سه شنبه 19 خرداد1388

اتوپسي از مرگ جنين‌هاي بعدي جلوگيري مي‌كند.

 
در حالي كه در تمام كشورهاي پيشرفته دنيا بررسي مرگ جنين مرده براي ايمن‌كردن بارداري‌هاي بعدي با استفاده از روش اتوپسي (كالبدشكافي) رايج است

اما اين موضوع تا چند سال پيش در كشور ما كاملا ناديده گرفته مي‌شد. با اين حال طي سال‌هاي اخير اتوپسي جنين‌هاي مرده نيز به خدمات برخي مراكز درماني كشور راه‌يافته و كارشناسان اميدوارند با استفاده از اين روش و گسترش آن بتوانند از مرگ و مير جنين‌ در بارداري‌هاي بعدي جلوگيري كنند.

دكتر هاله سلطان قرايي، پاتولوژيست، عضو هيئت علمي پژوهشكده ابن‌سينا و مسئول فني پاتولوژي پژوهشكده ابن‌سينا در اين گفت‌وگو درباره نحوه انجام روش اتوپسي جنين بيشتر توضيح مي‌دهد.

  • خانم دكتر، چرا روش اتوپسي روي جنين به‌تازگي در مراكز درماني كشور ما باب شده است؟

متأسفانه اين روش تا به حال روي كودكان و بزرگسالان انجام مي‌شد ولي اهميت به‌كاربردن آن در مشخص كردن علت مرگ جنين در كشور ما روشن نشده بود؛ به‌طوري كه طي سال‌هاي گذشته جنين‌هاي مرده، معدوم يا دفن مي‌شدند اما در كشورهاي ديگر به جفت و بند ناف خيلي اهميت مي‌دهند؛ يعني حداقل در روز روي 2 تا 3 جنين مرده اين روش پياده مي‌شود.

  • با اين روش چه اختلالاتي را در جنين مي‌توان تشخيص داد؟

به‌طور مثال پيچش‌هاي بند ناف، گره‌هاي بند ناف يا مشكلات جفت كه منجر به مرگ جنين شده‌اند، مشخص مي‌شوند. علاوه بر اين اختلالات، در اين ميان ممكن است جنين مشكل قلبي يا مغزي و حتي مشكل كبدي هم داشته باشد يا اينكه در اثر يك سندرم يا اختلالي كه ژن آن در پدر و مادر وجود دارد، جان خود را از دست بدهد. براي همين تاكيد ما بر اين است كه تمام اندام‌هاي جنين در روش اتوپسي بايد بررسي شود.

  • احتمال اينكه اين اختلالات در بارداري‌هاي بعدي هم تكرار شوند، چقدر است؟

ببينيد اگر مرگ جنين در اثر مشكلات بند ناف مثل بلند يا كوتاه بودن، پيچش بند ناف و... اتفاق بيفتد، ما خيال خانواده را راحت مي‌كنيم كه احتمال بروز اين اتفاق در بارداري‌هاي بعدي خيلي كمتر است ولي در بعضي از اين اختلالات احتمال اتفاق مجدد وجود دارد. مثلا ممكن است مادري در زمان بارداري توكسوپلاسموزيس گرفته باشد و ما متوجه شويم مرگ جنين به‌علت اين بيماري است؛ در اين شرايط براي بارداري بعدي به مادر فرصت مي‌دهيم و اين بيماري را درمان مي‌كنيم.

  • هر مرگي در جنين احتياج به اتوپسي دارد؟

صد درصد. هر مرگي احتياج به اتوپسي دارد ولي ما چندين نوع علت مرگ داريم؛ يك‌سري از علت‌هاي مرگ به جفت برمي‌گردد، يك‌سري به بند ناف و يك‌سري به‌خود كودك. در اين ميان باز يك‌سري ژن‌هاي غالب و مغلوب و كروموزم‌ها و همچنين بعضي بيماري‌هاي مادر كه با تاثير بر جفت و بندناف مشكل‌ ايجاد مي‌كنند، در مرگ جنين دخيل هستند.

