
http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1198899&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 22:10 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 20 شهریور1386

چرا سيستم دفاعي مادر، جنين را دفع نمي‌كند؟

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: پژوهشي

عضو هيات علمي گروه ايمونولوژي دانشگاه تربيت مدرس در تحقيقات خود به يافته‌هاي جديدي در خصوص نقش سلول‌هاي «دندريتيک» در بقاي جنين داخل رحم دست يافت.

دکتر سيدمحمد موذني، استاديار گروه ايمونولوژي دانشکده پزشکي دانشگاه تربيت مدرس و برنده ايراني بخش بين‌الملل جشنواره تحقيقاتي رويان در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: اين طرح تحقيقاتي در ارتباط با نقش سلول هاي دندريتيک (dendritic) در حاملگي و بقاي جنين در رحم انجام شد.

وي ادامه داد: از آنجا که جنين نيمي از آنتي ژن‌هاي خود را از پدر به ارث مي برد و اين آنتي‌ژن ها براي مادر بيگانه است، به عبارتي جنين همانند پيوندي نيمه بيگانه در طول دوران بارداري داخل رحم مادر حفظ شده و رشد مي‌كند لذا انتظار مي رود که همانند هر پيوند بيگانه ديگري، جنين نيز توسط سلول‌هاي سيستم دفاعي مادر شناسايي شده و دفع شود اما مکانيزمي باعث جلوگيري از اين دفاع مي شود.

دكتر موذني در ادامه علت عدم دفع جنين طي اين پروسه را مكانيزم‌هاي بسيار دقيقي عنوان كرد كه سيستم دفاعي مادر را كنترل مي‌كنند تا عليه جنين وارد عمل نشود و افزود: سلول‌هاي دندريتيك جزو سلول‌هاي سيستم دفاعي غير اختصاص هستند كه علاوه بر اين كه شروع كننده پاسخهاي ايمني هستند، در كنترل اين پاسخها نيز نقش اساسي داشته و مي‌توانند سيستم دفاعي بدن را به سمت بي‌پاسخي و يا پاسخ شديد هدايت كنند و با توجه به نقش مهمي كه اين سلولها در كنترل پاسخهاي ايمني دارند به نظر مي‌رسد طي دوران بارداري نيز اين سلولها بايد نقش اساسي داشته باشند تا جلو پاسخهاي ناخواسته سيستم ايمني بدن مادر عليه جنين گرفته شود.

وي در گفت‌و‌گو با ايسنا افزود: در اين مطالعه به بررسي نقش اين سلول‌ها در كنترل پاسخ‌هاي ايمني مادر و همچنين به مطالعه تاثير فاكتورهاي دخيل در حاملگي از جمله هورمون‌ها و سايتوكاين روي سلولهاي دندريتيك پرداخته شده و مشخص شد كه در درجه اول سلولهاي دندريتيك در محل اتصال جفت به جدار رحم حضور داشته و از طرفي ديگر اين سلولها به نحوي تغيير يافته‌اند كه مي‌توانند پاسخهاي سيستم دفاعي مادر را به سمت پاسخهاي مطلوب و سالم براي جنين هدايت كنند.

دکتر موذني در پايان با اشاره به اين که نتيجه حاصل از اين مطالعه كه يك كارگروهي است در چندين مجله علمي داخلي و خاترجي ارائه شده و تحقيقات در اين خصوص همچنان ادامه دارد، ابراز اميدواري كرد كه نتايج حاصل از اين تحقيقات به مرحله‌اي برسد که در جهت کنترل جمعيت و جلوگيري از حاملگي و همچنين در موارد سقط هاي جنين ناخواسته ايمنولوژيک و کشف علت سقط جنين (که در خصوص پاسخ هاي دفاعي مادراست) با استفاده از اين سلول ها و کنترل عملکرد آنها راهگشا باشد.

گفتني است، دكتر موذني كه تحصيلات دكتري خود را 11 سال پيش به پايان برده بيش از 68 مقاله در نشريات داخلي و خارجي و 141 سخنراني علمي در مجامع و همايش‌هاي علمي داشته است.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-994897&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:0 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 14 شهریور1386

دختران والدين سيگاري با خطر سقط جنين در بزرگسالي مواجه هستند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

تحقيقات جديد نشان داد: دختراني كه در كودكي با والدين سيگاري زندگي كرده‌اند، در سنين بالا و دوران بارداري بيشتر در معرض خطر سقط جنين هستند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، محققان هنگام مطالعه بر روي 2هزار و 200 زن باردار غير سيگاري كه تحت درمان‌هاي بارور سازي بودند، دريافتند: زناني كه در دوران كودكي در معرض دود سيگار والدين سيگاري‌شان بودند 80 درصد بيش از زناني كه والدين آنها سيگاري نبودند با خطر سقط جنين در دوران بزرگسالي مواجه هستند.

اين يافته در مجله آمريكايي اپيدميولوژي به چاپ رسيده است.

پيش از اين نيز محققان دريافته بودند كه سيگار كشيدن والدين مي‌تواند در رشد جنين و كودكان تاثير مضر و نامطلوب داشته باشد و باعث بروز مشكلاتي مانند كاهش وزن در هنگام تولد و يا آسم شود.

اما اين اولين پژوهشي است كه نشان مي‌دهد؛ سيگاري بودن والدين مي‌تواند حتي روي توان توليد مثلي دختران آنها در سنين بزرگسالي تاثير نامطلوب و مضر داشته باشد.

اين پژوهش توسط محققان دانشكده بهداشت عمومي دانشگاه ميشيگان صورت گرفته است.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-991297&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:57 |  لینک ثابت   • 

جمعه 10 شهریور1385

يك محقق ژنتيك و ناباروري از سقط می گوید

خبرگزاري دانشجويان ايران - يزد
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

يك محقق ژنتيك و ناباروري اعلام كرد: 80 درصد موارد سقط جنين در سه ماهه‌ اول بارداري اتفاق مي‌افتد.

دكتر نعيمه طيبي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه يزد - ضمن بيان اينكه سقط جنين در دوران بارداري قبل از هفته بيستم حاملگي رخ مي‌دهد، در خصوص علل آن اظهاركرد: هنوز علت واقعي 50 درصد سقط‌هاي جنين ناشناخته است.

وي يكي از علل سقط جنين را اختلالات ژنتيكي دانست و افزود: اختلالات كروموزومي شايع‌ترين علت سقط جنين در زمينه ژنتيك است، كه با افزايش سن مادر شيوع بيشتري مي‌يابد و 5 درصد علل سقط‌هاي مكرر را نيز شامل مي‌شود.

اين پژوهشگر اذعان داشت: نزديك به 12 درصد سقط‌هاي جنين ناشي از علل آناتوميكال است، كه اين علل شامل چسبندگي داخل رحمي، توده داخل رحمي و يا ديواره موجود در رحم، رحم دو شاخ و جريان خون نامناسب در رحم است و توصيه مي‌شود زنان با چنين شرايط تحت اعمال لاپاروسكوپي و سونوگرافي رحم و تخمدان قرار گيرند.

دكتر طيبي گفت: 5 درصد از علل سقط جنين را عفونت‌هاي دستگاه تناسلي كه با عواملي نظير ويروس‌ها و عوامل باكتريايي و قارچي بوجود مي‌آيند، تشكيل مي‌دهند.

وي خاطرنشان كرد: علل هورمونال نيز حدود 17 درصد از علل سقط‌ها را شامل مي‌شود، كه اين علت ناشي از كمبود هورمون پروژسترون و يا بروز بيماري‌هايي نظير ديابت و كم كاري تيروئيد در دوران بارداري است.

اين محقق ژنتيك و ناباروري متذكر شد: عوامل محيطي نظير مصرف سيگار، الكل و تابش اشعه نيز تا 10 درصد از علل سقط جنين را تشكيل مي‌دهند.

دكتر طيبي در پايان راجع به شيوه‌هاي درماني سقط جنين ابتدا به درمان عفونت‌هاي تناسلي و بيماري‌هاي ديابت و تيروئيد اشاره كرد و افزود: مصرف روزانه 80 ميلي‌گرم قرص آسپرين در دوران بارداري و تزريق 5 دفعه در روز داروي هپارين زيرجلدي در صورت ايجاد فاكتورمتولوژيكي ناشي از دخالت آنتي‌بادي در بدن، مي‌تواند در جلوگيري از سقط جنين موثر واقع شود.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 22:22 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 15 مرداد1385

سقط/ مربوط به گروه پزشکی


http://www.midwiferypop-ir.org/ktext/di-hemora.asp  انجمن مامایی ایران

 سقطها ( Abortions ) :
حدود 75% سقطهايي كه در سه ماهه اول صورت مي گيرد ممكن است به دليل اختلالات كروموزومي باشد كه شايع ترين علت است . شايع ترين علامتي هم كه اين سقطها دارند ، Vaginal Bleeding است . بنابراين دريك تهديد به سقط اولين چيزي كه از طرف بيمار مطرح مي شود خونريزي است . بايد توجه شود كه اين خونريزي مربوط به پريود است يا اينكه بيمارحامله است . به خاطر داشته باشيم كه مقداري خونريزي در بيماراني كه درحوالي Menstruation هستند يا حامله هستند ، قابل انتظاراست وفيزيولوژيك مي باشد .يعني مربوط به Implatation of Placenta ( Placental Sign ) است .
بنابراين درObserve گيري هم LMP بايد پرسيده شود هم Menstruation قبلي وتوجه به زمان پريود وكيفيت آن بشود . ( كه اگر چند روز قبل از زمان هميشگي پريود ، Mens شده است وميزان خونريزي ومدت آن كمتر از هميشه بوده است ، احتمال حامله بودن بيمار مطرح مي شود . )
مسأله ديگر اينكه بعضي از ضايعات سرويكس حتي سرويسيت هاي حاد ممكن است بعد از coitus بخصوص در بيماران حامله ، Vaginal Bleeding ايجاد نمايد. يعني دربيماران حامله ( كه مي دانيم سرويكس پرخون است )، با فرض وجوديك اكتروپيون واگرضايعه اي مثل يك سرويسيت مزمن ياحادهم ازقبل داشته باشد، احتمال Post Coital Bleeding دراين افراد افزايش مي يابد . بنابراين بايد توجه شود كه اين موارد به حساب تهديد به سقط گذاشته نشود ويا حالتهاي غير حاملگي . زيرا احتمال حاملگي دراين موارد وجود دارد بخصوص اگر پس از گذاشتن اسپكولوم ومشاهده سرويكس پرخون واكتروپيون ، تشخيص سرويسيت به تنهايي داده نشود . يعني ممكن است اروزيوني كه روي سرويكس ديده مي شود در حقيقت اكتروپيون باشد . ( برگشتگي قسمتي از سرويكس به سمت بيرون كه در حاملگي اتفاق مي افتد وممكن است با اروزيون سرويكس اشتباه گرفته شود . ) در صورتيكه حاملگي بيمار ثابت شده وبا خونريزي مراجعه كرده است ودر 0bserve گرفته شده ، احتمال تهديد به سقط مطرح شده است حتماً بايد به كيفيت خونريزي توجه شود كه آيا به صورت Spotting ( لكه بيني ) بوده يا دفع Clot ( لخته ) بوده ، با درد توأم بوده يا نه وكيفيت اين درد چگونه است . دراين موارد يك درد مبهم به صورت كرامپي زير شكم حس مي شود كه گاهي به رانها نيز تير مي كشد كه اين پيش آگهي حاملگي را بد مي كند يعني در مواردي كه خونريزي با درد وكرامپهاي رحمي همراه باشد احتمال سقط زياد مي شود . در خانمهاي حامله اي كه در سونو گرافي شان جنين زنده تأييد شده است وشخص IUD دارد دراولين اقدام بايد IUD خارج شود . بايد توجه شود كه به دليل احتمال خونريزي در هنگام خارج كردن IUD در مطب احتياط لازم به عمل آيد وبهتر است اين كار در كلينيك يا مراكز درماني مجهز انجام شود كه اگر جفت به IUD چسبندگي ايجاد نموده است بابيرون كشيدن آن خونريزي و احتمالاً سقط جنين صورت نگيرد . براي پيشگيري از احتمال وقوع چنين پيش آمدي حتماً بايد يك سونوگرافي براي بيمار انجام شود كه موقعيت مكاني بين IUD وجفت وجنين مشخص شود ودر صورت نزديكي زياد بهم وچسبندگي به يكديگر بهتراست بيمار به مراكز مجهز ارجاع داده شود .
• نكته ديگر :
نكته ديگراينكه براي تمام بيماراني كه حامله بوده اند وبا علامت خونريزي درسه ماهه اول مراجعه كرده اند ، حتماً بايد Vaginal Exam براي آنها انجام شود . چه بسا تشخيص تهديد به سقط باشد ( در سونوگرافي ساك حاملگي هنوز ديده نشود يا جنين درآن نباشد و B.H.C.G مثبت باشد . )
اگر سرويكس بيمار باز باشد وبيمار خونريزي نمايد مسأله ساز است وبدتر از آن اگر مورد بيمارEP باشد ودر مراجعت به منزل پرفوره شود بيمار از دست مي رود . بنابراين براي اجتناب ازپيش آمدن چنين شرايطي گفته مي شود : براي تمام بيماراني كه تهديد به سقط هستند يا با فرض وجود آن ويا به هر علتي كه مراجعه نموده اند مشكوك به يك مسأله غير معمول مرتبط به حاملگي (مثل EP ) مي شويم بايد :
1ـ ابتدا Spacculom Examination انجام شودكه سرويكس وخروج جفت ومايع يا ساك حاملگي را ازآن ببينيم وبعدازآن
2ـ Vaginal Examination كه براي بيماري كه ميدانستيم حامله است وموارد او تهديد به سقط فرض شده حتماً يك معاينه Bimanual انجام شود وسعي شود ببينيم يك انگشت وارد سرويكس مي شود يانه اگر به راحتي داخل سرويكس رفت نمي توانيم بيماررا با فرض اينكه خونريزي كمي دارد وخطرناك نيست به منزل بفرستيم . بلكه با فرض سقط ناقص ( Incomplet Abortion ) يا اجتناب ناپذير ( Inavoided Abortion ) به يك مركز مجهز ارجاع دهيم .
واگر سرويكس بسته بود بسته به علامات بيمار ميزان خونريزي و Vital Sign بيمار، براي او تصميم گيري مي كنيم . در يك معاينه واژينال ، موارد زيادي قابل تشخيص است از جمله :
ـ تورسيون كيست تخمدان
ـ رحم هاي حامله بزرگتر از سن حامله
ـ EP پرفوره ، پرفوره نشده
ـ وحتي ميوم ها ( كه بايد دقت شود درمواردي كه بخصوص پس از نازايي حاملگي ايجاد مي شود با ميوم اشتباه گرفته نشود .)
علاوه برآن مي توان از روش هاي پاراكلينيكي در صورت لزوم ( مثل سونوگرافي ) استفاده كرد ، در بيماران تهديد به سقط محرزي كه سونوگرافي جنين زنده را تأييد مي كند بسته به وضعيت بيمار اقدامات لازم رابه عمل مي آوريم . بايد توجه داشت كه اين اقدامات بيشتر حمايتي است تا دارويي .

 اقدامات لازم و Management تهديد به سقط :
براي بيماري كه خونريزي Mild ( خفيف ) وحداكثر دو پلاس دارد ابتدا بايد حتماً سونوگرافي جهت تأييد سلامت جنين انجام شود و در صورت تأييد سلامتي به منزل فرستاده شود با توصيه استراحت در بستر وعدم انجام Coitus ودر صورت زنده نبودن جنين به يك مركز مجهز ارجاع داده شود .
خونريزي خفيف بدون ساك حاملگي احتمال EP را مطرح ميكند حتي اگر بيمار درد هم نداشته باشد .
 خونريزي خفيف يا متوسط با ساك حاملگي كه درحقيقت Blighted Ovum باشد دليل خوبي است براي رد EP .
( به شرط اينكه همزمان با آن حاملگي لوله اي ديگري وجود نداشته باشد كه با سونوگرافي بايد رد شود كه البته اين مورد نادر است . )
اما ادامه حاملگي يا ختم آن با يك سونوگرافي مجدد ديگر دوهفته بعد تعيين مي شود زيرا ممكن است مورد پيش آمده Early Pregnancy باشد زيرا در حدود هفته 6 حاملگي ممكن است با سونوگرافي Abdominal يا حتي واژينال ، جنين ويا قلب قابل تشخيص نباشد وفقط G.Sac گزارش شود .توجه شود كه قبل از ترخيص بايد حتماً يك معاينه Bimanual انجام شود براي اطمينان از بسته بودن سرويكس ودر صورت وجود خونريزي خفيف تا متوسط ، صحبتهاي حمايتي با بيماربشود وسپس به منزل فرستاده شود تا دو هفته بعد كه سونوگرافي مجدد انجام شود كه اگربازهم Blighted Ovum بود ، ختم حاملگي واعلام ارجاع به يك مركز مجهز جهت D&C داده شود .

