پنجشنبه 2 مهر1388

مصرف قرص‌هاي ضد بارداري در كاهش خطر بيماريهاي مثانه‌ موثرند

 
محققان اعلام کردند: زناني که در سن بارداري به سر مي‌برند و از قرص‌هاي خوراکي ضد بارداري استفاده مي‌کنند نسبت به زناني که از اين قرص‌ها استفاده نمي‌کنند با احتمال خطر کمتري در خصوص ابتلا به سوراخ شدن مثانه رو به رو هستند. 
محققان در اين خصوص اعلام کردند: قرص‌هاي ضد بارداري داراي پتانسيل لازم جهت اثرگذاري مثبت روي عملکرد مثانه هستند.

بر اساس اين گزارش؛ محققان 8 هزار و 689 زن 20 تا 49 ساله را در خصوص استفاده از داروهاي ضد بارداري و سلامتي مثانه آنها مورد مطالعه قرار دادند.

در اين مطالعه 2 هزار و 72 نفر از اين افراد اعلام کردند؛ به طور مداوم از قرص‌هاي ضد بارداري و 118 نفر از وسيله ضد بارداري IUD استفاده مي‌کردند.

در اين بين مشخص شد: زناني که از قرص‌ها استفاده مي کردند به ندرت مسائل مربوط به مشکلات ادراري مثانه‌اي را گزارش دادند. در حالي که هيچ کاهشي در مشکلات ادراري استفاده کنندگان IUD ديده نشد.

بر اين اساس مشخص شد: استفاده از قرص‌هاي ضد بارداري تا 43 درصد کاهش خطر مشکلات ادراري در زماني که مجراي مثانه تحت فشار قرار مي‌گيرد را دارا است. همچنين اين افراد با 64 درصد کاهش خطر مشکلات ادراري فوري زماني که شخص قادر به کنترل جريان ادراري خود نيست، رو به رو هستند.
http://www.salamatnews.com/ViewNews.aspx?ID=17384&cat=10
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 14:59 |  لینک ثابت   • 

جمعه 25 اردیبهشت1388

مصرف قرص های ضد بارداری و سل پوستی!


خبرگزاري دانشجويان ايران - واحد علوم پزشکي ايران

سرويس : رسانه هاي جهان/پوست مو زيبايي

زنانی که استعداد ابتلا به سل پوست (lupus) را دارند براثر مصرف قرص های ضد بارداری امکان رشد این بیماری را افزایش می دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران سل پوست یک بی نظمی خود مصون است که در آن سیستم ایمنی بدن به طور اشتباهی به بافت های بدن حمله می کند.
این شرایط می تواند به طور عمده ای درایجاد تب ، ورم مفاصل ، تخریب کبد ، قلب ، شش ها و مغز موثر و متنوع باشد.
بر این اساس محققان کشف کردند افزایش خطر رشد سل پوست با شروع مصرف قرص های ضد بارداری که دوز بالایی از استروژن را دارا هستند مرتبط است.
این تحقیق روی 786 زن که به تازگی به سل پوست دچار شده بودند در یک دوره 10 ساله و در مقایسه با 7 هزار و 817 زن سالم به انجام رسید.

http://iums.isna.ir/mainnews.php?ID=News-17418

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:10 |  لینک ثابت   • 

جمعه 18 اردیبهشت1388

آمپول ضد باروري براي مردان ساخته مي‌شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

تحقيقات اخير دانشمندان نشان مي‌دهد که آمپول ضد باروري براي مردان مي‌تواند به اندازه قرص ضد بارداري زنان موثر باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا منطقه خوزستان، دانشمندان معتقدند که مردها مي‌توانند از طريق تزريق ماهانه آمپول حاوي هورمون تستوسترون که به طور موقت جلوي توليد اسپرم را مي‌گيرد، مانع از باروي شوند. آنها مي‌گويند: اين روش مي‌تواند کنترل باروري را متحول کند.

در آزمايش‌هايي که در چين انجام شد تنها يک مرد از 100 مردي که داوطلب شده بودند، توانست بچه‌دار شود. شش ماه بعد از پايان تزريق آمپول ميزان توليد اسپرم اين مردها به اندازه طبيعي برگشت.

اين موضوع براي بسياري از زنان که مي‌خواهند مردها مسؤوليت بيشتري در قبال جلوگيري از بارداري متحمل شوند، خبر خوبي است. اما دانشمندان مي‌گويند آزمايش‌هاي بيشتري لازم است تا از ايمني اين آمپول‌ها اطمينان حاصل کنند.

تلاش‌هاي پيشين براي توليد وسيله‌اي براي جلوگيري از بارداري براي مردان با مشکلات زيادي مواجه شده است. تاکنون وسايل و يا داروهايي که براي جلوگيري از باروي مردها توليد شده يا عوارض جانبي داشته‌اند و يا قابل اطمينان نبوده‌اند.

با آن که آمپول تستوسترون عوارض جانبي جدي نداشته تقريبا يک سوم از 1045 مردي که در طول دو سال و نيم گذشته در اين آزمايش شرکت کردند، دوره تعيين شده براي انجام آزمايش را به طور کامل طي نکردند.

دکتر يي کن جو از سازمان ملي پژوهش براي تشکيل خانواده در پکن، مي‌گويد: تحقيقات ما نشان مي‌دهد تزريق آمپول هورمون مي‌تواند به طور بالقوه شيوه‌اي جديد و عملي براي جلوگيري از باروري شود.

وي اضافه کرد: اگر آزمايش‌هاي بعدي موفقيت‌آميز انجام شود، تا پنج سال ديگر اين آمپول‌ها در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1332993&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:57 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 17 فروردین1388

تاثیر دراز مدت قرص های ضد بارداری بر روده ها

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

قرص‌هاي ضد بارداري حاوي هورمونهايي هستند كه مانع آزاد شدن تخمك‌ها از تخمدانها مي‌شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پروسه آزاد شدن تخمكها «فرايند تخمك گذاري» ناميده مي‌شود. مطالعات نشان مي‌دهد كه در بسياري از زنان مصرف اين قرص‌ها عوارض جانبي را در پي دارد كه اغلب اين عوارض ظرف دو تا سه ماه پس از مصرف دارو كاهش يافته و از بين مي‌روند.

انستيتو آمريكايي به نام « والديني برنامه ريزي شده» فهرستي را درباره شايع‌ترين عوارض جانبي مصرف قرص‌هاي ضد بارداري منتشر كرده است كه بر اساس آن اين عوارض عبارتند از: خونريزي بين دوره‌هاي عادت ماهانه، بروز زخم‌هاي روي سينه، تهوع و استفراع و تغيير در ميل جنسي، پژوهشگران اين انستيتو تاكيد مي‌كنند كه در صورت بروز اين عوارض و ادامه آن به مدت بيش از سه ماه حتما بايد با پزشك متخصص موضوع را در ميان گذاشت.

بر اساس اين گزارش، وجود هورمون استروژن در قرص سبب افزايش مختصر فشار خون مي‌شود كه البته در سنين پايين خطر عمده‌اي نيست اما به همين خاطر تجويز دارو از سن 35 سالگي به بعد بايد با احتياط انجام شود. هم چنين اين قرص تاثير برخي از داروها مانند داروهاي ضد افسردگي و آرام بخش‌ها را تشديد مي‌كند. برخي علائم مانند تهوع،‌ استفراغ و سردرد دو تا سه ماه پس از مصرف قرص به تدريج كم مي‌شود اما ادامه آن خطرناك است. مصرف اين قرص در زنان مبتلا به بيماري قند مي‌تواند موجب تشديد بيماري شود.

بعلاوه محققان مي‌گويند؛ قرص‌هاي تركيبي حجم شير مادر را كم مي‌كند و بنابراين زنان شيرده در 6 ماهه اول پس از زايمان نبايد از اين داروها استفاده كنند. از سوي ديگر تازه ترين بررسي‌ها نشان مي‌دهد زناني كه از قرص‌هاي ضد بارداري استفاده مي‌كنند 5/1 برابر بيشتر از ساير زنان به بيماري روده مبتلا مي‌شوند.

در مقاله‌اي كه به تازگي در مجله آمريكايي گاسترو انترولوژي منتشر شده آمده است كه اين قرص در بروز عفونتهاي روده‌اي نقش دارند.

بر اساس اين گزارش، خطر نسبي ابتلا به بروز عفونت روده با افزايش طول دوره مصرف قرص، تشديد مي‌شود. به طوري كه اگر قرص ضد بارداري بيش از سه سال پي در پي مصرف شود احتمال بروز عفونت‌هاي روده‌اي تا 5/3 برابر افزايش پيدا مي‌كند.

گفتني است، گروهي از پژوهشگران در تلاش هستند كه با بهره گيري از نوعي «نقص ژنتيكي» قرص ضد باروري سازي براي مردان توليد كنند.

محققان دانشگاه يووا در آمريكا نوعي «نقص ژنتيكي» را شناسايي كرده‌اند كه مردان مبتلا به آن بچه دار نمي‌شوند. محققان در تلاش هستند از اين يافته براي محدود كردن قدرت بارور سازي در مردان استفاده كنند.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 19:34 |  لینک ثابت   • 

شنبه 12 بهمن1387

افزوده شدن يك روش كاشتني پيشگيري از بارداري به برنامه تنظيم خانواده كشور

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

رييس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت با تاكيد بر لزوم تنوع روش‌هاي پيشگيري از بارداري به منظور رضايت گيرندگان خدمت، از افزوده شدن روش كاشتني پيشگيري از بارداري به صورت محصولي دو كپسولي به برنامه تنظيم خانواده كشور خبر داد و گفت: در صورت حصول نتايج مطلوب در مناطق مورد مطالعه، اين روش به تدريج به كليه نقاط كشور انتشار مي‌يابد.

دكتر محمد اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با تاكيد بر ضرورت ارتقاي كيفيت خدمات تنظيم خانواده، گفت: در راستاي ارتقا كيفيت خدمات تنظيم خانواده و رضايت گيرندگان خدمت، در جهت زياد شدن روش‌هاي پيشگيري از بارداري تلاش مي‌شود؛ چرا كه افراد از ميان مجموعه‌اي وسيع‌تر و بهتر قادر به تصميم‌گيري براي انتخاب يك روش پيشگيري از بارداري خواهند بود.

استفاده از آمپول‌هاي يك ماهه و قرص‌هاي پيشگيري اورژانس از بارداري در برنامه تنظيم خانواده كشور

وي گفت: بر اين اساس، طي دو سال گذشته دو روش پيشگيري از بارداري شامل آمپول‌هاي يك ماهه پيشگيري از بارداري و قرص‌هاي پيشگيري اورژانس از بارداري به برنامه تنظيم خانواده كشور افزوده شده است.

دكتر اسلامي از افزوده شدن يك روش كاشتني پيشگيري از بارداري به برنامه تنظيم خانواده كشور خبر داد و گفت: اين روش پيشگيري از بارداري با نام "جدل" در زير پوست بازو كاشته شده و به مدت پنج سال از بارداري پيشگيري مي‌كند. اين روش پيشگيري از بارداري روش هورموني پروژستروني بوده كه حتي در دوران شيردهي هم قابل استفاده است كه در مقايسه با نورپلنت 6 كپسولي از دو كپسول برخوردار بوده و وارد و خارج كردن آن بسيار راحت‌تر از نورپلنت است. همچنين در حال حاضر نورپلنت در بازار وجود ندارد.

وي گفت: اين محصول دو كپسولي در حال حاضر در اروپا استفاده مي‌شود و براي استفاده در ايران كليه مراحل قانوني را طي كرده است. تنها بايد شرايط گيرندگان اين خدمت و رضايت آنها نيز بررسي شود. اكنون اين روش پيشگيري از بارداري در دو نقطه از كشور در حال بررسي است. در صورت حصول نتايج مطلوب از اين بررسي‌ها، با رعايت همان شرايط، مي‌توان اين روش را به تدريج در ديگر نقاط كشور انتشار داد.

وي در ادامه با بيان اين كه اين بررسي‌ها تا اواسط سال آينده به اتمام مي‌رسد؛ گفت: گزارش‌هاي دريافت شده از مرحله آزمايشي اين محصول دو كپسولي پيشگيري از بارداري حاكي از آن است كه در صورت انتخاب صحيح گيرندگان اين خدمت، افراد از اين روش پيشگيري از بارداري راضي خواهند بود.

دكتر اسلامي تاكيد كرد: هدف برنامه تنظيم خانواده تعيين تعداد فرزند نيست؛ چرا كه خانواده در اين زمينه تصميم گيرنده است. در برنامه تنظيم خانواده، اصول سلامتي در نظر است. بر اين اساس بارداري‌هاي زير 18 سال و بالاي 35 سال، فاصله دو فرزند كمتر از 3 سال و همچنين بارداري بيش از 4 بار خطرناك است.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1276384

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:15 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 3 دی1387

اخبار جدید از آمپول های 1 ماهه پیشگیری از بارداری

نتايج مطالعات تحقيقاتي در كرمان درباره آمپول ضدبارداري «سيكلوفم» نشان داد كه عوارض جانبي مصرف اين آمپول در سه ماهه دوم مصرف به شدت كاهش مي‌يابد.

دكتر محمداسلامي، رييس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با بيان اين كه از چهار مطالعه تحقيقاتي انجام شده در چهار دانشگاه علوم پزشكي زاهدان،‌ كرمان،‌ يزد و اروميه تحقيقات دو دانشگاه علوم پزشكي كرمان و يزد به اتمام رسيده است، اظهار كرد: براين اساس ضريب تداوم استفاده از روش جلوگيري آمپول سيكلوفم در زنان واجد شرايط دست كم شش ماه بود.

وي با بيان اين كه براي انجام اين مطالعه تحقيقاتي در دانشگاه علوم پزشكي كرمان، آمپول سيكلوفم به يك‌هزار و 809 داوطلب متقاضي تزريق شد اما از اين تعداد فقط 418 نفر وارد نمونه شدند، گفت: 354 نفر كه داوطلب استفاده از اين شيوه نبودند نيز در اين مطالعه مورد بررسي قرار گرفتند.

رييس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت، با استناد به نتايج حاصله از مطالعه در استان كرمان گفت: براين اساس افراد در سنين بالاي باروري و افراد تحصيل‌كرده تمايل كمتري به استفاده از اين شيوه جلوگيري داشتند؛ اين در حالي است كه اين روش در ميان جوانان و روستاييان در مقايسه با شهرنشينان(يك شهري در مقابل دو روستايي) با استقبال بيشتري روبرو شد.

دكتر اسلامي با اشاره به كاهش ميزان عوارض ناخواسته آمپول سيكلوفم در سه ماهه دوم مصرف از تهوع و استفراغ، سردرد، سرگيجه، اختلالات خونريزي در طول قاعدگي به عنوان عوارض اين شيوه جلوگيري ياد كرد و افزود: براساس نتايج اين تحقيق اختلال خونريزي قاعدگي از 83 درصد در سه ماهه نخست مصرف به 10 درصد در سه ماهه دوم مصرف ‌رسيد.

وي، افزود: براساس نتايج اين تحقيق،عوارضي چون نامنظمي قاعدگي از 88 درصد در سه ماهه اول به 4/8 درصد در سه ماهه دوم، اضافه وزن از 76 درصد در سه ماهه اول به 11 درصد در سه ماهه دوم، ميزان سردرد از 87 درصد در سه ماهه نخست به 9 درصد در سه ماهه دوم مصرف و بالاخره ميزان بروز تهوع به عنوان يكي از عوارض ناخواسته اين روش ضد بارداري از 83 درصد در سه ماهه نخست به 13 درصد در سه ماهه دوم كاهش يافت.

رييس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت، در پايان بر نقش موثر مشاوره در نخستين ويزيت در انتخاب صحيح روش جلوگيري تاكيد كرد.

گفتني است،آمپول ضد بارداري و تركيبي سيكلوفم با فواصل تزريق يك ماه، خصوصياتي مشابه قرص‌هاي تركيبي 21تايي دارد كه روش مناسبي‌ براي افراد فراموشكاري است كه مصرف شبانه براي آن دشوار است. اين آمپول هم اكنون در تمام مراكز بهداشت و درمان كشور توزيع و در بخش خصوصي هم در برخي از داروخانه‌ها ارايه مي‌شود.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1256684
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:11 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 11 مهر1387

بهترین فاصله ی سنی میان فرزندان

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

يک متخصص روانپزشکي کودکان گفت: دادن آگاهي به فرزند اول قبل از به دنيا آمدن فرزند بعدي در پذيرش شرايط از طرف وي موثر است و مشارکت فرزند اول در نگهداري فرزند تازه متولد شده موجب کاهش پرخاشگري وي مي‌شود.

دکتر مهدي تهراني دوست، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران اظهار داشت: رفتارهاي غيرعادي نظير پرخاشگري و بدخلقي فرزند اول بعد از بدنيا آمدن فرزند دوم طبيعي است و در صورت تدبير والدين به سرعت برطرف خواهد شد.

وي در ادامه تصريح کرد: فرزند تازه متولد شده به لحاظ شرايط فيزيولوژيکي که دارد نياز به توجه بيشتري از سوي والدين دارد و همين امر سبب برانگيخته شدن حس حسادت در فرزند اول مي شود.

دکتر تهراني دوست افزود: اين شرايط در زمان تک فرزندي تشديد مي‌شود و والدين مي‌توانند با مشارکت دادن فرزند اول در نگهداري از نوزاد جديد باعث کاهش حسادت وي شوند.

اين فوق تخصص روانپزشکي اطفال تاکيد کرد: حسادت فرزند اول در قالب لجبازي، بدخلقي، تنش و آسيب رساندن به نوزاد جديد مي‌تواند بروز کند که با درايت والدين قابل حل است.

وي يادآور شد: والدين مي‌توانند در قالب فيلم يا داستان به فرزند اول آگاهي دهند و او را آماده پذيرش شرايط و فرزند جديد کنند.

دکتر تهراني دوست اظهار کرد: 4 تا 5 سال بهترين فاصله سني ميان فرزندان است. فرزندان 4 تا 5 ساله به لحاظ رشد عقلي که دارند مي‌توانند شرايط را بهتر درک کرده و با موقعيت جديد کنار بيايند.

 http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1206526&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 20:53 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 10 بهمن1386

ميزان بارداريهاي ناخواسته رو به كاهش است

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت با اشاره به آمار 6/18 درصدي بارداري ناخواسته در زنان ايراني براساس آخرين ارزيابي انجام شده در سال 84 از كاهش بيش از 11 درصدي بارداري هاي ناخواسته طي سال هاي اخير خبر داد.

دكتر محمد اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه ميزان وقوع بارداري‌هاي ناخواسته در سطح جهان متفاوت است افزود: البته ايران از اين نظر نسبت به كشورهاي همسايه و كشورهايي كه داراي فرهنگ و مذهب مشابه هستند، در وضعيت مطلوبي قرار دارد.

وي اظهار كرد: بارداري ناخواسته به معناي عدم تمايل يك يا هر دو زوج براي بچه دار شدن است؛ البته ساير موارد از قبيل برخي آسيب‌هاي اجتماعي نيز منجر به بارداري ناخواسته مي‌شود كه اين موارد در حوزه برنامه هاي تنظيم خانواده وزارت بهداشت قرار نمي‌گيرد.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت با اشاره به آغاز اين برنامه از سال 68، ميزان وقوع بارداري ناخواسته را در آن زمان در حدود 30 درصد عنوان كرد و گفت: بر اساس برنامه‌هاي پيش‌بيني شده در نظر داريم تا در سال‌هاي آينده اين رقم را به حدود ميزان 5/16 درصد كاهش دهيم.

اسلامي از سوي ديگر ميزان پوشش برنامه تنظيم خانواده را در سال 76، 6/55 درصد برشمرد و تصريح كرد: در حال حاضر 60 درصد افراد جامعه از خدمات اين برنامه بهره‌مند هستند.