  • در مورد جنين‌هاي سقط‌شده چطور؟ انجام اين روش را پيشنهاد مي‌كنيد؟

نه، در سقط‌هاي مكرر خود كودكان براي اتوپسي موارد مناسبي نيستند. البته درصورت بروز چند سقط، يكي از جنين‌ها بايد اتوپسي شود چون ممكن است يك اختلال‌ بارها تكرار شود كه امكان اين اتفاق كم است براي همين فقط جفت و بند ناف اين جنين‌ها بررسي مي‌شوند.

  • حالا برويم سراغ نحوه انجام روش اتوپسي.

براي انجام اين روش ما ترجيح مي‌دهيم كودكي كه سقط شده يا مرده همراه با جفت و بند ناف به ما برسد. همچنين جنين بايد تازه باشد و داخل هيچ مايع و محلولي نباشد.
تاريخچه كاملي از پدر و مادر هم لازم داريم كه اصلا ببينيم چه بيماري‌هايي در خانواده شايع بوده. سن والدين و شغلشان و تمام ريزنكته‌هايي كه در خانواده بوده شامل حاملگي‌هاي قبلي، نوع زايمان و بيماري‌هايي كه در بين كودكان ديگر وجود داشته هم مهم است. در مرحله بعد هم كودك وزن مي‌شود. ظاهر كودك را هم نگاه مي‌كنيم. ظاهر كودك از روي چين‌هاي پوستي و كف دست، چين‌هاي پشت پا و چشم‌ها و طرز قرارگيري آنها، دور دست، دور شكم، دور قفسه سينه و طول دست و طول انگشت بررسي مي‌شود.

  • و بعد از اين مرحله؟

در اينجا نوبت داخل بدن مي‌رسد. 3 حفره را باز مي‌كنيم؛ حفره مغز، سينه و شكم. اين اندام‌ها در جاي خودشان و بعد از خارج كردن، وزن و اندازه‌گيري شده و براي پاتولوژي و بعد تهيه اسلايد آماده مي‌شوند.

  • خانم دكتر، چقدر مي‌توان در مورد نتايج اين روش به‌طور صددرصد مطمئن بود؟

ببينيد، اتوپسي روش خوبي است ولي نمي‌توان اين قطعيت را داد كه همه اتوپسي‌ها به نتيجه برسند چون به هرحال يك زماني مي‌توان علت مرگ را تشخيص داد و يك زمان هيچ دليل واضحي براي علت مرگ وجود ندارد. ولي اين مسئله كه با اين روش در اغلب موارد مي‌توانيم تكليف خانواده‌ها را در بارداري‌هاي بعدي روشن كنيم، به جاي خودش از اهميت زيادي برخوردار است.

  • منظورتان از اينكه ممكن است هيچ دليل واضحي براي يك مرگ وجود نداشته باشد، چيست؟

به هر حال يك‌سري از مرگ‌ها قابل پيش‌بيني و يك‌سري غيرقابل پيش‌بيني هستند. يكي از مواردي هم كه كشورها را از نظر بهداشتي با هم مقايسه مي‌كنند، از همين نظر است چون اگر وضعيت بهداشتي كشورها مطلوب باشد، اگرچه ميزان مرگ‌هاي جنيني صد درصد به صفر نمي‌رسد ولي با همان روش‌هاي تشخيصي پيش از بارداري مي‌توان درصد آنها را كاهش داد يا حتي از روش‌هاي كمك بارداري مثل لقاح مصنوعي در بارداري‌هاي بعدي استفاده كرد.

http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=86572

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 9:54 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 18 اسفند1384

مرگ 225 مادر ايراني به علت زايمان در كشور در 9 ماهه سال 84

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

مديركل جمعيت و سلامت خانواده وزارت بهداشت از مرگ 225 مادر ايراني به علت زايمان در كشور در 9 ماهه سال 84 خبر داد و گفت: از سياست‌هاي كشوري هدف‌گذاري براي كاهش آمار مرگ مادران ايراني تا سال 94 است.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر مطلق امروز در كميته كشوري ارتقا سلامت مادر و نوزاد كه با حضور معاون سلامت تشكيل شد، گفت: در 8 سال گذشته 1190 مورد مرگ مادران به علت زايمان در كشور رخ داده است كه بايد نسبت مرگ مادران تا سال 1394 به ميزان 18 تا 22 در 100 هزار مواليد زنده برسد.