• نكته :
از علل ديگر در مواردي كهBlighted Ovum گزارش مي شود مي تواند اشتباه در محاسبه زمان LMP از طرف بيمار باشد ويا ممكن است بيمار OCP مصرف مي كرده وپس از قطع مصرف حامله شده باشد . كه دراين موارد بيمارتصور مي كند ( به طور مثال ) 12 هفته است اما ممكن است در حقيقت 6 هفته باشد . يعني اختلاف بين اين دو در حقيقت آمنوره Post Pill باشد كه بيمار به اشتباه آنرا جزو مدت حاملگي به حساب آورده باشد .
 در موارد خونريزي هاي شديد در تهديد به سقط كه قابل كنترل ومهار نيستند ، براي نجات مادر از احتمال مرگ ختم حاملگي اعلام مي شود حتي اگر جنين زنده باشد .
 نكته مهم در Management تهديد به سقط اينكه : نبايد پروژسترون داده شود ودر اقدامات لازم به :
ـ استراحت مطلق
ـ و احياناً تجويز يك مسكن خفيف مثل استامينوفن كدئين ( وترجيحاً استامينوفن بدون كدئين )
ـ Pelvic rest ( ممنوعيت Coitus )
بسنده مي شود وهيچ كار Invasive اي براي بيمار انجام نمي شود . از جمله تجويز پروژسترون مگر اينكه بيمار در مرحله لوتئال حاملگي يعني تا 8 هفته اول باشد كه خونريزي به دليل كم بودن ميزان پروژسترون در فاز لوتئال حاملگي باشد .
(Luteul Phase Deficiency ) و نگرانـي از اينـكه جسم زرد ممكـن است توانـايي نگهـداري از جفت را نداشته باشد .
( ميزان پروژسترون در 8 هفته اول حاملگي اگر كمتر از 25 ng باشد تشخيص L.PH.D داده مي شود .)
نكته ديگر در Management تهديدبه سقط اينكه : براي جلوگيري از Contraction نبايد ” آيزوكسوپرين ” تجويز شود . امروزه اين دارو از ليست كتابهاي فارماكولوژي FDA آمريكا در تهديد به سقط كه خونريزي وجود دارد حذف شده است . اين دارو به طور معمول براي جلوگيري از پره ترم ليبر تجويز مي شده وجزء داروهاي B ـ آدرنـژريـك است و جهت بيمـاران داراي Contruction رحمـي بعـد از هفته 12 حاملگي ، براي ساپـرس آن تجـويـز
مي شده است . يعني در بيماران تهديد به Preterm laber كه تعريف آن داشتن 3 انقباض در10 دقيقه است . همان طوركه اشاره شد اين داروجهت پروفيلاكسي درپره ترم ليبر تجويزمي شود (مثل تجويز پروفيلاكسي” آنتي بيوتيك” در واژنيوز باكتريايي كه خود عامل ايجاد پره ترم ليبر مي شود وبه طور كلينيكي قابل تشخيص نيست . جهت جلوگيري از زايمان زودرس دربيماراني كه سابقه پره ترم ليبر دارند ، امروزه در FDA نيز براي جلوگيري از پره ترم ليبر ” آيزوكسوپرين ” توصيه شده است ، اما درايران زياد مصرف مي شود . البته در ليست داروهاي جلوگيري از پره ترم ليبر ، ” ريتودرين ” نام برده شده است .
سؤال : چرا دربعضي ازمراكز براي جلوگيري از ايجاد Contraction در دوقلوها از هفته 8 حاملگي ” آيزوكسوپرين” تجويز مي شود ؟
پاسخ : اين روش درماني ممكن است جنبه تحقيقي داشته باشد ودر هيچ كتاب فارماكولوژي ودرماني چنين شيوه درمان براي پيشگيري از Contraction وسقط در دوقلوها ذكر نشده است .
در تهديد به سقط به عنوان مسكن مي توان از ” هيوسين ” استفاده كرد به صورت خوراكي كه البته بايد توجـه داشت كه زياد تجويز نشود . ” استامينوفن ” به عنوان مسكن Safe تر است كه البته بهتر است بيشتر از 72 ـ 48 ساعت مصرف نشود ودرحد 2 ـ1 Dose اشكالي ندارد .
 اگر Vaginal Bleeding كم بود ولي تا چند هفته ادامه پيدا كرد . استراحت بيمار ادامه مي يابد وبعد از دوهفته سونوگرافي مجدد داده مي شود براي تشخيص اينكه Missed Abortion ايجاد شده يا نه.
 براي تشخيص اينكـه حاملگي به صورت نرمـال پيش مي رود يا به سمت سقط پيشـرفت ميكنـد . چند كار انجـام
مي شود از جمله :
ـ انجام تيتراژ B.H.C.G به صورت سريال و سنجش ميزان آن .
ـ انجام سونوگرافي واژينال
ـ انجام سونوگرافي Abdominal

 سونوگرافي واژينال :
 مي دانيم سونوگرافي واژينال در زماني كه ميزان H.C.G كمتر يا حدود 1000 باشد مي تواند ساك حاملگي را نشان دهد در مواردي كه H.C.G كمتر از 1000 ( مثلاً 800 ) باشد وساك حاملگي نيز ديده نشود مي تواند مطرح كننده EP باشد ويا مطرح كننده ” اوايل حاملگي ” ( Implatation of Zigot ( جايگزيني تخم ) ) باشد كه البته بايد با توجه به سن حاملگي نتيجه گيري شود . بنابراين حساسيت مسأله زماني است تعداد هفته هاي حاملگي بالاي 8 هفته باشد ، كه يكي ازمواردتشخيص درصورت وجودG.Sac وتيترB.H.C.G زير800 ، ممكن است Missed Abortion باشد .
 اگر H.C.G بالاي 1500 باشد وG.Sac ديده نشود ، ظن خيلي قوي به EP مي رود .
در هفته هاي پايين اگر Sac حاملگي ديده نشود وB.H.C.G زير 1000 باشد ، چون يك حالت Border Line وبينا بيني داريم ونيز اجازه نداريم تا دو هفته ديگر براي ديدن G.Sac ريسك كنيم ، ( چون ممكن است EP باشد وتا دو هفته ديگر rupture بدهد ) ، بهترين راه قضاوت استفاده از تيتراژ سريال B.H.C.G است . به بيمار توصيه مي شود تا دو روز ديگر كه B.H.C.G دوم انجام مي شود اگر احساس درد ، تهوع ، خونريزي ، اسهال وعلائم گوارشي داشت مجدداً مراجعه نمايد . ميدانيم كه H.C.G هر دو روز يكبار به طور طبيعي 2 ـ 6/1 برابر مي شود اگر ميزان H.C.G طبق اين پرونده بالا رفته بود حاملگي نرمال است ولي اگر خيلي كم بالا رفته بود احتمال EP مطرح است . بنابراين در 48 ساعت بعدي دوباره H.C.G چك مي شود كه اين مورد سوم در تشخيص تعيين كننده تر است . ( البته بايد توجه شود كه قسمت سوم در شرايطي انجام مي شود كه بيمار علامت حادي نداشته باشد . به طور مثال در بيماري كه Faint كرده استفراغ مي كند ، دچار اسهال شده ، يا در معاينه واژينال نسبت به Servical Motion حساس است ، تصميم گيري تفاوت مي كند . بنابراين در صورتي بيمار به منزل فرستاده مي شود جهت تيتر H.C.G در 48 ساعت بعد كه :
ـ در Servical Motion درد نداشته باشد .
ـ در آدنكس ها Bulging ( برآمدگي وتورم ) حس نشود .
ـ در فورنيكس خلفي Bulging و بر آمدگي نباشد .
در توجه به تعداد هفته هاي حاملگي و رابطه آن با احتمال EP گفته مي شود : در مواردي كه در سونوگرافي G.Sac نداريم ، در6 هفتگي كه قاعدتاً بايد ميزان H.CG تا 15000 نيز برسد ، اگر زير 1500 باشد بايد شك به EP بشود به طور كلي در شك بهEP بايد تمام علائم با هم در نظر گرفته شود و تنها به يك علامت اكتفا نشود .
 H.CG زير 1000 وبا وجود G.Sac ، احتمال مرگ جنين را مطرح مي كند كه براي اثبات آن تيتراژ H.CG انجام مي شود ولي اگر بيمار خونريزي زياد دارد براي ختم حاملگي ارجاع داده مي شود واگر در G.Sac ، Fetus بدون ضربان قلب به طور حتم گزارش شد ، نيز به عنوان Missed Abortion به مركز مجهز ارجاع مي شود .

 سونوگرافي واژينال وميزان H.CG :
ـ Sac حاملگي در سونوگرافي واژينال در روز ( hour ) 2 ، (day ) 2  (hour ) 8 ، ( day) 34 قابل تشخيص است . دراين زمان يعني تقريباً 5 هفتگي ، ميزان H.CG تقريباً برابر است با : ( 156  914 ) يعني حدود 1000 يا كمي كمتر از آن .
ـ همچنين در سونوگرافي واژينال ، Fetal pole در ( hour ) 4 ، ( day) 3  ( hour ) 3 ،(day ) 40 ( تقريباً پايان 6 هفتگي واوايل 7 هفته حاملگي ) ، قابل تشخيص است . دراين زمان ميزان H.CG بايد تقريباً :
( 683  3782 ) باشد . بنابراين در پايان هفته 7 حاملگي ، ميزان H.CG قاعدتاً بايد بالاي 3000 باشد ، در غير اينصورت ، Blighted Ovum . EP يا Missed Abortion مطرح مي شود .

 سونوگرافي واژينال وضربان قلب جنين :
ـ در سونوگرافي واژينال ، ضربان قلب جنين تقريباً در روز (( day) 6  ( hour ) 9 ، ( day) 46 ) يعني اواخر هفته 7 و ابتداي 8 هفتگي شنيده مي شود . دراين زمان ميزان H.CG بيمار تقريباً به 13178 رسيده است . با اين اوصاف اگر خانمي 8 هفته حامله باشد وG.Sac نيز ديده نشود و ميزان H.CG كمتراز اين مقدار باشد بسته به گزارش سونوگرافي Missed Abortion يا EP مطرح است .

 سونوگرافي Abdominal :
در محاسبه مقادير ذكر شده فوق در سونوگرافي Abdominal نسبت به سونوگرافي واژينال ، يك هفته بايد به هر كدام اضافه شود يعني :
G.Sac تقريباً در هفته 7 حاملگي وضربان قلب جنين در 8 هفته حاملگي قابل تشخيص است . بنابراين سونوگرافي واژينال دقيق تر است وزودتر پاسخ ميدهد .
ـ در سونوگرافي Abdominal در حدود 45 روز پس از LMP مي توان FHR را ديد . يعني در اواخر 7 هفتگي واوايل 8 هفتگي .

• نكاتي در : Incomplet Abortion ، Complet :
در صورت ايجاد سقط يا حدس آن يا اظهار دفع Clot از طرف بيمار يا در شرايط Incomplet Abortion ( سقط ناقص ) يا Complet Abortion ( كامل ) بايد يك سونوگرافي Abdominal براي بيمار انجام شود تا از كامل بودن سقط مطمئن شويم واينكه نسجي باقي نمانده باشد . اگر كمتر از 3 mm از نسج باقيمانده باشد مي توان فرصت داد تا خودش دفع شود ولي اگر بيشتر از 3 mm بود ، جهت كورتاژ ارجاع مي شود . اكثر سقط هاي زير 8 هفته كامل دفع مي شود .

• نكته مهم ديگر :
 به تمام بيماران تهديد به سقطRH منفي بايد رگام تزريق نمود . ولي به تست غير مستقيم نيازي نيست .
 درتمام بيماران In Complet Abortion يا كورتاژ شده بايد نمونه اي جهت پاتولوژي به آزمايشگاه فرستاده شود . چون ممكن است يكسري موارد در سونوگرافي تشخيص داده شود مثل مول وبيمار بعداً با كوريوكارسينوما مراجعه نمايد .

 Missed Abortion :

در سقطهاي فراموش شده كه بعد از 12 هفتگي هنوز رحم از لگن بيرون نيامده است ويا Breast ها شل شده اند و ديگر دردناك نيستند و علائم حاملگي در حال برطرف شدن هستند ، بيمار بايد حتماً سونوگرافي شود . در سونوگرافي اگر G.Sac ديده نشد وداخل آن Fetus بدون ضربان قلب بود تشخيص Missed Abortion قطعي است ولي اگر Fetus نبود ، Blighted ovum است و سونوگرافي دو هفته ديگر بايد تكرار شود .

• نكته :
چون ممكن است سونوگرافي به دلايلي در مورد Missed Abortion اشتباه كند ، حتماً بايد دوبارسونوگرافي انجام شود تا تصميم اشتباهي در سرنوشت جنين گرفته نشود .

• نكته مهم ديگر :
مسأله مهمي كه بيماران Missed Abortion را تهديد مي كند ، اختلالات انعقادي ( DIC ) است . بنابراين بايد حتماً يك تيتراژ فيبرنيوژن از بيمار گرفته شود . اين مسأله بيشتر در مورد بيماران بستري انجام مي شود . اما در مورد بيماران سرپائي تا زمانيكه علائم DIC ظاهر نشده وفيبرينوژن نرمال است صبر مي كنيم تا سرويكس Ripening پيدا كند وخود به خود سقط شود و در صورت بسته بودن سرويكس وآماده نبودن آن بيمار به مراكز مجهز ارجاع داده مي شود جهت D&C .
از جمله روش هاي قابل ذكر ديگر جهت القاء سقط :
ـ تجويز شياف PGE2
ـ اينداكشن به روش ويليامز است . ( كه فقط بالاي 12 هفته پاسخ ميدهد . )
 روش كار جهت يادآوري :
IU 100 سنتو سينون در cc1000 Ringes Lactate ريخته مي شود و با Minute/drop 4 شروع مي شود وهر 20-15 دقيقه قطرات دو برابر ميشود تا زمانيكه cc 100 از سرم برود اگر دراين مدت هيچ Contraction اي ايجاد نشد ، از cc 900 باقيمانده ، cc 400 آنرا خالي مي كنيم و به cc 500 باقيمانده ، IU 50 ديگر سنتوسينون اضافه مي كنيم . معمولاً 81% موارد بالاي 14 هفتگي با اين روش سقط مي كنند . ( توجه شود كه جهت Induce Abortion ( القاء سقط ) براي سقطهاي Elective ، از اين روش استفاده نشود زيرا ايجاد هيپوتانسيون شديد مي نمايد و در مواردي Rupture رحم گزارش شده است . بخصوص در شرايط غير بيمارستاني كه محل مجهز نباشد .استفاده از شياف PGE2 روش ساده تري است . ( هر 4 ساعت يكعدد در كنارسرويكس گذاشته مي شود . ) كه البته از عوارض آن :
ـ Faint
ـ علائم گوارشي
ـ هيپوتانسيون
ـ خونريزي
ـ سردرد
است كه البته بايد در شرايط بيمارستاني انجام شود كه در صورت بروز مشكل حاد ، قابل كنترل باشد .)

• نكته اي در مورد درد واحتمال Contraction:
البته اين نكته كمي خارج ازبحث است وبيشتر در بيماران پره تـرم ليبر مورد توجـه است ولي اشاره به آن خالي از لطف نيست وآن اينكه بيماراني كه با درد مراجعه مي كنند اگر در حدود ماه هفتم باشند ، تشخيص Contraction مشكل نيست . به اين ترتيب كه به بيمار گفته مي شود : به پهلوي چپ بخوابـد و دستش را روي شكمش بگذارد ودقت كند كه اين درد واقعاً انقباض و Contraction است يا نه ممكن است :
ـ آپانديسيت
ـ كمر درد
ـ پيلونفريت
باشد . اگر اظهار كرد كه درد به صورتي است كه به اصطلاح ” ميگيرد و ول مي كند ” وسفت مي شود ، بايد خودمان چك كنيم اگر انقباض بود . احتمال Preterm Laber است ولي اگر انقباض نبود واين درد را داشت ، بايد حتماً تندرنس وريباند چك شود . ( در ريباند دست را روي نقطه درد مي گذاريم ، فشار مي دهيم وناگهان رها مي كنيم ودقت مي كنيم كه آيا بعد از برداشتن دست ، درد ايجاد مي شود يانه . ) اگر بيمار شكم حاد باشد ، بايد حتماً ارجاع داده شود .

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:7 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 11 مرداد1385

سالانه 50 ميليون سقط جنين عمدي صورت مي‌گيرد

 

در آخرين گزارش سازمان بهداشت جهاني سالانه 50 ميليون سقط عمدي صورت مي‌گيرد كه 20 ميليون از اين تعداد سقط‌هاي جنيني غير قانوني است.

«راضيه لطفي» كارشناس ارشد مامايي ضمن بيان اين مطلب در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، تصريح كرد: متاسفانه در كشور آمار دقيقي از سقط‌هاي عمدي در دست نيست اما مي‌توان تخمين زد كه روزانه حدود 200 سقط جنين به طور عمدي انجام مي‌شود.
وي در خصوص عوامل افزايش‌دهنده آمار اين نوع سقط‌ها در جوامع گفت: نبود خدمات مناسب در زمينه تنظيم خانواده، شكست روش‌هاي پيشگيري از بارداري، بي‌ بند ‌و‌باري اخلاقي، مشكلات اقتصادي و اجتماعي از جمله مهم‌ترين عوامل افزايش آمار سقط جنين به شمار مي‌آيد.
عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد آستارا با اشاره به اينكه انجام اين نوع سقط‌ها عوارض خطرناكي همچون بروز عفونت، خونريزي شديد، آسيب، چسبندگي و التهاب رحم و روده و حتي نازايي را به همراه دارد؛ افزود: از آنجا كه در سقط‌هاي عمدي از دارو استفاده مي‌شود، افزايش فشار خون، بروز اختلالات گوارشي همچون درد شكم و اسهال و عوارض قلبي، عروقي و حتي مرگ به طور جدي سلامت مادران را تهديد مي‌كند.


http://medisna.ir/ViewNewsDetail.asp?id=

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:35 |  لینک ثابت   • 

جمعه 16 تیر1385

سقط جنین در افریقا

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

يك سازمان بين‌المللي اعلام كرد: 44 درصد از مرگ‌وميرهاي مادران در جهان در اثر سقط جنين غيربهداشتي و ناسالم در كشورهاي آفريقايي اتفاق مي‌افتد.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رييس دفتر سازمان بين‌المللي بهداشت امور جنسي و توليد مثلي ‌IPAS در كشور نيجريه در اين باره خاطرنشان كرد كه سالانه بيش از 4 ميليون سقط ناسالم در آفريقا به وقوع مي‌پيوندد.

وي گفت: سقط ناسالم به طور چشمگيري علت مرگ و ميرهاي بالا در مادران نيجريه اين كشور پرجمعيت‌ترين كشور آفريقايي با بيش از 138 ميليون جمعيت است.

اين كارشناس بين‌المللي همچنين يادآور شد: اكثريت موارد سقط جنين در اين قاره، تحت شرايط ناسالم و غيربهداشتي صورت مي‌گيرد كه بيش از 140 هزار مورد آنها به بستري شدن زنان باردار در بيمارستان بدليل بروز ناراحتي‌ها و مشكلات دوران بارداري و زايمان منجر مي‌شود.

به گفته رييس اين سازمان، وجود قوانين محدود كننده و سخت منجر به افزايش نرخ سقط هاي غيربهداشتي شده است و علاوه بر اين مشكلات اجتماعي و فشار سياسي باعث شده كه بسياري از ارايه‌كنندگان خدمات مراقبت‌هاي بهداشتي تمايل نداشته باشند كه حتي در چارچوب قوانين خدمات سقط جنين را ارايه كنند.

از اين رو اين سازمان دستيابي به اهدافي چون جلوگيري از سقط ناسالم، بهبود شرايط درماني براي ناراحتي‌هاي ناشي از آن و كاهش عواقب و پيامدهاي آن و نيز توانمند كردن زنان با افزايش امكان دسترسي آنها به خدمات مربوطه و حتي افزايش بهداشت و حقوق توليد مثلي و جنسي را در پيش گرفته است.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:22 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 18 خرداد1385

سقط عمدی

متاسفم که باز هم چنین عکسهایی را در منظرتان قرار می دهم

اما شاید تکرار این موارد عبرت ایجاد کند.جوانها

آهای ٫سرها

آهای دخترها اگر به خودتان و پاکی و نجابتتان اهمیت نمی دهید لااقل به فکر این انسانهای بی گناهی باشید که حاصل روابط نامشروع هستند .