وي، هدف از اجراي طرح تنظيم خانواده را حفظ سلامت مادر، كودك و خانواده عنوان كرد و به ايسنا گفت: اهداف اين طرح كمك به خانواده‌ها براي داشتن تعداد فرزند دلخواه و تنظيم فاصله زماني درست بين دو بارداري است.

اسلامي در اين زمينه با بيان اينكه تا پيش از اجراي طرح تنظيم خانواده تعداد متوسط فرزندان هر زوج شش نفر برآورد مي‌شد، اين رقم را در حال حاضر حدود دو فرزند اعلام كرد و افزود: البته در اين برنامه داشتن تعداد خاصي از فرزندان به زوجين تحميل نمي شود و تنها وظيفه مسوولان در اين زمينه كمك به خانواده‌ها براي داشتن تعداد فرزند دلخواه است.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت، فاصله زماني مناسب را براي انجام دو بارداري، سه سال عنوان كرد و يادآور شد: خانواده‌ها بايد بدانند براي برخورداري از سلامت كامل به ويژه در زنان رعايت اين فاصله زماني و همچنين جلوگيري از بارداري زير 18 سال و بالاي 35 سال ضروري است.

اسلامي در اين رابطه به كاهش ميزان مرگ و مير زنان ايراني از 140 به كمتر از 30 در 100 هزار در حال حاضر اشاره و تصريح كرد: بدون شك اين امر يكي از دستاوردهاي چشمگير اجراي طرح تنظيم خانواده به شمار مي‌رود.

وي با بيان اينكه در طرح تنظيم خانواده كه از طريق مراكز بهداشتي درماني، خانه‌هاي بهداشت، مراكز دولتي و حتي مراكز خصوصي به زوج‌ها خدمات ارائه مي‌شود، 11 روش جلوگيري از بارداري مورد توجه است، خاطرنشان كرد: اين روش‌ها كه شامل استفاده از انواع قرص، آي يو دي، كاندوم و بستن لوله‌ها در زن و مرد است در حال حاضر همزمان با علم روز جهان در كشور مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


كاندوم و وازكتومي به ترتيب كمترين و بيشترين ميزان موفقيت را جلوگيري از بارداري دارد


زنان ايراني براي جلوگيري از بارداري بيشتر به استفاده از قرص تمايل دارند

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت به ايسنا گفت: بر اساس آخرين ارزيابي‌هاي صورت گرفته در سال 84، زنان ايراني براي جلوگيري از بارداري بيشترتمايل به استفاده از قرص دارند.

اسلامي با اشاره به مصرف 3/19 درصدي قرص ضد بارداري در زنان، بستن لوله‌ها را به ميزان 4/17 درصد از ديگر روش‌هاي جلوگيري از بارداري برشمرد و افزود: استفاده از IUD و كاندوم نيز به ترتيب به ميزان 1/8 درصد و 3/9 درصد در زوجين رواج دارد.

وي گفت: اين در حاليست كه پيش‌بيني مي‌شود به علت جوان بودن جمعيت جوان ايران از اين پس تمايل زوجين به استفاده از قرص‌هاي ضد بارداري بيشتر و نسبت به بستن لوله‌ها كمتر شود.

وي با بيان اينكه در طرح تنظيم خانواده هيچ روشي را به طور قطع به زوجين براي جلوگيري از بارداري پيشنهاد نمي شود، انتخاب هر يك از اين روشها را متناسب با وضعيت سلامت آنها بر عهده زوجين دانست و اعلام كرد: در ميان روشهاي مذكور استفاده از كاندوم با 97 درصد و بستن لوله‌ در مردان (وازكتومي) با بيش از 99 درصد به ترتيب كمترين و بيشترين ميزان موفقيت را در بر دارد.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت يادآور شد: البته هيچ يك از روشهاي جلوگيري از بارداري به طور 100 درصد امكان بارداري را در فرد از بين نمي‌برد و در بهترين شرايط در حدود يك درصد احتمال بارداري فرد وجود دارد.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1077682&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 13:39 |  لینک ثابت   • 

شنبه 15 اردیبهشت1386

آمپول يك ماهه تزريقي سيكلوفم

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

 

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اين كه برنامه‌هاي سال‌ جاري تنظيم خانواده كشور با محوريت ارتقاي كيفي خدمات است، گفت: سال گذشته آمپول يك ماهه تزريقي سيكلوفم و روش جلوگيري لونورژسترول به عنوان روش پيشگيري از بارداري اورژانس به انواع روشهاي تنظيم خانواده كشور اضافه شد.

دكتر محمد اسلامي در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اين توضيح كه از مزاياي قرص لونورژسترول در پيشگيري از بارداري اورژانس ميزان تهوع و استفراغ كمتر آن است، اظهار داشت: هم اكنون اين قرص در كنار قرص‌هاي جلوگيري از بارداري LD و HD در مراكز بهداشت كشور توزيع مي‌شود و سپس به فراخور سليقه و متناسب با نياز جامعه يك روش برگزيده مي‌شود.

وي تركيب آمپول سيكلوفم را مشابه قرص‌هاي تركيبي جلوگيري از بارداري عنوان كرد و افزود: اين شيوه با تزريق ماهيانه روش پيشگيري از بارداري مطمئني را ايجاد مي‌كند و هم اكنون در 10 استان توزيع و تا پايان خرداد به سراسر كشور تسري مي‌يابد.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت در ادامه با تاكيد بر ضرورت ارتقاي كيفي خدمات تنظيم خانواده گفت: تنوع روشهاي تنظيم خانواده نيز از ديگر برنامه‌هاي اين اداره است.

دكتر اسلامي به ساماندهي آموزشهاي هنگام ازدواج اشاره كرد و يادآور شد: در اين راستا متون آموزشي مورد نياز براي زوجين جوان تهيه شده و هم اكنون در مرحله تهيه فيلم آموزشي هستيم.

وي با بيان اينكه ساماندهي آموزشهاي حين ازدواج از اهداف كاري سال جاري اين اداره است، گفت: به موجب آن مربيان ارشدي براي آموزش ساير مربيان تربيت مي‌شوند.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت با اشاره به اجراي آزمايشي اين طرح از ابتداي تابستان 86 ادامه داد: با هدف ارتقاي كيفي خدمات تنظيم خانواده، سال گذشته راهنمايي به چاپ رسيد كه در چهار نقطه از كشور اجرا مي‌شود.

وي با اشاره به برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي در ادامه از ارايه فيليپ چارت به ارايه دهندگان خدمات تنظيم خانواده خبر داد و گفت:‌ بدين ترتيب برداشت از آموزشهاي ارايه شده بهتر خواهد شد.

دكتر اسلامي با بيان اين كه سال گذشته پزشكاني كه به امر وازكتومي مبادرت مي‌ورزيدند مورد پايش و ارزيابي قرار گرفتند، در پايان يادآورشد: جهت ترميم توانمنديها و بهبود كيفيت خدمات ارايه شده آموزشهاي 2 هفته‌اي براي برخي از پزشكان برگزار شد كه در سال جاري اين شيوه و برگزاري دوره باز آموزي براي كساني كه IUD مي‌گذارند نيز اجرا مي‌شود.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-915977&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:30 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 10 بهمن1385

شما قرص جلوگيري‌تان را خورده‌ايد، آقا؟

باتوليد قرص‌هاي ضد بارداري مردانه، اين قرص ها ديگر مرد و زن نمي‌شناسد
▲شما قرص جلوگيري‌تان را خورده‌ايد، آقا؟
 
 
 
 
‌ دكتر شهرزاد منتظري

بايد به خانم‌ها تبريك بگوييم  چون سرانجام قرص‌هاي پيشگيري از بارداري، مخصوص آقايان ساخته شد. شايد اين خبر لبخندي را بر لبان بانوان بنشاند، چرا كه بعد از اين همه روش‌هاي پيشگيري از بارداري ويژه بانوان، سرانجام محققان به فكر آقايان نيز افتادند.

اين قرص‌هاي ضدبارداري جديد كه ويژه آقايان ساخته شده‌اند  خصوصيات منحصر به فردي نيز دارند. يكي از ويژگي‌هاي اصلي اين قرص‌ها اين است كه فقط كافي است آقايان يك بار و يك دوز از اين قرص را مصرف كنند. مصرف اين دوز از اين قرص‌ها مي‌تواند انزال را از اسپرم پاك كند. جالب‌تر اينكه اين قرص‌هاي ضد بارداري مردانه اصلا حاوي هورمون نيستند. اين در حالي است كه قرص‌هاي ضدبارداري زنانه،‌ حاوي هورمون  هستند و مصرف آنها در تمام دوره جنسي روي ترشح هورمون‌ها از بدن بانوان اثر مي‌گذارند. با اين حساب معلوم مي‌شود قرص‌هاي ضدبارداري مردانه، روشي آسان و بي‌خطر براي كنترل بارداري در بين زوج‌‌ها به شمار مي‌روند.

 اين بار آقايان؛ هميشه خانم‌ها

اين قرص‌هاي ضد بارداري مردانه با تلاش محققان انگليسي ساخته شده‌اند و هنوز مراحل تحقيقاتي را طي مي‌كنند ولي در طول پنج سال آينده اين قرص‌ها به بازار راه مي‌يابند. شايد در آن سال‌ها  همسران بتوانند با مشورت يكديگر و كمك گرفتن از متخصص زنان و زايمان، تصميم بگيرند كه براي پيشگيري از بارداري، قرص‌هاي ضدبارداري مردانه را مصرف كنند و يا به سراغ نمونه جديد اين قرص‌ها بروند.

اين قرص‌ها فقط در يك دوز مصرف مي‌شوند. زمان مناسب براي مصرف اين دوز واحد، چند ساعت پيش از نزديكي است. مكانيسم اثر اين دارو به گونه‌اي است كه بر انقباض عضلاتي كه كنترل انزال را برعهده دارند، موثر است ولي هيچ اثري بر روي ميل جنسي و احساس فرد از رابطه جنسي ندارد (هيچ اثري بر لذت جنسي نداشته و موجب كاهش لذت جنسي نمي‌شوند.)

دكتر كريستوفر اسميت، از كالج سلطنتي لندن به خبرگزاري NBS نيوز مي‌گويد: "اين قرص‌ها از توليد اسپرم پيشگيري نمي‌كنند. اين روش پيشگيري از بارداري به هيچ‌وجه روشي هورموني به شمار نمي‌آيد. مكانيسم اثر اين دارو بسيار ساده است.

اين قرص ضدبارداري جديد فقط در كار عضلاتي كه اسپرم‌ها را در طول لوله‌هاي جنسي مردانه پيش مي‌برند، تداخل ايجاد مي‌كند." جرقه توليد اين داروي ضد بارداري جديد هنگامي در ذهن محققان زده شد كه آنها مشاهده كردند داروهايي كه در درمان اسكيزوفرنيا و يا كنترل فشارخون استفاده مي‌شوند، در پيشگيري از انزال در مردان موثرند. نتيجه اين گزارش اخير در يك روزنامه انگليسي به نام "Gardion unlilnited" به چاپ رسيده بود.

به نظر مي‌رسد استفاده از قرص‌هاي ضدبارداري مردانه مورد پسند آقايان نيز قرار گرفته است و افرادي كه در اين گروه تحقيقاتي شركت كرده‌اند، آن را از ساير روش‌هاي پيشگيري از بارداري مردانه مثل وازكتومي، تزريق و... بهتر مي‌دانند. محققان مزيت ديگري نيز براي اين قرص‌ها در نظر مي‌گيرند و آن اينكه پس از مصرف اين قرص به وسيله آقايان فقط پس از گذشت يك نصفه روز، دوباره اسپرم‌ها حركت خود را باز مي‌يابند. بنابراين، اين روش پيشگيري از بارداري يك امتياز مثبت ديگر نيز به خود اختصاص خواهد داد و آن اين است كه به راحتي برگشت‌پذير است و اثرات آن در كمتر از يك روز باقي خواهد ماند. با اين حساب هيچ نگراني از بابت ايجاد ناتواني جنسي باردار نشدن دوباره بين زوجين در آينده وجود نخواهد داشت.

در صورتي كه اين قرص‌ها مراحل تحقيقاتي كلينيكي را به خوبي پشت سر بگذارند، استفاده از آنها روشي مطمئن براي زوج‌هايي است كه از عوارض مصرف قرص‌هاي ضدبارداري هورموني نگران هستند.

نتايج مطالعات گوناگون نشان مي‌دهد آقايان اين روزها در سراسر دنيا تمايل دارند در پروسه تنظيم خانواده، در كنار همسر خود نقش داشته باشند و مشاركت كنند، بنابراين به بازار آمدن اين قرص‌هاي جديد، مژده‌اي براي اين گروه از آقايان است. محققان تاكيد مي‌كنند كه مصرف اين قرص نيز موجب پيشگيري از انتقال بيماري‌هاي جنسي از زوجي به زوج ديگر نخواهد شد.

 مردان فراري

هميشه هنگامي كه نام روش‌هاي پيشگيري از بارداري به ميان مي‌آيد همه هدف‌ها به سمت بانوان نشانه مي‌رود و در برنامه‌هاي تنظيم خانواده  نقش اصلي را بانوان برعهده دارند. استفاده از قرص‌هاي ضدبارداري هورموني LD و HD، استفاده از كپسول‌هايي كه در زير پوست بازو كاشته مي‌شوند، آ يو‌دي هاي فلزي و بستن لوله‌ها (توبكتومي) همه و همه روش‌هاي پيشگيري هستند كه هر روز و هر روز در سراسر جهان به وسيله بانوان استفاده مي‌شوند. آقايان دلايل گوناگوني براي استفاده نكردن از روش‌هاي تنظيم خانواده دارند كه مهم‌ترين آن، ترس از بين رفتن خصوصيات مردانه و مردانگي است. هنوز هم آقاياني هستند كه تصور مي‌كنند با انجام وازكتومي  خصوصيات مردانه خود را از دست مي‌دهند و به همين دليل از انجام آن طفره مي‌روند.

آقايان، خانم ها، راي دهيد

شما با شنيدن اين خبر چه تصميمي گرفته‌ايد؟ فكر مي‌كنيد آقايان حاضر هستند اين قرص‌هاي ضدبارداري مردانه را مصرف كنند؟ مي‌توانيد اول از هر كس، از همسرتان سوال كنيد؟ شما به عنوان خانم تا چه اندازه به استفاده از اين قرص‌ها به وسيله همسرتان اعتقاد داريد؟ آيا فكر مي‌كنيد روش مطمئني براي پيشگيري از بارداري است؟ نتايج يك نظرسنجي اينترنتي نشان مي‌دهد كه در صورتي كه اين قرص‌ها به بازار راه يابند، 34 درصد آقايان كاملا به آن اطمينان دارند و حاضرند از آن استفاده كنند ولي 46 درصد آقايان تمايل دارند پس از مطالعه كامل درباره اين داروي ضدبارداري جديد و آگاهي كامل از اثرات جانبي آن، اين دارو را مصرف كنند. 20 درصد آقايان هم جبهه‌گيري منفي عليه آن داشته و به هيچ عنوان حاضر به استفاده از آن نيستند. 44 درصد از بانوان نيز از آن استقبال كرده ولي استفاده از آن را به مشورت با همسر خود و پذيرش او موكول كرده‌اند.

 
 
http://salamat.ir/index2.asp?t=1&d=7

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 14:47 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 3 بهمن1385

اطلاعات جامعی در مورد قرص پیشگیری از بارداری /ال -دی

اووسپت ال دي با آهن
گروه محصولات:  دراژه
  
 

مکانيسم اثر و فارماکوتيک:  
 
 
موارد مصرف:  مصرف اين قرصها بايد در پنج روز اول قاعدگي ( روز اول تا روز پنجم ) آغاز گردد . بــهتر اسـت كه براي اطمينان بيشتر ، مصرف آنها از روز اول خونريزي شروع شود . مصرف قرص در ساعات مـشخصي از شبانه روز تا پايان بسته 28 عددي ادامه خواهد يافت . و سپس مصرف بسته بعدي آغاز گردد . بدين صورت كه ابتدا مصرف قرص زرد رنگ تا 21 روز ادامه مي يابد و سپس به مدت 7 روز ، روزي 1 عدد قرص قهوه اي رنگ مصرف مي شود . قابل ذكر است كه قرصهاي قهوه اي از بــروز آنمي فــقر آهـن ناشي از خونريزي جلوگيري مي كند . بدين ترتيب مصرف قرص ضد بارداري LD همراه با آهن بـصورت مستمر بوده و بين دو قاعدگي وقفه اي ( از نظر مصرف قرص ) وجود نخواهد داشت .
مادران غير شيرده سه هفته پس از زايمان مي توانند مصرف قرص را شروع نمايند .
مصرف قرص را در 5 روز اول بعد از سقط مي توان آغاز نمود .

فراموشي مصرف قرص :

در صورت فراموشي مصرف يك قــرص زرد رنگ و بخاطر آوردن آن تا زمان مـصرف قـرص بـعدي ، بـه محض بياد آوردن قرص زرد رنگ فراموش شده ، آن قرص ميل گرديده و مصرف بقيه قرصها طبق معمول ادامــه مـي يابد .
چنانچه دو قرص فراموش شود ، به محض بياد آوردن در دو شب بعد ، هر شب
 
 
موارد منع مصرف: 
 
 
هشدار ها و احتياط ها:  هشدارها ، عوارض جدي به دنبال مصرف قرص نادر است .
در صورت بروز هر كدام از علامتها ي زير به بيمارستان مراجعه شود .
درد شديد در قسمت بالاي شكم ، درد قـفسه سينه و يا تنگي نفس يا سرفه با خلط خوني ، تورم يا درد شديد در يك پا ، مشكلات چشمي ، سردرد غير معمول .

هشدار در مورد قرصهاي قهوه اي رنگ :
1 – اين دارو ممكن است باعث سياه شدن مدفوع ، اسهال ، يا يبوست شود .
2 – در صورت مصرف داروهايي نظير آنتي اسيدها و تتراسايكلين ها حداقل 2 ساعت فاصله بين مصرف
آنها با قرصهاي قهوه اي رنگ باشد .
 
 
تداخل اثر با ساير داروها: 
 
 
اثر دارو: 
 
 
عوارض جانبي:  عوارض شايع : افزايش وزن ، لكه بيني و خونريزي بين قاعدگي ها ، حساسيت پستان ها ، سردرد هاي خفيف ، تهوع
عوارض غير شايع : تغيير خلق وخوي ، لكه هاي رنگي در پوست صورت ، شك به بروز سرطان پستان ، بروز سرطان دهانه رحم ، بروز تومورهاي خوش خيم و بد خيم كبدي ( آدنوم و كارسينوم كبد ) ، لخته شدن خون در وريدها ( ترومبوز وريدي ) ، بويژه در افراد سيگاري و مبتلا به اختلالات انعقادي خون ، سكته هاي قلبي ، سكته هاي مغزي ، فشار خون بالا ، احتمال بروز خونريزي هاي نامنظم رحمي ، آمنوره .
 
 
اطلاعات بيمار: 
 
 
بسته بندي:    هر جعبه حاوي يك بليستر است و در هر بلـيستر 21 عدد قرص كـنتراسپتيو ال دي ( هــر قرص حاوي 15/0 ميلي گرم لوونورژسترل و 3 0/0 ميليگرم اتينيل استراديول ) و 7 عدد قرص قهوه اي رنگ فومارات آهن ( هر قرص حاوي 75 ميليگرم فروس فومارات ) مي باشد .
 
