دوشنبه 14 بهمن1387

مادرRH مثبت ، جنین Rhمنفی

تزریق خون به جنین در داخل رحم یا (IUT) درمان جنین هایی است كه مبتلا به كم خونی شدید هستند. این درمان كه پیچیدگی های خاصی داشته و مراكز محدودی در دنیا اقدام به این امر می كنند. كاری كه ایران از آن عقب نمانده و دكتر شیرین نیرومنش متخصص زنان ، زایمان و نازایی از معدود پزشكان ایرانی است كه در این راه با درصد موفقیت بالا قدم نهاده است. فردی كه توانست از همان آغاز كار كه به سال ۱۳۶۹ برمی گردد تا ۹۹ درصد میزان موفقیت داشته باشد. در همین راستا گزارشی را با این عضو هیات علمی دانشگاه تهران هماهنگ كرده ایم كه از نظرتان می گذرد.


تجزیه گلبول های قرمز جنین در داخل رحم تحت تاثیر عوامل مختلف می تواند كم خونی جنین را به دنبال داشته باشد. بسته به شدت تجزیه گلبولی درجات كم خونی جنین ها متفاوت می شود. یكی از شایع ترین عوامل تاثیرگذار ناسازگاری های گروههای خونی می باشد. به گفته دكتر نیرومنش چنانچه مادری Rh منفی بوده و همسرش Rh مثبت باشد در صورت مثبت بودن Rh جنین آنتی ژن های خون جنین از طریق جفت وارد بدن مادر شده و منجر به تولید آنتی بادی در مادر می شوند. آنتی بادی ها در بدن مادر باقی مانده و در حاملگی بعدی منجر به تجزیه گلبول های قرمز جنین فعلی می شوند كه در نهایت كم خونی جنین را با درجات مختلف ایجاد می كند و گاهی حتی مرگ در داخل رحم یا پس از تولد رخ می دهد. در واقع میزان آنتی بادی كه وارد بدن جنین می شود تعیین كننده عوارضی است كه در جنین ایجاد می شوند. اگر این میزان بالا باشد كم خونی شدید رخ داده و در صورت عدم درمان (كه امروزه با تزریق خون قابل اصلاح است.) جنین دچار عارضه های متعددی چون؛ نارسایی قلبی، نارسایی كبد، ورم شدید كلیه قسمتهای بدن، آسیت (تجمع مایع در شكم) می شود و حتی همان طور كه قبلاً گفته شد امكان مرگ داخل رحمی نیز وجود دارد. كه البته تشخیص به موقع و درمان مناسب در ۹۰ درصد موارد منجر به تولد یك نوزاد سالم می شود كه زندگی سالم و طبیعی نظیر سایر افراد خواهد داشت.


(IUT) تزریق خون به جنین در داخل رحم
دكتر نیرومنش درباره نحوه انجام این عمل می گوید كه جنین هایی كه شرایط كم خون شدن برای آنها مهیا می باشد در هفته های ۱۹ تا ۲۰ حاملگی تحت كنترل سونوگرافی ۱۰ سی سی مایع آمینوتیك جنین برداشت می شود و از طریق آزمایشگاه میزان بیلی روبین موجود در مایع آمینوتیك مورد بررسی قرارمی گیرد. (بیلی روبین ماده ای است كه در صورت تجزیه گلبول قرمز در داخل خون و مایع آمینوتیك مشهود می شود به طوری كه با افزایش تجزیه گلبول قرمز با افزایش میزان این ماده روبه رو می شویم.) اگر بررسی ها كم خونی شدید را گزارش دهند تزریق خون به جنین داخل رحم آغاز می شود. دكتر نیرومنش توضیح می دهد: جهت تزریق خون بین هفته ۲۰ تا ۲۲ بارداری اقدام می كنیم. بدین ترتیب كه خون Oمنفی به صورت packed cell (خونی كه فقط گلبول های قرمز دارد) تحت سونوگرافی در شرایط استریل با بی حسی موضعی توسط سوزنی بنام shiba در حالی كه مادر در وضعیت به پشت خوابیده قرار دارد داخل شكم (صفاق) یا عروق بندناف جنین تزریق می شود. این عمل كه حدوداً یك ساعت طول می كشد باید حداقل هر دو هفته یك بار تكرار شده و تا هفته ۳۴ الی ۳۶ حاملگی ادامه پیدا كند. در تمام این مدت مادر با سونوگرافی هفتگی پیگیر می شود تا اگر خون توسط جنین جذب خوبی داشته باشد تزریق های مجدد هر ۲ هفته یك بار تكرار شود و در صورت بحرانی بودن وضعیت جنین هفته ای یك بار و یا حتی دو بار تزریق خون ضرورت پیدا می كند. در ادامه این بحث گفتنی است نوزادانی كه با این مشكل روبه رو هستند باید زودتر از موعد متولد شوند به همین جهت در این مادران حاملگی در هفته ۳۴ الی ۳۶ خاتمه داده می شود. پس از پایان حاملگی نوزاد در بخش مراقبتهای ویژه بستری می شود. چرا كه معمولاً این نوزادان مبتلا به زردی می شوند و نیاز به فوتوتراپی پیدا می كنند و گاهی حتی تعویض خون های مكرر نیاز می شود.
(البته در تمامی این موارد جز حالتهای خاص نوزاد با شیر مادر تغذیه می شود.)