 

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:29 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 10 خرداد1385

سقط در ایران

http://www.shamimm.com/
 

گزارشي از سقط هاي قانوني و غير قانوني  

سقط يا abortion دفع نسوج حاملگي قبل از هفته بيستم حاملگي است كه حدوداً در 10 درصد بارداري ها مشاهده مي شود . سقط به دو صورت خود به خودي و القايي وجود دارد . علت اصلي سقط مشخص نيست . اما برخي عوامل به عنوان عوامل مساعد كننده آن مطرح هستند . نظير : سن بالاي پدر و مادر ، حاملگي طي مدت سه ماه يا كمتر پس از تولد يك نوزاد ، سابقه سقط و مرده زايي در حاملگي هاي قبلي . علاوه بر اين دو عامل اصلي مادري يا جنيني و گاهي هر دو موجب سقط مي شوند . تا بدان جا كه علل مادري سقط متنوع بوده و مي توان موارد زير را نام برد . ناهنجاري ها و اختلالات رحمي ( رحم سپتوم دار دهانه رحم نارسا و ... ) ، كم كاري تيروئيد مادر ، كمبود پروژسترون ، اعتياد مادر به مواردي نظير الكل و سيگار ، عفونت ها ، مواجه با تشعشع هنگام بارداري ، مصرف برخي داروها ( قرص هاي جلوگيري و ...) ضربه هاي مستقيم يا غيرمستقيم به رحم باردار و .. در رابطه با علل جنيني سقط ناهنجاري هاي كروموزومي ( سندرم داوون ، سندرم ترنر و .. ) مطرح هستند كه در واقع شامل كروموزوم هايي مي شود كه از لحاظ شكل و ساختمان و يا تعداد مشكل دارند . تأثير اين عامل تا به آن حد است كه آمارها در 50 و 60 درصد سقط هاي زودهنگام ( سقط هاي طي سه ماهه اول بارداري ) حضور اين را عامل مؤثر دانسته اند .

 

True

انواع سقط  

سقط خود به خودي سقطي است كه در آن بقاياي حاملگي خارج مي شوند . در اين رابطه بنابر گفته هاي دكتر عبدالرسول اكبريان متخصص زنان ، زايمان و نازايي و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران و رئيس بخش زنان بيمارستان رسول اكرم سقط هاي خود به خودي در شكل هاي مختلف تهديد به سقط ، سقط ناكام ، سقط غير قابل اجتناب ، سقط فراموش شده و سقط راجعه وجود دارند . سقط هايي كه علايم باليني متفاوتي داشته و درمان هاي خاص خود را مي طلبند .

 

True

تهديد به سقط  

تهديد به سقط از پديده هاي شايعي است كه زنان زيادي آن را تجربه مي كنند . اين نوع سقط خود را عموماً با علايمي چون خونريزي خفيف تا خونريزي شديد ، درد يا عدم درد شكمي ، حساسيت رحمي ، عدم دفع محصولات حاملگي بروز مي دهد . ( البته در چنين سقطي خونريزي عموماً كم است و ممكن است ماهها ادامه پيدا كند ) . بنابر اظهارات دكتر اكبريان در اكثر زناني كه علايم تهديد به سقط در آنها ديده مي شود نهايتاً سقط به وقوع مي پيوندد و در‌ آنهايي كه حاملگي ادامه پيدا مي كند برخي عوارض بارداري نظير زايمان زودرس ، تولد نوزاد كم وزن ، مرگ و ميرهاي حول و حوش تولد افزايش پيدا مي كند .

( البته در تمامي اين موارد ناهنجاري هاي نوزاد افزايش پيدا نمي كند ) در اين موارد توصيه مي شود زن باردار با محدود كردن فعاليت و استراحت تحت نظر پزشك باشد .

 

True

سقط ناكامل  

سقط هاي ناكامل شامل سقط هايي هستند كه بخشي از محصولات حاملگي هنگام سقط داخل رحم باقي مي مانند و معمولاً با علايمي چون خونريزي ، دردهاي شكمي و رحمي ، حساسيت شكمي و رحمي خود را بروز مي دهند . در همين رابطه گفتني است عموماً سقط هايي كه قبل از هفته دهم بارداري اتفاق مي افتند به صورت كامل هستند ( يعني جنين و جفت با هم دفع مي شوند ) . اما در سقط هايي كه پس از اين زمان بوقوع مي پيوندند جفت و جنين جداگانه دفع مي شوند كه در اين شرايط ممكن است بقايايي از جفت داخل رحم باقي مانده و خونريزي هاي شديد را ايجاد كرده و منجر به كم خوني شديد مادر شوند . بنابراين درمان به موقع آنها يك ضرورت است كه در رابطه با درمان سقط هاي ناكامل بنابر اظهارات دكتر مريم پورضا متخصص زنان و زايمان ، فوق تخصص نازايي ، استاد دانشگاه تهران ، چنانچه طي معاينات باليني و سونوگرافي مسجل شود كه با سقط ناكامل روبرو هستيم بيمار سريعاً بستري مي شود تا طي اعمال جراحي يا طبي مناسب بقاياي حاملگي به طور كامل دفع شوند كه در اين رابطه چنانچه بيمار بقاياي حاملگي را در منزل و يا در مكاني غير از بيمارستان دفع كند ترجيحاً بايد نسوج حاملگي را جمع آوري و به پزشك متخصص ارائه دهد . تا اعمال تشخيصي جهت علت سقط روي اين بقايا انجام گيرد .

 

True

سقط غير قابل اجتناب  

در اين نوع سقط علايم واضحي به نفع خروج قطعي محصولات حاملگي وجود دارد . نظير آب ريزش واضح كه حكايت از پارگي كيسه آمنيون دارد ، خونريزي هاي شديد و يا دفع نسبي بقاياي حاملگي مشاهده مي شود . بنابر اظهارات دكتر پوررضا چنانچه آب ريزش و يا خونريزي قطع شده و تحت سونوگرافي خروج بقاياي حاملگي وجود نداشته باشد و مادر علايمي به نفع عفونت نداشته باشد ( نظير تب ) حاملگي تداوم پيدا مي كند ولي در غير اين صورت سقط اتفاق مي افتد . اما در هر صورت رجوع به پزشك جهت اقدامات درماني و تشخيصي ضروري است .

 

True

سقط فراموش شده  

در سقط فراموش شده با پسرفت علايم حاملگي رو به رو هستيم . اندازه رحم بزرگتر نشده بلكه ممكن است كوچكتر شود .

در اين راستا ممكن است محصولات حاملگي به مدت چند هفته در رحم باقي بمانند و يا خود به خود دفع شوند كه در غير اين صورت جهت تخليه نياز به اقدامات جراحي است .

هر گاه سه يا بيشتر از سه سقط خود به خودي اتفاق بيفتد سقط تكراري ناميده مي شود . در اين حالت با هر سقط شانس سقط در حاملگي بعدي افزايش پيدا مي كند . برخي عوامل مانند سن بالاي 35 سال مادر ، وجود مشكلات ناباروري در زوجين مستعدكننده اين سقط است . در همين رابطه دكتر پوررضا برخي عوامل فراهم كننده اين سقط را چنين تشريح مي كند : بيماري هاي ايمونولوژيك ( نظير لوپوس آنتي كواگولانت ) ، برخي عفونت ها ، مشكلات غدد درون ريز ، عوامل ژنتيك ، مشكلات آناتوميكي مي توانند سقط تكراري را به همراه داشته باشند . اما بايد گفت اين عوامل در ماههاي مختلف منجر به سقط مي شوند به طوري كه برخي از اين عوامل بيشتر سقط هاي سه ماهه اول و برخي ديگر منجر به سقط هايي در سه ماهه دوم مي شوند به عنوان مثال عوامل ايمونولوژيك بيشتر سقط هاي سه ماهه اول را ايجاد كرده اما عوامل آناتوميكي بيشتر سقط هاي سه ماهه دوم را منجر مي شوند : به هر حال آنچه مهم است در سقط هاي تكراري بررسي هاي كلي توسط پزشك متخصص جهت تشخيص ضرورت دارد .

سقط هاي القايي يا از جمله سقط هايي هستند كه در آن ختم حاملگي به صورت طبي يا جراحي ( قبل از اينكه جنين قابليت حيات را پيدا كند ) صورت مي گيرد اين نوع سقط به دو صورت تراپوتيك و الكتيو قابل انجام است .

 

True

سقط تراپوتيك  

سقط تراپوتيك در دو حالت قابل انجام است ، نخست ختم حاملگي به منظور حفظ سلامتي مادر قبل از اينكه جنين قابليت حيات داشته باشد و ديگر ختم حاملگي به صورت قانوني در صورتي كه حاملگي منجر به تولد نوزادي با ناهنجاري هاي عمده شود .

 

True

سقط هاي الكتيو  

سقط هاي انتخابي شامل سقط هايي هستند كه بنا بر درخواست و تقاضاي زن بدون وجود داشتن مشكل عمده اي در مادر و جنين صورت مي گيرد . در واقع سقط هايي كه به ظاهر ساده اما داراي عوارض جسمي و رواني گسترده اي هستند كم نيستند خانواده هايي كه به نوعي در آن درگير هستند . به دليل اهميت اين موضوع در اين گزارش سعي شده پيرامون عوارض مختلف جسماني ، رواني و اجتماعي اين نوع سقط و همچنين مسائل حقوقي اين قضيه پرداخته شود .

عموماً دو گروه از زنان اقدام به سقط هاي انتخابي ( غير قانوني ) مي كنند يك دسته مربوط به زناني كه حاملگي شان خارج از عرف جامعه است و دسته دوم زناني كه ازدواج رسمي كرده اند اما از نظر اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي هنوز شرايط بچه دار شدن را ندارند و يا اينكه به دليل شكست برنامه هاي تنظيم خانواده مجدداً دچار فرزند شده اند در حالي كه به تعداد كافي بچه دارند . در همين راستا بنا بر اظهارات دكتر مريم پوررضا متخصص زنان زايمان و فوق تخصص نازايي ، سقط هاي الكتيو سقط هايي است كه قانوني نبوده در نتيجه افراد از راههايي به جز از راههاي معمول و مجاز جامعه به اين امر مبادرت مي ورزند ؛ سقط هايي كه جزء اقدامات حادثه انگيز محسوب شده و عوارض جسمي مختلفي را براي زن به دنبال داشته و حتي ممكن است منجر به مرگ مادر شوند . وي مي گويد : « هنگامي كه زنان از طريق غيرقانوني درصدد ختم حاملگي برمي آيند ناگزير به افراد سودجويي مراجعه مي كنند كه با گرفتن هزينه اي سقط عمدي را در مكان هاي غيربهداشتي انجام مي دهند مكان هايي كه عمدتاً مطب هاي غيربهداشتي ، زيرزمين و يا بيمارستان هاي بدون امكانات كافي است كه نهايتاً اين عمل مي تواند عوارض جسمي متعددي را براي مادر به دنبال داشته باشد » . اين متخصص زنان در ادامه به برخي از عوارض جسمي حاصل از اين عمل اشاره كرد و گفت : « سقط هاي انتخابي ممكن است در بعضي عارضه اي به دنبال نداشته باشد اما در عده اي ديگر عوارض حاد و مرگ آوري را به جا بگذارد . عوارضي چون ، عفونت ، سوراخ شدن رحم ، سوراخ شدن روده ، آمبولي ، كورتاژهاي ناقص و به دنبال آن خونريزي هاي شديد و يا حتي احتباس جفتي و ... كه البته از بارزترين عارضه اين عمل عفونت است چرا كه عموماً در مكان و شرايط غيربهداشتي انجام مي شود . »

وي مي گويد : « چندي پيش زني چهل ساله هنگامي كه براي ششمين دفعه حامله مي شود نزد فردي سودجو اقدام به سقط مي كند . چند ساعت پس از اين عمل دچار مشكل شده و در بيمارستاني نزديك منزل خود بستري مي شود . در بيمارستان بررسي ها مشخص مي كند كه اين خانم دچار سوراخ شدگي رحم و روده شده است در نتيجه رحم اش خارج شده و بخشهايي از روده وي كه دچار پارگي شده بود قطع مي شود و در ادامه درمان هاي ديگري كه نياز بود روي وي انجام مي گيرد . »

اين نمونه توانست از مرگ نجات پيدا كند اما وجود دارند مواردي كه حتي جان خود را در اين راه از دست مي دهند .

متأسفانه امروز در كشور ما آماري از اين قبيل سقطها در دسترس نيست . چرا كه اصولاً هنگامي مواجهه با اين افراد صورت مي گيرد كه آنها دچار عارضه اي شده اند . در همين راستا دكتر شهلا كاظمي پور جامعه شناس مدير گروه مطالعات زنان دانشگاه تهران معتقد است كه در موارد زيادي شايد 80 درصد بارداري هاي ناخواسته ادامه پيدا مي كند و اكثريت افراد جامعه حاصل يك بارداري ناخواسته هستند به عنوان مثال در زوجيني كه تازه تشكيل زندگي داده اند هنگامي كه بدون برنامه ريزي بچه دار مي شوند در بسياري از موارد بارداري ادامه پيدا مي كند و يا برخي افراد هزينه كافي براي دفع جنين ( سقط ) ندارند . در همين رابطه وي معتقد است امروزه بيشتر در خانواده هايي شاهد سقط هستيم كه از يك آگاهي برخوردار هستند و يا از لحاظ اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي آمدن يك بچه را ناخواسته مي پندارند كه اين موضوع در رابطه با حاملگي هاي نامشروع با شدت بيشتري صدق مي كند .

بنا بر اظهارات اين دكتر جامعه شناس امروزه دليل عمده اي كه منجر به سقط هاي غيرقانوني مي شود شكست برنامه هاي تنظيم خانواده است . چرا كه به اعتقاد وي مردم ما به درجه اي از رشد فكري رسيده اند كه فرزند ناخواسته را درك كنند اما روش برنامه ريزي تنظيم خانواده را نمي دانند .

در ادامه وي به نقش شوهران اشاره مي كند و مي گويد : « در اين قضيه شايد 10 درصد شوهران با همسران همراه هستند . اكثريت آنها دركي از مشكلات زن ندارند و حتي در مواقعي تحت فشارهاي شوهر ، زن ناگزير مي شود سقط انجام دهد . »

دكتر رضا رستمي روان پزشك عضو هيأت علمي دانشگاه تهران مي گويد : « در مشاوره ها در اكثريت مواقع شاهد هستيم كه زنان تمايلي به ادامه بارداري ندارند چرا كه فشارهاي اصلي و زحمتهاي عمده اين قضيه بر عهده زن است .

مسأله اي كه خالي از اشكال نيست و بار رواني زيادي به همراه دارد بويژه در فرهنگ ما كه فرزند نعمت الهي شمرده مي شود و سقط عمدي ناشكري كردن در مقابل نعمت خدا است . در نتيجه استرس شديد و مداومي در خانواده ها بويژه در زنان ايجاد مي كند ؛ استرسي كه يكي از دلايل شدت آن انجام اين عمل در مكان هايي چون زيرزمين ، بيمارستان هاي بدون امكانات و مكان هاي مخروبه است . عمل بزرگي كه مي تواند با خونريزي و مرگ و مير همراه باشد كه اين عوارض استرس حادي را توليد مي كند كه به مدت حداقل يك ماه دوام دارد و چنانچه شخص زمينه استرس داشته باشد اين قضيه به كابوس مادام العمر وحشتناكي تبديل مي شود كه در اين حالت ما با اصطلاحي به نام استرس پس از سانحه رو به رو هستيم . حالتي كه شخص احساس مي كند تا مرز مرگ رفته و سپس برگشته است ، كه در نهايت مي تواند زندگي طبيعي وي را تحت تأثير قرار دهد .

علاوه بر اين با عوارضي چون احساس گناه و افسردگي مواجه هستيم . افسردگي كه حداقل شش ماه فرد را درگير مي كند و همراه با ديگر عوارض اين ضايعه نهايتاً روابط فرد را با ساير افراد خلانواده و جامعه تحت تأثير قرار مي دهند .

 

True

اقدام به سقط تحت تأثير شوهر  

گفته مي شود چنانچه شوهري خواهان سقط جنين باشد و زن آمادگي اين مسأله را نداشته باشد صدمات روحي حاصل از اين قضيه بيشتر از زماني است كه زن خود رضايت به اين امر داشته باشد . در توضيح اين مسأله بنا بر اظهارات روان پزشك هنگامي كه زن به دلخواه خود وارد اتاق عمل شود تا حدودي سعي مي كند مكانيسم هاي دفاعي بدن خود را در جهت توجيه اين شرايط به كار ببرد ولي در غير اين صورت عواقب بدني در وي به واقع خواهد پيوست . به طور كلي در تمامي اين موارد حضور خانواده از جمله مادر ، خواهر بويژه شوهر بسيار مؤثر است و باعث مي شود كه اين ضايعه با عوارض كمتري روي دهد . اين در حالي است كه مطرح كردن برخي جملات از طرف شوهر نظير : « مشكل خودت است ، خودت بايد تصميم بيگري ، خودت مشكل ات را حل كن »

مي تواند اين معضل را از بعد رواني حادتر كند . در رابطه با دوران رواني افرادي كه تحت شرايطي مرتكب سقطهاي غيرقانوني مي شوند توصيه مي شود اين افراد تحت خدمات مشاوره اي ، روان شناسي و روان پزشكي قرار گيرند .