 
چگونگي نگهداري:    دارو را در دماي زير 30 درجه سانتيگراد نگهداري نماييد .
از مصرف داروهاي تاريخ گذشته خودداري كنيد .
دارو دور از دسترس اطفال نگهداري شود .

http://www.aburaihan.com/Products.aspx?code=75
 
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:4 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 25 دی1385

متوقف كردن روشهاي جلوگيري از بارداري

احتمال دارد شما نيز مانند بسياري ديگر زمان زيادي از بزرگسالي خود را صرف اين كرده باشيد كه براي باردار نشدن چه بايد كرد! حال وقت آن رسيده كه فارغ از هر روش جلوگيري از بارداري باشيد. ممكن است لازم باشيد نكاتي را در مورد ترك روش جلوگيري كه اتخاذ كرده بوديد بدانيد؛ بعضي از افراد دوست دارند بدانند بعد از ترك يك روش چه مدت نبايد يا نمي توانند باردار شوند. در اينجا به برخي از اين موارد بر حسب شيوه جلوگيري از حاملگي اشاره مي كنيم:

روشهاي طبيعي جلوگيري از بارداري

براي باردار شدن بعد از استفاده از هر يك از روشهاي طبيعي و سنتي جلوگيري از بارداري مانند خروج قبل از انزال يا امتناع دوره اي از مقاربت با استفاده از تقويم قاعدگي يا درجه حرارت بدن، تنها كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه ديگر آنرا انجام ندهيد؛ بدن شما آماده بارداري است. بخصوص اگر از يكي از روشهاي امتناع دوره اي استفاده مي كنيد و يا قاعدگي كاملا منظمي داريد با توجه به شناختي كه از سيكل قاعدگي و زمان تخمك گذاري خود داريد شانس بارداري شما افزايش خواهد يافت.

روشهاي ايجاد مانع (Barrier)

در اين نوع روشهاي جلوگيري از بارداري از يك مانع يا سد مكانيكي جهت جلوگيري از تلاقي اسپرم و تخمك استفاده مي شود؛ مانند كاندوم مردانه، كاندوم زنانه، ديافراگم و اسفنج هاي واژن و كلاهك دهانه رحم (Cervical Cap). كليه اين وسايل تاثيري بر باروري شما نخواهند داشت؛ بنابراين اگر شما از يكي از اين روشها استفاده مي كنيد و تصميم به باردار شدن داريد كافيست استفاده از آن را متوقف كنيد. حتي برخي از مواد اسپرم كش (مانند كف و ژل واژينال) كه بطور همراه با برخي از اين لوازم استفاده مي شوند در صورت بارداري هيچ تاثيري نامطلوبي بر جنين نخواهند داشت.

روشهاي هورموني تركيبي مانند قرص هاي خوراكي و چسب هاي ضد بارداري

در اين موارد نيز كاري كه بايد بكنيد عدم استفاده از آنهاست. مثلا اگر قرص مي خوريد و تصميم گرفته ايد كه باردار شويد، مي توانيد تا انتهاي سيكل صبر نكنيد و بسته قرصتان را كامل نخوريد. معمولا چند روز پس از قطع مصرف پريود مي شويد. در بسياري از خانمها تخمك گذاري و باروري بلافاصله پس از قطع دارو باز مي گردد. البته در برخي نيز ممكن است چند ماه طول بكشد تا تخمك گذاري اتفاق بيافتد. در واقع تخمك گذاري زماني اتفاق مي افتد كه عادات ماهيانه شما به وضعيت منظم مانند گذشته بازگردد.

با اين حال اغلب پزشكان پيشنهاد مي كنند كه پس از قطع مصرف قرص ها يا چسب هاي ضد بارداري، ابتدا صبر كنيد و حتي از يك روش غير هورموني (مانند طبيعي يا كاندوم) استفاده كنيد تا دو يا سه عادت ماهانه طبيعي پيدا كنيد و سپس باردار شويد. اگر بلافاصله پس از قطع اين فرآورده هاي ضد بارداري باردار شويد، تعيين زمان لقاح و نيز زمان زايمان دشوار خواهد بود. ممكن است اين امر در ابتدا مهم به نظر نرسد ولي در طول بارداري و بخصوص در انتهاي آن، اهميت خاصي پيدا مي كند.

قرصهاي پروژستين يا Minipill

اين قرصها حاوي مقدار كمي پروژسترون صناعي هستند كه بسرعت از بدن دفع مي شوند و اثر ضد بارداري آنها بيش از 24 ساعت پس از مصرف آخرين قرص باقي نخواهد ماند (به همين دليل است كه استفاده كنندگان بايد در دوران جلوگيري در مورد زمان مصرف آن نيز دقت كنند).

نورپلانت

اگر از نورپلانت استفاده مي كنيد بايد پس از برداشتن آن حداقل دو يا سه قاعدگي طبيعي داشته باشيد و سپس باردار شويد. ممكن است پس از برداشت نورپلانت چند ماهي طول بكشد تا قاعدگي شما به حالت طبيعي برگردد اما اين احتمال كمتر از روشهاي تزريقي ضد بارداري است. اگر بلافاصله پس از برداشت نورپلانت باردار شويد، تعيين زماني كه باردار شده ايد و نيز زمان زايمان دشوار خواهد شد.

دپو پروورا

نوعي هورمون پروژسترون است كه جهت جلوگيري از بارداري هر 12 هفته تزريق مي شود. مصرف آن را بايد 3 تا 6 ماه پيش از تلاش براي بارداري قطع كرد زيرا حداقل 13 هفته طول مي كشد تا تخمك گذاري اتفاق بيافتد. در بعضي موارد نيز تاخير در باروري يك سال يا بيشتر به طول مي انجامد اما بطور متوسط 10 ماه بعد از آخرين تزريق فرد تخمك گذاري مي كند. بهتر است تا زماني كه حداقل دو يا سه قاعدگي طبيعي داشته باشد، صبر كنيد. اگر بعد از يكسال هنوز پريود رخ نداد با پزشك خود تماس بگيريد.

وسايل داخل رحمي يا IUD

اگر از آي. يو. دي استفاده مي كنيد، بايد آن را پيش از اقدام به بارداري برداريد.. اين كار را مي توانيد در هر زمان از سيكل قاعدگي انجام دهيد، با اين حال متخصصين معتقدند بهترين زمان براي خارج كردن آي. يو. دي هنگام عادت ماهانه است و در سيكل بعد وضعيت قاعدگي و تخمك گذاري شما مانند قبل خواهد بود. اگر هر گونه علامتي دال بر وجود عفونت ناشي از آي .يو. دي داريد، پيش از تلاش براي بارداري حتما به مداواي آن بپردازيد

http://www.ninisite.com/content/?contentID=124

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:50 |  لینک ثابت   • 

شنبه 7 مرداد1385

وازکتومی

تهيه کننده: دکتر مجید حقیقت ( جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار )
 


فوایدوازکتومی  چیست؟
وازکتومی با درصد موفقیت بالای 95/0 تا 95/99 یکی از قطعی ترین روش های جلوگیری از باروری است که انجام آن با کمترین استرس به فرد و  با بی حسی موضعی و در زمان حدود 10 دقیقه قابل انجام است و دوره نقاهت کوتاه مدت 24 تا 72 ساعت می باشد. پس از ترمیم احتیاج به کشیدن بخیه نمی باشد. احتمال عود و باز شدن مسیر وازدفران بین 5 تا 05/0% می باشد که بسته به تکنیک وازکتومی متفاوت است.

 

- آیا پس از وازکتومی، در صورت تمایل می توان مجرای وازدفران را مجدداً باز نمود؟
درصورت تمایل فرد به باروری مجدد، قابلیت باز کردن مجدد لوله به روش جراحی می باشد. البته بایستی در نظر داشت که درصد موفقیت باز کردن مجدد وازدفران قطعی و 100 درصد نمی باشد. چون به مرور زمان افزایش فشار مجاری اسپرم، به تدریج منجر به تخریب بافت مجاری و لوله های اسپرم ساز (seminifrous Tubul) و در نتیجۀ ناباروری دائمی می گردد.

 

چه بیماری کاندید مناسبی برای باز کردن مجرا وازدفران پس از وازکتومی می باشد؟
اگر فردی احتمال دارد در آینده داوطلب داشتن فرزندی باشد توصیه می گردد که از انجام وازکتومی صرف نظر کند. ولی اگر به هر دلیلی فرد وازکتومی شده خواستار داشتن فرزندی دیگر شد میتوان با جراحی (وازو وازستومی) اقدام به باز کردن مجرا کرد .

 

هرچه فاصله زمانی بین انجام وازکتومی و جراحی باز کردن لوله کمتر باشد و تکنیک انجام جراحی بهتر باشد ، شانس موفقیت عمل بیشتر خواهد شد . بهترین زمان کمتر از 2 سال فاصله زمانی و در فردی که بیش از 10 سال از وازکتومی گذشته باشد کمترین درصد موفقیت انتظار می رود.

 

روش انجام باز کردن مجدد وازکتومی چیست؟
بر خلاف وازکتومی که اقدامی ارزان قیمت ، سریع و از نظر تکنیکی آسان می باشد، باز کردن آن روشی مشکل ، زمان بر، و  گران قیمت  می باشد. بهترین روش انجام به روش میکروسرجری (استفاده از میکروسکوپ و بزرگنمایی حین جراحی) می باشد و دقت و ظرافت حین جراحی تعیین کننده می باشد.

 

در این روش لولۀ وازدفران که قطر بیرونی حدود 5/1-1 میلیمتر و قطر لومن داخلی آن حدود 1/0 می باشد بوسیله نخهای جراحی بسیار باریک که به سختی با چشم قابل مشاهده می باشد از طریق دید میکروسکوپی در 2 تا 3 لایه، عمل پیوند دو سر لولۀ وازدفران انجام می گیرد.
پس از انجام یک عمل وازووازوستومی موفق ، حتی باز ممکن است جهت بارور شدن احتیاج به درمان دارویی و یا اقدامات کمک لقاحی نیز باشد.

 

در صورت بروز درد پس از وازکتومی چه اقدامی بایستی انجام گیرد؟
از عوارض دیررس وازکتومی درد می باشد این درد ممکن است دائمی و یا هنگام تحریک جنسی و نزدیکی باشد دلیل بروز درد در بعضی افراد به درستی مشخص نیست . ممکن است افزایش فشار حرکت اسپرم، در لوله مسدود شده، عامل آن باشد ولی عوامل عصبی و روحی معمولاً بسیار تأثیر گذار است.

 

 به هر حال درمان درد در بیمارانی که درد باعث آزار طولانی مدت می گردد باز کردن مجدد مجرای وازدفران و یا خارج کردن تمامی مسیر لولۀ وازدفران می باشد (Vasoepididymectomy) که خود این اقدام روش هزینه بر و زمان بر است.

 

جهت چه افرادی توصیه به وازکتومی می گردد؟
بهترین کاندید وازکتومی مردی است که به تعداد مورد علاقه فرزند دارد و به هیچ وجه خواستار فرزندی در آینده نیست و از نظر شرایط روان سکسی (پسیکوسکوسوال)(Psychosexuall)  مشکلی ندارد می باشد.

 

اقدامات لازم بعد از وازکتومی چیست؟
24 ساعت استراحت پس از انجام وازکتومی لازم است ،    مسکن و در صورت  صلاحدید  پزشک جراح، آنتی بیوتیک لازم است . همچنین مدت حدود 3 ماه پس از وازکتومی، زمان لازم است بگذرد تا مایع منی فرد فاقد اسپرم و کاملاً نابارور  گردد .

 

 3 ماه پس از وازکتومی لازم است آزمایش مایع منی از نظر وجود اسپرم در سه مرحله انجام گیرد و در صورتی که مقدار اسپرم صفر باشد فرد می تواند عمل و موثر و کامل شده  بداند ، لذا پس از وازکتومی تا 3 ماه سایر اقدامات جلوگیری کننده از باروری مثلاً استفاده از کاندوم توصیه می گردد.

 
http://esfahandoctor.com/weekly.aspx?i=304

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 16:11 |  لینک ثابت   • 

شنبه 24 تیر1385

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار از وازکتومی چه می گوید .


تهيه کننده: دکتر مجید حقیقت ( جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار )
 


وازکتومی یکی از روشهای متداول در جلوگیری از باروری مردان می باشد. در این روش با جراحی کوچک مسیر وازدفران که وظیفۀ عبور اسپرم را از بیضه به سمت پروستات و مجرای اداری دارد را مسدود می کنند.

 

این روش با بی حسی موضعی و درد کم و مدت جراحی کوتاه مدت و ارزان قیمت است درصد موفقیت 5/99-95 درصد می باشد که بسته به روش وازکتومی متفاوت می باشد.
عوارض جراحی بسیار کم و شامل احتمال خونریزی و یا عفونت جراحی در کوتاه مدت و یا درد بخیه به طور  می باشد.
و فواید این روش قابلیت باز کردن مجدد وازکتومی، ارزان بودن و دوره نقاهت کوتاه مدت آن می باشد.

 

از نظر علمی وازکتومی باعث ناتوانی جنسی نمی گردد ولی موارد متعدد دیده می شود که بیمار پس از وازکتومی از کم شدن توانایی و یا تمایل جنسی شاکی می باشد که دلیل آن تأثیر روحی انجام وازکتومی می باشد و تأثیر جسمی بر روی توانایی جنسی ندارد.
در صورت بروز درد های طولانی مدت و آزار دهنده پس از وازکتومی احتیاج به باز کردن مجدد وازکتومی یا برداشت کامل لولۀ وازدفران می باشد.

 

وازکتومی Vasectomy
خلاصه: وازکتومی یکی از روشهای متداول در تمامی دنیا جهت جلوگیری از باروری در مردان می باشد که فواید و عوارضی ممکن است داشته باشد.

 

 وازکتومی چیست؟
وازکتومی یا انسداد مجاری وازدفران یکی از قدیمی ترین روشهای جراحی ، جهت جلوگیری از باروری در مردان می باشد این روش امروزه در بسیاری از نقاط دنیا بخصوص چین، جهت کنترل جمعیت متداول می باشد.

 

وازدفران مجرای عبور اسپرم از بیضه به طرف پروستات و مجرای ادراری جهت اضافه شدن اسپرم به مایع انزالی منی می باشد که با انسداد این مجرا، باعث تهی شدن مایع منی از اسپرم می گردد و در نتیجه مایع خروجی انزالی حاوی اسپرم نمی باشد لذا منجر به باروری نمی گردد.

 

روش انجام وازکتومی چیست؟
وازکتومی از طریق برش کوچکی بر روی پوست در مسیر مجرای وازدفران می باشد این برش معمولاً بر روی ساک بیضه (اسکلروتوم) و یا به ندرت قسمت تحتانی شکم انجام می گردد. سپس با باز کردن بافت زیر پوست و آزاد کردن مجرای وازدفران، قسمتی از مجرا برش داده شد و دو سر آزاد آن ، با نخ جراحی مسدود می گردد.

 

در روشی به نام NSIV که به نام وازکتومی بدون برش معروف می باشد بدون برش پوست با تیغ جراحی، از طریق سوراخ کوچکی بر روی پوست، به محل مجرای وازدفران دسترسی پیدا کرده و وازکتومی انجام می گردد.

 
تهيه کننده: دکتر مجید حقیقت / جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار
http://esfahandoctor.com/weekly.aspx?i=296

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:7 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 7 خرداد1385

استفاده از رينگ‌هاي واژينال عوارض قرص‌هاي ضدبارداري را ندارد

با وجود پيشرفت در زمينه روش‌هاي پيشگيري از بارداري، درصد قابل توجهي از زنان ايراني همچنان از قرص‌هاي ضدبارداري استفاده مي‌كنند.

دكتر «شهناز آرام»، متخصص زنان و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در گفت و گو با خبرنگار سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشكي ايران، درخصوص جديدترين روش‌هاي جلوگيري از بارداري كه در دنيا ارائه شده است، گفت: قرص ضد بارداري به نام «ياسمين» با سطح هورموني پايين يكي از جديدترين قرص‌هاي پيشگيري از بارداري است كه به خصوص در زنان حساس به قرص‌هاي ضدبارداري كاملا موفق و تاثير گذار بوده است.
دكتر آرام در زمينه آخرين انواع توليد شده IUD هاي جديد كه در بازار كشورهاي اروپايي و آمريكايي عرضه شده است، گفت: IUD  ميرنا  يا پروژستروني يكي از جديدترين انواع IUD است كه برخلاف انواع سابق آن نيازي به تعويض سالانه ندارد و براي مدت پنج سال ماندگاري دارد. همچنين درصد ايجاد حاملگي با استفاده از اين IUD نسبت به نمونه‌هاي قبلي آن بسيار پايين‌تر است.
وي همچنين IUD هاي مسي كه از قطعات كوچك مس تشكيل شده اند را وسيله‌اي مناسب در كاهش درد و خونريزي زنان معرفي كرد.
دكتر آرام در ادامه با اشاره به رينگ‌هاي واژينال به عنوان يك روش نوين در پيشگيري از حاملگي تصريح كرد: حلقه‌هاي مذكور (رينگ ها) به مدت سه هفته در واژينال قرار مي‌گيرد و يك هفته از آن خارج مي‌شود كه طي اين يك هفته قاعدگي رخ خواهد داد.
وي در اين باره ادامه داد: رينگ‌هاي واژينال باعملكردي مشابه قرص‌هاي ضد بارداري هورمون آزاد مي‌كنند ولي هيچ يك از عوارض قرص مذكور را به همراه ندارند.
دكتر آرام درخصوص راه‌هاي پيشگيري از بارداري در مردان افزود: تزريق تركيبي از هورمون تستسترون و پروژسترون ماهي يك بار يا هر دو  ماه يك بار در مردان باعث جلوگيري از توليد اسپرم و باروري در آنان خواهد شد.
وي همچنين استفاده از رينگ‌هاي مشابه به رينگ‌هاي واژينال و قرار دادن آنها دركانال وازدفران مردان به جاي عمل وازكتومي را براي جلوگيري از خروج اسپرم، يكي از شيوه‌هاي جديد ضد بارداري برشمرد.
دكتر آرام در پايان با تاكيد بر لزوم ارائه وسايل و  نيز آموزش روش‌هاي نوين پيشگيري از بارداري در مراكز بهداشت كشورمان اضافه كرد: در حال حاضر در كشور قرص‌هاي ضد بارداري به علت ارزان بودن، ساده بودن مصرف، دسترسي آسان و همچنين ايجاد رضايت از اثر آن بيشترين درصد مصرف را به خود اختصاص داده است.

به نقل از مد ایسنا

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 21:14 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 24 اردیبهشت1385

روش جلوگیری طبیعی (نزدیکی منقطع )

آیا همه چیز طبیعی اش خوب است ؟

 

این روش قدیمی ترین روش جلوگیری از بارداری محسوب می شود. در واقع نیاز به هیچ وسیله خاصی نیست و فقط مرد در این مورد نقش دارد .

نحوه آن به این صورت است که قبل از خروج مایع منی ، مرد آلت خود را از واژن خارج می کند.

درصد موفقیت این روش 77 درصد است.معمولا کسانی که در دراز مدت از این روش استفاده میکنند موفق تر هستند.

مزایا :

هزینه ای ندارد.

در هر شرایطی امکان پذیر است .

 

معایب :

چون ذهن مرد باید بر زمان خروج مایع منی تمرکز داشته باشد ، ممکن است مرد لذت کامل از نزدیکی نبرد و در درازمدت موجب فشار عصبی شود.

نسبت به روشهای دیگر درصد شکست بالایی دارد.

 

نکات :

v     مایع شفافی که قبل از خروج مایع منی از آلت مرد بر اثر تحریک خارج می شود ممکن است حاوی مقداری اسپرم باشد و موجب حاملگی شود . بنابر این این روش برای کسانی که به هیچ وجه آمادگی بچه دارشدن  را ندارند توصیه نمی شود.

v     مردانی که دچار انزال زودرس هستند نمی توانند از این روش استفاده کنند.

v     در صورتی که مرد نمی تواند در زمان لازم آلت را خارج کند  بهتر است به فکر روش دیگری باشید.

v     در صورت شکست روش از پیشگیری اورژانس استفاده کنید ( اما نه به دفعات )

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 12:12 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 24 اردیبهشت1385

روش جلوگیری اورژانس

 

 

آگر در حین نزدیکی کاندوم شما پاره شود ،چه اقدامی انجام می دهید ؟

 

اگر روش جلوگیری طبیعی با شکست مواجه شود ، آیا منتظر می مانید تا ببینید حامله شده اید یا نه ؟

 

در موارد فوق ما به شما روش پیشگیری اورژانس را پیشنهاد می کنیم

 

روش پیشگیری اورژانس چیست ؟

همان طور که از نامش پیدا است در مواقع اورژانسی کاربرد دارد.