روش زایمان
زایمان مادرانی كه طی حاملگی IUT (تزریق خون به جنین داخل رحم) استفاده كرده اند در ۹۹درصد موارد به صورت سزارین انجام می گیرد. این متخصص زنان و زایمان می گوید: از آنجا كه چنین مادرانی حاملگی های مكرر ناموفق را تجربه كرده اند وارد آوردن استرس به آنها صحیح نمی باشد از طرفی چون این نوزادان آسیب پذیری بالایی دارند باید به دور از هرگونه صدمه و فشاری متولد شوند. در نتیجه سزارین زایمان انتخابی می باشد.

 
شیوع
از آنجا كه ۱۵ درصد افراد جامعه دارای Rh منفی هستند و از این تعداد نیمی مرد و نیمی زن هستند با این سؤال روبه رو می شویم چند درصد جنین ها با كم خونی روبه رو هستند. در پاسخ به این سؤال دكتر نیرومنش ضمن اشاره به نبود آمار دقیقی در این مورد در ایران اظهار امیدواری كرد كه در سال های اخیر به دلیل استفاده از درمان های پیش گیری كننده با كاهش این بیماری روبه رو بوده ایم.


عوارض IUT
متخصص زنان و زایمان ضمن تاكید بر اهمیت تجربه در كار IUT تصریح كرد: IUT كار دشوار و وقت گیری است كه بندرت در صورت عدم تجربه كافی پزشك عوارض را برجا می گذارد كه در این صورت با عوارض زیر روبه رو می شویم:
- آسیب به احشاء و ارگان های داخلی جنین
- خونریزی جنینی
- پارگی زودرس پرده های آمینون و در نتیجه شروع زایمان پیش از موعد
- عفونت در مادر و جنین
پیشگیری از كم خونی جنینی
امروزه جهت پیشگیری از كم خونی جنینی آمپولی به نام روگام طی حاملگی به مادر تزریق می شود. این آمپول در مادرانی استفاده می شود كه Rh منفی هستند و همسرانشان Rh مثبت دارند.
زمان تزریق آمپول روگام
مادران واجد شرایط تزریق روگام چنانچه عارضه هایی چون لكه بینی، خونریزی و علایم تهدید به سقط داشته باشند در اولین مراجعه خود یك عدد آمپول روگام دریافت می كنند در غیر این صورت تزریق در هفته ۲۸ تا ۳۲ حاملگی انجام می شود. علاوه بر این، پس از زایمان چنانچه نوزاد Rh مثبت باشد طی ۷۲ ساعت اول پس از زایمان تزریق روگام به مادر مجدداً ضرورت پیدا می كند. در همین راستا متخصص زنان و زایمان به برخی شرایط استثنایی اشاره كرد كه روگام بیش از یك عدد باید به مادر تزریق شود.
كه این شرایط شامل موارد زیر می باشد:
- حاملگی دوقلویی
- خونریزی بیش از اندازه
- جداشدگی زودرس جفت
- سزارین
میزان مورد نیاز روگام پس از زایمان
پس از زایمان جهت برآورد میزان مورد نیاز روگام جهت تزریق به مادر طی آزمایشی به نام Betkee میزان خونی كه از جنین وارد بدن مادر شده مورد بررسی قرار می گیرد.
براساس نتایج به ازاری هر ۳۰ سی سی خون منتقل شده از جنین به مادر یك عدد آمپول روگام به مادر تزریق می شود

http://forum.niksalehi.com/showthread.php?t=17198

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:22 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 14 بهمن1387

مادران باردارRhمنفي كه جنينRh مثبت دارند چه بايد بكنند؟

مادران باردارRhمنفي كه جنينRh مثبت دارند چه بايد بكنند؟
كليد زايمان هاي سالم
عكس العمل زنان در مقابل تزريق آمپول روگام اكثرا با ترس و اضطراب همراه است. اطلاعات صحيح در مورد لزوم تزريق اين آمپول، به داشتن بارداري آرام و مطمئن كمك مي كند

003879.jpg
قبل از باردار شدن به گروه خوني خود و همسرتان توجه كنيد!