 

True

قوانين سقط در ايران  

در هر صورت ما با يك حقيقت روبرو هستيم و آن اينكه در هر شرايطي سقطهاي غيرقانوني در تمام جوامع وجود دارند . اسدي معاون دادگاه خانواده يك در مورد اينكه چرا سقط جنين به طور كلي مجاز نيست ؟ مي گويد : قاعده حرمت دم در حقوق اسلام مورد پذيرش قرار گرفته است و بالاترين ارزش همانا جان انسانهاست كه بايد مورد حمايت قانون قرار گيرد . زن و مردي كه عامل ايجاد طفلي هستند نبايد بتوانند آزادانه نسبت به سلب حيات از طفل اقدام كنند . سپردن سرنوشت حيات جنين بدون هيچ قيد و شرطي به مادر يا پدر خلاف قاعده حرمت خون و جان است . وي در خصوص اينكه در چه شرايطي افراد در ايران مي توانند اقدام به سقط جنين كنند ؟ اظهار مي كند : قبل از انقلاب اسلامي ماده 17 نظام نامه پزشكي شرايط سقط جنين كه با مجوز قانون صورت مي گيرد را روشن كرده بود و سقط جنين كه به صورت غير مجاز صورت مي گرفت داراي مجازات حبس بود كه اين مجازات در قانون مجازات عمومي مصوب 1304 براي مباشر جرم ( اعم از مادر يا پزشك و ماما ) و همچنين براي معاون جرم ( كسي كه مادر را راهنمايي به سقط جنين مي كرد يا وسايل سقط را در اختيار او قرار مي داد ) در نظر گرفته شده بود . پس از انقلاب اسلامي شوراي نگهبان ماده 17 نظام نامه پزشكي را خلاف شرع اعلام كرد و تنها وقتي سقط جنين مجاز شناخته شده كه قبل از حلول روح در جنين باشد و در صورت بارداري خطر مرگ براي مادر وجود داشته باشد . بر اين اساس قانون تعزيرات مصوب 1362 در سه ماده به جرم انگاري سقط جنين پرداخت . جالب توجه اينكه مجازات مباشر در سقط جنين وقتي روح در جنين دميده شد قصاص تعيين شده بود يعني حيات جنين كه حياتي وابسته به غير مستقل و غير وابسته است مساوي و محترم شده بود . در حالي كه در قصاص مماثله و تساوي شرط است در حال حاضر قانون مجازات اسلامي مصوب 1375 در مواد 622 ، 623 ، 624 به سقط جنين عمدي و مجازات مباشر و معاون آن اختصاص دارد . مطابق ماده 622 كه موضوع سقط جنين همراه با اذيت و آزار است هر كس عالماً و عامداً به واسطه ضرب و جراحت وارده به زن حامله ، موجب سقط جنين وي شود علاوه بر اينكه بايد ديه ضرب و جراحت وارده به زن را بپردازد يا نسبت به آن قصاص شود از بابت سقط جنين به حبس از يك تا سه سال محكووم مي شود . ماده 623 مربوط به مجازات افراد غير متخصص است كه وسيله سقط را در اختيار زن حامله قرار مي دهند كه مجازات شش ماه تا يك سال حبس براي وي در نظر گرفته شده است ماده 624 قانون مجازات اسلامي مربوط به مجازات افراد متخصص مثل طبيب ، ماما يا داروفروش است كه مباشرت به اسقاط جنين مي كنند يا وسايل سقط جنين را در اختيار زن حامله قرار مي دهند . مجازات اين افراد به لحاظ اينكه در حرفه مقدس پزشكي و ... فعاليت دارند و مسؤوليت اخلاقي بيشتري نسبت به حفظ قانون دارند بيشتر در نظر گرفته شده است . ( حبس از دو تا پنج سال ) نكته قابل توجه اين است كه مقنن در ماده 623 به افراد غير متخصص اين فرصت را داده كه با اثبات اين امر كه سقط جنين براي حفظ حيات مادر ضروري بوده است از مجازات معاف شوند اما در ماده 624 چنين دفاعي را براي افراد متخصص قرار نداده است كه اين تفكيك جاي سؤال دارد . چگونه يك فرد غير متخصص مي تواند ضرورت سقط را تشخيص دهد اما فرد متخصص چنين حقي ندارد . در تمامي موارد فوق مباشر جرم محكوم به پرداخت ديه جنين به اولياي دم طبق ماده 478 قانون مجازات اسلامي مي باشد . ديه جنين قبل از حلول روح به حسب مرحله اي كه در آن به سر مي برد از بيست دينار تا صددينار است كه با توجه به نرخ ديه در سال جاري پنج ميليون ريال است و ديه جنيني كه روح در آن دميده باشد ديه فرد كامل است كه براساس جنسيت جنين پرداخته مي شود .

اسدي در مورد اينكه مجازات مادر براي سقط جنين چيست مي گويد : چنانچه مادر مباشر جرم سقط جنين باشد مشمول هيچ يك از مواد 622 ، 623 ، 624 قانون مجازات اسلامي نمي تواند قرار بگيرد چون نحوه نگارش اين مواد به گونه اي است كه مادر را شامل نمي شود و با توجه به اصل قانوني بودن جرايم و مجازاتها و اصل تفسير مضيق ( تنگنا ) قوانين اجرايي مي توان گفت براي مادر ساقط كننده جنين مجازات تعزيري در نظر گرفته نشده است اما پرداخت ديه در ماده 487 قانون مجازات اسلامي به ولي دم جنين ( پدر ) بايد توسط مادر صورت بگيرد . همچنين مطابق ماده 489 اگر زني جنين خود را سقط كند ديه آن را در هر مرحله اي كه باشد بايد بپردازد و خود از آن ديه سهمي نمي برد . همچنين زني كه از مباشر جرم سقط جنين تمكين مي نمايد و از وي مي خواهد كه جنين او را سقط كند به عنوان تسهيل كننده جرم سقط جنين ( معاون جرم ) محسوب گردد اما همچنان كه ذكر شد مشمول مجازاتهاي تعزيري مندرج در مواد 622 الي 624 قرار نمي گيرد . در خصوص مجازات پدر جنين چنانچه وي صرفاً رضايت به سقط جنين داده باشد نظر به اينكه مباشرتي در عمل سقط نداشته و داشتن رضايت هم از مصاديق معاونت در جرم نمي باشد مجازاتي براي او نيست اما اگر يكي از اعمال معاونت را انجام داده باشد مثلا زن را تحريك يا تهديد به انجام سقط كرده باشد يا وسايل سقط جنين را براي او فراهم كند مشمول مجازات مندرج در ماده 623 خواهد شد . لازم به ذكر است كه در سال 83 آيين نامه اي در خصوص سقط جنين تدوين شد كه به احصاء موارد و بيماريهايي كه با وجود اين بيماريها سقط جنين قانوني محسوب مي شود پرداخته شد بنابراين در حال حاضر موارد و جهاتي كه اجازه سقط جنين به طور قانوني داده مي شود توسعه يافته است . به نظر اين جانب با عنايت به اينكه آمار سياه جرم سقط جنين ( سقط جنين هايي كه كشف نشده و در فرآيند كيفري وارد نمي شوند ) تقريباً صد در صد است يعني اكثريت قريب به اتفاق سقط جنين هاي صورت گرفته به طور غير قانوني ، كشف نمي شوند و مورد تعقيب قرار نمي گيرد و با توجه به اينكه سقطهاي جنين غيرقانوني در شرايط بهداشتي بسيار بد و خطرناك صورت مي گيرند بهتر است به اين مقوله و اصلاح قوانين و مقررات مربوط بيشتر توجه شود .

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:24 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 7 خرداد1385

سقط مکرر

دکتر فاطمه قائم مقامی

متخصص زنان وزایمان ، فوق تخصص سرطانهای زنان

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

بسمه تعالی

 

1- سقط (Abortion): به مرگ جنین در داخل رحم در سه ماه اول حاملگی گفته می شود.

2- کروموزوم ( Chromosome ) : کروموزوم یکی از اجزاءداخل سلولی است که وظیفه انتقال ژنها را بر عهده دارد.

3- دیابت شیرین( Diabete Mellitus ): بیماری است که در ان قند خون به علت نبودن هورمون مربوطه بالا می رود.

4- پروژسترون( Progestron ): یکی از هورمونهای جنسی زنانه است که توسط تخمدانها ترشح می شود .

5- پلاکت( Platelet ) : یکی از اجزاء خون است که در لخته شدن خون تاثیر دارد.

تعریف سقط مکرر چیست؟

سقط مکرر به بروز سه یا بیشتر سقط ، قبل از نیمه اول بارداری، اطلاق می شود و در هر 300 بارداری یک مورد حادث می شود.

سقط خود به خودی شایع ترین عارضه بارداری است وبرای زوجینی که تمایل به داشتن فرزند دارند ، استرسهای روحی فراوانی ایجاد می کند.

حدود 15 درصد بارداریهایی که از نظر کلینیکی تشخیص داده می شوند در نیمه اول بارداری سقط می شوند.

بررسی بالینی برای تعیین علت سقط چه زمانی انجام می شود؟

بررسی های بالینی برای مشخص نمودن علت سقط وقتی لازم است که دو سقط خود به خودی متوالی ایجاد شود . به خصوص وقتی که ضربان قلب جنین ، قبل از بروز سقط تشخیص داده شده باشد ، سن مادر بیش از 35 سال ویا زوجین به سختی باردار شده باشند.

چه عللی سبب سقط مکرر می شوند ؟

حالات غیر طبیعی کروموزومی والدین تنها علت غیر قابل بحث سقط مکرر است . چنین حالات غیر طبیعی کروموزومی در 5 درصد زوجین که دچار سقط مکرر می شوند حادث می شود . سایر علل عبارتند از : حالات غیر طبیعی آناتومیکی ( تشریحی) رحم که 12 درصد موارد را تشکیل می دهد. مشکلات هورمونی 17 درصد و عفونتها 5 درصد علل ، فاکتورهای ایمنی 50 درصد وعلل متفرقه دیگر حدود 10 درصد علت سقط مکرر را تشکیل می دهد . بعد از ارزیابی واقعی در 60 درصد موارد علت سقط مکرر غیر قابل توجیه باقی می ماند .

چه علائمی احتمال وجود عامل ژنتیکی را مطرح می کند؟

سابقه به دنیا آوردن فرزند سالم وزنده ونداشتن نسبت فامیلی برای رد حالات غیر طبیعی کروموزومهای والدین کافی نیستند ولی سابقه سقط مکرر ومرگ داخل رحمی وتولد جنین با بیماریهای مادرزادی جنینی ممکن است با حالات غیر طبیعی کروموزومی همراه باشد.

چه علل تشریحی (آناتومیکی) باعث سقط مکرر می شوند؟

این علل ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد . این حالات غیر طبیعی تشریحی ممکن است به ایجاد دیواره یا پرده ای داخل رحم منجر شود . این اختلال می تواند در صورت استفاده مادر از بعضی هورمونها در دوران بارداری در جنین مونث ایجاد شود . حالات غیر طبیعی دهانه رحم ونارسایی دهانه رحم از علل تشریحی دیگر سقط مکرر هستند . دیواره داخل رحمی ممکن است با 60 درصد خطر سقط خود به خودی همراه باشد. سقط سه ماهه دوم شایع ترین فرم سقط در این اختلال تکاملی رحمی است ولی در صورتیکه سلول تخم روی دیواره جایگزین شود ممکن است سقط سه ماهه اول نیز ایجاد شود.

از علل اکتسابی وتشریحی که به سقط مکرر منجر می شود چسبندگیهای داخل رحمی وفیبروم رحمی است که با به هدر ریختن خون داخل رحمی می تواند باعث سقط مکرر شود.

عوامل هورمونی که باعث سقط مکرر می شوند کدامند؟

اختلالات هورمونی که به سقط مکرر منجر میشوند عبارتند از: اختلالات وضعف تخمدان ، دیابت شیرین وبیماریهای تیروئیدی.

تداوم حاملگی در خلال دو ماه اول بارداری وابسته به تولید پروژسترون از تخمدان می باشد که اگر به مقدار کافی تولید نشوند سلولهای جفتی رشد کافی نخوهند داشت وبه سقط خود به خود منجر میشود . علت سقط در دیابت شیرین ممکن است اختلال در جریان خون رحمی باشد .

کم کاری تیروئید بیماری هورمونی دیگری است که باعث سقط مکرر می شود واین به دلیل تاثیر روی تخمک گذاری و اختلال عملکرد تخمدانها ایجاد می شود.

آیا علل عفونی نیز به عنوان علت سقط مکرر مطرح می شود ؟

بله ، همراهی عفونتها با سقط مکرر از علل سقط محسوب می شود . عفونتهای دستگاه تناسلی زنان با عوامل میکروبی، ویروسها وقارچها به عنوان علت سقط مطرح شده است .  از نظر تئوری به نظر می رسد که فعالیت سیستم ایمنی در مقابل این عفونتها باعث سقط در مراحل اولیه میشود، اما مدارک زیادی نقش این عوامل بیماری زا را در سقط مراحل دیرتر بارداری، مرگ داخل رحمی ، پارگی زودرس کیسه آب و زایمان زودرس نشان می دهد .

عوامل ایمنی چگونه می تواند سبب سقط مکرر شوند ؟

در این نوع سقط مکرر موادی در خون ایجاد می شود که باعث چسبندگی پلاکت ها واختلالات عروقی جفت وسقط می شود . گاهی در این نوع سقطها موادی بر ضد سلولهای جفتی یا اسپرم ساخته می شود که به سقط در مراحل اولیه منجر می شود.

سایر عواملی که به سقط مکرر منجر می شوند چه نام دارند؟

سایر عوامل موثر در سقط عبارتند از : سموم محیطی ، به خصوص سموم فلزات سنگین ، داروهای شیمی درمانی ، استنشاق دارو های بیهوشی ، اعتیاد وسیگار ، اشعه های یونیزه وبیماریهای مزمن . این عوامل باعث اختلال جریان خون رحمی می شوند و می توانند در ایجاد سقط مکرر نقش داشته باشند . دلایلی نشا ن ندارد که نشان دهد ورزش در حد متوسط همراه با سقط مکرر است.

برای تعیین علت سقط خودبه خودی چه بررسی هایی را باید قبل از بارداری انجام داد؟

با سوالاتی که از بیمار می شود میتوان اطلاعاتی را کسب کرد .این سولات عبارتند از :

1- وضعیت وخصوصیات سقطهای قبلی و سن حاملگی در زمان سقط

2-پرسش در مورد تماس با سموم وداروهای محیطی

3- عفونتهای زنانگی ومامایی

4- سوال در مورد آزمایشهایی که نشان دهنده سقط ایمنی است .

5- سوال در مورد نسبت فامیلی باهم

6- پرسش در مورد سابقه سقطهای مکرر در فامیل

7- پرسش در مورد تستها وآزمایشهای تشخیصی قبلی ودرمانهای انجام شده

8- سوال در مورد بررسی آسیب شناسی وکروموزومی جنین سقط شده

تقریبا 60 درصد حاملگیهای سقط شده قبل از 8 هفته بارداری یک اختلال کروموزومی را نشان می دهد ، به خصوص این حالات در حاملگی های سقط شده فاقد جنین پیش می آید.

چه بررسی های آزمایشگاهی در مورد سقط خود به خودی صورت می گیرد؟

باید بررسی کروموزومی بیمار و همسر به عمل آید. باید بررسی تشریحی رحم با میکروسکوپ انجام شود . نمونه برداری رحمی نزدیک به عادت ماهیانه پریود ، برای بررسی وضعیت هورمونی تخمدان کمک کننده است . اندازه گیری های هورمونی از خون باید به عمل آید. باید پلاکت ها شمارش شود. وموادی که در سقطهای ایمنی در خون ایجاد می شوند  بررسی شوند . همچنین بررسی میکروبی از دهانه رحم برای عفونتها لازم است.

بعد از بارداری چه مراقبتها وبررسی هایی باید در این بیماران انجام شود ؟

بعد از بارداری مراقبت شدید تحکیم روانی وقطعی کردن سلامتی داخل رحمی جنین لازم است . شیوع حاملگی خارج از رحم وحاملگی مولار (بچه خوره) در زنان با سابقه سقط خود به خودی مکرر افزایش می یابد.

اندازه گیری هورمون جفتی در خون (HCG ) قبل از انجام سونوگرافی کمک کننده است  . سپس در شرایطی که این هورمون به اندازه lu 1500 رسید باید بررسی سونوگرافی انجام شود وتا دو هفته بعد از سن حاملگی که سقطهای قبلی در آن اتفاق افتاده است ادامه یابد.

سقط خود به خودی چگونه درمان می شود؟

درمان سقط مکرر  بر اساس علتی که باعث سقط مکرر می شود صورت می گیرد.

 

 

 

http://www.sgooi.com/index.php?module=Website&action=Text&content=1117089228640-4810

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 19:5 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 7 خرداد1385

انواع سقط بر اساس علائم بالینی

سقط غیر قابل اجتناب

زمانی سقط غیر قابل اجتناب است که ادامه حاملگی غیر ممکن باشد . معمولا در این موارد خونریزی کاملا واضح و گاهی زیاد است  دردهای زیر دل آزاردهنده است به عبارتی زایمانی زودتر از موعد در حال صورت گرفتن است  ولی درد دفع جنین سقط شده به همان نسبت که جنین کوچک تر است با درد زمان زایمان جنین رسیده متفاوت است .ممکن است پرده های  جنینی پاره شده باشد و مایع درون کیسه اب خارج شود  آن چیزی که بیشتر مادر را مضطرب می کند کار نیمه تمامی است که با عشق آن را دنبال  می کرد.

 

 

علائم و نشانه های سقط غیر قابل اجتناب

 

Ø      خون ریزی متوسط تا شدید مشهود است.

Ø     دهانه رحم  حداقل 1 سانتی متر باز است .

Ø     جفت و جنین در داخل رحم هستند .

Ø     انقباضات   در ناحیه زیر دل و دردهای کمر به میزان متوسط تا شدید حس می شود.

Ø     تحت شرایط بالا سقط قریب الوقوع است در صورت تایید سقط درمان خارج کردن محصولات حاملگی به وسیله کورتاژ است

 

 

 

 

 

 

 

 

سقط کامل و سقط ناقص :

بر حسب میزان خروج جنین / جفت و پرده های جنینی  سقط کامل و سقط ناقص را تعریف می کنیم .

 

 

 

سقط کامل

سقط ناقص

Ø     معمولا قبل از هفته 8  حاملگی رخ می دهد .

Ø     جنین و پرده ها کاملا خارج می شوند .

Ø     خونریزی بعد از خروج کامل محصولات بارداری به تدریج کم  می شود .

Ø     دردهای زیر دل بهبودی می یابند .

Ø     در معاینه دهانه رحم ممکن است باز و یا بسته باشد

 

نکته مهم این است که حتما باید از خروج کامل محصولات بارداری مطمئن شویم .

Ø     معمولا بعد از هفته 10 بارداری رخ می دهد

Ø     قسمتی از جفت یا پرده ها در رحم باقی می ماند و بقیه محصولات بارداری دفع می شود.

Ø     خون ریزی شدید یا متوسط است ولی تا قبل از خروج کامل محصولات حاملگی ادامه دارد.

Ø     در معاینه دهانه رحم باز است..

Ø     بایستی به وسیله کورتاژ  باقیمانده جفت و پرده ها را خارج نمود .