 

در این روش از یکی از 4 مورد زیر استفاده کنید . در طریقه مصرف دقت کنید

قرص اچ .دی

HD

قرص ال-دی

LD

قرص تری فازیک

دستگاه داخل رحمی از نوع مسی

ابتدا 2 عدد قرص میل شود 12 ساعت بعد 2 قرص دیگر میل شود

ابتدا4 عدد قرص میل شود 12 ساعت بعد4 قرص دیگر میل شود

ابتدا 4 عدد قرص سفید میل شود 12 ساعت بعد4 قرص سفید دیگر میل شود

فقط IUD مسی در این مورد کاربرد دارد و دستگاههای هورمونی کاربردی ندارند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زمان استفاده :

در مورد قرصها برلی خوردن اولین دوز از بعد از نزدیکی مشکوک تا 72 ساعت بعد وقت دارید . دوز دوم 12 ساعت بعد از دوز اول میل می شودIUD مسی را از بعد از نزدیکی مشکوک تا 5 روز بعد از آن می توان جا گذاری کرد.

 

نحوه عملکرد :

1- تاثیر بر مخاط داخلی رحم ( اندومتر )

2- جلوگیری از تخمگ گذاری

3- اختلال در حرکات لوله ها

درصد موفقیت : 97-98 درصد. هر چه زودتر قرص میل شود و هر چه زودتردستگاه جا گذاری شود  درصد جلوگیری آن بیشتر خواهد بود .

 


تهوع و استفراغ

بهتر است قبل و 4-6 ساعت پس از مصرف هر دوز EC از یک داروی ضد تهوع مانند دیمن هیدرینات یا دیفن هیدرامین استفاده شود. قرص دیمن هیدرینات 25-50 میلی گرم 3-4 بار در روز یا قرص ( شربت ) دیفن هیدرامین 25-50 میلی گرم ( 2-4 قاشق غذا خوری کوچک ) که مصرف دوز اول آن نیم ساعت قبل از خوردن قرص EC و دوزهای بعدی ( در صورت نیاز ) با فاصله های 6 ساعته پس از آن است، در کاهش شدت تهوع و استفراغ موثر است.

بی نظمی در قاعدگی

ممکن است قاعدگی شما زودتر از معمول و یا دیرتر از انتظار شما رخ دهد

سرگیجه

دیمن هیدرینات در رفع سر گیجه نیز موثر می باشد

 

 

موارد منع مصرف :

حاملگی و در همه مواردی که شما منع مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری را دارید

نکات : این روش نباید به صورت دائمی استفاده شود

حداکثر مصرف مجاز بین دو قاعدگی فقط 1 بار می باشد.

در صورتی که 3 هفته از مصرف این روش گذشته و شما هنوز قاعده نشده اید جهت رد کردن حاملگی به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

در صورتی که از بارداری خود مطلع نبودید و از این روش استفاده کردیدنگران نباشید. چون این داروهادر بارداری ناهنجاری جنینی ایجاد نمی کند.

قرصها را با شکم خالی نخورید.

در صورتی که تا 2 ساعت بعد از مصرف قرص استفراغ کردید باید مجددا  مصرف قرص را تکرار کنید.

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:17 |  لینک ثابت   • 

شنبه 23 اردیبهشت1385

درصد موفقیت 7/99 درصد بخوانید تا بدانید

روش تزریقی جلوگیری از بارداری

 

     مدروکسی پروژسترون استات                   

در کشور ما ، ایران ، در مراکز بهداشتی ای آمپول رایگان تزریق می شود .

چگونگی عملکرد دارو در جلوگیری از بارداری:

1 ) جلوگیری از تخمک گذاری

2 ) افزایش غلظت ترشحات دهانه رحم  درنتیجه اسپرم نمی تواند خود را به رحم برساند

3  ) با اثر بر پوشش داخلی رحم محیط نامناسبی برای لانه گزینی جنین به وجود می آورد .

 

درصد موفقیت روش : 7/99 درصد در سال اول استفاده

 

مزیت ها و معایب

مزیت ها

معایب

درصد موفقیت بالا

تاخیر در برگشت باروری

آسانی استفاده

تکرار تزریق هر 3 ماه

مناسب برای افراد فراموشکار

احتمال افزایش وزن

مناسب برای افراد کوچ نشین

اختلال در نظم قاعدگی مانند لکه بینی و ...

مناسب برای عقب ماندگان ذهنی

عدم قاعدگی

قابل استفاده در دوران شیردهی

عدم جلوگیری از بیماریهای منتقل شونده از طریق جنسی مانند ایدز و ...

قابل استفاده در کسانی که کم خونی شدید دارند

کاهش تراکم استخوانی ( زمینه ساز پوکی زود رس استخوان )

قابل استفاده در هر دوره سنی

احتمال بروز سرطان پستان

مصرف آن با مقاربت مداخله ای ندارد  بر خلاف کاندوم و ...

 

اطرافیان شما از روش پیشگیری شما آگاه نمی شوند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عوارض شایع و نحوه برخورد با انها :

1)      اختلال در نظم قاعدگی : با تزریق اولین آمپول ممکن است اختلالاتی در قاعدگی رخ دهد . ممکن است شما قاعدگی بعدی را تجربه نکنید و در تمام طول تزریق دیگر قاعده نشوید

چه کنم ؟

نگران نباشید عدم قاعدگی با تزریق پروزسترون غیر طبیعی نیست . البته اگر شما قاعدگیهای منظمی داشته اید و بعد از چند دوره تزریق عدم قاعدگی را تجربه می کنید ، برای شما ازمایش بارداری درخواست می شود .

خون ریزیهای نامرتب رحمی هم از عوارض آمپول می باشد .

چه کنم ؟

نگران نباشید . معمولا در عرض 2-3 ماه این نامنظمی از بین می رود . البته شما باید متخصص زنان را در جریان بگذارید . اگر علت فقط تزریق آمپول باشد مصرف مفنامیک اسید معمولا موثر واقع می شود . در صورت عدم بهبودی بررسیهای بعدی لازم است .

 

2 ) افزایش وزن :

چه کنم ؟

بدانید که افزایش وزن شما به علت افزایش اشتهای شما تحت اثر هورمون پروژسترون است .رژیم غذایی متعادل و ورزش در جلوگیری از چاقی موثر است .

 

عوارض غیر شایع :

در صورتی که با عوارض غیر شایع زیر برخورد کردید به مرکز بهداشت و یا پزشکتان مراجعه کنید .

بی خوابی و افسردگی – حساس شدن پستانها – سردرد و گیجی – نفخ شکم – کاهش میل جنسی – تاخیر در برگشت باروری – بروز سرطان پستان – درد و  ورم شدید  دست و پا – امبولی ریوی -  استفراغ  گیجی و ضعف  - خون ریزی رحمی شدید – تداوم خونریزی محل تزریق و یا  تداوم چرک درد در محل تزریق

درد شدید قفسه سینه – خون ریزی رحمی شدید –

مواردی که به هیچ وجه نباید روش تزریقی استفاده کنند (منع مصرف مطلق )

۰مواردی که در صورت مانع برای استفاده از روشهای دیگر از این روش استفاده می کنند ( منع مصرف نسبی )

بارداری

بیماری کبدی

سرطان پستان

بیماری شدید قلبی عروقی

خون ریزی واژینال بدون علت مشخص

تمایل به برگشت سریع باروری

اختلالات شدید انعقادی

افسردگی شدید

سابقه تومور کبدی بر اثر استفاده از هورمونهای استروئید جنسی

مول

سابقه لخته شدن خون

چاقی

سابقه سکته مغزی

فشار خون کنترل شده

فشارخون کنترل نشده

دیابت کنترل شده

دیابت کنترل نشده یا ابتلا به دیابت به مدت 20 سال یا بیشتر

 

زنی که تا به حال زایمان نکرده است

 

:زمان تزریق :

در حالت عادی

بعد از زایمان

بعد از سقط

شیردهی

روز 5 قاعدگی

بلافاصله و یا تا 3 هفته بعد

تا 5 روز بعد

یا روز 5 قاعدگی و یا تزریق بعد از منفی شدن جواب آزمایش باردار

 

 

 

نکات :

1 ) تزریق دوم 3ماه بعد از تزریق قبلی انجام می شود . اما 2 هفته زودتر و 2 هفته دیرتر مانعی ندارد

2 )تا 1 هفته بعد از تزریق باید از روش دیگری مانند کاندوم استفاده کرد .

3) ترجیحا بعد از مصرف 2 سال پیاپی تزریق ، روش جلوگیری خود را عوض کنید .چون این روش زمینه ساز پوکی استخوان است .

4 )در صورتی که اضافه وزن زیاد دارید به فکر روش دیگری باشید .

5) بعد از قطع روش تزریقی ممکن است بارداری بین 9 الی 1 سال به تاخیر بیفتد . ولی ناباروری دائمی ایجاد نمی کند

6 ) در افراد زیر 16 سال به علت اثر احتمالی منفی بر رشد استخوانی ، توصیه نمی شود.

 

معاینات و آ زمایشات لازم قبل از تزریق :

 

1)اندازه گیری قد و وزن و تعیین اضافه وزن

معاینه قلب ترجیحا انجام شود

2 ) اندازه گیری و ثبت فشارخون

3 ) انجام تست سرطان دهانه رحم

ازمایش چربی خون انجام شود/ LDL / کلسترول و تری گلیسیرید

4 ) معاینه پستانها

 

 

بارداری و استفاده از روش تزریقی : در صورتی که این هورمون در باردار یمصرف شود احتمال دارد که نوزادکم وزنی متولد شود با توجه به این که نوزادان کم وزن در معرض خطرات زیادی هستند حتما باید از عدم باروری مطمئن شویم و بعد تزریق را انجام دهیم

 

محل تزریق : عضله بازو یا باسن

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:3 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 20 اردیبهشت1385

سوالات رایج در مورد آمپولهای جلوگیری

من 42 سال سن دارم . آیا می توانم از آمپول استفاده کنم ؟
در صورتی که مانع پزشکی جهت مصرف نداری د مانند سابقه سکته / بیماریهای کبدی و مواردی که ذکر شده است ، سن شما مانعی محسوب نمی شود .


من تا به حال باردار نشده ام و تا 2 سال دیگر قصد بارداری ندارم . آیا آمپول روش مناسبی برای من هست یا خیر ؟
به این علت که بعد از قطع آمپول باروری ممکن است تا 1 سال به تاخیر بیفتد روش مناسبی برای شما نیست

 

 

من 20 کیلو اضافه وزن دارم . اگر آمپول را به عنوان روش جلوگیری استفاده کنم  موردی ندارد ؟
آمپول ممکن است اضافه وزن ایجاد کند بنابر این در صورت امکان روش دیگری بر گزینید
 

من گاهی اوقات غمگین می شوم . آیا آمپول می تواند در من ایجاد افسردگی کند ؟
فقط در موارد سابقه افسردگی شدید نباید مصرف شود


از نوبت قبلی آمپول من 3 ماه و اهفته گذشته است . آیا می توانم دوباره آن را تکرار کنم .
؟
ترجیحا باید در موعد مقرر یعنی سر 3 ماه آمپول تزریق شود . ولی 2 هفته زودتر و 2 هفته دیرتر هم میتوان آن را انجام داد.

 

من شنیده ام کسانی که آمپول میزنند دیگر قاعده نمی شوند . ولی قاعدگیهای من مرتب اتفاق می افتد در ضمن 3 دوره از تزریق آمپول گذشته است ؟
آیا ایرادی در این مساله هست ؟
خیر ، در بعضی موارد قاعدگیها طبق روال پیش می رود


من 2 بچه دارم . اگر برای مدتی از آمپول جهت جلوگیری استفاده کنم ، نازا می شوم ؟
خیر فقط بعد از قطع آمپول بارداری تا مدتی به تاخیر می افتد . ولی ناباروری دایمی ایجاد نمی کند .

 

 

 

 

مبحث آمپولهای جلوگیری از بارداری ادامه دارد . با ما همراه باشید . .

 

 

 

 

 

 

 


 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 14:19 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 20 اردیبهشت1385

همه چیز درباره آمپولهای جلوگیری از بارداری

خانم سارا آذری 28 سال دارد . او دختر 2 ماهه ای دارد که از شیر 
مادر تغذیه می کند . پیش از بارداری همسر سارا از کاندوم جهت جلوگیری 
استفاده می کرده است . اما حالا سارا تصمیم دارد از روش مطمئن تری 
استفاده کند و بنابر این دست به کار شده تا ببیند با توجه به شرایطش از 
چه روشی می تواند استفاده کند .
درباره آمپولهای پیشگیری از بارداری چیزهایی شنیده است . مثلا این که در 
شیردهی مشکلی پیش نمی آورد یا این که درصد اطمینان بالایی دارد . ولی 
اطلاعات او ناقص است . او جهت کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک تنظیم 
خانواده میرود تا اطلاعات کاملی در مورد این آمپولها کسب کند . مکالمه او 
را با کارشناس مامایی بخوانید .
سارا : این آمپولها از چه چیزی تشکیل شده ؟
کارشناس مامایی : اآمپول پیشگیری از بارداری که الان رایج است ،  دپو 
مدروکسی پروژسترون است . البته نام دیگر آن دپو پرورا است.
در واقع دارویی هورمونی است . مشابه همان هورمون پروژسترون است که 
از تخمدان ترشح می شود .
سارا : این آمپولها به چه صورت تزریق می شود
ماما :به صورت عضلانی در بازو یا باسن.
سارا : آیا باید تکرار شود یا یک بار تزریق کافی است ؟
 ماما :این آمپولها اثر 3 ماهه دارند . یعنی بعد از گذشت 3 ماه یا 12 هفته 
دوباره باید تکرار شودالبته یک نکته مهم وجود دارد و آن این که در هفته اول تزریق ممکن است اثر دارو اعمال نشود. یعنی سطح هورمون در خون هنوز به آن حد نرسیده که باعث جلوگیری از بارداری شود پس بهتر است در طول هفته اول از یک  .روش دیگر همزمان استفاده شود.
.
سارا : مثلا چه روشی ؟
کارشناس مامایی : کاندوم یا طبیعی
سارا : آهان متوجه شدم ولی ایا در هر زمانی که من مراجعه کنم می تونم این آمپول را تزریق کنم .
کارشناس مامایی :نه عزیزم  هر زمان نه . ما باید مطمئن باشیم که شما باردار نیستید . بنابراین یا در پنجمین روز قاعدگی مراجعه می کنید و یا ازمایش حاملگی برای شما درخواست میکنیم .
در صورت منفی بودن جواب آزمایش تزریق انجام می شود .
سارا : این همه محکم کاری برای چیه ؟ حالا اگر کسی حامله باشد و تزریق را انجام دهد چه اتفاقی می افتد ؟
ماما :اول این که احتمال نقائص مادرزادی وجود دارد . البته هنوز کاملا تایید نشده یعنی اثبات نشده ولی احتیاط شرط عقل است و دیگه این که اگر شما در زمان بارداری این دارو را دریافت کنید احتمال داشتن فرزندی با وزن کمتر از معمول در زمان تولد وجود دارد . و خوب این طبیعی است که نوزادان با وزن پایین در معرض خطرات بیشتری هستند
سارا : خوب حالا این آمپول چه جوری از بارداری جلوگیری می کنه ؟
ماما : به دو طریق
اول این که جلوی تخمک گذاری را می گیرند
دوم : ایجاد ترشحات چسبنده  و کلفتی در دهانه رحم می کنند این ترشحات مانع ورود اسپرم یا همان سلول جنسی نر به داخل رحم زن می شود.
سارا : با توجه به این که من شیردهی دارم میتوانم از این آمپول استفاده کنم :
ماما : بله ، منعی در شیردهی ندارد .و 6 هفته بعد از زایمان هم میشود آن را تزریق کرد .
سارا : چند درصد آمپول در پیشگیری از بارداری موفق است ؟
ماما : اگر به طور منظم یعنی هر 3 ماه تزریق شود از هر 1000 زن 3الی 5 نفر حامله می شوند . البته این میزان موفقیت بالایی است
مزیت استفاده از این روش چیه :
چند تا مزیت داره
- نیازی به استفاده روزانه اون نداری .در نتیجه نیازی به استفاده اون در زمان نزدیکی نداری پس خودت دخالتی در اون نداری.
- - نسبت به سایر روشها درصد موفقیت بالایی داره
- - خون ریزی زمان قاعدگی کم میشه . حتی در بعضی از خانمهاپس از 3 دوره تزریق خون ریزی زمان قاعدگی پیش نمیاد.که کاملا طبیعی است .
- - اطرافیانت متوجه نمی شوند که تو چه روشی برای جلوگیری از باردار ی استفاده می کنی .
- با شیردهی تداخلی نداره
سارا :
آیا عوارض جانبی هم داره :
ماما :
مانند هر دارویی ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشه که البته میزان این عوارض از فردی به فرد دیگه فرق می کنه حالا من عوارض و معایبش را برات توضیح میدم.
- دپو – پروورا ممکن است نظم طبیعی قاعدگی شما را به هم بزنه . از ایجاد لکه بینی در فواصل پریودها تا قطع کامل قاعدگی
- متاسفانه برای لکه بینی ها کار زیادی نمیشه انجام داد و تا زمانی که این دارو اثرش در خون هست ممکنه این حالت ادامه پیدا کنه .
- ممکنه مقداری افزایش وزن داشته باشید که برای جلوگیری از این حالت باید رژیم غذایی مناسب و ورزش  داشته باشید .
- ممکن است زمینه افسردگی را فراهم کنه
- علائم پیش از قاعدگی مانند حالتهای عصبی را ممکنه افزایش بده
- در بعضی از زنها سردرد ایجاد می کنه
- ممکنه سینه ها دردناک بشن .
- حالت تهوع هم ممکنه ایجاد کنه
- ممکنه بعد از قطع مصرف دارو، حاملگی 6 ماه تا یک سال به تاخیر بیفته
- از ایدز و بیماریهای منتقل شونده از طیق جنسی جلوگیری نمی کنه .
سارا : گفتید درصد موفقیتش چه قدره ؟
ماما : 7/99 در صد
سارا : چه کسانی نمی تونن از آمپول استفاده کنن ؟
-کسانی که سابقه سکته دراند
کسانی که خون ریزیهای نامنظم رحمی دارند .
کسانی که سابقه افسردگی شدید ، بیماریهای قلبی و کلیوی و کبدی دارند .
کسانی که سابقه لخته شدن خون دارند.
ساراجان ، شما که جزئ این موارد نیستی ؟
سارا نه من سابقه این بیماریهایی که گفتید ندارم.
سارا : برای استفاده از آمپول نیاز به معاینه خاصی دارم .
ماما : بهتره قبل از اقدام یه معاینه لگنی بشی و تست پاپ اسمیر یا همون آزمایش سرطان گردن رحم رو انجام بدی .
سارا : ممنونم . با همسرم در میون میذارم ببینم نظر اون چیه.
ماما : موفق باشید Go to fullsize image

مکالمه ما با سارا بر حسب اطلاعاتی بود که از او داشتیم . به زودی به صورت جامع برای شما از آمپولهای جلوگیری از بارداری خواهم گفت .
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 2:34 |  لینک ثابت   • 

شنبه 16 اردیبهشت1385

انواع روشهای پیشگیری از بارداری

روشهای زنانه

روشهای مردانه

اندازه گیری درجه حرارت پایه بدن

BBT

روش طبیعی

روش ریتمیک تقویمی (عدم نزدیکی با محاسبه زمان تخمک گذاری )

کاندوم مردانه

روش ریتم ترشحات سرویکس

وازکتومی  ( بستن لوله

قرصهای هورمونی (قرصهای تر کیبی / شیردهی و ...) OCP / POP &….