تزريق داروي روگام (ايمونوگلوبين(RH از توليد آنتي بادي عليه گلبول هايRH مثبت توسط سيستم ايمني جلوگيري مي كند و به اين ترتيب جلوي بيماري هموليتيكي نوزادان گرفته مي شود
دكتر لا له ميراسكندري 
امروز پرسش هايي را پاسخ مي دهيم كه مطمئنا مورد توجه بسياري از زنان است، يعني تمام خانم هايي كهRH خونشان منفي است، اعم از مجردهاي دم بخت، تازه عروس ها و حتي زناني كه اولين فرزندشان را حامله هستند.
شايد خيلي از شما نام آمپول روگام را شنيده باشيد و در ميان اطرافيانتان (و يا حتي خود شما) كساني باشند كه اين آمپول را تزريق كرده باشند. گيج نشويد، اجازه بدهيد از اول شروع كنيم. چندي پيش يكي از دوستانم كه اولين فرزندش را باردار بود با من تماس گرفت و با نگراني به من گفت كه كسي به او گفته چونRH خونش منفي است بايد آمپول روگام تزريق كند وگرنه كودكش عقب افتاده خواهد شد! او به شدت مضطرب بود كه شرايط وي و اين اضطراب همچون سمي به او و فرزندش آسيب مي رساند. به همين علت به سرعت با او قرار ملاقاتي گذاشتم و ساعتي صحبت كرديم، پاسخ پرسش هاي وي اطلاعات جامع و كاملي دراختيار شما مي گذارد:
RH منفي يعني چه؟
RH منفي بودن به اين معني است كه بر روي گلبول قرمز خون شما پروتئين خاصي به نام آنتي ژنD يا فاكتورRH وجود ندارد. اگر اين پروتئين را داشته باشد،RH مثبت هستيد. به اين ترتيبRH مثبت يا منفي بودن (در كنار انواعA ،B ،AB و(O فقط گروه خوني شما را معلوم مي كند. اگرRH خون شما منفي باشد وRH خون همسرتان مثبت باشد. گروه خوني بچه مي تواند مثبت يا منفي، هردو باشد، ولي تا به دنيا آمدن كودك نمي توانيد مطمئن شويد
خون از چه طريقي مي تواند به بچه آسيب برساند؟ RH خون شما يا فرزندان به خودي خود مشكلي ايجاد نمي كند، ولي اگر شما كودكي باردار هستيد كهRH مثبت دارد، سيستم ايمني بدن شما كه با عوامل مهاجم مقابله مي كند، گلبول هاي قرمزRH مثبت كودك را به عنوان عامل بيگانه شناسايي كرده و براي از بين بردن آنها، آنتي بادي توليد مي كند. اگر اولين حاملگي شما باشد، همه چيز به خوبي و خوشي تمام مي شود، چون در ابتدا اين آنتي بادي ها قدرت زيادي ندارند، ولي در حاملگي دوم فرصت براي زياد شدن و قدرت يافتن آنتي بادي ها، ايجاد مي شود و براي همين است كه بايد از حالا نگران آينده باشيد.
در حاملگي دوم اگر باز هم بچهRH مثبت داشته باشد، آنتي بادي ها شروع به حمله مي كنند و باعث كشته شدن گلبو ل هاي قرمز خون كودك مي شوند به اين ترتيب تعداد گلبول ها كم شده و باعث يرقان، كم خوني، عقب ماندگي ذهني، نارسايي قلبي و خيلي مشكلات ديگر و حتي در موارد شديد مرگ در داخل رحم يا بعد از زايمان مي شود. اين شرايط به نام بيماري هموليتيكي نوزادان ناميده مي شود كه تمام حاملگي هاي دوم به بعد زن را تحت تاثير قرار مي دهد. البته درمان به موقع جلو تمام اين عوارض را مي گيرد.
چطور مي توانم از بچه ام محافظت كنم؟
تزريق داروي روگام (ايمونوگلوبين(RH از توليد آنتي بادي عليه گلبول هايRH مثبت توسط سيستم ايمني جلوگيري مي كند و به اين ترتيب جلو بيماري هموليتيكي نوزادان گرفته مي شود. اگر آنتي بادي توليد شده باشد، درمان با روگام قادر به حذف اين آنتي بادي ها نيست، ولي تزريق روگام طي حاملگي مي تواند مانع توليد آنتي بادي ها شود.
چه وقت بايد روگام تزريق كنيم؟
بايد يك تزريق در هفته ۲۸ حاملگي انجام شود و اگر بعد از زايمان مطمئن شديد كهRH كودك مثبت است بايد مجددا يك تزريق ديگر انجام شود. اگرRH منفي باشد تزريق مجدد روگام بعد از زايمان لازم نيست. اگر طي حاملگي، اعمالي نظير كشيدن مايع آمنيوتيك (مايع اطراف جنين در داخل رحم) انجام شود و يا جراحتي در ناحيه شكم به وجود آيد كه باعث مخلوط شدن خون مادر و فرزند شود، باز هم تزريق اين دارو ضروري است.
حتي اگر جنين در اوايل حاملگي سقط شود، باز هم لازم است كه اين دارو تزريق شود.
آمپول روگام مصارف ديگري هم دارد؟
در مواردي كه پلاكت يا خونRH مثبت به بدن زني كه در سن مناسب حاملگي است، وارد شود باز هم لازم است آمپول روگام تزريق شود.
اشتباه نكنيد،RH منفي يك بيماري نيست، ترسي نداشته باشيد. تشخيص و تزريق به موقع آمپول روگام، تمام نگراني ها را برطرف مي كند.
http://www.hamshahrionline.ir/hamnews/1382/821214/Irshahr/darmansh.htm#s7122
نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:13 |  لینک ثابت   •