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 14:10 |  لینک ثابت   • 

شنبه 6 خرداد1385

مکانیسم سقط

چگونه سقط خودبخودی رخ می دهد ؟   (مکانیسم سقط )

 

اکثر سقطهای خودبخودی بین هفته 8- 12 بارداری رخ می دهد.  این زمان زمانی است که هورمون جفتی به سطح بالای کافی برای حفاظت از جنین نرسیده است . در حالی که در این زمان سطح پروژسترون مترشحه از جسم زرد رو به کاهش است .

تحت اثر علتهای مختلف سقط رخ می دهد .

مثلا ممکن است سن بالای پدر یا مادر موجب به وجود آمدن جنین ناقص الخلقه ای شود که امکان ادامه حیات ندارد و سقط می شود. ویا مصرف دارویی خاص و ناهنجاری زا با عث مرگ جنین سالم می شود.

به هر صورت مرگ بافتها و قسمتهایی که تغذیه جنین را به عهده دارند موجب مرگ جنین می شود و جنین جداشده به عنوان جسم خارجی در رحم عمل می کند در نتیجه رحم دچار انقباض و درد می شود ( مشابه زمان قاعدگی ) به دنبال آن خونریزی و دفع جنین صورت می گیرد . علایم بالینی در افراد مختلف متفاوت است و همین تفاوت درمان خاص خود را می طلبد .

 

 

برگشت تخمک گذاری :

حدود 2 هفته بعد از سقط تخمک گذاری رخ  می دهد . بنا بر این بلافاصله بعد از سقط بایستی به فک روش پیشگیری مناسب بود . و حداقل بارداری را باید به  3 ماه آینده  موکول کرد.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:30 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 4 خرداد1385

سقط خود بخودی

واژه ای به نام سقط

 

فارسی

عربی

انگلیسی

تعریف پزشکی

بچه نارس و مرده که پیش از فرا رسیدن دوران ولادت از شکم مادر بیفتد(فرهنگ فارسی عمید )

سقط

abortion

ختم حاملگی قبل از هفته 20 بارداری .

 

 

 

 

 

 

تعاریف دیگر سقط از دید پزشکی :

*      ختم حاملگی قبل از زمانی که جنین قادر به ادامه حیات باشد

*      وزن جنین کمتر از 500 گرم باشد.

*      اندازه طول فرق سر جنین تا دنبالچه کمتر از 25 سانتی متر باشد .

 

آیا شما تا به حال سقط را تجربه کرده اید ؟

می دانید سقط انواع مختلفی دارد ؟

آیا انواع مختلف آن را می شناسید؟

 

جدول زیر شما را راهنمایی می کند.

انواع سقط

سقط خودبخودی

سقط القایی

*      تهدید به سقط

*      سقط اجتناب ناپذیر

  *    سقط ناقص

   *   سقط کامل

*      سقط فراموش شده

*      سقط عفونی

 

*      سقط انتخابی

*      سقط درمانی

 

 

سقط خودبخودی

سقط خودبخودی بدون تاثیر دارو یا وسیله مکانیکی صورت می گیرد و شامل 6 نوع است که در بالا نام برده شد و علائم هر کدام از آنها با هم متفاوت است.برحسب علائم و نشانه ها ی بیمار نوع سقط تشخیص داده میشود و درمان و راهنمایی های لازم انجام می شود .

شایع ترین علت سقط خودبخودی در 3 ماهه اول بارداری اختلالات کروموزومی است

شایع ترین علت سقط خودبخودی در 3 ماهه دوم بارداری نقص های ساختمانی رحم یا دهانه رحم / مرگ جنین و یا نارسایی های جفت  است

عوامل مستعد کننده و خطر ساز سقط خود بخودی

*                               بعضی از عفونتها  در مادر:مانند عفونت دستگاه تناسلی با ویزوس هرپس سیمپلکس

*                               بعضی از بیماریهای مزمن ناتوان کننده در مادر

*                               دیابت قندی کنترل نشده

*                               کمبود هورمون پروژسترون در مادر

*                               سوئ تغذیه خیلی شدید مادر

*                               استعمال دخانیات توسط مادر

*                               مصرف الکل توسط مادر

*                               مصرف زیاد قهوه توسط مادر

*                               برخورد  مادر با اشعه ایکس

*                               مصرف قرصهای ضد بارداری در زمان بارداری

*                               داشتن دستگاه داخل رحمی در زمان بارداری

*                               گازهای بیهوشی

*                               عدم پذیرش جنین توسط سیستم ایمنی مادر

*                               میوم رحمی

*                               چسبندگیهای داخل رحمی

*                               نقصهایی در ساختمان رحم  ( رحم با شکل غیر طبیعی )

*                               نارسا بودن دهانه رحم  ( دهانه رحم به صورت طبیعی در زمان زایمان باز می شود ولی در دهانه رحم نارسا این حالت زود تر اتفاق می افتد .)

*                               سن بالای مادر در زمان بارداری

*                               خوردن ضربه به شکم در زمان بارداری

*                               جراحی های شکم در زمان بارداری

*                               بارداری با فاصله کمتر از 3ماه از زایمان قبلی

 

 

توصیه ما به کسانی که دیر یا زود می خواهند بچه دار شوند

 

روش پیشگیری مناسبی تاقبل از آمادگی کامل جهت بچه دار شدن داشته باشید تا از حاملگی ناخواسته جلوگیری شود.

پیش از باردار شدن حتما مشاوره ای با ماما یا پزشک متخصص زنان داشته باشید تا در صورت لزوم معاینات و ازمایشات لازم برای شما انجام شود.

 

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:2 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 27 اردیبهشت1385

کاهش سقطهای غیر قانونی

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق اجتماعي

تصويب آيين‌نامه‌ي سقط جنين درماني، موجب كاهش تعداد سقط‌هاي غيرقانوني شده است.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از اداره‌ي كل روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، اين مطلب در كنگره‌ي اخلاق پزشكي كاربردي توسط دكتر عابدي، معاون امور پزشكي و باليني اين سازمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وي ضمن اشاره به تحول ايجاد شده در آيين‌نامه‌ي سقط جنين درماني در سال 1381 و تكميل آن در سال 1384 و مصوب شدن آن در مجلس شوراي اسلامي، اظهار داشت: تصويب اين آيين‌نامه، با كاهش تعداد سقط‌هاي غير قانوني، در بهبود سلامت و بهداشت زنان باردار تاثير بسزايي داشته است.

اين كنگره كه در آن حدود 1200 نفر از اساتيد حوزه، دانشگاه و دست‌اندركاران نظام بهداشت و درمان كشور حضور داشتند؛ گامي در جهت نهادينه كردن و تسهيل تحقق مفاهيم اخلاق پزشكي محسوب مي‌شود و موجب فراهم آمدن زمينه‌اي شد تا با تلفيق تعاليم غني فرهنگ ايراني و اسلامي، به مصاديق علمي اخلاق پزشكي در كشور عينيت بخشيده شود.

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 9:24 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 4 اسفند1384

استرس در ماه‌هاي نخست بارداري احتمال سقط جنين را افزايش مي‌دهد


سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

طبق مطالعات منتشر شده از سوي آكادمي ملي علوم در ايالات متحده در ماه‌هاي اوليه بارداري احتمال سقط جنين در ميان زناني كه استرس بالايي دارند به دليل ترشح ميزان بالاي هورمون استرس با عنوان كورتيزول به مراتب بيشتر است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) دكتر پابلو پنومناشي از موسسه ملي بهداشت در پارك تحقيقاتي تريانگل در كاروليناي شمالي در اين باره خاطرنشان كرد كه استرس دوران بارداري در مادران اغلب به عنوان يك فاكتور خطرزا براي سقط جنين در نظر گرفته مي‌شود اما با اين حال هنوز اطلاعاتي كافي براي تاييد اين ارتباط در دست نيست.

گروه تحقيقاتي از موسسه ملي بهداشت در اين پژوهش ‌٦١ زن بين ‌١٨ تا ‌٣٤ سال را به مدت ‌١٢ ماه در يك جمعيت كوچك در روستايي در گواتمالا و با انجام آزمايش ادرار از هر يك از اين زنان به مدت ‌٣ بار در هفته براي كنترل وضعيت بارداري و سطح كورتيزول كه هورمون مربوط به استرس است مورد بررسي و آزمايش قرار دادند.

در طول اين يكسال ‌١٦ تن از اين زنان ‌٢٢ بارداري داشتند. ‌٩ حامگلي به اتمام رسيد و ‌١٣ مورد ديگر منجر به سقط شد نتايج به دست آمده از اين پژوهش به قرار زير است:

- احتمال سقط جنين در ميان زناني كه ميزان ترشح هورمون كورتيزول در بدن آنها بيشتر است ‌٧/٢ برابر افزايش پيدا مي‌كند.

- سقط جنين به طور متوسط بعد از حدود ‌٢ ماه از بارداري اتفاق مي‌افتد.

- ‌٩٠ درصد از زناني كه سطح ترشحات هورمون كورتيزول در آنها افزايش يافته در ظرف ‌٣ هفته اول از بارداري جنين خود را سقط مي‌كنند.

- ‌٣٣ درصد از زناني كه ترشحات كورتيزول در آنها عادي است در ‌٣ هفته اول بارداري جنين خود را سقط مي‌كنند.

به گفته اين محققان هنوز مشخص نيست كه به چه دليل افزايش سطح كورتيزول خطر سقط را افزايش مي‌دهد اما اين فرضيه وجود دارد كه بدن در اين وضعيت، شرايط را وخيم‌ تعبير كرده و ممكن است اين امر منجر به مكانيسم سقط شود. اين محققان به زنان باردار توصيه مي‌كنند كه سعي كنيد براي خودتان فضاي مناسبي را ايجاد كنيد. فضايي با استرس كمتر و بهتر.

انتهاي پيامhttp://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-671870&Lang=P

کد خبر: 8412-01649
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 8:58 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 26 بهمن1384

پسر و استرس مادر

ه

استرس مادر ، موجب مرگ جنین می شود

جام جم آنلاین: استرس مادر ممکن است به فعال شدن بدن او در جهت مرگ جنین پسر بیانجامد.
به گزارش BBC ، محققان دریافته اند به هنگام سختی ها مانند حوادث طبیعی جنین های پسر کمتر متولد می شوند. جنین پسر ضعیف تر از جنین دختر بوده و احتمال باقی ماندن آن کمتر است.
محققان دانشگاه کالیفرنیا اطلاعات بدست آمده در مورد تولد نوزادان در سوئد را از سال 1751 تا 1912 مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که سقط جنین های پسر ممکن است راهی برای افزایش نابرابری ها در بقای نسل باشد.
در این مورد دو توضیح برای افت شدید تولد نوزاد پسر در زمان استرس وجود دارد. اول آنکه پاسخ استرس در مادر به جنین صدمه وارد می کند و این باعث سقط جنین پسر که ضعیف تر است می شود.
اما نظر دیگر این است که بدن مادران تحت شرائط استرس زا تحمل کمتری برای جنین ناسالم دارد و بنابراین خودبخود بچه را سقط می کند.
دانشمندان می گویند ارزیابی های آنان نظر دوم را تایید می کند. به گفته سرپرست این تحقیق اگر استرس به این سادگی به جنین پسر صدمه بزند پس م یتوان انتظار داشت که حتی پسرانی کاملا شکل گرفته اند نیز دچار آسیب شوند و متعاقبا طول عمر کوتاهتری داشته باشند.
اما محققاندریافتند که عکس این موضوع صادق است. جنین های پسر که باقی می مانند واقعا طول عمر بیشتر از متوسط دارند. به این ترتیب تنها جنین ضعیف توسط بدن مادر مورد هدف قرار می گیرد.
این انتخاب قویتر ها شانس بقای نسل را برای مادر افزایش می دهد چرا که ضعیف تر ها کمتر به تولد فرزند وادامه نسل منجر می شوند.
این تغییرات نشان می دهد جمعیت انسانی تا چه حد در معرض عوارض ناشی از استرس قرا ر دارد. و نتیجه گیری دیگر محققان این است که برای یافتن شواهد وجود انتخاب طبیعی لازم نیست از موزه ها ی تاریخ طبیعی دیدن کنیم. در واقع مسائلی مانند جنس و سلامت کودکانمان خود گواهی بر این اثرات است.

http://www.jamejamonline.ir/printable.asp?n=120681


   
   
   

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 2:8 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 24 بهمن1384

سقط

سوال دردناك :
چرا جنين سقط مي‌شود؟
ناراحت نشويد. ‌اگر يك بار سقط داشته‌ايد، شانس موفقيت حاملگي‌ بعدي شما مانند كسي است كه اصلا سقط نداشته است.
دكتر مهشيد چايچي
بيان اين نكته كه زنان زيادي سقط خود‌به‌خودي را تجربه مي‌كنند، دليل بر ساده ‌انگاشتن اين اتفاق تلخ نيست. وقتي بارداري بدون تولد نوزاد خاتمه يابد، ا‌نگار كوه آرزوهايت فرو ريخته و‌دنيا بر سرت خراب مي‌شود. پاسخ به اين سوال كه: <چرا اين اتفاق رخ داد؟> نمي‌تواند از درد آن بكاهد اما مي‌تواند كمك كند تا درك كني چرا پزشكت اصرار مي‌كند مراقبت‌هاي خاصي را انجام دهي تا قدمي هر چند كوچك در مسير آرزوهايت برداري.

وقتي بچه مي افتد
سقط يعني قطع بارداري پيش از هفته بيستم حاملگي و اصطلاح سقط خودبه‌خودي را پزشكان در مورد حاملگي‌هايي بكار مي‌برند كه به علل طبيعي پايان مي‌يابند. حدود 01 تا 02 درصد حاملگي‌ها به سقط خودبه‌خودي مي‌انجامد. علايم سقط عبارتند از:
لكه‌بيني يا خونريزي از مهبل
درد يا انقباضات دردناك شكمي و يا كمري
خروج بافت يا مايع از مهبل
البته تا 04 درصد زنان حامله در زماني از حاملگي خونريزي را تجربه مي‌كنند، اما تنها نصف اين موارد به سقط مي‌انجامد.

چرا و به چه علت؟
ورزش سبك، مقاربت جنسي، كار كردن يا حمل وسايل سنگين موجب سقط نمي‌شود. تهوع و استفراغ اوايل بارداري حتي اگر بسيار شديد باشد، موجب سقط نمي‌شود و هيچ شواهدي موجود نيست كه افتادن يا ضربه يا يك هراس ناگهاني بتواند موجب سقط شود.
اما در اغلب موارد سقط، مي‌توان ردپاي نقايص ژنتيكي را يافت. خيلي به ندرت ممكن است نقصي در سلامت مادر به عنوان علت زمينه‌اي وجود داشته باشد.
علل ژنتيكي: تقريبا نيمي از سقط‌هاي اوليه به‌دليل مشكلات ژنتيكي و كروموزومي جنين اتفاق مي‌افتد. به‌طور مشخص، اين مشكلات از والدين به بچه‌ ارث نرسيده، بلكه در نتيجه خطايي بوده كه به‌طور شانسي در زمان تقسيم‌ سلولي و نمو جنين رخ داده است.
علل محيطي: در اين حالت سقط خودبه‌خود ديرتر به‌وقوع مي‌پيوندد، مثلا حتي در سه ماهه دوم بارداري. اين علل عبارتند از: )1 افزايش شديد فشار خون مادر، )2 مرض قند‌كنترل نشده مادر و ساير اختلالات‌ هورموني (هيپوتيروئيد)3 ) مشكلات سيستم ايمني و بيماري‌هاي خود ايمني )4 وجود استعداد لخته شدن خون )5 مشكلات رحمي يا گردن رحم )6 عفونت‌ها مانند هرپس دستگاه تناسلي مادر.

سقط در نگاه پزشك
اگر شما به‌دليل خونريزي از مهبل به پزشكتان مراجعه كنيد، او ابتدا يك معاينه لگني انجام مي‌دهد كه ببيند آيا دهانه رحم باز شده است يا نه. احتمالا يك سونوگرافي جهت بررسي وضعيت حاملگي شما انجام خواهد داد. بدين ترتيب او مي‌تواند از وجود جنين و ضربان قلب او مطمئن شود و اينكه آيا جنين طبق جدول رشد كافي داشته و اندازه او نسبت به كيسه زرده و كيسه آمنيون (كه دور جنين را گرفته) تناسب كافي دارد يا نه؟

انواع سقط
يك تقسيم بندي قديمي مي‌گويد سقط 5 نوع است:
)1 تهديد به سقط: زماني كه شما خونريزي داريد اما دهانه رحمتان هنوز باز نشده است، شما تهديد به سقط شده‌ايد. اين بدين معني نيست كه حتما شما جنين را سقط خواهيد كرد. اغلب اين نوع حاملگي‌ها بدون مشكلات بيشتري ادامه مي‌يابد.
)2 سقط اجتناب‌ناپذير: وقتي شما خونريزي داريد و رحمتان منقبض شده و دهانه‌اش باز شده است، يك سقط اجتناب‌ناپذير در حال روي دادن است. در اين حالت نمي‌توان جلوي سقط را گرفت.
)3 سقط كامل: اگر شما سقط جنين كرديد و هيچ چيزي از بافت حاملگي در رحم شما باقي نمانده در اين حالت سقط كامل بوده است كه معمولا سقط‌هاي قبل از هفته دوازدهم، كامل هستند.
)4 سقط ناقص: اگر شما اغلب بافت حاملگي را دفع كرده‌ايد اما كمي از آن هنوز در رحم باقي مانده است، شما يك سقط ناقص داشته‌ايد.
)5 سقط فراموش شده: پزشكان به حالتي اين اصطلاح را اطلاق مي‌كنند كه سونوگرافي جنين را مرده نشان دهد يا جنين اصلا تشكيل نشده باشد، اما مادر هيچگونه علايم سقط نداشته باشد. معمولا در اين موارد هيچگونه اقدام درماني به جز حمايت‌هاي روحي لازم نيست. البته اگر شما خونريزي شديد، انقباضات شديد دردناك يا خطر عفونت داشته باشيد، حتما اقدام درماني توصيه مي‌شود.