 

آمپولهای هورمونی

 

روش پیشگیری اورژانس

ECPS

 

انواع دستگاه داخل رحمی

IUD

 

کپسولهای کاشتنی (نورپلانت )

 

کلاهک سرویکس

 

کاندوم زنانه

 

حلقه واژینال

 

اسفنج ضد بارداری

 

دیافراگم واژینال همراه با مواد اسپرم کش

 

مواد اسپرم کش

 

شیردهی

 

 

 

:

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:42 |  لینک ثابت   • 

جمعه 15 اردیبهشت1385

انیمیشن جالبی از چرخه طبیعی قاعدگی

http://www.pbs.org/wgbh/amex/pill/sfeature/pop_cycle.html

با کلیک کرذن بر روی سایت بالا انیمیشن جالبی از چرخه طبیعی قاعدگی و چرخه قاعدگی همراه با مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری را می یابید.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:21 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 13 اردیبهشت1385

تصویر انواع روشهای پیشگیری از بارداری

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:33 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 30 فروردین1385

آي‌يودي‌هاي غير مجاز

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اطلاعيه‌اي نسبت به آي‌يودي‌هاي غير مجاز هشدار داد.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، در اين اطلاعيه آمده است:‌ تنها دو كمپاني PREGNA ( كشور هندوستان) به نمايندگي شركت نيك رهنما كار و PROSAN (كشور هلند) به نمايندگي شركت پرفوران داراي مجوز ورود آي يو دي از اداره كل تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت هستند و ساير آي‌يودي‌هاي بدون مجوز مورد تاييد اين وزارتخانه نيست و واردات و فروش آنها غير قانوني است و اثرات سوء و صدمات جبران ناپذير بر سلامت استفاده كنندگان از اين نوع روش خواهد گذاشت.

اين اطلاعيه مي‌افزايد: با توجه به وجود انواع تقلبي حتي از دو نام تجاري ياد شده در هنگام خريد اين وسيله از نمايندگي‌هاي مجاز تقاضاي صدور فاكتور كه شماره سريال IUD نيز در آن ذكر شده الزامي است.

http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-699784&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:4 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 29 فروردین1385

عمده مباحث اداره تنظيم خانواده در سال 85

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت از عمده مباحث اداره تنظيم خانواده در سال 85 را ارتقاي كيفي روش‌هاي تنظيم‌ خانواده اعلام كرد و گفت: به زودي آمپولهاي جديد پيشگيري از بارداري وارد سيستم بهداشتي كشور مي‌شود.

دكتر اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران،‌ با اشاره به تقاضاي مردم مبني بر روشهاي كاشتني زير پوستي در برخي استانها گفت: هم اكنون روش جديد كاشتني با 5 سال طول مدت اثر با معايب كمتر تحت بررسي است كه اميدواريم سال 85 پس از اجراي آزمايشي وارد برنامه‌هاي تنظيم خانواده در سطح وسيعتري شود.

وي افزود: در سال 84 طي برنامه‌اي همه پزشكاني كه به وازكتومي (لوله بستن مردان) مبادرت مي‌ورزيدند در حين انجام كار توسط يك مربي ارشد نحوه اعمال جراحي آنان مورد ارزيابي قرار گرفت تا به فراخور آن با هدف ارتقا كيفيت خدمت تحت بازآموزي و يا تجديد نظر قرار گيرند و يا به فعاليت خود ادامه دهند.

دكتر اسلامي يادآور شد: در سال 85 همين نحوه ارزيابي در خصوص IUD گذاري هم در كشور به انجام

مي‌رسد و افراد توسط يك ماماي صاحب صلاحيت مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند تا ايرادات كار آنان رفع شود.

وي با اشاره به اين‌كه سالانه 300 هزار IUD براي زنان كار گذاشته مي‌شود، به ايسنا گفت: قطعا ارتقاي كيفيت اين خدمات مشتريان و مردم را راضي‌تر خواهد كرد.

رييس اداره تنظيم خانواده با اشاره به بحث امنيت روشهاي جلوگيري از بارداري در كشور افزود: به موجب اين طرح چنانچه مشتري واجد شرايط به لحاظ سلامتي براي دريافت روش تنظيم خانواده به خانه بهداشت و يا مركز بهداشتي ـ درماني مراجعه كند وسيله پيشگيري از بارداري مورد نياز در اختيار او قرار داده مي‌شود در اين جهت كارگاه‌هاي كشوري برگزار شد كه به نظر مي‌رسد با ارائه اين آموزشها بتوانيم در سال 85 به بحث امنيت روشهاي پيشگيري از بارداري دست يابيم.

وي با اشاره به برگزاري كلاسهاي آموزشي هنگام ازدواج ادامه داد: بر اساس ارزيابي به عمل آمده از ميزان رضايت‌مندي و تقاضاي شركت كنندگان در اين كلاسها محتواي آموزشي اين كلاسها تغيير مي‌كند و نشستي جهت تدوين مجموعه آموزشي با اساتيد برجسته كشور برگزار خواهد شد.

وي با بيان اين‌كه كه كماكان خطوط تلفن گوياي 147 در كشور مشغول فعاليت است، يادآور شد: با توجه به تغيير سيستم گزارش گيري از اين پس دانشگاه‌ها بهتر مي‌توانند نياز سنجي از مردم منطقه خود به عمل آورند. http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-698610&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 23:8 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 20 فروردین1385

صرع و تنظیم خانواده

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

عضو انجمن حمايت از بيماران مصروع گفت: مصرف قرص‌هاي ضد بارداري در برخي از بيماران مصروع با ذخيره شدن آب در بافت‌هاي بدن آنان همراه است كه اين امر باعث به وجود آمدن تغيير و تشديد در نوع حملات آنان مي‌شود.

دكتر شمس‌الدين ‌كهاني در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشكي ايران، در خصوص صرع و داروهاي ضد بارداري گفت: مصرف قرص‌هاي ضدبارداري در برخي از مصروعين با تغيير حملات آنان همراه بوده و از طرفي مصرف برخي از داروهاي ضد صرع نيز مانند «فني‌توئين»، «فنوباربيتال»، «اتوسوكسيمايد» و «كار بامازپين» باعث تضعيف اثرات داروهاي ضدبارداري مي‌شود .

عضو انجمن حمايت از بيماران مصروع ايران افزود: مصرف قرص‌هاي ضدبارداري، استفاده از دستگاه I.U.D ، تزريق آمپول، كاشتن قرص زير پوست، استفاده از كاندوم و بستن لوله‌ها در مردان و زنان، روش‌هاي موفق و مطمئني در جلوگيري از بارداري هستند كه بايد تحت نظر متخصصان بيماري‌هاي زنان و زايمان همچنين پزشك معالج بيماران مصروع براي آنان انتخاب شوند.

وي در ادامه با تاكيد بر توانايي ازدواج و تشكيل خانواده در مصروعين، اضافه كرد: فرد مبتلا به صرع در صورت مشورت و همكاري با پزشك معالج خود سلامت بارداري خود را تامين مي‌كند.

http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-687225&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 6:20 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 25 اسفند1384

نظر پزشك در انتخاب روش جلوگيري از بارداري مصروعين ضروري است


مصرف قرص‌هاي ضد بارداري در برخي از بيماران مصروع با ذخيره شدن آب در بافت‌هاي بدن آنان همراه است كه اين امر باعث به وجود آمدن تغيير و تشديد در نوع حملات آنان مي‌شود.

دكتر «شمس‌الدين ‌كهاني »، روانشناس باليني در گفت و گو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشكي ايران، در خصوص صرع و داروهاي مصرف ضد بارداري گفت: مصرف قرص‌هاي ضدبارداري در برخي از مصروعين با تغيير حملات  آنان همراه بوده و از طرفي مصرف برخي از داروهاي ضد صرع نيز مثل : فني‌توئين، فنوباربيتال، اتوسوكسيمايد و كار بامازپين باعث تضعيف اثرات داروهاي ضدبارداري مي‌شود .
عضو انجمن حمايت از بيماران مصروع ايران افزود: مصرف قرص‌هاي ضدبارداري، استفاده از دستگاه I.U.D ، تزريق آمپول، كاشتن قرص زير پوست، استفاده از كاندوم و بستن لوله‌ها در مردان و زنان، روش‌هاي موفق و مطمئني در جلوگيري از بارداري هستند كه بايد تحت نظر متخصصان بيماري‌هاي زنان و زايمان همچنين پزشك معالج بيماران مصروع براي آنان انتخاب شوند.
وي در ادامه با تاكيد بر توانايي ازدواج و تشكيل خانواده در مصروعين، اضافه كرد: فرد مبتلا به صرع در صورت مشورت و همكاري با پزشك معالج خود سلامت بارداري خود را تامين مي‌كند.

www.medisna.ir

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:46 |  لینک ثابت   • 

جمعه 19 اسفند1384

کاندوم

كادومهاي مردانه))

کاندومهاي مردانه به شکل آلت تناسلي مردان بوده و معمولا از جنس لاتکس(Latex) مي باشند . کاندومها با ايجاد يک سد بين زوجين باعث مي شوند که مايعات بدن (مني) انتقال پيدا نکند . اين کار موجب مي شود که بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل بيماري ايدز از اين طريق منتقل نشود. کاندومهاي مردانه در حال حاضر تنها روش جلوگيري از بارداري بطريقه موثر و قابل برگشت هستند که براي مردان وجود دارد . ميزا کارآيي کاندوم هاي مردانه در جلوگيري از بارداري 88 تا 97 در صد مي باشد.
-نحوه استفاده از کاندوم هاي مردانه:
کاندومهاي مردانه فقط وقتي موثر هستند که قبل از انجام مقاربت استفاده شوند . در ابتدا ممکن است استفاده از کاندومها کمي ناراحت کننده و مشکل باشد اما پس از مدتي به آنها عادت خواهيد کرد و استفاده از آن برايتان راحت خواهد بود . استفاده از اسپرم کش ها همراه با کاندوم مي تواند خطر وقوع حاملگي را نيز به ميزان زيادي کاهش دهد.هيچگاه از دو کاندوم در يک زمان استفاده نکنيد . از کاندومهاي مردانه و کاندومهاي زنانه نبايد به طور همزمان با يکديگر استفاده شود. قرار دادن دو کاندوم مردانه بر روي آلت تناسلي مي تواند احتمال پارگي کاندوم را افزايش دهد. نوار لاتکسي که در انتهاي قسمت باز کاندوم قرار دارد به جلوگيري از لغزيدن و سر خوردن کندوم در حين مقاربت کمک مي نمايد. پس از خروج مني ، آلت تناسلي را قبل از اينکه حالت نعوظ خود را از دست داده و شل شود ، از مهبل بيرون بکشيد . درطي بيرون کشيدن آلت تناسلي از مهبل ، با دستتان کاندوم را بر روي آلت تناسلي نگه داريد تا از نشت کردن اسپرمها (مني) به خارج کاندوم جلوگيري شود. سپس اين کاندوم را به دور بيندازيد و در صورتي که فعايت جنسي هنوز ادامه دارد از يک کاندوم جديد ديگر استفاده نماييد . در طي مدتي که اين کار را انجام مي دهيد از تماس آلت تناسلي خودتان با همسرتان جلوگيري نماييد تا از انتقال عفونت يا بروز حاملگي جلوگيري شود . بعد از بيرون آوردن کاندوم ، هنوز هم ممکن است مقداري اسپرم بر روي آلت تناسلي وجود داشته باشد.

شايعترين عللي که باعث عدم کارآيي مناسب کاندومها مي گردند عبارتند از: پاره شدن و ليز خوردن و بيرون آمدن کاندوم .براي جلوگيري از پاره شدن کاندوم ، مطمئن شويد که مهبل به اندازه کافي بر اثر ترشحاتي که دارد نرم بوده و حالت لغزندگي دارد . در غير اين صورت مي توانيد از مواد نرم کننده که فاقد روغن هستند استفاده نماييد. نرم کننده هاي روغني مثل وازلين باعث سست شدن کاندومها شده و تاثير آنها را کاهش مي دهد . خشک بودن مهبل و کاندوم باعث مي گردد که اصطکاک افزايش يافته و احتمال بروز پارگي کاندوم بيشتر گردد .کاندومها را بايد قبل از استفاده درجاي خشک و خنک نگهداري نمود ، زيرا حرارت باعث مي شود که سوراخهاي ميکروسکوپي بر روي کاندوم ايجاد شود . اکثر کاندومها طوري ساخته و بسته بندي شده اند که مي توان آنها را به مدت 2 تا 3 سال نگهداري نمود . کاندومهايي که حاوي مواد اسپرم کش هستند را معمولا مي توان به مدت 2 سال و بدون اينکه اثر آنها کاهش يابد نگهداري نمود . هميشه قبل از مصرف کاندومها ، به تاريخ مصرف آنها توجه نماييد.
-عوارض جانبي کاندومها:
اگر شما يا همسرتان دچار سوزش يا خارش هستيد ، ممکن است اين وضعيت نشانه اي از بروز حساسيت يا آلرژي نسبت به کاندومها يا اسپرم کش آن باشيد. در چنين مواقعي اگر از يک کاندوم لاتکس استفاده مي کنيد ، سعي کنيد انواع بدون لاتکس آن را انتخاب نماييد. همچنين مي توانيد از مواد اسپرم کش ديگري استفاده نماييد. معمولا اسپرم کشهاي حاوي نانوکسينول – 9 اين عوارض را ايجاد مي کنند.
-مزاياي استفاده از کاندومها :
مزاياي کاندومها عبارتند از:* جلوگيري از انتقال بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل ايدز(HIV)* روش کنترل جلوگيري از بارداري توسط مردان* دردسترس بودن کاندومها بدون نياز به نسخه پزشک* استفاده آسان آنها* عدم ايجاد اختلال در حاملگي هاي بعدي* ممکن است باعث کاهش خطر ايجاد سلولهاي سرطاني در دهانه رحم شود.
((کاندومهاي زنانه))
کاندومهاي زنانه به غير از بارداري، از انتقال بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل ايدز نيز جلوگيري ميکند . کاندومهاي زنانه تنها روشي است که خانمها مي توانند با استفاده از آنها از انتقال بيماريهاي عفوني جلوگيري نمايند .کاندومهاي زنانه بصورت لوله اي پلاستيکي ، نازک و قابل انعطاف ساخته شده اند که خانمها مي توانند آنها را در داخل مهبل خود قرار دهند . يک حلقه نرم در انتهاي بسته لوله به روي دهانه رحم قرار مي گيرد تا در هنگام مقاربت ، کاندوم را در داخل مهبل نگهدارد . حلقه ديگري در انتهاي باز لوله قرار دارد و تا حدودي بر روي لبهاي مهبل را مي پوشاند و بدين طريق از ورود مايعات بدن (مني) مرد به داخل مهبل جلوگيري مي شود . کاندومهاي زنانه 79 تا 95 درصد درجلوگيري از بارداري موثر مي باشند .
-نحوه استفاده از کاندومهاي زنانه:
کاندومهاي زنانه را مي توان نا هشت ( ساعت قبل از مقاربت در داخل مهبل نصب نمود . در ابتدا ممکن است استفاده از اين کاندومها براي خانمها ناراحت کننده باشد اما استفاده از آنها آسان بوده و کم کم به آن عادت خواهند نمود . خانمها مي توانند اين کاندومها را به روشهاي مختلفي در داخل مهبل خود قرار دهند . شما مي توانيد در حاليکه ايستاده ايد ويک پايتان را بر روي يک صندلي قرار داده ايد ، يا در حاليکه نشسته ايد و پاهايتان را از يکديگر باز نموده ايد و حتي در حالت خوابيده نيز اين کاندومها را در داخل مهبلتان قرار دهيد . استفاده از موادنرم کننده مي تواند به نصب آسان آنها در داخل مهبل کمک نمايد و همچنين از بروز صداي آلت تناسلي در هنگام تماس با کاندوم درحين مقاربت جلوگيري نمايد . استفاده از مواد اسپرم کش قبل يا بعد از قراردادن کاندوم در داخل مهبل مي تواند خطربروز حاملگي را کاهش دهد .
توجه:
از کاندوم زنانه و کاندوم مردانه نبايد بطور همزمان استفاده نمود . بعد از تمام شدن مقاربت ، کاندوم را به دور بيندازيد و هيچگاه دو بار از يک کاندوم استفاده نکنيد .دادن کاندوم در داخل مهبل ، حلقه اي که در انتهاي بسته کاندوم قرا ردارد را فشار دهيد . با استفاده از يک دست ، لبهاي خارجي مهبل را باز نماييد و کاندوم را به داخل مهبل فرو نماييد . حلقه داخلي کاندوم بايد بر روي دهانه رحم قرار گيرد . بعد از نصب کاندوم در داخل مهبل ، مطمئن شويد که کاندوم در داخل مهبل پيچ نخورده است .
حدود دو سانتيمتر از انتهاي باز کاندوم ، درخارج مهبل ( دربيرون از بدن) قرار ميگيرد.حلقه بيروني کاندوم را بايد در هنگام مقاربت ، درجاي خود نگهداشت ، اما اين کار ممکن است باعث افزايش تحريک زنانه شود . بعداز تمام شدن مقاربت ، حلقه بيروني کاندوم را فشار داده و آن را بپيچانيد تا تمام مايعاتي (مني) که در داخل آن قرار دارد تبه بيرون نريزد. سپس به آرامي کاندوم را از داخل مهبل بيرون بکشيد و آن را به دور بيندازيد.
-مزاياي استفاده از کاندومهاي زنانه:
مزاياي کاندومهاي زنانه عبارتند از:* از انتقال بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل ايدز جلوگيري مي کند* از آسيب رسيدن به مهبل در هنگام مقاربت جلوگيري مي کند* باعث کاهش تحريک آلت تناسلي مرد نمي شود* مي توان آن را بدون نياز به نسخه پزشک تهيه نمود* از آنجايي که اين کاندومها فاقد لاتکس مي باشند، مي توان براي افرادي که به لاتکس حساسيت يا آلرژي دارند استفاده نمود.* مي توان آن را با موادچرب کننده ، نرم و لغزنده ساخت* در ايجاد حاملگي هاي بعدي مشکل ايجاد نمي کند
-معايب استفاده از کاندومهاي زنانه:
معايب اين کاندومها عبارتند از:* وجود آن در هنگام مقاربت محسوس مي باشد* گاهي اوقات قرار دادن آن در داخل مهبل مشکل مي باشد* ممکن است در هنگام مقاربت پاره شده و نشت کند* قيمت آن از کاندومهاي مردانه گران تر است.
_________________
 دکتر سید حمید سجاد info@iransalamat.com
http://community.iransalamat.com/about544.html

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 2:15 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 18 اسفند1384

قرص هاي صبح روز بعد

▲راهي به سوي بچه دار نشدن شما؟
 
 
 
 
 

 
به گفته دانشمندان احتمال موفقيت اين روش در پيشگيري از بارداري‌بيش از 90درصد است.
 
‌‌ آذين محبي نژاد
خانم‌ها و آقايان جواني كه تازه ازدواج كرده‌اند و اصلا دلشان نمي‌خواهد حالا حالاها خلوت دو نفره شان با پيدا شدن سر و كله يك كوچولو شلوغ شود، معمولا از روش‌هاي مختلفي براي پيشگيري از اين اتفاق استفاده مي‌كنند. البته تمامي اين روش‌ها يك وجه مشترك دارند و آن هم اينكه دائمي نيستند. خب معلوم است كه نبايد هم اين‌طور باشد، چون همين زوج جوان در آينده دوست دارند بابا و مامان هم بشوند!
يكي از اين روش‌هاي موقتي استفاده از قرص‌هاي ضدبارداري و يكي ديگر هم استفاده از كاندوم است. عيب قرص‌ها اين است كه ممكن است يك بار فراموش شوند و عيب كاندوم هم اين است كه ممكن است بعضي‌ها با آن راحت نباشند. به هر حال يك راهكار براي پيشگيري از بارداري هم وجود دارد كه بر خلاف روش‌هاي ديگر <بعد> از داشتن رابطه مي‌توان از آن استفاده كرد. اگر زن و شوهري كه از روش طبيعي استفاده مي‌كنند، به هر علتي در يك مورد دچار نگراني باردار شدن شوند، آن وقت است كه قرص‌هاي صبح روز بعد به كار مي‌آيند.البته نكته اينجاست كه اين روش، تنها براي چند بار قابل استفاده است و به طور مرتب نبايد و اصولا‌ نمي‌شود از آن استفاده كرد. اين مطلب را بخوانيد تا بفهميد چرا.