وي افزود: سالانه 200 ميليون زن در دنيا باردار مي‌شوند كه هر كدام در معرض خطرات اين مرحله قرار دارند؛ حداقل 40 درصد از زنان باردار در دوران بارداري برخي عوارض اين دوره را تجربه مي‌كنند كه 15 درصد از اين عوارض مرگبار و به مراقبت‌هاي فوري نياز دارد.

دكتر مطلق با بيان اين كه سه چهارم مرگ‌هاي مادران در حين زايمان يا كمي پس از زايمان اتفاق مي‌افتد، گفت:‌ هر ساله حداقل 585 هزار مادر به علت عوارض دوران بارداري و زايمان جان خود را از دست مي‌دهند و بر اساس آخرين گزارش سازمان جهاني بهداشت در سال 2004 ميلادي 5/89 درصد از زايمانها در ايران در سال 2000 با حضور فرد دوره ديده و 6/87 درصد از آنها در مركز مجهز انجام شده است.

وي با اعتقاد به اين كه مراقبت‌هاي پري ناتال تلفيقي از مراقبت‌هاي مادران و نوزادان است، اظهار كرد: بايد كميته كشوري ارتقاي سلامت مادر و نوزاد با تركيب متخصصان صاحب نظر زنان و زايمان و فوق تخصصهاي نوزادان در كشور تشكيل و نسبت به سطح‌بندي اين خدمات اقدام شود.

مديركل جمعيت و سلامت خانواده وزارت بهداشت با بيان اين كه دسترسي به خدمات بيمارستاني و بهبود كيفيت اين خدمات تنها راه كاهش مرگ مادران و نوزادان است، ادامه داد: بررسي مطالعات جهاني نشان مي‌دهد كه سطح‌بندي خدمات پري ناتال بيمارستاني راه حل كاهش مرگ‌هاي مادران و نوزادان است و كشورهايي كه اقدام به سطح بندي اين خدمات و اجراي آن كرده‌اند طي 2 دهه موفق به كاهش ميزان مرگهاي نوزاد و مادر به ميزان قابل توجهي شده‌اند.

وي با اعلام اين كه 8/83 درصد زايمانها و 82 درصد مرگ نوزادي در بيمارستانها اتفاق مي‌افتد، ادامه داد: مرگ زودرس نوزادي بخش اعظم مرگ‌هاي نوزادي را به خود اختصاص مي‌دهد. مرگ هفته اول به صورت مستقيم با كيفيت خدمات مراقبتي دوران بارداري و زايمان و پس از زايمان مرتبط است.

دكتر مطلق افزود: سالانه حدود 8 ميليون كودك يا مرده به دنيا مي‌آيند يا 1 ماهگي خود را نمي‌بينند كه 98 درصد از اين مرگها در كشورهاي در حال توسعه اتفاق مي‌افتد.

به گزارش ايسنا، مديركل جمعيت و سلامت خانواده وزارت بهداشت گفت: از 7 تا 8 ميليون مرگ شيرخواري سالانه دو سوم آنها در دوره نوزادي رخ مي‌دهد و در ايران 35 هزار مرگ حول و حوش تولد و 20 هزار مرگ نوزادي رخ مي‌دهد.

وي با بيان اين كه مرگهاي حول و حوش تولد و نوزادي سومين عامل شايع از دست رفتن سالهاي عمر در كشور است، گفت: ميزان مرگ و مير نوزاد در ايران 3/18 در 1000 تولد زنده و 63/15 مرگ در هر 1000 تولد زنده بر اساس زيج حيات است.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 21:19 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 26 بهمن1384

شايعترين علت مرگ و مير نوزادان

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

نخستين سمينار سونوگرافي در مامايي صبح امروز با حضور متخصصان زنان و مامايي در تالار امام بيمارستان امام خميني (ره) برگزار شد.

دكتر سيد عليرضا مرندي وزير اسبق وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشكي در حاشيه اين سمينار در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران گفت: متخصصان زنان و مامايي بايستي غير از شرح حالي كه از مادران مي‌گيرند از امكانات آزمايشگاهي مانند سونوگرافي نيز بهرمند شوند تا بتواند در شناسايي فوري وضعيت جنين از آن استفاده كنند.