چه بايد كرد؟
اگر شما با تهديد به سقط روبرو شويد، پزشك به شما خواهد گفت كه بايد استراحت كنيد تا خونريزي يا درد شما فروكش كند. اگر چه نامعقول نيست اما هيچ‌گونه شواهدي مبني بر اينكه استراحت بتواند تغييري در پيامد حاملگي ايجاد كند، موجود نيست. مهم‌ترين اثر آن اين است كه به شما اطمينان مي‌دهد كه در صورت تهديد به سقط، دسترسي به مراقبت‌هاي پزشكي داريد.
درصورت سقط ناكامل يا اجتناب‌ناپذير، درمان جراحي در زماني كه دهانه رحم باز شده و شما خونريزي و درد داريد بهترين درمان است. به‌دليل استفاده از سونوگرافي، اغلب زنان بسيار پيش از اينكه علايم سقط شروع شود، متوجه آن مي‌شوند. در اين صورت شما چند گزينه انتخابي خواهيد داشت. اول اينكه مي‌توانيد هيچ اقدامي صورت ندهيد تا روند سقط به طور طبيعي پيش برود، دوم اينكه مي‌توانيد با دارو اين روند را تسريع كنيد.
مديريت بارداري: اين روش به شما اجازه مي‌دهد منتظر بمانيد تا بدن بافت حاملگي را به‌طور طبيعي به بيرون براند. معمولا اين اتفاق در طي 1 تا 3 هفته بعد از مرگ جنين رخ مي‌دهد. اگر وضع شما پايدار است، علايم عفونت نداريد و نمي‌خواهيد هيچ مداخله پزشكي صورت بگيرد، اين گزينه بهترين است. با اين وجود از نظر رواني خيلي سخت است كه صبر كني، وقتي مي‌داني كه بارداري پيشرفت نمي‌كند!
درمان دارويي: داروهاي مشخصي مي‌توانند موجب شوند كه بدن شما بافت‌ حاملگي را به بيرون براند. شما مي‌توانيد از داروهاي خوراكي يا آنهايي كه از طريق مهبل تجويز مي‌شوند، استفاده كنيد.
درمان جراحي: در يك عمل كوچك جراحي كه به آن دي- اند- سي يا كورتاژ مي‌گويند، گردن رحم باز شده و محتويات (ساك‌حاملگي) به آرامي به خارج رحم مكيده مي‌شود. گاهي اين وسيله بلند با يك حلقه در سر آن (كورت) بعد از مكش مورد استفاده قرار مي‌گيرد تا ديواره‌هاي رحم تراشيده شود و بدين وسيله از تخليه آن اطمينان خاطر پيدا شود.

خانم‌ها مواظب باشيد!
)1 هر چه سن شما بيشتر باشد به‌خصوص اگر بالاي 53 سال داشته باشيد، بيشتر مستعد سقط هستيد.
)2 زناني كه دو بار يا بيشتر حامله شده‌اند بيشتر در معرض خطرند.
)3 اگر قبلا سه بار يا بيشتر سقط جنين داشته‌ايد، احتمال سقط در شما بيشتر است.
)4 زنان سيگاري در معرض بروز سقط بيشتري هستند.
)5 آنهايي كه در بارداري الكل مصرف مي‌كنند دو برابر زناني كه مصرف نمي‌كنند، دچار سقط مي‌شوند.
)6 طبق شواهد مصرف روزانه كافئين موجب سقط مي‌شود. (طبق بعضي مطالعات مصرف 4 تا 5 فنجان قهوه با افزايش خطر سقط همراه است.)
)7 زناني كه بيماري‌هاي جسمي مانند ديابت و مشكلات تيروئيد و عفونت‌هاي لگني و رحمي دارند بيشتر در معرض خطر هستند.

ختم كلام
شما از نظر بدني خيلي زود بعد از سقط به حالت طبيعي بازمي‌گرديد. اما بهبودي روحي- رواني ممكن است بيشتر طول بكشد. ممكن است بلافاصله بعد از دوره ماهانه بعدي، حامله شويد، اما عاقلانه اين است كه چند دوره ماهانه صبر كنيد تا هم از نظر بدني و هم از نظر روحي براي يك بارداري جديد آماده شويد.
اگر يك بار سقط داشته‌ايد، شانس موفقيت حاملگي‌ بعدي شما مانند كسي است كه اصلا سقط نداشته است. اگر شما سه بار پي‌درپي دچار سقط خود به ‌خودي شده‌ايد، براي بررسي علل قابل درمان آن به متخصص مراجعه كنيد.
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:0 |  لینک ثابت   • 

جمعه 21 بهمن1384

سقط درماني از نظريه، تدوين طرح تا تصويب و تاييد

 
     
 سقط درماني از نظريه، تدوين طرح تا تصويب و تاييد***گزارشي از خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) 

 
سازمان بهداشت جهاني در يك تقسيم‌بندي كلي و جامع، موارد سقط جنين مجاز در كشورهاي مختلف را به هفت گروه نجات جان زن و حفظ سلامت جسمي و رواني مادر يا جنين، سقط جنين ناشي از تجاوز به عنف و يا زناي با محارم، نقايص جنيني، دلايل اقتصادي و ... بنا به درخواست فرد تقسيم كرده است. اكثريت كشورها نيز با انگيزه و دلايلي معلوم موضوع فوق را تجويز كرده و يا منع نكرده‌اند.

چنانچه در گذشته برخي كشورها نظير چين و سوئد در تمام موارد فوق اجازه‌ي سقط جنين را داده‌اند و برخي نيز كمي محدودتر موارد را پذيرفته‌اند.


با تاكيد بر حساسيت موضوع سقط جنين در حوزه‌هاي اخلاق، حقوق، بيوتكنولوژي و پزشكي، كشورهاي اسلامي نيز، نسبت به مساله سقط جنين در مقايسه با ديگر كشورها اين مساله را به صورت محدودتري تجويز كرده‌اند. ايران ـ كه در هيچ مورد اجازه سقط را نمي‌داد ـ از جمله كشورهايي است كه در اين زمينه تنها در موردي كه حيات مادر در خطر است، اجازه سقط مي‌دهد. البته متاسفانه در اين مورد مقررات روشني وجود ندارد.

متاسفانه در دوراني كه سقط جنين در سطح قابل توجهي در جريان قرار داشت، غيرقانوني بودن آن به گفته‌ي دكتر سيد محمدتاري سيدفاطمي، عضو هيات علمي پژوهشكده ابن‌سينا به موضوعي سياه و زيرزميني تبديل شده بود. آمارها و شنيده‌ها از سقط‌هايي حكايت مي‌كرد كه در محل‌هاي فاقد امكانات بهداشتي و يا از سوي افراد غيرمتخصص و با هزينه‌اي بالا صورت مي‌گرفت. در حقوق جزاي ايران هم مجازات سقط عمدي جنين (جز در موارد استثنايي و مبهم فوق) بسته به اين كه جنين در چه دوره‌اي از حيات باشد، متفاوت بود. تا جايي كه سقط جنينهايي كه روح در آن دميده شده باشد، ممكن است، مستلزم قصاص باشند. هم‌چنين مجازات اين عمل به اعتبار مرتكب آن متفاوت خواهد بود، چرا كه اگر مباشر در سقط از صاحبان حرفه‌پزشكي باشد، مجازات آن علاوه بر ديه مربوط به دوره جنيني، مي‌تواند محكوميت به زندان از دو تا پنج سال باشد و حال آنكه اين مجازات درمورد ديگر افراد، سبكتر است.

بنابراين حساسيت مساله سقط جنين و پيامدهاي عدم انطباق مقررات و نظام هنجاري با واقعيتهاي جامعه، ضرورت بازنگري و بازتدوين مقررات متناسب و مقتضي و درعين حال اخلاقي موجه را مي‌طلبيد.


لذا از زمانيكه بر ضرورت تدوين قوانيني شفاف، قابل اجرا و تعيين محدوده‌هاي عرفي و قانوني «سقط جنين» تاكيد شد؛ عده‌اي از مسوولان همانند دكتر محمداسماعيل اكبري، معاون سلامت وزارت بهداشت و درمان وقت سقط‌هاي غيرقانوني را نوعي قاچاق محسوب ‌كرده و فرد انجام دهنده را نيز مجرم معرفي كرد و مجلس دوره ششم شوراي اسلامي نيز بررسي طرح قانونمند كردن موارد سقط جنين را در دستور كار خود قرار داد.


فاطمه خاتمي مخبر كميسيون بهداشت و درمان مجلس ششم در اين باره گفته بود: آنچه در كميسيون بهداشت مورد بحث و بررسي قرار گرفته؛ اجازه دادن به مراكزي است كه براي سقط جنين مجوز دارند، تا در مواردي كه كمتر از چهار ماه و ده روز از دوران بارداري گذشته باشد با تشخيص سه پزشك و نظر پزشكي‌قانوني، و در صورتي كه اين بارداري باعث عسر و حرج در جنين و در آينده براي كودك شود و هم‌چنين در صورتي كه زايمان موجب بروز عوارض وخيم در مادر و مانع حيات وي شود، اجازه‌ي سقط جنين صادر شود.


اما اين طرح در مجلس ششم به نتيجه نرسيد و همچون 35 طرح معوق مانده از اين دوره در مجلس هفتم اعلام وصول شد. البته در سال گذشته‌ي اين مسئله با ابلاغ سازمان پزشكي قانوني كشور؛ موارد مجاز سقط جنين به منظور ساماندهي موضوع سقط جنين و رفع پاره‌اي از مشكلات موجود، ضابطه‌مند كردن و افزايش دقت صدور مجوز سقط جنين در مراكز پزشكي قانوني، صيانت از مباني شرعي و حفظ حقوق مردم و با در نظر گرفتن ديدگاه‌هاي فقهي، حقوقي و پزشكي موارد مجاز سقط جنين، درخواست صدور مجوز سقط درماني تنها در ادارات كل پزشكي قانوني و مراكز استان‌ها با دستور مقام قضايي يا درخواست زوجين با معرفي‌نامه پزشك معالج قبل از ولوج روح (چهار ماهگي) مورد پذيرش قرار مي‌گيرد؛ در عين اينكه معرفي‌نامه پزشك معرف هم مي‌بايد شامل عكس بيمار، مشخصات شناسنامه‌اي جهت احراز هويت، تشخيص بيماري و روش تشخيصي آن بوده و به پيوست آن تصوير شناسنامه جهت احراز هويت زوجين و نيز نتايج آزمايشات پاراكلينيك ارائه گردد.

همچنين در مورد انديكاسيون‌هاي جنيني انجام حداقل دو نوبت سونوگرافي و در مورد انديكاسيون‌هاي مادري حداقل يك نوبت سونوگرافي براي تعيين سن حاملگي به همراه حداقل دو مشاوره تخصصي در تاييد تشخيص بيماري الزامي است.


مجلس هفتم شوراي اسلامي نيز با فاصله‌اي يك ماهه كليات طرح سقط درماني را تصويب كرد. البته مخالفان اين طرح آن را مخالف شرع و يا حداقل با استدلال‌هاي نادرست عنوان مي‌كردند. ولي موافقان، چنين امري را جزو مسائل پزشكي و از ضرورت‌ها مي‌دانستند و معتقد بودند كه اين طرح مخالفتي با شرع نخواهد داشت. و دولت هم كه موافق اين طرح بود، پس از بحث و بررسي مفصل، كليات آن در مجلس به تصويب رسيد.

طبق اين طرح سقط درماني با تشخيص قطعي سه پزشك متخصص و تاييد پزشكي قانوني مبني بر بيماري جنين كه پس از ولادت موجب حرج والدين يا طفل مي‌شود و يا بيماري مادر كه با تهديد جاني او توام باشد ‌قبل از دميدن روح (چهار ماه و ده روز پس از انعقاد نطفه) با رضايت زن و شوهر مجاز مي‌باشد و مجازات و مسووليتي متوجه پزشك مباشر نخواهد بود.


با اشاره‌ي دكتر نورالدين پيرموذن، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي به سقط‌هاي غيرقانوني كه سالانه بين 70 تا 200 هزار زن در جهان را در معرض خطر جاني قرار مي‌دهد، از تصويب شور دوم طرح در كميسيون نيز خبر مي‌دهد و مي‌گويد؛ اين كميسيون در ادامه تصويب شور اول مجلس ششم، و به دنبال شروع مجلس هفتم كه مجددا اين طرح را در دستور كار قرار داده بود، و شور اول آن را نيز در صحن علني مجلس تصويب كرده است، شور دوم طرح نيز از تصويب كميسيون گذشت.

وي افزود: به لحاظ نبود مجوز قانوني لازم براي سقط‌هاي درماني و نظر به عوارض ناشي از سقط‌هاي غيرعلمي و غيربهداشتي و نيز فتاواي آيات عظام مخصوصا مقام معظم رهبري، سقط جنين كه منجر به تولد نوزاد ناقص‌الخلقه و عقب‌مانده مي‌شود؛ تا كنون مجوز شرعي داشت، اما؛ مجوز قانوني نداشت كه با تصويب نهايي اين طرح، سقط براي هدف‌هاي درماني در كشور قانونمند خواهد شد.

پيرموذن سقط جنين را يكي از بحث‌هاي جنجال‌برانگيز امروز پارلمان‌هاي دنيا دانست و تصريح كرد: برآورد سازمان بهداشت جهاني نشان مي‌دهد ساليانه 50 ميليون سقط جين در دنيا اتفاق مي‌افتد كه يك سوم از اين 50 ميليون سقط جنين غيرقانوني است و سالانه بين 70 تا 200 هزار زن به دليل سقط‌هاي غيرقانوني و غيربهداشتي از بين مي‌روند.

وي خاطرنشان كرد: از سوي ديگر سالانه نزديك به 580 هزار زن به دليل عوارض حاملگي جان خود را از دست مي‌دهند كه يك سوم تا يك چهارم آنها به دليل سقط‌هاي غيرقانوني است و طبق همين بررسي ممنوعيت سقط جنين موجب كاهش آمار نشده است و قوانين اين عمل را متوقف نكرده است، بلكه در افزايش نرخ مرگ و مير زنان در اثر سقط‌هاي غيرقانوني تاثير گذاشته‌اند.

اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: مجاز كردن سقط جنين مطابق ارزيابي‌هاي به عمل آمده و تحت شرايط خاص موجب شده كه مرگ‌هاي ناشي از سقط جنين غيرقانوني و غيربهداشتي حداقل 25 درصد كاهش يابد.

يكي ديگر از اعضاي اين كميسيون نيز اكثر سقط‌هايي كه در كشور انجام مي‌شود را غيرقانوني عنوان كرد و گفت: بايد راهي براي قانونمند كردن آن پيدا كرد.

دكتر عابد فتاحي با تشبيه مشكلات سقط غيرقانوني در ايران فعلي، كه همانند مشكلات اروپاي 50 سال پيش است، خاطرنشان كرد: ما نيز مانند اروپا بايد بدون پرده‌پوشي و روشن صحبت كنيم و همانند اروپاييان سقط جنين را قانونمند كنيم.

نماينده‌ي اروميه معتقد است كه اگر بتوانيم اين مسأله را قانونمند كنيم، كاهش 25 درصد مرگ و مير را شاهد خواهيم بود.

فتاحي در ادامه عدم وجود سقط درماني در كشور را عاملي براي مرگ گرم يا خودكشي عنوان كرد.

دكتر عليرضا ميلاني‌فر عضو كميته اخلاق پزشكي پژوهشكده ابن‌سينا نيز در زمينه علل سقط جنين غيرقانوني به روابط جنسي خارج از چارچوب خانواده اشاره مي‌كند و مي‌گويد: اين نوع روابط جنسي معمولا به دليل نبود آگاهي و اغلب در افراد كم سن و سال رخ مي‌دهد.

به اعتقاد اين پزشك، جنين حاصل از تجاوز نيز نظير برخي ديگر از موارد بارداري ناخواسته بايد سقط شود كه اين سقط، از نظر روحي ـ رواني واجد اثر درماني بوده و به نظر مي‌رسد با كاربرد درماني قابل انجام باشد.

وي با اشاره به موارد مجاز سقط جنين قانوني، قانون آن را فاقد جامعيت كافي دانست و گفت: تدوين اين قانون در پاره‌اي موارد سبب كاهش اختيار سقط در ضرورتها شده است. سقط درماني نيز نوعي درمان است و به كسي نمي‌توان تحميل كرد و هركس مي‌تواند از قبول سقط درماني جلوگيري كند، اما متاسفانه قوانين فعلي به اين امر نپرداخته است.

وي با اشاره به نياز مبرم به جامعيت قانون و اين كه به همه چيز بايد با ديد علمي نگاه شود، گفت: در ارتباط با سقط جنين مفاهيم بايد بر اساس نيازها تعريف شوند. هم‌چنين بايد در زمينه سقط جنين بين افراد صاحب‌نظر و اهل فن همچون حقوقدانها، فقها، پزشكان، جامعه شناسان و روانشناسان صحبت‌هايي به عمل آيد تا موضوع به كوچه و بازار كشانده نشوند و خسارات ناشي از سقط‌هاي غيرقانوني بايد محاسبه و قانون مدوني با آيين‌نامه اجرايي توسط افراد صاحب فن، تهيه و ارائه شود.


زهرا شجاعي، مشاور رييس‌جمهوري و رييس مركز امور مشاركت زنان نيز تشديد مسايلي چون بارداريهاي ناخواسته و سقط جنين غيرقانوني خاصه در زنان و دختران فراري و بزهكار، توجه و امدادرساني فوري به آنها را ضروري عنوان كرده است.

به گفته وي وجود بيماري‌هاي روحي چون افسردگي، تمايل به اقدام خودكشي و يا انزوا طلبي در بين دختران جوان ارتقاي سطح سلامت روحي زنان جامعه را الزام‌آور كرده است.


 پس از تمامي اين مباحث و اظهار نظرها بود كه شور دوم طرح سقط درماني در جلسه‌ي علني مجلس شوراي اسلامي به تصويب نمايندگان مردم رسيد.

در اين طرح آمده است: با تشخيص قطعي سه پزشك متخصص، تأييد پزشكي قانوني بر بيماري جنين به نحوي كه موجب هرج والدين يا طفل شود، جنين قبل از 4 ماه و 10 روز و با رضايت زن و شوهر سقط مي‌شود و مجازات و مسؤوليتي متوجه پزشك مباشر نخواهد بود.

اما اين مصوبه‌ي مجلس شوراي اسلامي در جلسات متعدد شوراي نگهبان مطرح شد و سقط جنين را در مواردي كه پس از ولادت به علت عقب‌ماندگي يا ناقص‌الخلقه بودن موجب حرج والدين مي‌شود، را خلاف موازين شرع شناخت.

هم‌چنين شوراي نگهبان با توجه به اينكه عنوان حرج، حكم تكليفي را كه موجب پيش آمدن حرج بر شخص مكلف شود، رفع و نفي مي‌كند، بنابراين در صورتي كه حرجي بر والدين پيش نيايد و حرج صرفا متوجه طفل بعد از تولدش شود، به خاطر اينكه تكليف حرمت اسقاط متوجه طفل نيست، از اين جهت رفع تكليف والدين خلاف موازين شرع است.