چو فردا شود
قرص‌هاي صبح روز بعد داراي هورمون‌هاي جنسي هستند كه در قرص‌هاي ضد بارداري معمولي نيز موجودند. در برخي كشورها اين دارو به شكل دو قرص روي يك ورقه عرضه مي‌شود كه بايد همزمان خورده شوند. اما در كشور ما كه اين قرص‌ها به اين شكل عرضه نمي‌شود، از همان قرص‌هاي ضد بارداري معمولي هم مي‌شود استفاده كرد. سابقا گفته مي‌شد كه اين دو قرص را بايد به فاصله زماني 12 ساعت از همديگر مصرف كرد.
قرص صبح روز بعد دقيقا فقط براي روز بعد نيست و در حقيقت مي‌توان آن را تا 72 ساعت پس از برقراري رابطه جنسي نيز براي پيشگيري از بارداري مصرف كرد. با اين وجود اين قرص هرچه زودتر مصرف شود، نتيجه بهتري دارد و بهتر است كه آن را در عرض 24 ساعت پس از داشتن يك رابطه حفاظت نشده مصرف كرد.
اين ديگر چه قرصي است؟
اين دارو مانع از باردار شدن خانم‌ها يا دست كم اكثر خانم‌ها مي‌شود. اين قرص 100 درصد موثر نيست ولي احتمال شكست آن هم بسيار پايين است، يعني حدودا 90 درصد موثر است و اگر آن را هرچه زودتر پس از يك رابطه محافظت نشده مصرف كنيد، احتمال موفقيت قرص حتي از اين هم بيشتر مي‌شود. عقيده بر اين است كه قرص صبح روز بعد وظيفه خود را از طريق ممانعت از آزادسازي تخمك توسط تخمدان‌ها انجام مي‌دهد. هورمون‌ها همچنين سبب تغييراتي در آستر رحم مي‌شوند كه مانع از چسبيدن تخمك بارور شده به آن شده و در نتيجه شانس ايجاد جنين را از بين مي‌برند.

خانم‌ها، مواظب باشيد!
شايد تعداد بسيار اندكي پژوهش بلندمدت وجود داشته باشد كه روشن‌كننده اين حقيقت است كه آيا اين داروها داراي يك خطر دائمي براي زنان هستند يا نه. عوارض جانبي اين دارو كه به احتمال نه چندان كمي اتفاق مي‌افتند شامل موارد زير هستند:
تهوع و استفراغ
سردرد
دل درد
حساس شدن سينه ها
لكه بيني
سرگيجه
ناباروري
‌حاملگي خارج رحمي (كه مي‌تواند خطر مرگ داشته باشد)
تشكيل لخته‌هاي خوني
ناگفته نماند كه خانم‌ها بعد از مصرف اين داروها، دچار خونريزي قاعدگي مي‌شوند.

كافي است دستت را دراز كني!
چندي پيش پزشكان آمريكايي با پر كردن يك پرسشنامه آماري و نظرخواهي از مقامات دولتي خواستار آن شده بودند كه اين دارو در داروخانه‌ها بدون نسخه به فروش برسد، اما به دليل مخالفت سازمان غذا و داروي آمريكا قرص‌هاي صبح روز بعد، هنوز هم بايد در آمريكا مانند ايران و بسياري از كشورهاي جهان با نسخه پزشك تهيه شود. پس اگر مي خواهيد براي جلوگيري از بارداري از اين قرص‌ها استفاده كنيد، بايد هرچه سريع‌تر به سراغ يك پزشك رفته و از او بخواهيد كه برايتان دارو تجويز كند. اين كار را بايد هرچه سريع‌تر انجام دهيد. به منشي پزشك توضيح دهيد كه كار فوري داريد و صبر نكنيد تا مثلا 5 روز بعد از پزشك برايتان وقت بگيرند! لازم نيست حتما به متخصص رجوع كنيد؛ پزشكان عمومي هم به راحتي نسخه دارو را برايتان تجويز مي‌كنند.

توجه، توجه
توجه كنيد كه بعد از مصرف اين قرص عادت ماهانه بعدي شما ممكن است زودتر يا ديرتر از زماني كه مي‌بايست، اتفاق بيفتد. ولي اگر در عرض دو روز پس از زماني كه انتظار داشتيد پريودتان اتفاق نيفتاد، حتما به پزشك مراجعه كنيد.نكته مهم درباره قرص صبح روز بعد اين است كه اين دارو نمي‌تواند از بارداري شما در روزهاي آينده پيشگيري كند. در نتيجه در روزهاي باقيمانده از چرخه جنسيتان براي پيشگيري بايد از داشتن رابطه با همسرتان خودداري و يا از روش‌هاي ممانعت‌كننده مثل كاندوم استفاده كنيد.

حالا‌ چه كار كنيم؟
مسلما استفاده از قرص‌هاي صبح روز بعد نبايد به عنوان راه مطمئن در دراز مدت مورد اعتماد يك زوج قرار گيرند. چون اولا عوارض استفاده از آنها به طور كامل مشخص نيست و ثانيا اگر دير مصرف شوند ممكن است به بارداري ناخواسته منجر شوند. بهتر است كه زوجين با توجه به مقتضيات خود راه ديگري را انتخاب و درباره آن با پزشك مشورت كنند تا بتوانند آن را اگر نه براي هميشه اما در درازمدت با خيال راحت به كار گيرند
 

www.salamat.ir
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 21:24 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 15 اسفند1384

بستن لوله در آقایان

 

 
 
    
 
 

 

 
 

 
ستن لوله های اسپرم بر ( وازکتومی بدون تیغ جراحی NSV )

توضیح روش:

وازکتومی بدون تیغ جراحی یک روش  دایمی پیشگیری از بارداری برای آقایان است. این روش با یک عمل جراحی سرپایی و بی حسی موضعی ومعمولا کوتاه تر از 20 دقیقه انجام می گیرد. طی این عمل لوله های اسپرم بر ، از طریق ایجاد یک سوراخ کوچک بر روی کیسه بیضه ها بسته می شوند.

مکانیسم عمل:

بسته شدن لوله های اسپرم بر از ورود اسپرم ها به مایع منی جلوگیری می نماید. در این حالت مایع منی فرد بدون اسپرم بوده و لقاح صورت نخواهد گرفت.

اثر بخشی:

یکی از اثر بخش ترین روش های پیشگیری از بارداری است. با پیگیری های بعد از عمل و انجام دو نوبت آزمایش آنالیز اسپرم پس از عمل جراحی که نبودن اسپرم در مایع منی را تایید کند، میزان موفقیت نزدیک به 100% است.

مزیت ها:

* اثر بخشی بالا

* دایمی بودن

* تداخل نداشتن با فعالیت جنسی

* عدم نیاز به یاد آوری و مراجعه های مکرر

* نداشتن اثر منفی بر قدرت مردانگی ، میل جنسی و صفت های ثانویه مردانه ( ریش - سبیل و صدای مردانه )

* عارضه نداشتن برای سلامتی استفاده کننده از روش دراز مدت

* تاثیر نداشتن بر حجم و ظاهر مایع منی و کیفیت تماس جنسی

* افزایش لذت جنسی بدلیل از بین رفتن نگرانی حاملگی ناخواسته

* اثر بخشی بیشتر، نیاز کمتر به مراقبت های قبل و پس از عمل ، احتمال بیشتر در موفقیت عمل بازگشت، زمان کوتاه تر عمل جراحی، امکان کسب اطمینان از موفقیت عمل و عارضه های کمتری در مقایسه با بستن لوله های رحمی

* چاق نشدن فرد پس از عمل

عوارض شایع و چگونگی برخورد با آنها:

وازکتومی عارضه دراز مدت قابل توجه و سیستمیک نداشته و عارضه های احتمالی محدود به محل عمل می باشد. این عارضه ها شامل درد، سوزش و کبودی مختصر ناحیه عمل بوده که عموما بعد از حداکثر یک هفته برطرف می شوند.

عوارض غیر شایع و چگونگی برخورد با آنها:

1- هماتوم

2- عفونت پوست ناحیه عمل و یا اپیدیدمواتورکیت عفونی

3- اپیدیدیمیت احتقانی و درد مزمن بیضه ها

در صورت بروز هر یک از عارضه های غیر شایع یاد شده ، متقاضی باید به مرکز ( مراکز ) ارائه خدمت وازکتومی مراجعه کند.

موارد منع استفاده مطلق:

باید توجه داشت هیچگونه منع مطلقی در انجام وازکتومی وجود ندارد، اما در برخی شرایط وازکتومی باید با « احتیاط » ، « تاخیر » و یا « ارجاع » به یک مرکز مجهز انجام گیرد. این موارد به شرح ذیل می باشند:

موارد احتیاط :

مواردی هستند که خدمت وازکتومی برای متقاضی با احتیاط انجام می شود. این موارد عبارت هستند از:

* آسیب اسکروتوم و یا سابقه عمل جراحی آن

* واریکوسل و هیدروسل بزرگ

* عدم نزول بیضه یک طرفه ( وازکتومی در سمت نزول یافته انجام گرفته و اگر 3 ماه بعد از عمل در مایع منی اسپرم وجود داشته باشد وازکتومی سمت مقابل نیز باید انجام گیرد. )

* دیابت

موارد تاخیر:

مواردی هستند که وازکتومی با تاخیر ( به منظور رفع مشکل و درمان در صورت لزوم ) انجام می شود. این موارد عبارت هستند از:

* بیماری مقاربتی فعال

* التهاب سرآلت ، لوله های اسپرم بر و یا بیضه ها

* عفونت پوست اسکروتوم

* عفونت حاد سیستمیک و یا گاستروآنتریت شدید

* فیلاریازیس و الفانتیازیس

* اپیدیدیمیت و یا اورکیت

موارد ارجاع:

مواردی هستند که متقاضی باید برای انجام وازکتومی به بیمارستان ارجاع می شود. این موارد عبارت هستند از:

* فتق کشاله ران

* عدم نزول بیضه دو طرفه

* اختلالات انعقادی

* ایدز

* وجود توده در کیسه بیضه ها

* سابقه حساسیت به لیدوکایین

تکنیک عمل وازکتومی بدون تیغ جراحی:

وازکتومی بدون تیغ جراحی توسط دو پنس خاص به نام های پنس شکافنده ( Dissecting forceps ) و پنس گرد ( Ringed clamp ) قیچی راست کوچک و پنس هموستات انجام می گیرد . با تزریق 5/0cc لیدوکایین 1% یا 2% بدون آدرنالین در زیر پوست و 5/2cc از آن در هر طرف اسکروتوم، پوست و وازدفران های چپ و راست بی حس می شوند. هر کدام از وازدفران ها از محل سوراخ ایجاد شده روی اسکروتوم خارج و در دو نقطه به فاصله 1 سانتی متر با نخ سیلک گره زده شده و فاصله ای از وازد فران که بین دو گره قرار گرفته است، چیده می شود.

آزمایش ها و معاینه های لازم :

معمولا قبل از انجام وازکتومی نیاز به درخواست هیچگونه آزمایشی نمی باشد. در گرفتن شرح حال، سابقه پزشکی متقاضی بررسی شده و معاینه فیزیکی عمومی با توجه ویژه به دستگاه ژنیتال انجام شود.

دستورهای پس از عمل:

* استراحت به مدت یک روز

* آب نزدن به محل عمل تا دو روز

* نداشتن تماس جنسی تا 4 روز

* پوشیدن شورت تنگ و یا بیضه بند و انجام ندادن کار سنگین تا یک هفته

هشدارها و چگونگی برخورد با آنها:

مواردی هستند که فرد وازکتومی شده در صورت رویارویی با آنها، باید فورا به مرکز یا مراکز انجام دهنده وازکتومی مراجعه نماید.

1- تب بیش از 38 درجه تا 4 هفته ، به ویژه در هفته اول

2- درد شدید ناحیه عمل که به مسکن های معمولی پاسخ ندهد

3- خروج خون و چرک از محل زخم

4- تورم بیش از حد اسکروتوم

موارد قابل توجه در پیگیری ها و مراجعه های بعدی:

* بهتر است فرد وازکتومی شده یک هفته پس از عمل برای معاینه محل عمل به پزشک ارائه دهنده خدمت مراجعه نماید.

* فرد وازکتومی شده باید سه ماه بعد از عمل از نظر آزواسپرمی ( نبودن اسپرم در مایع منی ) آزمایش شود. لازم است در این مدت و تا اخذ نتیجه آزمایش، یک روش مطمئن جلوگیری از بارداری ( مانند کاندوم ) مورد استفاده قرار گیرد. برای پیگیری و اطمینان از موفقیت کامل عمل ، انجام اسپرم آنالیز بعدی با فاصله زمانی یک ماه از آزمایش اول ( چهارم ماه پس از عمل ) خواهد بود.

برگشت پذیری وازکتومی بدون تیغ جراحی:

وازکتومی بدون تیغ جراحی یک روش دائمی پیشگیری از حاملگی بوده و متقاضیانی که خواهان فرزند دیگری هستند به هیچ عنوان نباید از این روش استفاده نمایند. در موارد نادری که ممکن است متقاضی پس از وازکتومی خواهان انجام عمل Reversal Vasectomy l گردد.

Reversal Vasectomy ( عمل جراحی برگشت وازکتومی ) یک عمل جراحی است که با استفاده از میکروسکوپ و یا لوپ انجام شده و طی آن دو انتهای بریده شده وازدفران به یکدیگر پیوند زده می شوند. میزان موفقیت عمل برگشت بین 60 تا 80 درصد و ظهور اسپرم در مایع منی پس از عمل برگشت، تا بیش از 95% گزارش گردیده است.

 
  www.eazphc.ir

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:5 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 14 اسفند1384

عکسهایی از انواع بستن لوله در خانمها

http://medstat.med.utah.edu/kw/human_reprod/mml/hrcontra_203.gif

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:59 |  لینک ثابت   • 

شنبه 6 اسفند1384

تصاویری از دستگاه داخل رحمی

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 8:49 |  لینک ثابت   • 

شنبه 22 بهمن1384

روشهای جلوگیری از بارداری


 

 
 
تنظیم خانواده

 

قرصهای خوراکی جلوگیری از حاملگی نوع ترکیبی

قرصهاي دوران شيردهي يا قرصهاي خوراکي که فقط پروژستين دارند

روشهاي تزريقي جلوگيري از حاملگي

کپسولهاي کاشتني جلوگيري از حاملگي

ابزار داخل رحمي (آي يو دي)

کاندوم

بستن لوله ها در زن (توبکتومي)

بستن لوله ها در مرد (وازکتومي)

روشهاي متفرقه براي پيشگيري از بارداري


تنظیم خانواده

تعریف سازمان جهانی ازتنظیم خانواده چنین است: تنظیم خانواده مشتمل بر اقدامهایی است که افراد و زوجها را یاری می دهد تا از داشتن فرزند نا خواسته جلوگیری کنند فاصله بین فرزندان خود را تنظیم کنند زمان تولد فرزندان را با سن و شرایط دیگر خود تطبیق دهند و آگاهانه درباره تعداد فرزندان خود تصمیم بگیرند. خدماتی که این نیات را میسر می سازد مشتمل بر : آموزش و مشاوره درباره تنظیم خانواده ، تامین وسایل جلوگیری از حاملگی ، کمک به کسانی که دچار ناباروری هستند و آموزش پدران درباره خانواده و فرزندان. شناخت روشهای جلوگیری از حاملگی و آگاهی نسبت به مزایا و معایب هر روش می تواند زوجها را برای انتخاب مناسب ترین روش در پیشگیری از تولدی ناخواسته راهنمایی کند.
  
 
روشهای جلوگیری از بارداری

حاملگی حاصل پيوند ( لقاح) تخمک زدن و اسپرم مرد است. برای جلوگیری از حاملگی باید مانع این پیوند شد. این کار از چند راه ميسر است:

الف: ممانعت از آزاد شدن تخمک زن

روشهای هورمونی از این راه سبب جلوگیری از حاملگی می شوند. مثل قرصهای خوراکی دارای دو نوع هورمون قرصهایی که فقط یک نوع هورمون دارند هورمونهای تزریقی و کپسولهای کاشتنی.

ب: روشهای مکانیکی:

در این روشها بر سر راه حرکت اسپرم به درون رحم و ملاقات با تخمک یا لانه گزینی تخم حاصل از لقاح مانع ایجاد شود. مثل ابزارهای داخل رحمی ( انواع آی يو دي) انواع غلافهایی که مردان یا زنان از آنها استفاده می کنند و انواع داروها و موادی که سبب کشته شدن اسپرم می شود.

ج: روشهای جراحي:

می توان با عمل جراحی لوله هایی را که در زن سبب انتقال تخمک و در مرد مسير حرکت اسپرم می باشد، بست. دسترسی به لوله های مرد بسيار آسانتر است و در شيوه های امروزين ، بستن اين لوله ها حتي بدون استفاده از تيغ جراحي ميسر مي گردد.

د: روشهاي طبيعي:

تخمک و اسپرم ، عمر محدود دارند. اگر در روزهایی که تخمک آزاد شده از تخمدان حيات دارد نزديکي صورت نگيرد بديهي است که لقاحی در کار نخواهد بود و از حاملگی جلوگيري مي شود. اساس روشهاي طبيعي همين نکته است.
پيشرفتهاي تکنولوژيک امروز ، خوشبختانه دسترسي به وسایل و روشهاي متنوع تر و موثر تر براي جلوگيري از حاملگي را ميسر ساخته است.
 
 

چند نکته مهم:

1- اولين مقاربت نيز مي تواند منجر به حاملگي شود.
2- دوش گرفتن و شستشو پس از نزديکي نمي تواند از حاملگي جلوگيري کند.
3- حاملگي حتي با داشتن پرده بکارت ( در دوران عقد) نيز احتمال دارد.
 
 
1/الف
قرصهای خوراکی جلوگیری از حاملگی نوع ترکیبی

قرصها دارای هورمونهای ساختگی زنانه شبیه استروژن و پروژسترون طبیعی است. قرص اگر به قاعده خورده شود در جلاین وگیری از حاملگی تاثير فراوان خواهد داشت. و 99/9 درصد از زوجهایی که این شیوه را برای جلوگیری از حاملگی انتخاب کرده اند و از آن به طور منظم و درست استفاده می کنند. در طول یک سال از حاملگی نا خواسته مصون بوده اند.بهترین و مطمئن ترین روش پیشکیری از حاملگی در ابتدای ازدواج استفاده از قرصهای خوراکی جلوگیری از حاملگی است.

مزايا

قرص کاملا موثر و بی خطر و بازگشت پذير است.
قرص علاوه بر خاصيت جلوگيري از حاملگي چند اثر بهداشتي عمده دارد.

1- کاهش احتمال ابتلا به سرطان جسم رحم
2-  کاهش احتمال ابتلا به سرطان تخمدان
3- محافظت در برابر بيماريهايي چون بيماري التهابي لگن خاصره و بيماريهاي خوش خيم پستان
4- محافظت در مقابل کم خوني به علت کم شدن حجم خون عادت ماهانه زن
5- کاهش ميزان بروز حاملگيهاي خارج از رحم
6- منظم تر شدن عادت ماهانه و کاهش دردهاي اين دوران
7- کمک به درمان جوشهاي صورت

عوارض جانبي

قرص اثر بعضي از داروها مانند داروي ضد افسردگي و آرام بخشها را زيادتر ميکند.از جمله عوارض قرصها عبارتست از :

لکه بيني و بي نظمي عادت ماهانه ، تهوع ، سر دردهاي خفيف، دردناک شدن پستانها ، مختصري کاهش يا افزايش وزن ، و تغيير خلق و خو . علائمي مانند تهوع و استفراغ و سردرد دو سه ماه پس از خوردن قرص به تدریج کم می شود. قرصهاي ترکيبي حجم شير مادر را کم مي کند. بنابراين زنان شيرده در 6 ماهه اول بعد از زايمان نبايد از این قرصها استفاده کنند.