رييس انجمن علمي پريناتولوژي ايران افزود: همه آزمايشها و تكنيك‌هايي كه براي سلامت مادر و جنين لازم است بايستي در بازآموزيها و آموزشها مدنظر قرار گيرد و قصد اين سمينارها دخالت در كار راديولوژيست ها نيست بلكه تنها براي بالا بردن سطح علم متخصصان زنان و مامايي است.

وي با بيان اين كه خفگي جنين و نوزاد و عفونت‌ها از شايعترين علت مرگ و مير نوزادان در كشورهاي مختلف است، گفت: در كشورهاي در حال توسعه حدود 30 درصد مرگ و ميرهاي نوزادان به دليل خفگي و حدود 30 درصد ديگر به دليل عفونت است و عوامل ديگري مانند مشكلات مادرزادي نيز وجود دارد كه در كشورهاي جهان سوم حدود 10 درصد و در كشورهاي صنعتي به دليل اينكه مشكلات عفونت و خفگي نوزادان در اين كشورها حل شده است، نزديك به 35 درصد است.

دكتر مرندي ادامه داد: در ايران علاوه بر عفونت و خفگي مشكلات نارسي نيز وجود دارد كه حدود 15 تا 20 درصد مرگ و ميرها در نوزادان را شامل مي شود.

رييس انجمن پريناتولوژي ايران گفت: اگر كاري كنيم تا جنين در داخل رحم و زماني كه به دنيا مي آيد دچار خفگي و كمبود اكسيژن نشود مي‌توان از مرگ و مير، عدم رشد جنين در داخل رحم و خسارتهايي كه در رشد جسمي و عقلي در دوران بارداري براي نوزادان پيش مي آيد جلوگيري كرد.

وي در پايان خاطرنشان كرد: به همين دليل امروزه در كشور ما به دنبال ايجاد رشته فوق تخصص پرناتولوژي هستند كه تمام توجه‌اش به مسائل حول و حوش زايمان، اواخر بارداري و دوران زايمان و بلافاصله بعد از آن است.

گفتني است: اين سمينار شامل 28 سخنراني و 3 كارگاه آموزشي و 15 امتياز بازآموزي بود.

انتهاي پيام

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-667275&Lang=P

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 14:52 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 26 بهمن1384

بیماری قلبی و بارداری

 
 
 
 
بيماري قلبي خطر مرگ و مير حين زايمان را تا 100 برابر افزايش مي دهد

متخصصان مي گويند بدون اجراي اقدامات تخصصي و پيشگيرانه، نمي توان مانع مرگ و مير مادران باردار دچار مشکل قلب و عروق حين زايمان شد.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، به نقل از پايگاه اينترنتي BBC، زنان مبتلا به بيماري قلبي-عروقي، 100 برابر بيش از افراد طبيعي در خطر مرگ و مير حين زايمان قرار دارند. اين درحالي است که مي توان با اجراي برخي فعاليت ها، احتمال بروز اين خطر را تا حد زيادي کاهش داد.
استاد دانشگاه Royal Brompton در اين خصوص توضيح مي دهد: سالانه تنها در انگلستان 125 هزار زن، حين زايمان و در اثر عارضه قلبي از بين مي روند تا حدي که مي توان گفت نارسايي قلب و عروق مهمترين علت مرگ و مير زنان باردار به شمار مي رود.
وي ادامه مي دهد: علاوه بر اين زايمان زودرس، تولد نوزاد نارس و سقط از ديگر عوارض بيماري قلبي-عروقي حين زايمان است.
يادآوري مي شود اجراي توصيه هاي متخصصان، قبل از بارداري و خصوصا قبل از زايمان توسط افرادي که داراي عارضه قلبي عروقي هستند و همچنين حضور دائمي يک تيم مجهز پزشکي حين تولد نوزاد، مي تواند تا حد زيادي از به خطر افتادن جان مادر و نوزاد جلوگيري کند.

انتهاي پيام

   

www.medisna.ir
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 0:48 |  لینک ثابت   •