‌در عين اينكه شوراي نگهبان مي‌افزايد: نظر به اينكه مستفاد از ماده واحده اين است كه مصاديق و موارد جواز سقط خصوصا در مواردي كه بيماري مادر با تهديد جاني مادر توام است و نيز ضوابط اجرايي آن به آيين‌نامه محول مي‌شود، مغايرقانون اساسي شناخته شد.


لذا؛ طرح سقط درماني بعد از برگشت از شوراي نگهبان، با اصلاحاتي دوباره و با حضور و تامين نظر اعضاي شوراي نگهبان در كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد تا در دستور كار مجلس قرار گيرد.

بنابراين؛ مجلس شوراي اسلامي نيز طرح سقط ‌درماني اعاده شده از شوراي نگهبان را مجددا به اين شرح تصويب كرد؛ سقط‌ درماني با تشخيص قطعي سه پزشك و تائيد پزشكي قانوني مبني بر بيماري جنين كه پس از ولادت به علت عقب‌افتادگي يا ناقص‌الخلقه بودن موجب جرح مادر است و يا بيماري مادر كه با تهديد جاني مادر توام باشد قبل از ولوج روح (چهارماه) با رضايت زن مجاز مي‌باشد و مجازات و مسؤوليتي متوجه پزشك مباشر نخواهد بود.

متخلفين از اجراي مفاد اين قانون به مجازات‌هاي مقرر در قانون مجازات اسلامي محكوم خواهند شد.


البته حقوقداناني هم بودند كه تاكيد داشتند: مجلس شوراي اسلامي مي‌تواند با اصرار بر طرح سقط درماني و موارد مندرج در آن، آن را به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع دهد و مجمع نيز بر اساس مصالح خانواده، جامعه و حتي خود فرد آن را بررسي كند.

آيت‌الله هاشم‌زاده‌هريسي درباره‌ي ايراد شوراي نگهبان به طرح سقط درماني مي‌گويد: طبيعي است چون شوراي نگهبان بر اساس مباني شرعي و احتياط تصميم مي‌گيرد، طرح سقط درماني را رد كرده است، زيرا عسر و حرج نمي‌تواند مجوزي براي قتل باشد و طفل ناقص‌الخلقه نيز يك انسان است و قطعا كشتن او قتل محسوب مي‌شود و هيچ‌كس حتي پدر و مادر نمي‌تواند و حق ندارند دستور تجويز قتل او را بدهد.

وي افزود: با اين وجود اين مسأله راه‌حلي دارد، يعني مجلس مي‌تواند با اصرار بر مصوبه خود آن را به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع دهد و چون مجمع نيز بر اساس مصالح نظام تصميم مي‌گيرد نه شرع و احتياط، اين طرح قابل بررسي و تصويب است.

هاشم‌زاده هريسي خاطرنشان كرد: با توجه به هزينه‌هاي مادي و معنوي كه تولد طفل معلول و ناقص‌الخلقه براي فرد، خانواده و جامعه به همراه دارد، مجمع مي‌تواند طرح مجلس را بررسي و در نهايت تصويب كند.


و حقوقداني ديگر، ايرادي كه شوراي نگهبان به قانون سقط جنين گرفته را غيرمنطقي دانست.

عباس شيخ‌الاسلامي، حقوقدان و مدرس دانشگاه اظهار داشت: در قانون سقط جنين كه در مجلس تصويب شد ولي شوراي نگهبان ايراداتي بر آن گرفت آمده است كه اگر سه پزشك متخصص تشخيص دهند كه طفلي كه قبل از چهار ماهگي خود داراي نقصي بوده و اگر متولد شود زندگي براي وي و والدينش دچار مشكل مي‌شود، در صورت رضايت والدين و گواهي اين سه پزشك، مي‌توان آن جنين را سقط كرد.

وي تصريح كرد: اين موضوع يك قاعده‌ي عقلي است و براي بهبود وضعيت نسل آينده است، وضع عسر و حرج يك قاعده عقلي است و با توجه به اين‌كه اگر بچه معلولي به دنيا بيايد هزينه‌هايي را براي خود، والدين و جامعه دارد، اين قانون مي‌تواند از اين موارد جلوگيري كند.

شيخ‌الاسلامي افزود: ايرادي كه شوراي نگهبان به قانون سقط جنين كه در مجلس تصويب شده بود، گرفته است غيرمنطقي بوده و اكثر پزشكان نيز اين پيشنهاد را قبول دارند و از آن حمايت مي‌كنند كه اميدوارم اين قانون در مجمع تشخيص تصويب شود.


اما با علم به اينكه؛ كسب اطمينان از دسترسي خانواده‌ها و حساس كردن آنها به خدمات تنظيم خانواده در مواردي كه اقدام به سقط جنين مغاير با قانون نباشد، آموزش كاركنان دلسوز و تجهيز آنان براي سقط ايمن، كسب اطمينان از كيفيت مناسب خدمات براي درمان و برخورد با عوارض ناشي از سقط در نظام ارائه خدمات بهداشتي ـ درماني، ارائه خدمات و مشاوره تنظيم خانواده و برقراري نظام ارجاع براي دريافت خدمات جامع بهداشت باروري براي تمام زناني كه حداقل يكبار سابقه سقط جنين داشته‌اند، آموزش مردم در زمينه بهداشت باروري و خطرات ناشي از سقط غيرايمن و بالاخره بازنگري و اصلاح قوانين و سياستها براي حمايت از بهداشت باروري و بهبود دسترسي زنان به خدمات تنظيم خانواده و ساير خدمات حمايتي مرتبط با بهداشت و سقط جنين از راهكارهاي كاهش سقط جنين در دنيا خواهد بود.

به هر حال اين طرح در تاريخ 25 خرداد ماه سال جاري در جلسه‌ي شوراي نگهبان طرح شد و با توجه به اصلاحات به عمل آمده، مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.
 
   
 
  
http://asp.irteb.com/article/completeArticle.aspx?id=146

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:47 |  لینک ثابت   • 

جمعه 21 بهمن1384

موارد مجاز سقط جنين

  
     
  

 
به دنبال ابلاغي از سوي سيد شهاب‌الدين صدر، رييس سازمان پزشكي قانوني كشور، انديكاسيون‌هاي مادري و جنيني سقط جنين (مواردي كه ادامه بارداري به مرگ جنين يا مرگ مادر منجر مي‌شود) اعلام شد.
 اين سازمان هم‌چنين اعلام كرد: پزشكي قانوني كشور، به منظور ساماندهي موضوع سقط جنين و رفع پاره‌اي از مشكلات موجود، ضابطه‌مند كردن و افزايش دقت صدور مجوز سقط جنين در مراكز پزشكي قانوني، صيانت از مباني شرعي و حفظ حقوق مردم و با در نظر گرفتن ديدگاه‌هاي فقهي، حقوقي و پزشكي موارد مجاز سقط جنين كه با حضور متخصصان رشته‌هاي پزشكي قانوني، جراحي، ارتوپدي، نفرولوژي، ارولوژي، هماتولوژي، اطفال و نوزادان، قلب و عروق، گوارش، ريه، عفوني، روماتولوژي، جراحي اعصاب، پوست، نورولوژي و زنان در كميته‌ي سقط جنين سازمان پزشكي قانوني تعيين و به تصويب رياست محترم قوه قضاييه رسيده، همراه با دستورالعمل نحوه‌ي پذيرش درخواست‌هاي صدور مجوز سقط جنين به كليه رؤساي مراكز پزشكي قانوني سراسر كشور ابلاغ شده است.
مطابق دستورالعمل يادشده، درخواست صدور مجوز سقط درماني تنها در ادارات كل پزشكي قانوني مراكز استان‌ها با دستور مقام قضايي يا درخواست زوجين با معرفي‌نامه پزشك معالج قبل از ولوج روح (چهار ماهگي) مورد پذيرش قرار مي‌گيرد؛ بر اساس اين دستورالعمل معرفي‌نامه پزشك معرف مي‌بايد شامل عكس بيمار، مشخصات شناسنامه‌اي جهت احراز هويت، تشخيص بيماري و روش تشخيصي آن بوده و به پيوست آن تصوير شناسنامه جهت احراز هويت زوجين و نيز نتايج آزمايشات پاراكلينيك ارائه گردد.
همچنين در مورد انديكاسيون‌هاي جنيني انجام حداقل دو نوبت سونوگرافي و در مورد انديكاسيون‌هاي مادري حداقل يك نوبت سونوگرافي براي تعيين سن حاملگي به همراه حداقل دو مشاوره تخصصي در تاييد تشخيص بيماري الزامي است.
بر اساس اين گزارش بررسي در مورد ساير بيماري‌ها در كميته سقط جنين سازمان پزشكي قانوني ادامه داشته و با موارد سقط جنين خارج از ضوابط اعلام شده توسط مراجع ذي‌صلاح برخورد قانوني خواهد شد.
لازم به ذكر است موارد اعلام‌شده شامل بيماري‌هايي است كه در آن ادامه بارداري خطر مرگ مادر را به همراه داشته يا ناهنجاري‌ها و بيماري‌هاي جنيني كه به مرگ جنين داخل رحم (مرده‌زايي) و يا مرگ نوزاد بلافاصله پس از تولد منجر شده و قابل پيشگيري نيز نيست.
انديكاسيون‌هاي سقط جنين در بيماري‌ها و ناهنجاري‌هاي جنيني كه به مرگ جنين داخل رحم (مرده‌زايي) يا مرگ نوزاد بلافاصله بعد از تولد جنين منجر مي‌شوند، عبارتند از:
‌١- استئوژنزيس ايمپرفكتا مادرزادي Osteogenesis imperfecta
‌٢- ديسپلازي استخواني - غضروفي كشنده يا استيپل اپي فيزيال Osteochondrodysplasia
‌٣- بيماري استئوپتروزيس انفانتيل (فرم بدخيم) Osteopetrosis infantile
‌٤- آژنزي دوطرفه كليه Bilateral renal agenesis
‌٥- كليه پلي سيستيك نوع مغلوب Polycystic kidney
‌٦- ديسپلازي مولتي سيستيك كليه‌ها Multicystic dysplatic kidneys
‌٧- سندرم پوتر Potters syndrome
‌٨- سندرم نفروتيك مادرزادي به شرط ايجاد هيدروپس Congenital nephrotic syndrome & Hydrops
‌٩- اختلال كروموزومي كه موجب ضايعات پشرفته و به ويژه گرفتاري مغز و كليه گردد (مانند سندرم واكترل) VACTERL syndrome
‌١٠- هيدرونفروز شديد دوطرفه كليه‌ها Severe bilateral hydronephrosis
‌١١- آلفاتالاسمي (به شكل هيدروپس فتاليس) alpha thalassaemia and fetal hydrops
‌١٢- اختلال ترومبوتيك مثل كمبود پروتئين C (هموزيگوت) و فاكتور ‌٥ ليدن (هموزيگوت) Thrombotic disorders
‌١٣- تريزومي ‌٣ (‌٣، ‌١٨، ‌١٦، ‌١٣، ‌٨، Trisomy)
‌١٤- تريزومي ‌٨
‌١٥- تريزومي ‌١٣
‌١٦- تريزومي ‌١٦
‌١٧- تريزومي ‌١٨
‌١٨- آنانسفالي Anencephaly
‌١٩- هيدروپس فتاليس با هر مكانيسم Foetal hydrops with any etiology
‌٢٠- سندرم فرياد گربه Cats cry syndrome
‌٢١- هولوپرونسفالي Holoprosencephaly
‌٢٢- سيرنگوميليا Syringomyelia
‌٢٣- كرانيوشي سيس Cranioschisis
‌٢٤- مننگوانسفالوسل، مننگوهيدروانسفالوسل Meningoencephalocele/ Meningogydroencephalocele
‌٢٥- ديسپلازي تاناتوفوريك يا كوتولگي كشنده نوزادي Thanatphoric dysplasia
‌٢٦- سيكلوپيا همراه با هولوپروزنسفالي Cyclopia with holoprosencephaly
‌٢٧- ايكتيوزيس مادرزادي lchthyosis congenita neonatorum
‌٢٨- شيزنسفالي Schizencephaly
‌٢٩- اگزانسفالي Exencephalia
انديكاسيون‌هاي سقط جنين در بيماري‌هاي مادر عبارتند از:
‌١- هر بيماري دريچه‌اي كه به نارسايي قلبي منجر به Function class ‌‌٣و ‌٤ رسيده باشد و غيرقابل برگشت به ‌٢ باشد.
‌٢- هر نوع مسائل حاد قلبي غير از كرونر كه به Function class ‌‌٣و ‌٤ رسيده باشد از قبيل ميوكارديت و پريكارديت
‌٣- سابقه بيماري كارديوميوپاتي ديلاته در حاملگي‌هاي قبلي
‌٤- سندرم مارفان در صورتي كه قطر آئورت صعودي بيش از ‌٥ سانتي‌متر باشد
‌٥- سندرم ايزن منگر
‌٦- كبد چرب حاملگي
‌٧- واريس مري Grade III
‌٨- سابقه خونريزي از واريس مري به دنبال افزايش فشار خون پورت Portal Hypertension
‌٩- هپاتيت اتوايمون غيرقابل كنترل
‌١٠- نارسايي كليه
‌١١- فشار خون غيرقابل كنترل با داورهاي مجاز در دوران حاملگي
‌١٢- هر بيماري ريوي اعم از آمفيزم، فيبروز، كايفواسكوليوز kyphoscoliosis و برونشكتازي منتشر Diffuse bronchiectasis به شرط ايجاد افزايش خون ريوي Pulmonary Hypertention حتي از نوع خفيف Mild
‌١٣- توانايي انعقادي افزون‌يافته Hypercoagulability كه تجويز هپارين منجر به تشديد بيماري ديگري گردد كه جان مادر را تهديد مي‌كند.
‌١٤- ابتلا به ويروس HIV كه وارد مرحله بيماري AIDS شده باشد.
‌١٥- لوپوس فعال غيرقابل كنترل با درگيري يك ارگان ماژور
‌١٦- واسكوليت‌ها زماني كه ارگان‌هاي ماژور درگير باشند.
‌١٧- تمامي توده‌هاي فضاگير CNS با توجه به نوع و محل آن كه شروع درمان در جنين و عدم شروع درمان در مادر باعث خطر جاني گردد.
‌١٨- پمفيگوس ولگاريس، پسوريازيس شديد و ژنراليزه و ملانوم نوع پيشرفته كه باعث خطر جدي جاني براي مادر شود.
‌٩١- موارد اپي‌لپسي كه عليرغم درمان چند دارويي مقاوم به درمان باشد.
‌٢٠- موارد MS) Multiple Sclerosis) كه باعث ناتواني بيمار Disability شده باشد.
‌٢١- مياستني گراو در مراحل پيشرفته به شرط اينكه خطر جدي جاني براي مادر داشته باشد.
‌٢٢- انواعي از بيماري‌هاي موتورنورون Motor neuron مثل ALS كه با حاملگي تشديد يافته و براي مادر خطر جدي جاني داشته باشد.
 
http://asp.irteb.com/article/completeArticle.aspx?id=63

 
 
  
 

   
    

 
   
 
  

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:45 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 10 بهمن1384

سقط مکرر وعلتهاي آنتاريخ: چهارشنبه، 7 دي، 1384
موضوع: بهداشت باروری


نویسنده :دکتر فاطمه قائم مقامي-متخصص زنان و زايمان ، فوق تخصص سرطانهاي زنان-دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران

* اصطلاحات :
* تعريف سقط مکرر چيست؟
*بررسي باليني براي تعيين علت سقط چه زماني انجام مي شود؟
*چه عللي سبب سقط مکرر مي شوند ؟
*چه علائمي احتمال وجود عامل ژنتيکي را مطرح مي کند؟
*چه علل تشريحي (آناتوميکي) باعث سقط مکرر مي شوند؟
*عوامل هورموني که باعث سقط مکرر مي شوند کدامند؟
*آيا علل عفوني نيز به عنوان علت سقط مکرر مطرح مي شود ؟
*عوامل ايمني چگونه مي تواند سبب سقط مکرر شوند ؟
*ساير عواملي که به سقط مکرر منجر مي شوند چه نام دارند؟
*براي تعيين علت سقط خودبه خودي چه بررسي هايي را بايد قبل از بارداري انجام داد؟
*چه بررسي هاي آزمايشگاهي در مورد سقط خود به خودي صورت مي گيرد؟
*بعد از بارداري چه مراقبتها وبررسي هايي بايد در اين بيماران انجام شود ؟
*سقط خود به خودي چگونه درمان مي شود؟

 


اصطلاحات :
1- سقط (Abortion): به مرگ جنين در داخل رحم در سه ماه اول حاملگي گفته مي شود.

2- کروموزوم ( Chromosome ) : کروموزوم يکي از اجزاءداخل سلولي است که وظيفه انتقال ژنها را بر عهده دارد.

3- ديابت شيرين( Diabete Mellitus ): بيماري است که در ان قند خون به علت نبودن هورمون مربوطه بالا مي رود.

4- پروژسترون( Progestron ): يکي از هورمونهاي جنسي زنانه است که توسط تخمدانها ترشح مي شود .

5- پلاکت( Platelet ) : يکي از اجزاء خون است که در لخته شدن خون تاثير دارد.


* تعريف سقط مکرر چيست؟
سقط مکرر به بروز سه يا بيشتر سقط ، قبل از نيمه اول بارداري، اطلاق مي شود و در هر 300 بارداري يک مورد حادث مي شود.
سقط خود به خودي شايع ترين عارضه بارداري است وبراي زوجيني که تمايل به داشتن فرزند دارند ، استرسهاي روحي فراواني ايجاد مي کند.
حدود 15 درصد بارداريهايي که از نظر کلينيکي تشخيص داده مي شوند در نيمه اول بارداري سقط مي شوند.


*بررسي باليني براي تعيين علت سقط چه زماني انجام مي شود؟
بررسي هاي باليني براي مشخص نمودن علت سقط وقتي لازم است که دو سقط خود به خودي متوالي ايجاد شود . به خصوص وقتي که ضربان قلب جنين ، قبل از بروز سقط تشخيص داده شده باشد ، سن مادر بيش از 35 سال ويا زوجين به سختي باردار شده باشند.