روش استفاده از قرص

قرص را باید هر روز و معمولا در ساعتی معين خوردبهتر است قرص پس از شام و قبل از خواب خورده شود. در خوردن قرص اولين روز قاعدگي روز اول محسوب ميگرددو بر اين اساس در روز پنجم قاعدگي خواه خونريزي تمام شده يا ادامه داشته باشد اولين قرص خورده مي شود. پس از 21 روز قرص ها به پايان مي رسد .7 روز کامل خورده نمي شوداز روز هشتم به بعد خوردن قرص آغاز ميشود.در هفته اول براي اطمينان بيشتر علاوه بر قرص بايد از روش ديگري نيز مثل کاندوم استفاده کرد.در صورت فراموشي احتمال حامله شدن در ميان است.اگر زني يک شب خوردن قرص را فراموش کند به محض اينکه متوجه اين نکته شد بايد قرص را بخورد. اگر تا شب بعد به يادش نيامد شب بعد دو قرص بخورد. اگر دو شب پشت سر هم فراموش کرده باشد در دو شب بعد هر بار دو قرص بخورد در مجموع 4 قرص و براي اطمينان تا تمام شدن قرص هاي آن بسته از روش ديگري استفاده کند.اگر سه شب پشت سز هم يا بيشتر خوردن قرص فراموش شده باشد بايد از خوردن بقيه قرص ها خودداري گردد و از روش ديگري براي جلوگيري از حاملگي استفاده شود تا قاعدگي آغاز گردد سپس از روز پنجم قاعدگي خوردن قرص هاي بسته جديد آغاز شود. در خانمهایی که به طور مرتب قرص مي خورند معاينات باليني مثل اندازه گيري وزن و فشار خون ، معاينه پستان ، معاينه لگن و لمس کبد ابتدا سه ماه پس از شروع قرص و پس از آن هر سال يک بار ضرورت دارد.
 
 
1/ب

قرصهاي دوران شيردهي يا قرصهاي خوراکي که فقط پروژستين دارند.

اين قرصها به جاي هر دو هورمون پروژسترون و استروژن فقط حاوي هورمون شبه پروژسترون هستند. ميزان اثر قرصهايي که فقط پروژسترون دارند اندکي کمتر از قرصهاي خوراکي ترکيبي است.اين نوع قرص ، اگر به درستي و به طور مستمر مصرف شود 99/5 درصد و اگر به طور معمول خورده شود تا 95 درصد از حاملگي جلوگيري مي کند. اين قرصها بر کميت و کيفيت شير مادر اثر ندارد.استفاده از قرصهاي ميني پيل در طول مدت شير دادن احتمال حامله شدن مادر را از ميان مي برد. بسته هاي اين قرصها 28 تايي است. هر روز در ساعت معين يک قرص خورده ميشود. با تمام شدن هر بسته از شب بعد بدون فاصله خوردن قرصهاي بسته بعد آغاز مي شود.

در صورت فراموش كردن مصرف قرص

چنانچه پيش از۱۲ ساعت از زمان هميشگي ، خوردن قرص را به ياد آوريد ، بلافاصله يك قرص مصرف كنيد .

 چنانچه بعد از ‍۱۲ساعت به ياد آورديد كه يك قرص يا بيشتر را فراموش كرده ايد ، مصرف بقيه قرص ها را ادامه داده و قرص هاي فراموش شده رامصرف نكنيد . در عوض به منظور پيشگري از بارداري نا خواسته حتماً به طور همزمان با مصرف بقيه قرص ها از روش ديگري ، مثل كاندوم ، استفاده كنيد .
 
2/ روشهاي تزريقي جلوگيري از حاملگي

تزريق هورمون پروژسترون ( و در بعضي موارد همراه با استروژن ) به صورت ماهانه در چين و آمريکاي لاتين طرفدار دارد و ۵/۱ ميليون زن از اين وسيله استفاده مي کنند و يکي از روشهاي قابل برگشت پيشگيري از حاملگي است .

آمپولهاي ضدحاملگي تزريقي اگر به طور صحيح استفاده شوند ، در زمره مؤثرترين روشها به شمار مي روند و دراغلب فرهنگها مورد قبول هستند .

اين آمپولها حاوي نوعي هورمون پروژسترون هستند و نوعي از آنها به مدت ۳ ماه اثر دارد .

اصولاً روشهاي ضدبارداري تزريقي براي زوجهاي زير مناسب است :

زوجهايي که خانواده خود را کامل کرده اما تمايلي براي بستن لوله ها ندارند .

خانمهايي که به بچه خود شير مي دهند و مايل هستند از يک روش پيشگيري از بارداري استفاده کنند . لذا ۶ هفته پس از زايمان مي توانند اين روش را بکار ببرند .

خانمهايي که شوهرانشان وازکتومي شده اند و تا منفي شدن آزمايش اسپرم آنها ، بايد از روش ديگري استفاده کنند .

افرادي که در مکان ثابتي زندگي نمي کنند و هميشه جابجايي و تغيير مکان دارند مانند عشاير .

خانم هايي که واکسن سرخجه زده اند و چند ماهي نبايد حامله شوند .

کساني که در استفاده از روشهاي ديگر مثل قرصهاي خوراکي که نياز به يادآوري روزانه دارد ، موفق نبوده اند .

موارد منع مصرف :

حاملگي ، سرطان پستان يا دستگاه تناسلي زنان ، خونريزي رحمي با دليل ناشناخته ، بيماري عروقي قلبي و لخته شدن خون ، سرطان و يا مشکوک به وجود سرطان ، توده پستاني يا ترشح غيرطبيعي از پستان ، بيماري وخيم کبدي و زردي و بيماري قند .

عوارض :

تغييرات قاعدگي بصورت قطع ، لکه بيني و نامنظمي قاعدگي .

احساس درد در پستانها .

سردرد .

افزايش وزن .

کاهش ميل جنسي .

برگشت باروري با تأخير همراه است و بطور متوسط چند ماه بعد از آخرين تزريق ، قدرت باروري باز مي شود بيش از ۹۰٪  زنان مصرف کننده در طي ۲ سال بعد از قطع حامله شده اند .

زمان اولين تزريق :

در ۵ روز اول قاعدگي تزريق مي شود . در صورت تمايل به ادامه پيشگيري از بارداري ، تزريق بعدي سه ماه بعد خواهد بود .

بلافاصله بعد از سقط .

خانمهايي که تازه زايمان کرده و به نوزاد خويش شير نمي دهند ، مي توانند بلافاصله از آمپول ها استفاده کنند .

درخانمهاي شيرده بهتر است ۶ هفته پس از از زايمان تزريق انجام شود .

* توجه :

چنانچه خونريزي قاعدگي شديد و به صورت دفع لخته باشد و يا بيشتر از ده روز طول بکشد و يا چنانچه بين دو قاعدگي لکه بيني طولاني وجود داشته باشد بايستي به پزشک مراجعه کرد .

واقعيتهايي در برابر باورهاي غلط موجود

آمپولهاي تزريقي در زنان ايجاد نازايي نمي کند و پس از گذشت يکسال از آخرين تزريق قدرت باروري مشابه افراد ديگر خواهد بود .

آمپولهاي تزريقي باعث سرطان نمي شود .

فوايد آمپولهاي تزريقي

بسيار مؤثر است .

قابل برگشت است .

احتمال سرطان رحم و تخمدان کاهش مي يابد .

مصرف آن آسان است .

عوارض استروژن را ندارد .

حجم شير را در زنان افزايش مي دهد .

اثري بر روابط جنسي ندارد .
 
3/ کپسولهاي کاشتني جلوگيري از حاملگي

نورپلانت متشکل از ۶ کپسول است که در زير پوست بازو در قسمت داخلي تحتاني يا فوقاني کاشته مي شوند ، ۶ کپسول است که به تدريج هورمون آزاد مي کنند و بمدت ۵ سال مؤثر است . نوع ديگر آن دو کپسول است که در فنلاند تائيد شده است و حداقل سه سال از حاملگي پيشگيري مي کند . اين روش در بسياري از کشورهاي دنيا از جمله ايران مورد استفاده است .

نورپلانت حداقل بمدت ۵ سال مؤثر است . نورپلانت يک روش قابل برگشت است و ۲۴ ساعت بعد از برداشتن آن تخمک گذاري به صورت قبل ( طبيعي ) برمي گردد و ۷۶ درصد زناني که از اين روش استفاده کرده اند در انتهاي سال بعد از برداشتن حامله شده اند . در بسياري از کشورها به عنوان روش پيشگيري از حاملگي تأييد شده است . اين کپسولها غير قابل جذب هستند و بتدريج زيرپوست هورمون آزاد مي کنند .

مزایا

استفاده از آن راحت است .

تا ۵ سال از بارداري پيشگيري مي کند .

اختلالي در فعاليتهاي عادي فرد ، تمايلات جنسي يا تماس جنسي بوجود نمي آورد .

هيچگونه محدوديت سني در استفاده از آن وجود ندارد .

زناني که در نزديک سن يائسگي هستند ، مي توانند از اين روش استفاده کنند .

تأثيري بر شيردهي ندارد . خانمهايي که در حال شيردادن هستند مي توانند از اين روش ۶ هفته پس از زايمان استفاده کنند .

روشي است که ارتباطي به مقاربت ندارد نياز به هيچگونه اقدامي قبل از تماس جنسي ندارد .
عوارض جانبي نورپلانت :

اکثر عوارض جانبي شناخته شده جدي نيستند و نمي توان بروز اين عوارض را صرفاً به دليل استفاده از نورپلانت دانست . شايعترين اين عوارض تغيير در الگوي خونريزي قاعدگي است .

اين تغييرات شامل تغيير در فاصله بين خونريزيها ، افزايش مدت و مقدار خونريزي عادت ماهانه و لکه بيني است .

اين بي نظمي ها و به طور کلي اکثر عوارض نورپلانت ،‌ به تدريج و به مرور زمان ( در فاصله ۶ تا ۱۲ ماهگي ) کاهش يافته و پس از سال دوم بسيار کمتر اتفاق مي افتند ، اما مي توانند در هر زمان ايجاد شوند .

غير از اختلالات قاعدگي از ديگر عوارض نورپلانت به ترتيب شيوع مي توان به موارد زير اشاره نمود :

سرگيجه و حالت تهوع ، سردرد ، تغييرات خلق ، تغيير اشتها ، تغيير وزن ، جوش صورت ، تاري ديد ، درد در قسمت سينه ، کاهش ميل جنسي ، کم خوني ،‌حساسيت در پستان ، پرمويي ، التهاب پوست .

زمان کاشتن :‌

در هفت روز اول قاعدگي

بلافاصله پس از سقط يا در هفت روز اول پس از سقط .

اگر شيردهي وجود دارد ، نورپلانت را مي توان ۶ هفته پس از زايمان کاشت .

اگر شيردهي وجود ندارد ، نورپلانت را تا حداکثر ۴ هفته پس از زايمان بايد کاشت .

نحوه کاشتن و برداشتن :

کاشتن نورپلانت با بي حسي موضعي و ايجاد شکاف کوچکي در زير پوست بازو و تحت شرايط استيريل انجام مي شود و اين عمل جراحي کوچک حدود ۱۰ دقيقه طول مي کشد و نياز به بخيه ندارد . برداشتن آن هم ۱۰ تا ۱۵ دقيقه طول مي کشد .

 در محل بي حسي براي يک يا دو روز ممکن است قدري التهاب يا گرمي ايجاد شود .
بانداژي که پس از کاشتن کپسول انجام شده است ، پس از سه روز برداشته شده و برداشتن گاز و چسب محل کاشت پس از ۵ روز بايد انجام شود .
محل کاشتن تا سه روز خشک نگه داشته شود .
اختلالات قاعدگي ممکن است ايجاد شود ولي دليل بر عدم پيشگيري از حاملگي نيست .
 اولين ويزيت يک هفته پس از کاشتن کپسول و ويزيت هاي بعدي به ترتيب سه ماه و شش ماه بعد است وسپس سالي يکبار بايد ويزيت گردد . خارج کردن کپسولها پس از ۵ سال ضروري است . قبل از اين مدت نيز هر موقع که فرد بخواهد بايد کپسولها را خارج کرد .
احتمال بارداري پس از ۳ ماه از برداشتن نورپلانت ۴۰٪  و پس از ۲۴ ماه ۹۰٪  مي باشد .

در صورت مشاهده موارد زير بايد به پزشک مراجعه کرد :
 خارج شدن يکي از کپسولها .
درد شديد غيرقابل تحمل بازو .
باقي ماندن علائم گرما ، قرمزي يا درد در محل کاشتن کپسول .
دردهاي شديد قسمت تحتاني شکم .

علائم هشدار دهنده :

در صورت مشاهده هر يک از موارد زير بايد براي خارج کردن کپسولها مراجعه شود :

سردرد شديد و تکرارشونده به فرم ميگرن براي اولين بار .

اختلال ناگهاني در بينايي .

ايجاد درد ناگهاني و تورم در ساق پا و يا تنگي نفس شديد و ناگهاني همراه با سرفه و خلط خوني .

بروز حاملگي .

واقعيتهايي در برابر باورهاي غلط موجود

نورپلانت باعث سرطان نمي شود .

نورپلانت از محل کاشت خود حرکت نمي کند و کپسولها پس از کاشته شدن از زيرپوست بازو تغيير محل نمي دهد .

نورپلانت هيچگونه تأثيري بر روي حاملگي ندارد .
 
4/ابزار داخل رحمي (آي يو دي)

آي . يو .دي وسيله كوچكي از جنس پلاستيك است كه گاه در بدنه آن مس يا هورمون نيز تعبيه شده است. كاربرد اين وسيله روشي مطمئن ، مؤثر و طولاني مدت براي پيشگيري از بارداري مي باشد .

 آي .يو . دي براي چه افرادي مناسب تر است ؟

- خانم هاي شيرده
- خانم هايي كه تمايلي به استفاده از روشهاي هورموني ندارند و يا به دليل بيماري در استفاده از روشهاي ديگر پيشگيري از بارداري مشكل دارند .
- خانم هايي كه ترجيح مي دهند روشي را انتخاب كنند كه نياز به مصرف روزانه يا استفاده براي هر بار نزديكي نداشته باشد .
- خانم هايي كه تعداد فرزندانشان كافي است ، ولي تمايلي به استفاده از روش بستن لوله ها ندارند.
- خانم هايي كه حداقل يكبار زايمان كرده و به يك روش موثر و مناسب احتياج دارند .

 عوارض

- افزايش حجم و مدت خونريزي قاعدگي ، كه معمولاً پس از چند دوره قاعدگي بر طرف شده  به حالت قبل باز مي گردد.
- خروج خود به خود آي . يو. دي ، كه بيشتر در ماه اول در جا گذاري آي . يو . دي ويا پس از زايمان ديده مي شود .
- عفونت لگن و دستگاه تناسلي

 مزايا

- در مقاربت زن و شوهر دخالتي ندارد .
- نياز به ياد آوري روزانه ندارد .
- اثرات زيان باري بر حاملگي هاي بعدي ندارد .
- بلافاصله پس از برداشتن آي. يو.دي ، حاملگي به طور طبيعي اتفاق مي افتد .

موارد منع مصرف

 - خونريزي هاي نا شناخته رحمي
 - بيماريهاي انعقادي خون
 - نا هنجاريهاي مادر زادي رحمي
 - سرطان هاي دستگاه تناسلي
 - عفونت هاي لگني
 - حاملگي و يا مشكوك بودن به حاملگي
 - سابقه بيماريهاي قلبي
 - سابقه حاملگي خارج از رحم
 - قاعدگي طولاني توأم با كم خوني
 - خونريزي هاي شديد و دردناك به هنگام قاعدگي

زمان مناسب براي گذاشتن آي . يو . دي

   - در روزهاي دوم تا پنجم قاعدگي
   - شش هفته پس از زايمان
   - بلافاصله پس از سقط هاي كمتر از سه ماه بارداري
   - شش هفته پس از سقط هاي بالاتر از سه ماه بارداري

مراقبت هاي لازم پس از گذاشتن آي .يو . دي

- در ماه اول گذاشتن آي. يو . دي بايد از روشهاي پيشگيري ديگري به طور همزمان استفاده كرد.
- جهت كنترل و معاينه بايستي يك ماه بعد ، سه ماه بعد و سپس سالي يكبار به مركز بهداشتي يا پزشكي مراجعه نمود .
- در خانم هايي كه در طول سه سال اخير آزمايش سرطان دهانه رحم (تست پاپ اسمير ) انجام نداده اند، انجام اين آزمايش
ضروري است .
- تعويض آي . يو . دي پس از پايان مدت زمان اثر آن ضروري است .
 
 
5/کاندوم

يكي از روشهاي پيشگيري از بارداري كاندوم (پوشش يا غلاف ) است كه توسط مردان مورد استفاده قرار مي گيرد و از وارد شدن مايع مني به داخل مجراي تناسلي زن جلوگيري مي كند . اين وسيله از پلاستيك نازك تهيه شده و از قابليت ارتجاعي زيادي برخوردار مي باشد .

  مزاياي كاندوم

- يكبار مصرف است .
- نقش بسزايي در درمان انزال زود رس مردان دارد .
- در جلوگيري از بيماريهاي مقاربتي ، از جمله ايدز ، مؤثر است .
- قدرت نعوظ را در افراد مسن يا كساني كه اعمال جراحي قسمت تحتاني شكم داشته اند ، حفظ مي كند
- در زماني كه نسبت به اسپرم همسرشان حساسيت و آلژي دارند ، نقش حفاظتي دارد .
- به دليل كاهش انتقال بيماريهاي مقاربتي ، خطر ابتلاي زنان را به سرطان دهانه رحم كاهش مي دهد .

 طريقه مصرف

- پيش از شروع نزديكي ، بايد كاندوم را بر روي آلت در حال نعوظ كشيد زيرا ترشحاتي كه مردان پيش از انزال كامل دارند ، حاوي سلول نطفه بوده و از اين رو ممكن است باعث ايجاد حاملگي شود.

 - بايد كاندوم را طوري استفاده كرد كه فضاي خالي كوچكي در انتهاي آن باقي بماند تا مايع مني در آن جمع شود .

 - كاندوم بايد تمامي طول آلت تا قاعده را بپوشاند .

 - بلافاصله پس از انزال ، در حالي كه هنوز در حالت نعوظ قرار دارد ، بايد براي خارج نمودن كاندوم اقدام نمود . عمل خروج بايستي با گرفتن لبه كاندوم صورت گيرد تا  از سر خوردن كاندوم و نشت مني جلوگيري شود .

 نكات مهم

- هر كاندوم را بايد يكبار مورد استفاده قرار داد و پس از مصرف از بين برد .
- دقت كنيد كه كاندوم سوراخ نباشد و يا در اثر تماس با ناخن يا اجسام ديگر نيز پاره نشود .
- قبل از استفاده از كاندوم به تاريخ پايان مصرف آن توجه كنيد و از كاندومهاي شكننده و چسبناك كه احتمال پاره شدن دارند ، استفاده نكنيد .
- كاندوم را از حرارت ،‌نور و رطوبت دور نگه داريد ، زيرا اين عوامل احتمال پارگي يا سوراخ شدن آن را افزايش مي دهد .
- در صورت پاره شدن كاندوم در حين مقاربت ، مقاربت را بلافاصله متوقف كرده و از كاندوم جديدي استفاده نماييد .
- چنانچه پس از مقاربت متوجه شديد كه كاندوم سوراخ يا پاره بوده و احتمال بروز حاملگي نا خواسته وجود دارد ، هر چه سريعتر – ترجيحاً صبح روز بعد – به مراكز بهداشتي –درماني يا پزشك مراجعه كنيد . در صورت عدم دسترسي به پزشك يا مراكز فوق ، به طريقه زير عمل كنيد :

ابتدا ۲ قرص اچ دي ، را يكجا خورده و ۱۲  ساعت بعد ۲ قرص اچ دي ، ديگر مصرف كنيد و يا ۴ قرص ال دي ، را يكجا خورده و پس از ۱۲ ساعت ۴ قرص ال دي ، ديگر ميل نماييد .

