شنبه سوم اسفند ۱۳۸۷

خطر سونوگرافی های سه و چهار بعدی در کمین جنین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فارس نما و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استاد بخش رادیولوژی این دانشگاه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: دستگاه های سونوگرافی سه و چهار بعدی علاوه بر ایجاد تصاویر سه بعدی خطراتی برای جنین را ایجاد می کند.
وی بیان کرد: دستگاههای سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی برای گرفتن تصویر مناسب حداکثر انرژی "آلتراسوند" را به داخل بدن می فرستند و چنانچه"prob" این دستگاه به میزان کافی بر روی شکم مادر باردار نگه داشته شود همانند میکروویو عمل کرده و از نظر تئوری حتی می تواند مایع آمنیوتیک (کیسه آب اطراف جنین) را به جوش بیاورد و بافتهای بدن وی را دچار آسیب کند.
دکتر محمد مهدی آرسته افزود: بر اساس موارد گزارش شده جنین هایی که به هر دلیلی بعد از انجام سونوگرافی های سه یا چهار بعدی رنگی، سقط شده اند در زیر پوستشان حبابهای هوا مشاهده شده و تاولهای پوستی داشته اند.
وی هشدار داد: در مطالعات مختلف ثابت شده به دلیل انرژی بسیار بالا امکان بروز آسیب جدی به حلزون شنوایی جنین نیز وجود دارد.
استاد بخش رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی خاطر نشان کرد: در حال حاضر به دلیل عدم آگاهی نسبت به خطرات جدی این نوع سونوگرافی ها، مادران اغلب برای تعیین جنسیت جنین یا تهیه عکس سه بعدی جهت استفاده در آلبوم وی، اقدام به انجام این سونوگرافی ها می کنند که هیچگونه کاربرد علمی ندارد.
دکتر آرسته ضرورت استفاده از این نوع سونوگرافی ها را در مواردی بسیار محدود مانند تشخیص لب شکری یا بیماری های استخوانی جنین ذکر کرد و گفت: در همه موارد در مرحله اول سونوگرافی معمولی انجام می شود و تنها به تشخیص پزشک متخصص سونوگرافی سه یا چهار بعدی تجویز می گردد.
این استاد بخش رادیولوژی افزود: به دلیل آموزشهای ارائه شده در اروپا و آمریکا مادران باردار حاضر به انجام سونوگرافی های حتی معمولی هم نیستند. در کشور انگلستان حداکثر یک بار و برای تعیین تاریخ زایمان سونوگرافی انجام می شود و در کشوری مثل آمریکا حتی این یکبار هم از طرف مادران تقاضا نمی شود.
وی گفت: این در حالیست که در ایران در طول دوره بارداری چندین مورد سونوگرافی انجام می شود که اغلب به اصرار بیمار و برای تعیین جنسیت جنین می باشد و هیچ ضرورتی برای انجام آنها وجود ندارد.
دکتر آرسته با تاکید بر لزوم آگاه سازی مادران بر تبعات جبران ناپذیر سونوگرافی های غیر ضروری بیان داشت: باید فرهنگ سازیهای لازم در این زمینه صورت گیرد و مادران آگاهی یابند که در استفاده از این وسیله برای تعیین جنسیت جنین در مواردی اشتباه صورت می گیرد و بر اساس آن سلامت جنین به طور جدی به خطر می افتد.
وی با اشاره به این که حدود سه سال است که سونوگرافی های سه و چهاربعدی به ایران آمده گفت: این وسیله در مراحل اولیه بررسی علمی قرار دارد که کاربرد علمی آن در بسیاری موارد ثابت نشده و ممکن است اثرات مخرب آن در سالهای آینده مشخص شود، بنابراین باید از استفاده از آن بدون نظر متخصص خودداری کرد.
معاون مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به این که اغلب سونوگرافی های سه و چهار بعدی به منظور تعیین جنسیت جنین یا تهیه تصویر وی با اصرار مادر صورت می گیرد بیان داشت: با توجه به این که ضررهای این نوع سونوگرافی ها مورد تاکید اساتید رادیولوژی است چنانچه مواردی برخلاف موازین علمی انجام شود برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
دکتر رامین افشاری افزود: در بین عامه مردم سونوگرافی بدون ضرر به نظر می رسد در صورتی که انجام سونوگرافی ها می تواند عواقب ناخوشایندی در برداشته باشد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: به مادران باردار توصیه می شود با مراجعه به پزشک متخصص اصراری بر انجام انواع سونوگرافی ها نداشته باشند زیرا در صورتی که از نظر طبی توسط متخصصین مربوطه ضروری تشخیص داده شود، تجویز خواهد شد.

دستگاه های سونوگرافی سه و چهار بعدی از مصادیق پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر می باشند که با قرار گرفتن سه «prob » در داخل یک محفظه و ارسال انرژی " آلتراسوند" از سه زاویه مختلف به درون بدن علاوه بر ایجاد تصاویر سه بعدی خطراتی از جمله آسیب به حلزون شنوایی درجنین را ایجاد می کند.

این دستگاه برای گرفتن تصویر مناسب از حاکثر انرژی استفاده می کند و این می تواند در صورت استفاده های نامناسب و غیر ضروری آسیب های جبران ناپذیری را بر بدن وارد نماید.

دستگاه های سونوگرافی سه و چهار بعدی حدود سه سال است که به کشور ما وارد شده و بر اساس نظر متخصصان، بیشتر در موارد غیر ضروری و توسط مادران باردار مورد استفاده قرار می گیرد و برخلاف تصور بی ضرر بودن، همواره با امکان بروز خطرات جبران ناپذیری برای جنین همراه است.

http://www.farsnama.com/index.php?DISP=show&newsid=37372

نوشته شده توسط ثمینه خندان/کارشناس مامایی در 20:38 |  لینک ثابت   •