*چه عللي سبب سقط مکرر مي شوند ؟
حالات غير طبيعي کروموزومي والدين تنها علت غير قابل بحث سقط مکرر است . چنين حالات غير طبيعي کروموزومي در 5 درصد زوجين که دچار سقط مکرر مي شوند حادث مي شود . ساير علل عبارتند از : حالات غير طبيعي آناتوميکي ( تشريحي) رحم که 12 درصد موارد را تشکيل مي دهد. مشکلات هورموني 17 درصد و عفونتها 5 درصد علل ، فاکتورهاي ايمني 50 درصد وعلل متفرقه ديگر حدود 10 درصد علت سقط مکرر را تشکيل مي دهد . بعد از ارزيابي واقعي در 60 درصد موارد علت سقط مکرر غير قابل توجيه باقي مي ماند .


*چه علائمي احتمال وجود عامل ژنتيکي را مطرح مي کند؟
سابقه به دنيا آوردن فرزند سالم وزنده ونداشتن نسبت فاميلي براي رد حالات غير طبيعي کروموزومهاي والدين کافي نيستند ولي سابقه سقط مکرر ومرگ داخل رحمي وتولد جنين با بيماريهاي مادرزادي جنيني ممکن است با حالات غير طبيعي کروموزومي همراه باشد.


*چه علل تشريحي (آناتوميکي) باعث سقط مکرر مي شوند؟
اين علل ممکن است مادرزادي يا اکتسابي باشد . اين حالات غير طبيعي تشريحي ممکن است به ايجاد ديواره يا پرده اي داخل رحم منجر شود . اين اختلال مي تواند در صورت استفاده مادر از بعضي هورمونها در دوران بارداري در جنين مونث ايجاد شود . حالات غير طبيعي دهانه رحم ونارسايي دهانه رحم از علل تشريحي ديگر سقط مکرر هستند . ديواره داخل رحمي ممکن است با 60 درصد خطر سقط خود به خودي همراه باشد. سقط سه ماهه دوم شايع ترين فرم سقط در اين اختلال تکاملي رحمي است ولي در صورتيکه سلول تخم روي ديواره جايگزين شود ممکن است سقط سه ماهه اول نيز ايجاد شود.

از علل اکتسابي وتشريحي که به سقط مکرر منجر مي شود چسبندگيهاي داخل رحمي وفيبروم رحمي است که با به هدر ريختن خون داخل رحمي مي تواند باعث سقط مکرر شود.


*عوامل هورموني که باعث سقط مکرر مي شوند کدامند؟
اختلالات هورموني که به سقط مکرر منجر ميشوند عبارتند از: اختلالات وضعف تخمدان ، ديابت شيرين وبيماريهاي تيروئيدي.

تداوم حاملگي در خلال دو ماه اول بارداري وابسته به توليد پروژسترون از تخمدان مي باشد که اگر به مقدار کافي توليد نشوند سلولهاي جفتي رشد کافي نخوهند داشت وبه سقط خود به خود منجر ميشود . علت سقط در ديابت شيرين ممکن است اختلال در جريان خون رحمي باشد .

کم کاري تيروئيد بيماري هورموني ديگري است که باعث سقط مکرر مي شود واين به دليل تاثير روي تخمک گذاري و اختلال عملکرد تخمدانها ايجاد مي شود.


*آيا علل عفوني نيز به عنوان علت سقط مکرر مطرح مي شود ؟
بله ، همراهي عفونتها با سقط مکرر از علل سقط محسوب مي شود . عفونتهاي دستگاه تناسلي زنان با عوامل ميکروبي، ويروسها وقارچها به عنوان علت سقط مطرح شده است .  از نظر تئوري به نظر مي رسد که فعاليت سيستم ايمني در مقابل اين عفونتها باعث سقط در مراحل اوليه ميشود، اما مدارک زيادي نقش اين عوامل بيماري زا را در سقط مراحل ديرتر بارداري، مرگ داخل رحمي ، پارگي زودرس کيسه آب و زايمان زودرس نشان مي دهد .


*عوامل ايمني چگونه مي تواند سبب سقط مکرر شوند ؟
در اين نوع سقط مکرر موادي در خون ايجاد مي شود که باعث چسبندگي پلاکت ها واختلالات عروقي جفت وسقط مي شود . گاهي در اين نوع سقطها موادي بر ضد سلولهاي جفتي يا اسپرم ساخته مي شود که به سقط در مراحل اوليه منجر مي شود.


*ساير عواملي که به سقط مکرر منجر مي شوند چه نام دارند؟
ساير عوامل موثر در سقط عبارتند از : سموم محيطي ، به خصوص سموم فلزات سنگين ، داروهاي شيمي درماني ، استنشاق دارو هاي بيهوشي ، اعتياد وسيگار ، اشعه هاي يونيزه وبيماريهاي مزمن . اين عوامل باعث اختلال جريان خون رحمي مي شوند و مي توانند در ايجاد سقط مکرر نقش داشته باشند . دلايلي نشا ن ندارد که نشان دهد ورزش در حد متوسط همراه با سقط مکرر است.


*براي تعيين علت سقط خودبه خودي چه بررسي هايي را بايد قبل از بارداري انجام داد؟
با سوالاتي که از بيمار مي شود ميتوان اطلاعاتي را کسب کرد .اين سولات عبارتند از :

1- وضعيت وخصوصيات سقطهاي قبلي و سن حاملگي در زمان سقط
2-پرسش در مورد تماس با سموم وداروهاي محيطي
3- عفونتهاي زنانگي ومامايي
4- سوال در مورد آزمايشهايي که نشان دهنده سقط ايمني است .
5- سوال در مورد نسبت فاميلي باهم
6- پرسش در مورد سابقه سقطهاي مکرر در فاميل
7- پرسش در مورد تستها وآزمايشهاي تشخيصي قبلي ودرمانهاي انجام شده
8- سوال در مورد بررسي آسيب شناسي وکروموزومي جنين سقط شده

تقريبا 60 درصد حاملگيهاي سقط شده قبل از 8 هفته بارداري يک اختلال کروموزومي را نشان مي دهد ، به خصوص اين حالات در حاملگي هاي سقط شده فاقد جنين پيش مي آيد.

*چه بررسي هاي آزمايشگاهي در مورد سقط خود به خودي صورت مي گيرد؟
بايد بررسي کروموزومي بيمار و همسر به عمل آيد. بايد بررسي تشريحي رحم با ميکروسکوپ انجام شود . نمونه برداري رحمي نزديک به عادت ماهيانه پريود ، براي بررسي وضعيت هورموني تخمدان کمک کننده است . اندازه گيري هاي هورموني از خون بايد به عمل آيد. بايد پلاکت ها شمارش شود. وموادي که در سقطهاي ايمني در خون ايجاد مي شوند  بررسي شوند . همچنين بررسي ميکروبي از دهانه رحم براي عفونتها لازم است.


*بعد از بارداري چه مراقبتها وبررسي هايي بايد در اين بيماران انجام شود ؟
بعد از بارداري مراقبت شديد تحکيم رواني وقطعي کردن سلامتي داخل رحمي جنين لازم است . شيوع حاملگي خارج از رحم وحاملگي مولار (بچه خوره) در زنان با سابقه سقط خود به خودي مکرر افزايش مي يابد.

اندازه گيري هورمون جفتي در خون (HCG ) قبل از انجام سونوگرافي کمک کننده است  . سپس در شرايطي که اين هورمون به اندازه lu 1500 رسيد بايد بررسي سونوگرافي انجام شود وتا دو هفته بعد از سن حاملگي که سقطهاي قبلي در آن اتفاق افتاده است ادامه يابد.


*سقط خود به خودي چگونه درمان مي شود؟
درمان سقط مکرر  بر اساس علتي که باعث سقط مکرر مي شود صورت مي گيرد.

 

 

 
 

 

منبع ابن مطلب -::IranHealers.com * Health Information,Complementary and Alternative Medicine - Metaphysicse::-
http://www.iranhealers.com

لينك متن:
http://www.iranhealers.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1238 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:4 |  لینک ثابت   • 

جمعه 7 بهمن1384

احتمال سقط جنين در مادران باردار مبتلا به ديابت 5 برابر بيشتر است

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

طبق يك سري مطالعات گسترده، احتمال سقط جنين در مادران بارداري كه به بيماري ديابت مبتلا هستند در حدود 5 برابر افزايش پيدا مي‌كند.

به گزارش ايسنا، همچنين احتمال مرگ نوزادان اين مادران در صورت زنده متولد شدن در ماه اول تولد 3 برابر بيشتر از ساير نوزادان است.

به علاوه آمار نشان مي‌دهد كه از هر 1000 نوزادي كه در اين شرايط متولد مي‌شوند 42 نوزاد به نارسايي‌هاي مادرزادي مبتلا هستند.

اين تحقيقات در واقع گسترده‌ترين مطالعات جهاني براي بررسي تاثير ابتلا به ديابت در دوران بارداري است. در اين مطالعات محققان 2356 هزار نوزاد متعلق به مادران ديابتي را در طول 12 ماه تا ماه مارس سال 2003 مورد آزمايش و مطالعه قرار دادند.

در اين مطالعات 63 مورد مرده‌زايي و نيز مرگ 22 نوزاد در 4 هفته اول پس از تولد مشاهده شد. ديابت يكي از شايعترين مشكلات دوران بارداي است كه تقريبا در هر 250 مورد بارداري يك مورد ابتلا به اين بيماري اتفاق مي‌افتد.

انتهاي پيام

کد خبر: 8407-09434
  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:46 |  لینک ثابت   • 

  جمعه 7 بهمن1384

  هشدار به زنان

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

  متخصصان زنان و زايمان در انگليس مي‌گويند بهترين سن براي باردار شدن زنان از 20 تا 35 سالگي است.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين متخصصان همچنين اظهار مي‌كنند: زناني که از 35 سالگي به بالا بچه‌دار مي‌شوند بايد تبعات احتمالي و گاه خطرناک آن را بپذيرند.

  به گفته اين کارشناسان مشکلات حاملگي پس از 35 سالگي افزايش مي‌يابد و از 40 سالگي به بالا اين خطرات تشديد مي‌شود.

  باردار شدن در سنين بالاي 35 سال خطر سقط جنين، مشکلات جنيني و کروموزومي و بيماري‌هاي مربوط به حاملگي را افزايش مي‌دهد.

  به گفته متخصصان، همين موضوع براي مردان نيز صادق است، زيرا با بالا رفتن سن، شمار اسپرم‌ها کاهش مي‌يابد.

  انتهاي پيام

  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:40 |  لینک ثابت   • 

  پنجشنبه 6 بهمن1384

  عفونت ادراري در زنان باردار باعث سقط جنين مي‌شود

  تغييرات فيزيولوژيك و آناتوميك دستگاه ادراري در دوران بارداري به گونه‌اي است كه عفونت‌هاي ساده و خفيف بدون علامت مي‌تواند عوارض شديد و پيچيده‌اي را براي مادر و جنين به وجود آورد.

  دكتر «نازلي فراهانچي برادران» در گفت وگو با خبرنگار سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشكي ايران، در خصوص طرح پايان‌نامه درجه دكتراي خود با عنوان «تعيين درصد فراواني عفونت ادراري در زنان» گفت: عفونت‌هاي ادراري يكي از شايع‌ترين مشكلات دوران بارداري است كه طيف وسيعي از علائم و نشانه‌ها از پيلونفريت (عفونت كليوي) در مادر و جنين يا وجود عفونت ادراري بدون علامت (باكتري اوري) را شامل مي‌شود.
  وي با تاكيد بر درمان آنتي بيوتيكي عفونت ادراري توسط پزشك در اين دوران افزود: چنانچه اين عفونت درمان نشود باعث عفونت كليوي، كم خوني، فشارخون بالا، عفونت رحمي بعد از زايمان و همچنين سقط جنين خواهد شد.
  دكتر فراهانچي برادران با اشاره به اينكه عفونت ادراري مادر، كم وزني شديد و كاهش رشد داخل رحمي  در جنين را موجب مي‌شود، تصريح كرد: در نتايج به دست آمده از تحقيق مذكور كه بر روي 100 بيمار مراجعه كننده به درمانگاه بيمارستان‌هاي فيروزگر و اكبر آبادي انجام شد، 36 بيمار داراي باكتري اوري (نوع بدون علامت) بودند كه در 33 درصد از آنها كشت ادرار مثبت گزارش شده بود.
  وي لزوم انجام اين تحقيق را نبودن آمار مناسب در زمينه عفونت‌هاي ادراري در زنان باردار دانست و افزود: در حالي كه تاكنون گفته مي‌شد تنها 7 تا 10 درصد از مادران مبتلا به اين عفونت مي‌شوند، اما طبق مطالعات جديد رقمي معادل 36 درصد از زنان باردار داراي اين باكتري هستند.
  دكتر فراهانچي برادران، طول مجراي ادراري كوتاه در زنان، ‌فشار ناشي از رحم به مثانه در هنگام حاملگي و بزرگ شدن حجم مثانه، ديرتر خارج شدن ادرار و همچنين مقاربت در اين دوران را از علل اصلي بالا رفتن ريسك عفونت ادراري در زنان حامله دانست و افزود: بيماري‌هايي همچون ديابت، نقص سيستم ايمني و ناهنجاري دستگاه ادراري نيز رابطه مستقيمي با عفونت ادراري دارند.
  وي در پايان آزمايش ادرار بعد از تشخيص حاملگي را مهمترين فاكتور شناسايي و درمان عفونت ادراري در زنان باردارعنوان كرد و گفت: براساس نتايج حاصله، حاملگي در سن بالا و انجام سزارين در زايمان قبلي نيز احتمال ابتلا به اين عفونت را افزايش مي‌دهند.

  انتهاي پيامwww.medisna.ir

  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 2:7 |  لینک ثابت   • 

  سه شنبه 4 بهمن1384

  خبری از علل سقط

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

  دبير انجمن مامايي ايران اعلام كرد: عوامل محيطي همچون آلودگي هوا، رژيم غذايي نامناسب، استعمال دخانيات و ... عامل 10 درصد سقط ‌هاي جنيني در زنان باردار است.

  ناهيد خداكرمي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، تا چندي پيش، عوامل خود ايمني بدن، ژنتيكي، باكتريايي و اختلالات آناتومي به ترتيب بيشترين عوامل بروز سقط جنين در زنان باردار محسوب مي‌شدند، اما امروزه نقش عوامل محيطي همچون آلودگي هوا با توجه به صنعتي شدن جوامع نيز در بروز سقط‌هاي جنيني رو به افزايش است؛ به نحوي كه بعد از عوامل خود ايمني بدن و عوامل ژنتيكي در رده سوم قرار مي‌گيرد.

  وي در مورد عوامل محيطي مؤثر در بروز سقط جنين توضيح داد: مطالعات انجام شده در كشورهاي مختلف نشان داده است، مسموميت زنان‌ باردار با فلزات سنگين معلق در هوا همچون سرب، استعمال دخانيات توسط خود مادر يا همسر و يا در معرض دود سيگار قرار گرفتن حتي منجر به بروز سقط‌ هاي مكرر (چند سقط متوالي) مي‌شود.

  خداكرمي با اشاره به اين كه عامل محيطي بروز سقط جنين به راحتي قابل رفع و پيشگيري است، اظهاركرد:‌ اما عوامل ژنتيكي و خود ايمني تا حدودي به درمان پاسخ نداده و درمان عوامل باكتريايي و اختلالات آناتومي نيز نياز به زمان دارد.

  گفتني است: مطالعات اخير مصرف كافئين را در سه ماهه اول بارداري مضر نشان داده است، چرا كه تركيبات موجود در آن احتمال بروز سقط جنين را افزايش مي‌دهد.

  انتهاي پيام

  کد خبر: 8411-00253
     

   Economic and Business - Energey and Industrial - Social - Events - Health and Care - Education - Science and Education - Politic - Islamic Parliament - Judicious and Legal - IAEA - Foreign Policy - World - Iran Neighbours - Khatami Views - Culture and Literary - Culture and Art - Radio and TV - Cultural Heritage - Information Community - View to Weblogs - Sport - Photo - Cities - Photo Gallery -
    

   © Copyright 1998-2006 Iranian Students' News Agency (ISNA)

   نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:33 |  لینک ثابت   • 

   شنبه 1 بهمن1384

   ایسنا از سقط می گوید

   خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
   سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

   « سقط جنين (obertion) در نتيجه جدا شدن تخم و تحريك انقباضات رحمي رخ مي‌دهد و به معناي پايان يافتن حاملگي قبل از هفته بيستم است. »

   دكتر ملكه يزدي، رييس جمعيت مامايي خوزستان، در گفت‌و‌گو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه خوزستان - گفت: « بيش از 80 درصد سقط‌ها در12 هفته نخست حاملگي به دليل اختلالات كروموزمي اتفاق مي‌افتد.»

   وي با بيان اين كه 46 كروموزم xx و يا 46 كروموزم xy كروموزم‌هاي طبيعي هستند و سقط جنين مواقعي رخ مي‌دهد كه اين كروموزم‌ها دچار اختلال شده باشند، افزود:« در سقط جنين اختلالات كروموزمي پريزومي در اتوزوم‌هاي 13، 16، 18، 21 و 22 شايع‌تر از بقيه است. »

   يزدي خاطرنشان كرد:« معمولا بعد از سه ماهه نخست حاملگي هم از ميزان سقط‌ها و هم از ميزان بروز اختلالات كروموزمي كاسته مي‌شود. »

   وي درباره سقط جنين مكرر به ايسنا گفت:« سقط مكرر به سقطي گفته مي‌شود كه سه مرتبه متوالي و پشت سر هم به دليل نارسايي دهانه رحم صورت مي‌گيرد. »

   يزدي روش سركلايژ را در هفته‌هاي 16 و 12 حاملگي در درمان سقط‌هاي مكرر مناسب دانست و توضيح داد:« هنگامي كه دهانه رحم باز و گشاد شده باشد، دهانه را با انواع خاصي از بخيه‌هاي Durse - string گره مي‌زنند البته اين روش در افرادي كه خونريزي، انقباض رحمي يا پارگي پرده‌هاي جنين دارند، انجام نمي‌شود.»

   رييس جمعيت مامايي خوزستان درباره سقط جنين درماني توضيح داد:« روش سقط جنين درماني در صورتي كه مادر در وضعيت بحراني قرار گيرد و جان او با ادامه دادن حاملگي در خطر باشد و همچنين در بعضي از موارد همچون شكل نگرفتن مغز جنين، توسط پزشكي قانوني به منظور خاتمه دادن به دوره حاملگي انجام مي‌شود .»

   يزدي يادآور شد:« سقط‌هاي خودبخودي به پنج گروه از جمله تهديد به سقط، سقط اجتناب ناپذير، سقط كامل، سقط ناقص و سقط فراموش شده تقسيم مي‌شوند. »

   انتهاي پيام

   کد خبر: 8410-07055
   نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 15:6 |  لینک ثابت   •