لازم به ذكر است براي استفاده از اين روش حداكثر تا ۷۲ ساعت (سه روز ) پس از نزديكي مشكوك مهلت داريد . هر چه زودتر خوردن قرص را شروع كنيد تا شانس حاملگي نا خواسته كمتر شود . دقت كنيد كه اين روش را نبايد به طور دائم به عنوان يك روش پيشگيري از بارداري استفاده كنيد . بروز حالت تهوع و استفراغ در اين روش امري طبيعي است . در اين صورت مي توانيد از داروهاي ضد تهوع استفاده نماييد .

 
 
6- الف / بستن لوله ها در زن (توبکتومي)

توبكتومي يكي از روش هاي دائمي پيشگيري از بارداري است.در اين روش لوله هاي رحمي مسدود مي شود و به اين ترتيب از برخورد تخمك زن با نطفه مرد در داخل لوله رحمي جلوگيري به عمل آمده و در نتيجه لقاح صورت نمي گيرد.

مزايا

- روشي دائمي و مطمئن است.
- روشي ساده و بي خطر است.
- بلافاصله پس از عمل موثر است.
-بر روي  فعاليت هاي طبيعي تخمدان تأثيري ندارد و با كاهش خطر سرطان تخمدان همراه است.
-بر روي  فعاليت جنسي زن و مرد تأثيري ندارد.

عوارض

تاكنون بستن لوله هاي رحمي در زنان با هيچ عارضه شناخته شده اي همراه نبوده است.

 توبكتومي براي چه افرادي مناسب تر است؟

- خانم هايي كه بارداري براي سلامت و جانشان خطرناك است.
- زوج هايي كه به هيچ وجه قادر به استفاده از ساير روش هاي پيشگيري از بارداري نيستند.
- زوج هايي كه به هيچ وجه تمايل به بچه دار شدن نيستند.

موارد منع مصرف

- حاملگي
- عفونت هاي حاد و فعال لگنی
- عدم تحمل نسبت به بيهوشي به دلايل پزشكي
 
 نکات مهم
- بهتر است تا پس از اولين قاعدگي پس از عمل از نزديكي خودداري كرد.
- تا يك هفته پس از عمل بايستي از انجام كارهاي سنگين خودداري كرد.
 
 
6- ب / بستن لوله ها در مرد (وازکتومي)

وازكتومي يا بستن لوله هاي مني بر در مردان يك عمل جراحي سرپايي است كه به عنوان روشي ساده ، مطمئن ، سريع و بي خطر براي پيشگيري از بارداري به كار مي رود .

بيضه در مردان دوكار انجام مي دهد : يكي ساختن هورمون مردانه ، كه به خون مي ريزد       و تمامي صفات و خصوصيات مردانه به آن وابسته است وديگري ساختن اسپرم يا سلول جنسي مذكر كه در واقع كاري جز تشكيل نطفه ندارد . اين سلول هاي  جنسي از طريق دو لوله از هر كيسه بيضه بالارفته و نهايتاً به مايع منتقل مي شوند . بستن اين لوله ها  از انتقال و خروج سلولهاي جنسي و درنتيجه تشكيل نطفه جلوگيري مي كند و اين همان وازكتومي است كه ارتباطي با ساخته شدن هورمون و ريختن آن به داخل خون ، كه موجب بروز صفات ثانويه جنسي و خصوصيات مردانه مي شود ، ندارد .

 نكات مهم  :

- انجام عمل  وازکتومي بدون تيغ جراحي هيچگونه تاثير منفي بر تمايلات و قواي جنسي ، صفات ثانويه جنسي مردانه ، چاقي و لاغري ندارد .
-  در ايجاد سرطان پروستات و بيضه بي تاثير است .
-  در ايجاد بيماري هاي قلبي عروقي بي تاثير است .
-  در صورت انجام مشاوره صحيح ، پس از وازکتومي بدون تيغ جراحي هيچ نوع واكنش منفي ديده نمي شود.

 عوارض جانبي :

 به ندرت پس از عمل مختصري درد توام با كبودي در محل عمل ديده مي شود كه گذراست.

 دستورات پس از عمل :

- استفاده از كمپرس يخ به مدت ۲۴ ساعت
- استراحت نسبي به مدت ۴۸ ساعت
- خودداري از فعاليت سنگين تا حداقل ۴۸ ساعت 
- استفاده از بيضه بند به  مدت يك هفته
- عدم استحمام تا ۴۸ ساعت پس از عمل
- عدم مقاربت سه تا چهار هفته پس از عمل
- عدم دستكاري محل زخم كه در حال بهبودي است
- استفاده از مسكن در صورت وجود اندكي درد ، تورم و كبودي زير پوست در محل
- استفاده از يک روش مطمئن پيشگيري از بارداري تا منفي شدن آزمايش اسپرم (معمولاَ تا ۲۰  بار نزديكي)

 در صورت بروز اين عوارض بايستي به مراكز وازكتومي مراجعه نمود :

 تب در چهار هفته اول وخصوصاَ‌ هفته اول پس از عمل
خونريزي يا خروج چرك از محل زخم
درد و تورم در محل زخم كه مرتباَ در حال افزايش باشد .
به تعويق افتادن قاعدگي وشك به وجود حاملگي در همسر

تفاوت وازكتومي بدون تيغ جراحي با روش متداول وازكتومي چيست ؟

در روش متداول براي دسترسي به لوله هاي مني بر توسط تيغ جراحي شكافي در دو طرف پوست بيضه ايجاد كرده و  پس از بستن لوله ها اين شكاف ها را با بخيه مي بندند . اما در روش وازكتومي بدون استفاده از تيغ جراحي ، از طريق سوراخ بسيار كوچكي بر پوست بيضه ايجاد شده ، لوله هاي مني بر را بيرون آورده ، مي بندند و به اين ترتيب ديگر نيازي به زدن بخيه در پايان عمل وجود ندارد .

فايده وازكتومي چيست ؟

نيازي به برش جراحي و بخيه نيست ، بنابراين عوارض به حداقل مي رسد .  بهبودي پس از عمل سريعتر بوده ، درد و ناراحتي پس از عمل و در حين عمل به حداقل مي رسد.

 چه كساني مي توانند داوطلب وازكتومي باشند ؟‌

- افرادي كه تمايلي به داشتن فرزند بيشتر ندارند .
- افرادي كه همسرشان مبتلا به بيماريي است كه حاملگي برايش خطرناك مي باشد و يا ممكن است بيماري به فرزند بعدي منتقل شود .
- كساني كه خود يا همسرشان مايل يا قادر به استفاده از ساير وسايل پيشگيري از بارداري نيستند .
- مرداني كه مايل نيستند همسرشان به خاطر بستن لوله ها متحمل عمل جراحي در بيمارستان شوند .

آيا تاثير پيشگيري از بارداري وازكتومي بلافاصله پس از عمل آغاز مي شود؟

خير. پس از وازكتومي هنوز تعدادي اسپرم در لوله ها وجود دارد كه طي ۲۰ انزال خارج خواهد شد و با منفي شدن آزمايش اسپرم درجه لذت جنسي به دليل رفع اضطراب ناشي از تولد فرزند ناخواسته بيشتر خواهد شد .

      آيا وازكتومي باعث ايجاد بيماري هم مي شود؟

خير، مطالعات انجام شده برروي تعداد زيادي از مردان وازكتومي شده نشان مي دهد كه احتمال بروز بيماريهاي قلبي – عروقي و يا سرطان نشده و خود باعث بروز بيماري خاصي نمي شود .

 مدت زمان عمل جراحي وازكتومي چقدر است ؟

مدت عمل بستگي به پزشك دارد كه شما را عمل مي كند ، ولي به طور متوسط اين عمل جراحي  دقيقه طول مي كشد و تنها دردي كه احساس مي شود ، درد سوزن سرنگي است كه براي بي حس كردن محل عمل به كار مي رود ، و به دنبال آن در طول عمل هيچ دردي احساس نخواهد شد .

 آيا وازكتومي از سرايت بيماري مقاربتي جلوگيري مي كند ؟

خير، چنانچه شما يا همسرتان مبتلا به بيماري يا بيماريهايي هستيد كه از راه جنسي منتقل مي شود، براي پيشگيري از ابتلا به اين نوع بيماريها بايد از كاندوم استفاده كنيد ، زيرا وازكتومي در اينجا  نقشي ندارد .

 آيا پس از عمل جراحي وازكتومي مي توان به كارهاي روزمره زندگي رسيدگي كرد؟

چنانچه كارهاي سنگين جسماني بر عهده شماست ، بهتر است فعلاَ  ۴۸ ساعت استراحت كنيد و بعد به اين كارها بپردازيد . انجام كارهاي سبك بلافاصله پس از وازكتومي مجاز است .

 وازكتومي در چه مكان هايي قابل انجام است ؟

جهت مشاوره وانجام رايگان اين عمل مي توانيد همه روزه ، صبح و عصر ، به واحد وازكتومي مراكز بهداشتي شهرستانها و شهرها ، درمانگاهها يا بيمارستان هاي مجهز به واحد وازكتومي مراجعه نماييد .

 آيا عمل وازكتومي قابل برگشت است يا خير ؟

وازكتومي نزديك به ۷۰ درصد موارد قابل برگشت است . عمل باز كردن لوله هاي مني بر عملي گران بوده ، به تجهيزات پيشرفته بيمارستاني نياز دارد . بنابراين اين روش را مي توان روشي قطعي محسوب داشت . در هر حال قابليت برگشت وازكتومي بهتر از قابليت برگشت توبكتومي ( بستن لوله هاي رحمي در زنان ) مي باشد .

 چه وقت مي توان براي انجام وازكتومي تصميم قطعي گرفت ؟

زماني كه بينديشيد اگر فرزندي به طور ناخواسته به جمع خانواده اضافه شود چه پيش خواهد آ‌مد ، يقيناَ تحت هيچ شرايطي حاضر نخواهيد بود صاحب فرزند جديدي شويد . در اين صورت بهتر است مسئله را با همسرتان در ميان گذاشته ، مشتركاَ در اين باره تصميم بگيريد . توصيه مي شود با كسي كه قبلاَ وازكتومي شده ، با يك پزشك يا يكي از كاركنان واحد تنظيم خانواده مشورت نماييد .
 
روشهاي متفرقه براي پيشگيري از بارداري

مقاربت منقطع :

اين روش قديمي ترين راه کنترل مواليد به صورت داوطلبانه است که هيچ وسيله يا هزينه اي لازم ندارد و به نظر مي آيد که همچنان به گستردگي به کار گرفته مي شود . در اين روش مرد پيش از انزال ، از ريختن مايع مني در مهبل جلوگيري مي کند  . بعضي زن و شوهرها مي توانند اين روش را با موفقيت به کار گيرند ، در حالي که برخي ديگر انجام آن را دشوار مي يابند . نقطه ضعف عمده اين روش آن است که ممکن است ترشحات مرد که پس از آميزش دفع مي شود ، داراي اسپرم باشد و براي ايجاد بارداري حتي يک قطره از مايع مني کفايت مي کند . گذشته از اين کوچک ترين اشتباه در تعيين زمان خروج آلت مرد ، ممکن است مقدار معيني از اسپرم مرد را در مهبل بريزد و از اين رو ميزان عدم موفقيت تا ۱۸ درصد افزايش مي يابد .

پيش از اين ، به عوارض جانبي نامطلوب اين روش مانند احتقان لگن و اختلال عصبي - رواني زياد اهميت داده مي شد ، ولي امروزه نظر کارشناسان در اين باره تغيير کرده و معتقدند که اگر زن و شوهر اين روش را برتر بدانند ، به کارگيري آن مسأله اي را پيش نمي آورد و به طور کلي از به کار نگرفتن هيچ روش تنظيم خانواده بهتر است .

استفاده از دوره مطمئن ( روش ريتم ) :

اين روش که به نام روش تقويمي هم ناميده مي شود ، بر اساس تخمين زمان تخمک گذاري انجام مي شود و زن و شوهر در فاصله زماني که امکان باروري در دوره ماهانه قاعدگي وجود دارد از نزديکي خودداري مي کنند . زمان تقريبي تخمک گذاري ،‌۱۲ تا ۱۶ روز پيش از شروع قاعدگي بعدي است و ايامي را که احتمال بيشتري براي بروز بارداري هست مي توان به شرح زير محاسبه کرد :

اگر از کوتاهترين سيکل قاعدگي هجده روز کم شود ، نخستين روز دوره باروري به دست مي آيد و اگر از درازترين سيکل قاعدگي ده روز کم شود ،‌ آخرين روز دوره باروري به دست مي آيد . مثلاً هر گاه سيکل قاعدگي زني بين ۲۶ تا ۳۱ روز به درازا مي کشد ، دوره باروري وي که نبايد در آن مدت آميزش جنسي نمايد ، در روزهاي بين هشتمين روز و بيست و يکمين روز سيکل قاعدگي او خواهد بود ( شمارش روز اول بايد از اولين روز سيکل قاعدگي باشد ).

نقاط ضعف اين روش عبارتند از :

سيکل قاعدگي يک زن همواره منظم نيست و در صورت منظم بودن هم به دشواري ميتوان دوره مطمئني را پيشگويي کرد .

اين روش را تنها براي اشخاص مسئول که علاقمندي و همکاري بسيار داشته باشند ، مي توان به کار گرفت .

در حقيقت خودداري اجباري از آميزش جنسي نزديک به نيمي از هر ماه است .

از اين روش در دوره پس از زايمان نمي توان استفاده کرد .

ميزان عدم موفقيت اين روش بسيار است . علل عدم موفقيت عبارتند از : محاسبه نادرست و ناتواني در پيروي از روزهاي محاسبه شده .
 
 
 http://www.tbzmed.ac.ir/health%20information%20center/health/pregnancy-Health/Health.htm
 

 

 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:42 |  لینک ثابت   • 

شنبه 22 بهمن1384

تنظيم خانواده

 

 

روشهاي پيشگيري از بارداري

 

روشهاي پيشگيري از بارداري را به شکل زير مي توان طبقه بندي کرد :

-        روشهاي موقتي

-         قرصهاي خوراکي

-        قرصهاي ترکيبي با مقدار بيشتر هورمون ( HD )

-         قرصهاي ترکيبي با مقدار کم هورمون ( LD )

-      قرصهاي ترکيبي با مقدار متغير هورمون ( چند مرحله اي    )

-         قرصهاي تک هورموني  ( دوران شيردهي  ) 0

-        روشهاي ايجاد مانع ( کاندوم )

-        وسيله داخل رحمي ( آي . يو . دي IUD )

-        روشهاي طولاني مدت جديد

-         نورپلانت ( کپسولهاي کاشتني )

-        آمپولهاي تزريقي

-        روشهاي دائمي

-        بستن لوله در زنان ( توبکتومي )

-        بستن لوله در مردان ( وازکتومي )

-        روشهاي متفرقه

-        مقاربت منقطع

-        استفاده از دوره مطمئن ( روش ريتم )

-        پيشگيري از بارداري به صورت اضطراري

-   براي انتخاب هر يک از روشهاي فوق زوج يا زوجين بايد حتماً با پزشک يا کارکنان بهداشتي و درماني مشاوره کرده ، از آنها براي انتخاب روش مناسب ياري بخواهند .

 

تعريف و اهداف

تنظيم خانواده عبارت از آن است که در يک خانواده پدر و مادر به دلخواه خود و بر پايه آگاهي ، بينش و تصميم گيري مسئولانه با به کار بردن يکي از روشهاي پيشگيري از حاملگي ، تعداد فرزندان خود را با توجه به امکانات اقتصادي و قدرت جسمي و رواني خود تنظيم کنند و بدين وسيله در توسعه اجتماعي کشور نيز سهيم شوند .

<p di
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:39 |  لینک ثابت   • 

شنبه 22 بهمن1384

تنظیم خانواده

 
 

       http://esfahandoctor.com/

مقدمه و مفهوم تنظیم خانواد
تامین غذا ، بهداشت ، مسکن ، آموزشی و اشتغال جامعه ای که با مساله افزایش جمعیت روبرو است ، از یک طرف و جوابگویی به نیاز گسترده مالی ، معنوی و کاهش گرسنگی آنها از طرف دیگر ، راهی جز کنترل رشد بی رویه جمعیت را باقی نگذاشته است .

رعایت تنظیم خانواده و کنترل جمعیت علاوه بر حفظ منابع ، سلامت زنان ، کودکان ، خانواده ها و ملتها را به ارمغان می آورد.

دراین بخش سعی شده است علاوه بر اشاره ای گذرا به تاثیر کنترل جمعیت بر وضعیت سلامت خانواده و نهایتا ملتها ، هر یک از روشهای پیشگیری از بارداری نیز به اختصار توضیح داده شود.
به امید اینکه با آگاهی و استفاده صحیح بتوان گامی در جهت کنترل جمعیت و فقر زدایی برداشت .


زنان : تنظیم خانواده به زنان کمک میکند با خودشان را از حاملگی ناخواسته محافظت کنند.
از سالهای دهه 1960 تا کنون تنظیم خانواده در سراسر دنیا از 400 میلیون حاملگی نا خواسته جلوگیری میکند .
در نتیجه زندگی بسیاری از زنان از خاملگی پر خطر و سقط های غیر سالم در امان میماند.

اگر همه خانمها میتوانستند از حاملگی پر خطر در امان باشند، میزان مرگ و میر مادران به یک چهارم میرسید .
همچنین بسیاری از روشهای پیشگیری از بارداری مزایای دیگری نیز دارد بعنوان مثال بعضی از روشهای هورمونی پیشگیری از بارداری از برخی سرطان ها جلوگیری میکنند و یا کاندوم به پیشگیری از انتقال بیماریهای مقاربتی از جمله ایدز کمک میکند .


کودکان : تنظیم خانواده با فاصله گذاری مناسب بین تولد فرزندان باعث نجات جان فرزندان میشود .
سالیانه بین 15-13 میلیون کودک زیر 5 سال از بین میروند .
اگر فاصله تولد فرزندان حداقل کمتر از 2 سال باشد 4-3 میلیون مرگ کودکان پیشگیری میشود.
مردان در سراسر جهان میگویند که با تنظیم خانواده امکان فراهم کردن زندگی بهتری برای خانواده به وجود میآید .


خانواده ها : تنظیم خانواده به سلامت خانواده کمک میکند زوجهای که فرزند کمتری دارند ، توانایی تامین غذا ، لباس ، مسکن و آموزش بهتری برای فرزندانشان را دارند.


ملتها : تنظیم خانواده به توسعه ملتها کمک میکند در کشورهایی که زنان دارای فرزند بسیار کمتری نسبت به مادران خود هستند وضعیت اقتصادی مردم آن کشور با سرعت بیشتری بهبود میابد.


جهان : اگر خانواده ها فرزندان کمتری در آینده داشته باشند از دو برابر شدن جمعیت 9/5 میلیاردی کره زمین در کمتر از 50 سال آینده جلوگیری میشود .
در آینده منابع طبیعی مورد نیاز شامل آب و خاک حاصلخیز کاهش خواهند یافت ، بنابر این با کاهش رشد جمعیت هر فردی فرصت بهتری برای یک زندگی خوب خواهد داشت .

 


تهیه و تنظیم : زهره بدیعی – کارشناس بهداشت خانواده ( مرکز بهداشت شماره یک اصفهان ) 


 
 

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:29 |  لینک ثابت   •