دوشنبه 10 بهمن1384

سرخجه و بارداری

خبرگزاري دانشجويان ايران - رشت
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

يك متخصص بيماريهاي عفوني گفت: عفونت هاي سايتومگا لوويروس و سرخجه در بارداري بيشترين عوارض جنيني را به دنبال دارد، ولي بدان معنا نيست كه هيچ ويروسي ديگر نمي‌تواند بارداري سالم را تهديد كند.

دكتر آزاده حافظي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين كه بيماريهاي ويروسي در جوامع مختلف از شيوع بالايي برخوردار هستند، افزود: شايد ابتلا به اين عفونت‌ها در شرايط عادي نگران كننده نباشد، ولي براي يك زن باردار عوارض و مشكلات جدي را به همراه دارد.

وي با بيان اين كه شدت اين عوارض با توجه به نوع عفونت و سن بارداري متفاوت است، گفت: حتي عدم بروز مشكلات مادري و جنيني متعاقب ابتلا به عفونت‌هاي ويروسي مشغله‌هاي ذهني را براي افراد به همراه دارد، لذا آشنايي گروه پزشكي درارتباط با نحوه برخورد با اين بيمارهاي ضروريست.

دكتر حافظي از عفونت‌هاي ويروسي شايع به عفونت‌هاي ‹سايتومگالوويروس›، ‹سرخجه›، ‹سرخك›،

‹مونوكلوزعفوني›، ‹هپاتيت‌هاي ويروسي›، ‹HIV ›، ‹تب خال›، ‹زگيل› (پايلوماي انساني) و‹آنفلوآنزا› اشاره كرد و ادامه داد: در بسياري موارد مشاهده شده زن بارداري به علت ابتلا به يك بيماري ويروسي كه نيازي به سقط ندارد، فقط به دليل ترس ايجاد شده، جنين خود را ازدست داده است.

وي با اشاره به اين كه شيوع عفونت هاي ويروسي در بارداري از شيوع اين عفونت در جمعيت عادي برابر است، تصريح كرد: بيماريهاي شايع آبله مرغان، سرخك، سرخجه، آنفلوآنزا و هپاتيت هستند ولي عفونت سايتومگالوويروس نيز با شيوع كمتر به دليل ايجاد عوارض جدي حائز اهميت است.

وي در پايان با بيان اين كه خوشبختانه يك بار ابتلا به بسياري از عفونت هاي ويروسي ايمني لازم را ايجاد

مي‌كند، يادآور شد: هنوز واكسني براي عفونت سايتومگالوويروس تهيه نشده بنابراين توصيه مي‌شود در ابتداي بارداري ايمني مادر آزمايش و در صورت ابتلاي مادر به ويروس جديد تا مدتي اجازه بارداري داده نشود.

انتهاي پيام

کد خبر: 8411-05605
  نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 22:36 |  لینک ثابت   • 

  جمعه 7 بهمن1384

  مشاوره اختصاصي عفوني زنان باردار راهي براي پيشگيري از عوارض انتقال بيماري‌هاي عفوني به جنين

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

  در طول دوران بارداري سلامت مادر و جنين توسط عوامل مختلف عفوني مورد تهديد قرار مي‌گيرد كه بسياري از آنان با اقدامات تشخيصي و درماني به موقع، واكسيناسيون و رعايت نكات بهداشتي قابل پيشگيري هستند.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر ليلي چمني تبريز، متخصص عفوني و عضو هيات علمي پژوهشكده و مركز تحقيقات درمان ناباروري و سقط مكرر ابن سينا، ضمن اشاره به فرايند بارداري گفت: «تولد يك نوزاد سالم مهمترين هدف بارداري است اما متاسفانه در طول دوران بارداري سلامت مادر و جنين توسط عوامل مختلف عفوني مورد تهديد قرار مي‌گيرد كه مي‌توانند عوارض زودرس، حاد و يا ديررس را ايجاد كنند در حالي كه بسياري از آنان با اقدامات تشخيص درماني به موقع، واكسيناسيون يا رعايت نكات بهداشتي قابل پيشگيري هستند».

  وي ادامه داد: «ابتلاي مادر باردار به بيماري‌هايي نظير وبا خصوصا در طول سه ماه سوم بارداري مي‌تواند 50 الي 70 درصد با مرگ جنين همراه باشد ولي انتقال هپاتيت B و C از مادر به جنين در هنگام تولد مي‌تواند كاملا بدون علامت بوده و در طول سالهاي بعدي زندگي، خود را به صورت بيماري مزمن كبدي در كودك متولد شده نشان دهد».

  اين عضو هيات علمي پژوهشكده فناوري‌هاي نوين علوم پزشكي، در ادامه ضمن تاكيد بر تاثير چشمگير بررسي و درمان بيماريهاي عفوني مادر باردار طي دوران بارداري در پيشگيري از انتقال به جنين ادامه داد: مركز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مكرر ابن سينا براي اولين بار در كشور،‌ كلينيك مشاوره عفوني مادران باردار را با هدف بررسي وضعيت بهداشتي و سلامتي مادران باردار، پيشگيري، تشخيص و درمان بيماريهاي عفوني در طول دوران بارداري، پيشگيري، تشخيص و درمان عفونت‌هاي منتقله از مادر به جنين و ارايه مشاوره‌هاي تخصصي بيماريهاي عفوني به مادران باردار، زوجين نابارور، اهدا كنندگان و گيرندگان تخمك و جنين و ساير همكاران و متخصصان راه‌اندازي كرده است.

  انتهاي پيام

  کد خبر: 8407-12156
   نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 1:44 |  لینک ثابت   •