یکشنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۵

چه مراقبت‌هايي را قبل از بارداري، در طي اين دوران و بعد از زايمان رعايت كنيم؟

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

يك متخصص زنان، زايمان و نازايي اعلام كرد: انجام معاينات دقيق قبل از اقدام به بارداري، مراجعه ماهانه به پزشك حداقل تا ماه هفتم بارداري و يك هفته پس از زايمان، از مراقبت‌هاي اصلي در اين دوران به شمار مي‌رود.

دكتر مهناز شريفي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با اعلام اين مطلب گفت: زناني كه قصد باردار شدن دارند، بايد حداقل يك بار به پزشك مراجعه كنند تا از نظر احتمال ابتلا به هرگونه بيماري مورد معاينه قرار بگيرند.

وي اين امر را در تشخيص امراض مختلفي كه ممكن است سلامت جنين را در طي بارداري به خطر اندازد، بسيار مؤثر خواند و افزود: در روند مراقبت‌هاي قبل از بارداري، احتمال دارد كه يك فرد تنها به انجام يك بار معاينه نياز داشته باشد و فرد ديگر در كنار اين معاينات، به برخي آزمايشات تكميلي هم نيازمند باشد كه در هر صورت انجام اقدامات مراقبتي لازم از سوي مادر در دوران بارداري از اهميت بسيار بالايي در پيشگيري از بيماريهاي گوناگون در جنين دارد.

اين متخصص با تاكيد بر اين كه انجام معاينات پزشكي، كمبود ويتامين‌ها، مواد معدني و بسياري مواد مؤثر ديگر در آماده‌سازي بدن براي باردار شدن را مشخص مي‌كند، بيان كرد: ‌علاوه بر اين كه زنان بايد سه ماه قبل از اقدام به بارداري مصرف روزانه اسيد فوليك را آغاز كنند، رعايت مراقبت‌هاي پزشكي، تاثير به سزايي در تشخيص كمبود ساير مواد مورد نياز بدن كه تنها با مصرف دارو تامين مي شوند نيز دارد.

معاينات پزشكي با نزديك شدن به زمان زايمان بيشتر مي‌شود

دكتر شريفي با اشاره به اين كه زنان بايد پس از ازدواج، حتي در صورتي كه هيچ مشكل خاصي نداشته باشند، حداقل سالي يك بار به متخصص مراجعه كنند، اظهار كرد: اگرچه انجام معاينات پزشكي پس از ازدواج و قبل از بارداري در تامين سلامت زنان بسيار مؤثر است با اين وجود اين مراقبت‌ها در طي دوران بارداري اهميت بيشتري پيدا مي‌كند.

وي تصريح كرد: علاوه بر اين كه پزشك، مراقبت‌هاي لازم در اين دوران را از نظر استراحت، تغذيه، بسياري موارد ديگر مشخص مي‌كند، الزاميست زنان باردار حداقل تا ماه هفتم، ماهي يك بار به پزشك مراجعه كنند.

اين متخصص ادامه داد: اين معاينات در ماه هفتم و هشتم به دوبار در ماه و در ماه نهم به هفته‌اي يكبار مي‌رسد كه الزاميست همه زنان باردار انجام اين معاينات را جدي بگيرند.

يك هفته پس از زايمان حتما به پزشك مراجعه كنيد

اين متخصص زنان، زايمان و مامايي در كنار مراقبت‌هاي دوران بارداري كه هم شامل مراقبت‌هاي شخصي و هم معاينات پزشكي است، بر برنامه‌ريزي براي معاينات پزشكي پس از زايمان نيز تاكيد كرد و به ايسنا گفت: مادران بايد يك هفته پس از زايمان حتما به پزشك مراجعه كنند تا احتمال وقوع هرگونه عارضه براي مادر و نوزاد تشخيص داده شود.

دكتر شريفي در خاتمه با اشاره به اين كه معاينات پزشكي پس از زايمان، در ادامه به شش هفته بعد از اولين معاينه مي‌رسد، تصريح كرد: توجه و دقت به اين مراقبت‌ها علاوه بر تشخيص امراض احتمالي، در تعيين روش‌هاي پيشگيري از بارداري طبق شرايط جسمي مادر نيز مهم است.

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 11:48 |  لینک ثابت   •